Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2015., 23:08   #181
"Hot Spot" i "Malice"

Jedan od osnovnih sastojaka film noira jest zla žena, opasnija i od najgoreg muškog kriminalca. To je ostala konstanta kroz povijet žanra i čak su ene sve zlije i zlije, valjda i kao rezultat emancipacije.
S druge strane film noir umije biti i vrlo osunčan i u koloru. /Ljubo Jelčić bi rekao "kolor film u boji"/

"Hot Spot" je sav na suncu, ali ipak noir do srži. Međutim, fali mu thrillerski čimbenik. Više vuče na sociopatologiju maloga mjesta.

"Malice" je i mračniji - sniman uglavnom u enterijerima i noću, i ima detektivski obrat na kraju, štoviše zapravo nekoliko preokreta.

"Hot Spot" možemo smatrati i soc-realističkim igrokazom u stilu Arthura Millera, a "Malice" je žanrovska surutka.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"

Zadnje uređivanje Flemming : 20.03.2015. at 00:09. Reason: tipfeleri
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 21:23   #182
A neo-noir? Osobno mi je teško definirati što je to zapravo noir ali iz nekog razloga kao da na neki način to ipak negdje prepoznajem. Npr. neo-noir i to vrlo dobar mi je film The Brick i jedan od mojih omiljenih, Blade Runner.
Funny Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 22:13   #183
Quote:
Funny Queen kaže: Pogledaj post
A neo-noir? Osobno mi je teško definirati što je to zapravo noir ali iz nekog razloga kao da na neki način to ipak negdje prepoznajem. Npr. neo-noir i to vrlo dobar mi je film The Brick i jedan od mojih omiljenih, Blade Runner.
Film noir je stilska struja u krimićima 40-ih i 50-ih, a neo noir je imitatorski stil koji se uhodao 80-ih i 90-ih.
Veliko nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 22:16   #184
Kakav ti je Chinatown? Zanima me tvoje mišljenje o tom remek djelu.

Od Noira zadnje sam pogledao Hustonov 'The Asphalt Jungle'. I svidio mi se, vrlo dobro. Vidim da je utjecao na Rififi. Sad bih mogao pogledati ostatak Dassinovog opusa.
Remam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 22:25   #185
Obožavam noir i neo-noir. Veliki plus za HRT3 što svaku subotu prijepodne vrte noir film.
sicky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 22:27   #186
Quote:
Remam kaže: Pogledaj post
Kakav ti je Chinatown? Zanima me tvoje mišljenje o tom remek djelu.

Od Noira zadnje sam pogledao Hustonov 'The Asphalt Jungle'. I svidio mi se, vrlo dobro. Vidim da je utjecao na Rififi. Sad bih mogao pogledati ostatak Dassinovog opusa.
Pa što pametno da kažem...remek-djelo. Tematski izrazito hrabar i provokativan. Sjećam se onog dokumentaraca ''Los Angeles plays itself'' gdje autor nabraja hrpu filmova s radnjom u LA-u, a posebno naglašava ''Chinatown'' jer se bavi tom aferom s vodom iz 30-ih.

Film jest primjer neo noira, ali ja navodim 80-e jer se taj stil tad uhodao, postao naširoko popularan...u periodu kad se klasični Hollywood ionako vratio u američki film (što je dakako primjer nazadnjaštva).

Dassin ima neke sjajne primjere...meni prije svega ''Night and the City'' s Richard Widmarkom.
Veliko nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 22:41   #187
Quote:
Veliko nebo kaže: Pogledaj post
Film jest primjer neo noira, ali ja navodim 80-e jer se taj stil tad uhodao, postao naširoko popularan...u periodu kad se klasični Hollywood ionako vratio u američki film (što je dakako primjer nazadnjaštva).
Bilo je u sedamdesetima dosta noira... osim Chinatowna tu su i Altmanov The Long Goodbye (1973), pa Mitchum u Farewell, My Lovely (1975), i Winnerov nastavak The Big Sleep (1978).
Outrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 22:52   #188
Quote:
Outrage kaže: Pogledaj post
Bilo je u sedamdesetima dosta noira... osim Chinatowna tu su i Altmanov The Long Goodbye (1973), pa Mitchum u Farewell, My Lovely (1975), i Winnerov nastavak The Big Sleep (1978).
Ne znam baš je li Altman primjer neo-ičega...a ova dva ne znam.

80-ih mislim na filmove kao što je onaj ''Body Heat''...čini mi se da je takvih filmova bilo dosta 80-ih i 90-ih...furali su taj štih, ali nije neka kvaliteta. U Europi 80-ih Lars von Trier, pa Verhoeven...kod nas recimo Tomić.

