Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2010., 13:14   #1
Prototip agresivnog tipa

Ovu temu sam načeo još i na drugom pdf.ali samo odlučio potražiti i vaše cijenjeno mišljenje.Odmah ćemo prijeći na posao.
Uzmite primjer kazne,da nekog neonacistu ili bilo kojeg agresivca koji ispoljava svoje nemira na drugima kaznite time što ga pošaljete u neke ubožnice u Indiju,i tamo mora raditi humanitarno,zavisi o kazni najmanje pola godine.
Što mislite postoji li učinak u njegovoj psihi nakon povratka?
Hoće li se promjeniti,jer praksa je doista učinkovitija od teorije dobrog vladanja u nekom kpd-u..
Mislim da postoji u Njemačkoj nešto slično..
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 14:01   #2
Pa ako bi imao izbor između kaznionice i nečeg sličnog možda bi bilo većeg učinka, ima nekih koji se mogu spasiti, ali ima nekih koje treba zatvoriti do kraja života....bit je da on izabere jer prisilno služenje nije služenje.
Iz osobnog iskustva mogu reći da služenje proširuje horizont, ali za razumjevanje nasilja treba kopati po glavi.
__________________
Puštanjem sebe ono što jesam, postajem ono što želim biti.
Graham is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 17:32   #3
Model je jednostavan;
-ako si Englez i mrziš Pakistance idešu u Islamabad na služenje u sirotinjske četvrti
-ako si četnik iz Šumadije dolaziš u ZG u pučku kuhinju isl.
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 18:30   #4
Mislim da zavisi o devijaciji takvog uma. Primjer koji si naveo o neonacistu mi se čini kao uzaludan slučaj. Čini mi se da bi nekog takvog kazna poput služenja onih koje mrzi najviše još više uvjerila u vlastite stavove. Imao bi, njima nižima od sebe koji ga ovako ponizuju, razlog više za mržnju plus i želju za osvetom.

Ne znam kakva bi kazna bila pogodna za takve slučajeve.

Rad u pučkoj kuhinji i slično što je navedeno mogao bi polučiti uspjeh kod osoba kod kojih agresija i netolerancija nisu dosegle svoj maksimum, recimo dok je još u nastanku (kod prvih prijestupa, manjih ispada i slično... ). Samo je problem to na vrijeme primjetiti, dijagnosticirati pa samim time i liječiti.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 18:47   #5
Nekako sumnjam da će hardcore neonacisti i bilo kakav slični tipovi biti "izliječeni" ukoliko budu morali na rad u indijsku ubožnicu. Oni te ljude smatraju odvratnima, i bivanje u takvom okružju samo će učvrstiti njihov stav kako su "siromašna bagra koja crpi resurse i ništa ne radi korisno i koju treba u peć".

