Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2010., 17:12   #1201
Quote:
dominusvobiscum kaže: Pogledaj post
to mi stvarno nije jasno, a gdje je, ko tebe kamenom, ti njega kruhom
Evo u par poteza mogu ja
Pod broj 1.
113 od zamisli koliko 114 sura (poglavlja) počinju riječima, šta misliš kojima...
U ime Boga Sveopćeg Dobročinitelja Milostivog Samilosnog
(robovanje=služenje kao plod ljubavi onoga koji se zaljubi u Voljenog)

Pod broj 2.

Najveća ljubav prema ženi izrazi se Tadžmahalom fantastičnom građevinom samo njoj posvećeno.

Pod broj 3.
Najveća ljubav čovijeka prema Bogu izrazi se neopisivom Mesnevijom....
Pod broj 4.

Ima nešto u Kur anu, npr ako bi to bilo u Bibliji ja bih odmah prešaop na kršćanstvo.....
O robovi (služitelji) moji koji ste se prema sebi ogriješili, ne gubite nadu u Allahovu milost! Allah će, sigurno, sve grijehe oprostiti; On, doista, mnogo prašta i On je milostiv.”
SVE GRIJEHE.......... )))) to je islam
Eto takav je Allah a takav je i Kur an
Ibn Hibban, r.h., bilježi predaju hz. Alije, r.a., da je Resulullah, s.a.v.s., rekao: - Glavnica pameti nakon vjerovanja jeste ukazivati ljubav i prijateljstvo sa ljudima, biti u dobrim odnosima s ljudima i činiti dobro svakom, i onom ko je dobar i onom ko je loš, ko griješi.

Nećemo o tome što mnogi "muslimani" nisu dostojni islama

Voli tebe tvoj Aries


Pohvale za temu
__________________
Nastoj koliko god možeš da ne vrijeđaš ničije srce,
jer na životnom putu ima mnogo, mnogo trnja.

Zadnje uređivanje Aries : 10.09.2010. at 17:18.
Aries is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 19:09   #1202
@Aries aferim, pravu srž Islama si sažeo u ovaj lijepi post. Jos jednom aferim
__________________
Neodlučan čovjek sad nešto hoće, sad neće, a kad napokon hoće onda i hoće i neće.
mirzakv is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 01:01   #1203
Quote:
mirzakv kaže: Pogledaj post
@Aries aferim, pravu srž Islama si sažeo u ovaj lijepi post. Jos jednom aferim
Ma jok nemam ja pojma već eto malo da upotpunim mada me strah da ne pokvarim tvoje fantastične postove , no nije srž ni ljubav u islamu ne ne jok....... već On i samo On koji sebi podredi ljubav i obaveza se na milost, pa mu sve ničice podređeno pada...

Tako ti i ljubav i milost veliča Onoga komu pripada sva veličina.

Eh sada islam kao (kiša) pada na ljude (bilje) pa onda ako padne na gorku stabljiku (čovijek zatvorenog duha srca svjetonazora) plod je još gorči, a ako padne na lijepu ukusnu i sočnu (čovijek otvorenog duha srca svjetonazora) plod (njegova djela) je/su sve ukusniji sočniji i ljepši....

Pri tome korova svugdje (negativizma pesimizma lošeg naboja) a lijepo i postojano drvo (pozitivizma optimizma dobrog naboja) je rijedak slučaj tako i ova tvoja tema mora prvo na dobro izoranu njivu pasti (svježe očišćene duše koje lete na mjesta gdje su uvijek pripadale) jer u šipražju (zarobljeništvu svojih misli i okova na svojim srcima) ništa ne niče,a tu žabe i zmije (ljudske fikcije) onda imaju staništa (manifestaciju u ovim upisima)

Mir i svako dobro...
__________________
Nastoj koliko god možeš da ne vrijeđaš ničije srce,
jer na životnom putu ima mnogo, mnogo trnja.

Zadnje uređivanje Aries : 11.09.2010. at 01:11.
Aries is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 17:37   #1204
Quote:
Tica kaže: Pogledaj post
Danas je prvi dan Ramazanskog Bajrama koji slijedi nakon Ramazana!
Da čestita se vjernicima i ide se u posjetu -obilaze se, tebi drage osobe!
Možeš uzeti bilo kakav poklon,ono što misliš da će joj se svidjeti...puno pozdrava za tebe i prijateljicu!
I moja kći ima novopečenu prijateljicu koja štuje Islam. Nije joj darivala ništa, ali je bila s njom u Džamiji, u Zagrebu.
Bez obzira na sve, ali sam ponosna na to što moja djeca nemaju predrasude i ne cijene ljude po vjeroispovijesti ili boji kože.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 09:01   #1205
Bas me zamisli tema. let me try