S druge strane, ako bi im pritom par mjeseci bilo objašnjavano koji su uzroci takvog stanja, onda bi možda moglo doći do nekog uspjeha kod većeg broja.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 22:20   #6
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Ovu temu sam načeo još i na drugom pdf.ali samo odlučio potražiti i vaše cijenjeno mišljenje.Odmah ćemo prijeći na posao.
Uzmite primjer kazne,da nekog neonacistu ili bilo kojeg agresivca koji ispoljava svoje nemira na drugima kaznite time što ga pošaljete u neke ubožnice u Indiju,i tamo mora raditi humanitarno,zavisi o kazni najmanje pola godine.
Što mislite postoji li učinak u njegovoj psihi nakon povratka?
Hoće li se promjeniti,jer praksa je doista učinkovitija od teorije dobrog vladanja u nekom kpd-u..
Mislim da postoji u Njemačkoj nešto slično..
Neznam za Njemacku, ali u Singapuru ako te uhvate da radis smece po cesti, istu tu ulicu moras i cistiti, uz masnu novcanu kaznu. Isto tako, za razne oblike nasilnog ponasanja i vandalizma su predvidjene fizicke kazne u blazem ili tezem obliku (odredjeni broj udaraca stapom manjeg ili veceg formata), kao i za sve ostale oblike kriminalnog ponasanja... I gle cuda, stopa kriminaliteta im je medju najmanjima u svijetu, iako je taj grad-drzava jedan bosanski lonac nacija i vjera koje se tradicionalno kolju vec stoljecima... o visokom standardu da i ne pricamo...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 22:59   #7
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Neznam za Njemacku, ali u Singapuru ako te uhvate da radis smece po cesti, istu tu ulicu moras i cistiti, uz masnu novcanu kaznu. Isto tako, za razne oblike nasilnog ponasanja i vandalizma su predvidjene fizicke kazne u blazem ili tezem obliku (odredjeni broj udaraca stapom manjeg ili veceg formata), kao i za sve ostale oblike kriminalnog ponasanja... I gle cuda, stopa kriminaliteta im je medju najmanjima u svijetu, iako je taj grad-drzava jedan bosanski lonac nacija i vjera koje se tradicionalno kolju vec stoljecima... o visokom standardu da i ne pricamo...
Ahhaaaa, ipak je batina iz raja izašla
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 12:19   #8
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Neznam za Njemacku, ali u Singapuru ako te uhvate da radis smece po cesti, istu tu ulicu moras i cistiti, uz masnu novcanu kaznu. Isto tako, za razne oblike nasilnog ponasanja i vandalizma su predvidjene fizicke kazne u blazem ili tezem obliku (odredjeni broj udaraca stapom manjeg ili veceg formata), kao i za sve ostale oblike kriminalnog ponasanja... I gle cuda, stopa kriminaliteta im je medju najmanjima u svijetu, iako je taj grad-drzava jedan bosanski lonac nacija i vjera koje se tradicionalno kolju vec stoljecima... o visokom standardu da i ne pricamo...
Pa i u USA je tako.
Živio sam tamo 6 godina i nedao ti bog da te netko prijavi kako bacaš nekakav otpad, papir na ulicu. Dobiješ prijavu i pogotovo ako si imućniji, nema novčane kazne već 15 dana kupit tuđe otpatke, lišće po najelitnijim četvrtima da te svi vide. Gdje ćeš veće kazne.
Okolosam is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 14:40   #9
Cini mi se losa usporedba neonacizma i bacanja smeca na ulici. Koliko ja znam, bacanje smeca nije ideologija, ne postoje ljudi koji su uvjereni da je to jedino ispravno.
Kaznjavanje neonacista na tom principu bi samo razdvojilo zito od kukolja (s njihove tocke gledanja), jer ako te pogled na napacene pripadnike nize rase moze pokolebati ili izazvati zaljenje, znaci da nisi usvojio ucenje.
Osim toga, slanje u Indiju, koja je udaljena tisucama kilometara i nema bas nikakve kulturne ni socijalne slicnosti sa zemljom iz koje dolazi prestupnik je potpuno promaseno.Ako se i pobudi nekakva empatija prema indijcima, ona se sigurno nece prenijeti na rome u vlastitoj drzavi.
crazedlunatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 20:55   #10
Ok ali ipak malo podrobnije vidimo u čemu je stvar;
-mladi neonacist kojeg ne zanima ništa više doli njegove zemlje sjeda u avion i putuje na kraj svijeta.
Sama klima mu opali prvi šamar.Nakon dolaska u mjesto boravka je klultrunio šok potom te prljave ljude koje mora gledati a potom kad sazna a im mora brisati i guzicu i hraniti one sa ranama po tijelu vjerovatno mu postaje jasno da njegova mržnja dolazi do usijanja.
Nakon što prođe određeno razdoblje on posatje netko jer zna da ga ti ljudi trebaju.
On postaje netko jer prije toga je bio nitko.
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 00:25   #11
Hahahaha! Max Kolbe. Katolicki svetac. U logoru, streljanje, i on kaze: uzmite moj zivot umjesto ovog mladog coveka, ja se zovem max i ja sam katolicki svecenik! I sta uradi ss grupenfurer, kaze ok, uzme njega i mrtvo hladno ga upuca umjesto mladica doticnog. E, da je bila druga klima, ko zna sta bi bilo...
Mozda bi i suza krenula.
crazedlunatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 02:09   #12
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Ok ali ipak malo podrobnije vidimo u čemu je stvar;
-mladi neonacist kojeg ne zanima ništa više doli njegove zemlje sjeda u avion i putuje na kraj svijeta.
Sama klima mu opali prvi šamar.Nakon dolaska u mjesto boravka je klultrunio šok potom te prljave ljude koje mora gledati a potom kad sazna a im mora brisati i guzicu i hraniti one sa ranama po tijelu vjerovatno mu postaje jasno da njegova mržnja dolazi do usijanja.
Nakon što prođe određeno razdoblje on posatje netko jer zna da ga ti ljudi trebaju.
On postaje netko jer prije toga je bio nitko.
... to bi bio scenarij za nekakvu holivudsku limunadu sa Brad Pitom i Andjelinom... ljudi trebaju puno jace poticaje izvana, da bi promijenili ponasanje, a pogotovo nazore...

Quote:
Hahahaha! Max Kolbe. Katolicki svetac. U logoru, streljanje, i on kaze: uzmite moj zivot umjesto ovog mladog coveka, ja se zovem max i ja sam katolicki svecenik! I sta uradi ss grupenfurer, kaze ok, uzme njega i mrtvo hladno ga upuca umjesto mladica doticnog. E, da je bila druga klima, ko zna sta bi bilo...
Mozda bi i suza krenula.
... ja bih rekao da su nastavili sa streljanjima po dnevnom rasporedu...

Zadnje uređivanje haram : 11.05.2010. at 02:19.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 03:21   #13
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Ok ali ipak malo podrobnije vidimo u čemu je stvar;
-mladi neonacist kojeg ne zanima ništa više doli njegove zemlje sjeda u avion i putuje na kraj svijeta.
Sama klima mu opali prvi šamar.Nakon dolaska u mjesto boravka je klultrunio šok potom te prljave ljude koje mora gledati a potom kad sazna a im mora brisati i guzicu i hraniti one sa ranama po tijelu vjerovatno mu postaje jasno da njegova mržnja dolazi do usijanja.
Nakon što prođe određeno razdoblje on posatje netko jer zna da ga ti ljudi trebaju.
On postaje netko jer prije toga je bio nitko.
Meni se čini da bi postao još gori jer njega "nekoga" oni "nitkovi" pokušavaju pretvoriti u "ništa".

Zašto mladi neonacist? Misliš da za njega još ima nade jer je - mlad?
Misliš da taj isti mladac nije prije znao da postoje različite kulture i običaji? Upravo zato jer zna za njih on ih i mrzi.
Da, bio bi mu šok, ali ne pozitivni.

Možda bi na nekoga takav pristup i djelovao, ali meni se čini da su to izdvojeni slučajevi. Ljudi su jednostavno zlobni, pakosni... I to ne iz neznanja ili nerazumijevanja.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 17:00   #14
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Meni se čini da bi postao još gori jer njega "nekoga" oni "nitkovi" pokušavaju pretvoriti u "ništa".

Zašto mladi neonacist? Misliš da za njega još ima nade jer je - mlad?
Misliš da taj isti mladac nije prije znao da postoje različite kulture i običaji? Upravo zato jer zna za njih on ih i mrzi.
Da, bio bi mu šok, ali ne pozitivni.

Možda bi na nekoga takav pristup i djelovao, ali meni se čini da su to izdvojeni slučajevi. Ljudi su jednostavno zlobni, pakosni... I to ne iz neznanja ili nerazumijevanja.
Jasno da kuži neke stvari,ali glavni pogon njegove mržnje leži podjednako u tri stvari;socijalno stanje,uvriježene predrasude i manjak roditeljske ljubavi.
Ne treba neonacist postati uzoriti građanin kada se npr.vrati iz Indije,sa karitativnog rada,gdje njegov ponos što je pripadnik jednog naroda ne vrijedi ni lipe.On je tamo osoba koja pomaže osobi.To je geneza priče.Da izvorno zaroni u ljudskost i shvati da stranci koji dolaze i žive u njegovoj zemlji nisu zato što je tamo super,nego da pokušaju osigurati sebi život.
Koliko god zvučalo naivno teoretski,ja mislim da ovaj program ima riješenje.
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 19:36   #15
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Jasno da kuži neke stvari,ali glavni pogon njegove mržnje leži podjednako u tri stvari;socijalno stanje,uvriježene predrasude i manjak roditeljske ljubavi.
Ne treba neonacist postati uzoriti građanin kada se npr.vrati iz Indije,sa karitativnog rada,gdje njegov ponos što je pripadnik jednog naroda ne vrijedi ni lipe.On je tamo osoba koja pomaže osobi.To je geneza priče.Da izvorno zaroni u ljudskost i shvati da stranci koji dolaze i žive u njegovoj zemlji nisu zato što je tamo super,nego da pokušaju osigurati sebi život.
Koliko god zvučalo naivno teoretski,ja mislim da ovaj program ima riješenje.
Mislim da bi za tog neonacistu bilo djelotvornije da ga stave sa onima koje mrzi, ali pod packom onih koje izdiže. Recimo, kada je to već primjer, da nijemci, bijelci, katolici, nadgledaju tog neonacistu dok sa onima koje smatra manje vrijednima mora ostvariti suživot.
I da ga ti, koje je smatrao svojima, ne razlikuju od ostalih zato jer je, ne znam... nizak, crnokos, tata mu je porijeklom austrijanac...