Da sto vise izucavas sve ti se vise vrata Ljepote i Ljubavi otvara, svaki najmanji korak dobija smisao, sve dobija svoje objasnjenje, pa i ono iskonsko pitanje - zašto smo ovdje?
Sve se lakše predevera, svaka bol lakše pretrpi - samo muslimani izgube dijete - pa i devetoro djece make Srebrenicke i opet kazu - elhamdulillah. Ma spisak je dug do ahireta. Ko ne zna nek pokusa, iskreno srcem makar malo otskrinuti vrata Znanja - drugo nista potrebno nije.
Sagorjeli Rumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 00:59   #1206
Quote:
mirzakv kaže: Pogledaj post
Zaista je ljepota i ponos svih muslimana zato sto robuju Allahu. A to robovanje se ogleda kroz priznavanje Allaha kao stvoritelja i iskazivanje zahvale na tome sto nas je stvorio i sto ce nas akoBogda nagraditi.
kako znamo da Alah nije inteligentno nadbiće koje je stvorilo ovaj svijet kao lažnu fasadu u kojem mu mi služimo kao robovi/baterije slijepe vjere?
islam me nekad savršeno podsjeća na matrix pa mi je palo na pamet da i to proupitam.
just a thought, bez uvrede.
sunwatcher is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 01:15   #1207
Quote:
sunwatcher kaže: Pogledaj post
kako znamo da Alah nije inteligentno nadbiće koje je stvorilo ovaj svijet kao lažnu fasadu u kojem mu mi služimo kao robovi/baterije slijepe vjere?
islam me nekad savršeno podsjeća na matrix pa mi je palo na pamet da i to proupitam.
just a thought, bez uvrede.
Pa sigurno da je inteligentno nadbice, i vise od toga, a da... i ovaj svijet je stvorio kao laznu fasadu... a i sluzimo mu kao robovi. Vidis uglavnom si pogodila.

Allah dž. š. u Kur'anu kaže: "Ljude i džinne sam stvorio samo zbog toga da bi mi robovali".

Na prvi pogled ovo zvuci okrutno medjutim hajmo ovo malo proanalizirati.

Ovaj svijet jeste lazna fasada. Zasto? Zato sto nam nudi sve vrste zabave i razonode, uzivanja, a na kraju se ispostavi da sve to zapravo ne vrijedi nista u odnosu na onaj svijet.
Ja to ne znam ni blizu opisati kako je to Allah dž. š. opisao u Kur'anu gdje kaže:

Quote:
"Znajte da život na ovom svijetu nije ništa drugo do igra, i razonoda, i uljepšavanje, i međusobno hvalisanje i nadmetanje imecima i brojem djece! Primjer za to je bilje čiji rast poslije kiše oduševljava nevjernike, ono zatim buja, ali ga poslije vidiš požutjela, da bi se na kraju skršilo. A na onom svijetu je teška patnja i Allahov oprost i zadovoljstvo,život na ovom svijetu je samo varljivo naslađivanje." (el-Hadid, 20)
A nama muslimanima nije problem biti Allahov rob. Inace kada covjek spozna Gospodara svega (Allaha Uzvisenog) i kada spozna da je On ustvari stvoritelj svega stvorenog. Da daje zivot, da upravlja svime itd... ne preostaje mu nista drugo nego da mu se pokloni, padne mu na sedzdu (licem na tle),
A kada jos uz to spozna da mu je Gospodar milostiv, da ga voli i da ce ga obilato nagraditi cime god on pozeli, onda covjek (Allahov rob) zavoli svoga Gospodara i robuje mu sa zadovoljstvom.

P.S. Matrix i Islam (nidje veze) bez uvrede.
U matrixu "prividni svijet" su stvorile masine, a na kraju filma se ispostavi da je covjek inteligentniji od njih.
Geylani is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 12:20   #1208
Quote:
Geylani kaže: Pogledaj post
Pa sigurno da je inteligentno nadbice, i vise od toga, a da... i ovaj svijet je stvorio kao laznu fasadu... a i sluzimo mu kao robovi. Vidis uglavnom si pogodila.

Allah dž. š. u Kur'anu kaže: "Ljude i džinne sam stvorio samo zbog toga da bi mi robovali".

Na prvi pogled ovo zvuci okrutno medjutim hajmo ovo malo proanalizirati.

Ovaj svijet jeste lazna fasada. Zasto? Zato sto nam nudi sve vrste zabave i razonode, uzivanja, a na kraju se ispostavi da sve to zapravo ne vrijedi nista u odnosu na onaj svijet.
Ja to ne znam ni blizu opisati kako je to Allah dž. š. opisao u Kur'anu gdje kaže:



A nama muslimanima nije problem biti Allahov rob. Inace kada covjek spozna Gospodara svega (Allaha Uzvisenog) i kada spozna da je On ustvari stvoritelj svega stvorenog. Da daje zivot, da upravlja svime itd... ne preostaje mu nista drugo nego da mu se pokloni, padne mu na sedzdu (licem na tle),
A kada jos uz to spozna da mu je Gospodar milostiv, da ga voli i da ce ga obilato nagraditi cime god on pozeli, onda covjek (Allahov rob) zavoli svoga Gospodara i robuje mu sa zadovoljstvom.
ok. Ova filozofija o prolaznosti i fasadi je zastupljena u svim religijama, kako starim, tako i novim. od grčke stare religije do hinduizma.
A to sto kažeš da čovjeku ne preostaje nista drugo nego da padne i da mu se pokloni je također jedan aspekt unutar mnogih aspekata hinduizma, gdje imaš prostor za ljude koji se vole klanjati, za ljude koji vole žrtvovati, za ljude koji vole ljubiti kipove, do onih koji ovo sve smatraju budalaštinama te boga doživaljavaju u filozofiji, prirodi, višim sferama, unutar sebe, drugima...itd....
hinduizam ima mnoge smjerove te tvoja svijest ti zapravo krči put kojim ćeš ti hoditi.
jedan od stihova gdje se islamska i hinduistička misao mogu skupa pronaći je u hadisu koji kaže:

Puteva do Allaha ima onoliko koliko ima i ljudskih duša...

Volim tu rečenicu gdje se nazire dodir, a ne razdor između religija.
sunwatcher is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 12:54   #1209
Quote:
sunwatcher kaže: Pogledaj post
ok. Ova filozofija o prolaznosti i fasadi je zastupljena u svim religijama, kako starim, tako i novim. od grčke stare religije do hinduizma.
A to sto kažeš da čovjeku ne preostaje nista drugo nego da padne i da mu se pokloni je također jedan aspekt unutar mnogih aspekata hinduizma, gdje imaš prostor za ljude koji se vole klanjati, za ljude koji vole žrtvovati, za ljude koji vole ljubiti kipove, do onih koji ovo sve smatraju budalaštinama te boga doživaljavaju u filozofiji, prirodi, višim sferama, unutar sebe, drugima...itd....
hinduizam ima mnoge smjerove te tvoja svijest ti zapravo krči put kojim ćeš ti hoditi.
jedan od stihova gdje se islamska i hinduistička misao mogu skupa pronaći je u hadisu koji kaže:

Puteva do Allaha ima onoliko koliko ima i ljudskih duša...

Volim tu rečenicu gdje se nazire dodir, a ne razdor između religija.
Naravno, ako postoje slicnosti izmedju hinduizma i Islama nema tu nista lose. Niti se ja bunim protiv toga. Islam je dosta slican i krscanstvu.
Geylani is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 16:07   #1210
Quote:
mirzakv kaže: Pogledaj post
Ja licemjer? OK, ako ti tako kazes

Ne mogu islamski autoriteti odredjivati sta je kome duznost. Allah je odredio sta je ljudima duznost. Ko se pridrzava dobro ce proci za razliku onoga koji se ne pridrzava.
Ovo je proturječno!

Već sam Poslanik Muhamed je autoritet,no i za tumačenje Allahovih i njegovih riječi,nižu se ini autoriti, bivši i sadašnji,koji tumače Allahove odredbe?
Zašto ih dio islamskih vjernika slijedi,te nastaju razlike,odnosno sljedbe raznih škola,te dolazi do raskola među islamskim vjernicima?
Uključujući sukobe,mržnju i nepodnošljivost,a svi sebe nazivaju pravovjernima.

Ne postoji tako lijepa jabuka,a da se u nju nebi zavukao crv...ni islam nije iznimka
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica

Zadnje uređivanje VeronikaN : 18.09.2010. at 16:17.
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 16:33   #1211
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Ovo je proturječno!

Već sam Poslanik Muhamed je autoritet,no i za tumačenje Allahovih i njegovih riječi,nižu se ini autoriti, bivši i sadašnji,koji tumače Allahove odredbe?
Zašto ih dio islamskih vjernika slijedi,te nastaju razlike,odnosno sljedbe raznih škola,te dolazi do raskola među islamskim vjernicima?
Uključujući sukobe,mržnju i nepodnošljivost,a svi sebe nazivaju pravovjernima.

Ne postoji tako lijepa jabuka,a da se u nju nebi zavukao crv...ni islam nije iznimka
Točno je da mi slijedimo, sunnet Poslanika Muhammeda s.a.v.s.,i sve ono što su generacije naraštaja iza Poslanika upražnjavale. U suštini tu nema bitnih razlika koje se kose jedna s drugom...a ako se desi da postoje bitne razlike...onda je to već krivo-iskrivljeno tumačenje i to se secira i odstrani (novotarije)!