Ne znam na koji bi se način tako zagriženi umovi mogli promijeniti u tolikoj mjeri da postanu tolerantni...
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 12:34   #16
Quote:
crazedlunatic kaže: Pogledaj post
Hahahaha! Max Kolbe. Katolicki svetac. U logoru, streljanje, i on kaze: uzmite moj zivot umjesto ovog mladog coveka, ja se zovem max i ja sam katolicki svecenik! I sta uradi ss grupenfurer, kaze ok, uzme njega i mrtvo hladno ga upuca umjesto mladica doticnog. E, da je bila druga klima, ko zna sta bi bilo...
Mozda bi i suza krenula.
Nisu ga mrtvo hladno upucali, nego je jedno mjesec dana umirao od gladi, što je još puno gore.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 20:59   #17
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post

Ne znam na koji bi se način tako zagriženi umovi mogli promijeniti u tolikoj mjeri da postanu tolerantni...
Na način da osjete mizeriju ljudsku do ogoljelosti same..
Hoću reći,kad pomažeš bolesnom čovjeku koji ovisi o tebi samom,mora biti nešto u tebi što će te odvući od neke agresivne anomalije koje je dotični pojedinac trpao u sebe i barem otrpjeti sram zbog počinjenih gluposti.
Kakva korist od četiri zida,puno košta a korisnik je u punom gorem izdanju nego prije?
Karitativni rad,ali ne onaj plahe i površne prirode..
Onaj krvavo ljudski.
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 23:29   #18
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Na način da osjete mizeriju ljudsku do ogoljelosti same..
Hoću reći,kad pomažeš bolesnom čovjeku koji ovisi o tebi samom,mora biti nešto u tebi što će te odvući od neke agresivne anomalije koje je dotični pojedinac trpao u sebe i barem otrpjeti sram zbog počinjenih gluposti.
Kakva korist od četiri zida,puno košta a korisnik je u punom gorem izdanju nego prije?
Karitativni rad,ali ne onaj plahe i površne prirode..
Onaj krvavo ljudski.
Misliš na poniznost?
Da, ona bi mogla imati efekta, ali ne u bilo kojoj varijanti...
Takvi ljudi nisu osjetljivi na patnju ljudi koji njima ništa ne znače. A svatko ima nekoga koga želi zaštiti na neki način. No man is an island.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 17:35   #19
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Misliš na poniznost?
Da, ona bi mogla imati efekta, ali ne u bilo kojoj varijanti...
Takvi ljudi nisu osjetljivi na patnju ljudi koji njima ništa ne znače. A svatko ima nekoga koga želi zaštiti na neki način. No man is an island.
Pa..nešto tipa toga.
Da dođe do svijesti ili bar započne dijalog sa sobom i uvidi grešku.
Goli otok ili Lepoglave su za neizlječive..
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 10:55   #20
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Pa..nešto tipa toga.
Da dođe do svijesti ili bar započne dijalog sa sobom i uvidi grešku.
Goli otok ili Lepoglave su za neizlječive..
Teško je procijeniti kada čovjek postane neizlječiv.
Kod nekih to što još nisu postali morbidno okrutni ne znači da se još mogu izliječiti. Naprimjer, ljudi koji rade još veće gluposti kada se vrate sa liječenja i/ili odsluženja kazne. Zapravo, to me kod nas ne čudi, jer što se zaista radi sa takvima kod nas?
Maloljetnički ili popravni mi je glupo i spomenuti iako nemam informacije iz prve ruke. Ono što sam čula o njima svede se samo na to da vrijeme prođe.
Koliko psihologa imaju na koliko ljudi? Kako se radi sa njima?
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:57.