A za jabuku...koliko znam,crv je mjerilo njene prirodnosti-zdravlja'...jer one špricane i crv zaobilazi...Islam je zdrava vjera...a crv postoji i njega je Gospodar stvorio (u ovom slučaju je pokazatelj zdravog bistvovanja).
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 20:09   #1212
to i jest ljepota islama...

jednostavnost, ako se previše komplikuje bježi od tog.

Farz je farz i tako je 1400 godina i nema učenjaka koji to može promijeniti.

Sva se naša ulema slaže po jednom a to je da je Muhammedov šerijat(shvati ovjde kao ono što je vjerniku propisano) zadnji objavljeni šerijat.

Farzovi ostaju do Sudnjeg dana.
i ostaju onakvi kakvi jesu.

naglašavam prviđenu ljepotu islama a to je da su dužnosti vjernike uslovljene time ako je on u mogućnosti da ih izvršava.
Tako kronični bolesnik nije dužan da posti, siromah nije dužan davati zekat niti mora otići na hadždž, a čovjek koji nema pameti nije obavezan obavljati molitvu.

to, kažu, meleci čine za njih!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 01:00   #1213
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Ovo je proturječno!

Već sam Poslanik Muhamed je autoritet,no i za tumačenje Allahovih i njegovih riječi,nižu se ini autoriti, bivši i sadašnji,koji tumače Allahove odredbe?
Zašto ih dio islamskih vjernika slijedi,te nastaju razlike,odnosno sljedbe raznih škola,te dolazi do raskola među islamskim vjernicima?
Uključujući sukobe,mržnju i nepodnošljivost,a svi sebe nazivaju pravovjernima.

Ne postoji tako lijepa jabuka,a da se u nju nebi zavukao crv...ni islam nije iznimka
Ne, nije proturijecno

Allah dž. š. je objavio Kur'an. U Kur'anu su sadržane upute savjeti i dove. To je ono sto je nepromjenjivo, i sto niko nikada promijeniti ne moze. Muhammed s.a.v.s. je od Allaha ovlasten da tumaci knjigu Kur'an.

Npr: U Kur'anu pise da mi moramo klanjati namaz. Pitamo se sta je to namaz?; Sta je to klanjati?
E tu nastupa Muhammed s.a.v.s. (ovlasten i obavjesten od Allaha) da nam objasni detalje tog propisa iz Kur'ana. Pa nam on objasnjava da je namaz molitva Allahu dž. š. Molitva koja se vrsi na odredjeni nacin (takodjer objasnjeno u detalje kako). Da imamo 5 dnevnih namaza itd...

Zatim u Kur'anu je propisan abdest prije namaza. Poslanik nam objasnjava sta je to abdest, da je to pranje odredjenih dijelova tijela odredjeni broj puta itd...
(Ovo su bili primjeri).

Ono sto je napisano u Kur'anu naziva se farz. Ono sto je Poslanik protumacio i nama objasnio naziva se Sunnet. (Ovo je globalna podjela).

Muslimanu je se dovoljno pridzavati ovoga dvoje, dakle Kur'ana (Farza) i Poslanika (Sunneta). Niko mu vise nije potreban.

P.S.
Mene si citirala ja sam mirzakv samo sto sam promijeno nadimak.
__________________
Da nije bilo Tesle, ovaj potpis bi citali u mraku.
Geylani is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 12:56   #1214
Klik
Ljudi ne mogu sebi doći od plača zbog učenja ajeta koji govore o Sudnjem Danu...
Lightning is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 13:13   #1215
Quote:
Lightning kaže: Pogledaj post
Klik
Ljudi ne mogu sebi doći od plača zbog učenja ajeta koji govore o Sudnjem Danu...



i moraju plakati kad slušaju takva učenja.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 13:44   #1216




Evo malo ljepote...Islama...
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 14:35   #1217
__________________
Neodlučan čovjek sad nešto hoće, sad neće, a kad napokon hoće onda i hoće i neće.
mirzakv is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 14:44   #1218
__________________
Neodlučan čovjek sad nešto hoće, sad neće, a kad napokon hoće onda i hoće i neće.
mirzakv is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 20:59   #1219
__________________
Neodlučan čovjek sad nešto hoće, sad neće, a kad napokon hoće onda i hoće i neće.
mirzakv is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 21:27   #1220
Upoznajte ljepotu Islama 1
---
Upoznajte ljepotu Islama 2
---
Upoznajte ljepotu Islama 3
---
Upoznajte ljepotu Islama 4
---
Upoznajte ljepotu Islama 5
---
Upoznajte ljepotu Islama 6
---
Upoznajte ljepotu Islama 7
__________________
Neodlučan čovjek sad nešto hoće, sad neće, a kad napokon hoće onda i hoće i neće.
mirzakv is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:55.