Naravno, Blade Runner kao najrazvikaniji primjerak...pa 90-ih Fincher.
Veliko nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 23:06   #189
Quote:
Veliko nebo kaže: Pogledaj post
Ne znam baš je li Altman primjer neo-ičega
Ovisi kako se gleda, ali taj film ima noirovski okvir u svakom slučaju: kriminalistički motivi, cinični glavni lik koji tavori na margini iskvarenog, izopačenog društva, lik koji gubi kad i pobijedi (možda je kraj filma po tome donekle atipičan).
Outrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 23:24   #190
Quote:
Outrage kaže: Pogledaj post
Ovisi kako se gleda, ali taj film ima noirovski okvir u svakom slučaju: kriminalistički motivi, cinični glavni lik koji tavori na margini iskvarenog, izopačenog društva, lik koji gubi kad i pobijedi (možda je kraj filma po tome donekle atipičan).
Pisalo se već o tome na raznim temama...Altmanovi filmovi 70-ih često imaju žanrovski ikonografski okvir (''MASH'', ''McCabe...'', ''Buffallo Bill...''), ali onda kreću u toliko svjesna odstupanja da ga se ne može držati žanrovskim ''revitalizatorom'', već žanrovskim diverzantom kako je svojedobno pisao jedan forumaš. Taj pristup izrugivanja konvencijama je bio jedan od načina iskazivanja kritičkog stava kojeg je uvijek imao...veliki Altman.
Veliko nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 23:37   #191
To sve stoji, ali The Long goodbye po meni najmanje odstupa od žanrovskih konvencija u usporedbi sa ovim ostalim filmovima.
Outrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 23:46   #192
Quote:
Remam kaže: Pogledaj post
Kakav ti je Chinatown? Zanima me tvoje mišljenje o tom remek djelu.
Nije upućeno meni, ali moram se i ja osvrnuti. Film je stvarno remek-djelo ( glazba, fotografija, rasvjeta, scenografija ), po meni možda najbolji predstavnik neo-noir žanra.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 12:41   #193
meni je 'long goodbye' dobar primjer neo noira - tipični noir elementi u novovalnom pristupu. s tim da je toga bilo i u šezdesetima, kroz filmove poput 'point blank' i naročito 'branded to kill'.
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 17:34   #194
Quote:
androlog kaže: Pogledaj post
'point blank'
Odmah se sjetim i filma Get Carter, koji također sadrži nešto noira (ali to je već 1971.). Kao i još dosta britanskih krimi filmova. Od kasnijih je tu recimo Mona Lisa od Jordana, pa i The Crying Game je kao nekakav politizirani noir (gdje je krim-milje zamijenjen IRA pozadinom a tipski lik femme fatale je radikalno izvrnut).
Outrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 18:12   #195
Primjera dobrih noir (i neo-noir) filmova ima kao pljeve kroz sva desetljeća.

Harper (1966), The Drownin Pool (1975), Hickey & Boggs (1972), Night Moves (1975), Le Battant (1983), I, The Jury (1982) su samo neki od primjera (osim ovih najrazvikanijih. Devedesete su isto tako imale par zgodnih stvari iz tog ''kopirajućeg'' stila. Heavens Prisoners (1996), Devil in a Blue Dress (1995), Nicholson je napravio zanimljiv nastavak/hommage Chinatowneu, The Two Jakes (1990), Twilight (1998),
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 16:25   #196
dosta noira znaju zapravo biti b filmovi

to me malo razočaralo
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 19:44   #197
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Primjera dobrih noir (i neo-noir) filmova ima kao pljeve kroz sva desetljeća. Harper (1966),
Harper je simpa film, jedan od pet najdrazih od Newmana.

Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
dosta noira znaju zapravo biti b filmovi to me malo razočaralo
Postoji li zanr imun na B kategoriju?

Noiru, ono sto nazivas "B filmovima" vrlo cesto daje jos vecu posebnost

Sto preciznije promatras, to je lakse potvrditi, 100x, da ne postoji savrsen film, ni u jednom zanru. Nekad je potreban vremenski test, nekad uz nadogradnja ili reviziju znanja. Kod dragih nam filmova (neovisno o zanru) obicno smo popustljiviji prema tehnickoj strani, isto tako previse, tehnicke strane, veliki broj ljubitelja lazno "zaduzuje" da glorificiraju ostatak realizacije, koji motivom uopce ne mora biti nekome zanimljiv. Tu je i kontekst "opce prihvacenosti" gdje se "sigurni" izbori preslikavaju na laznu sliku izbora vecine.

Noir/Neo-noir...

Cijenim preciznost iznad svega, zato filmove iz blizih dekada, radije nazivam malim, ili filmovima koje krase Noir elementi. Inzistirati kirurskom preciznoscu, trazilo bi i promjenu naslova teme + dodatne kategorije. Tad ne bi bilo tesko u istinskom zanru, izbaciti dosta filmova koje spomenusmo i poslati ih u preciznije.

Kad bi samo jedna rijec bila dopustena, nekome tko uopce ne zna Noir obiljezja, a voli ih gledati, gotovo sigurna pomisao na prvu rijec: Atmosfera

Bas zato sam prema Noiru popustljiviji tumacenjem, jer svakome poznavatelju zanra, godi prepoznati i najmanju referencu/motiv koja upucuje prema izvoru. Posebno danas


...
Cat6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 23:00   #198
dva posljednja noira sto sam gledao bas su bili dosadni...ni imena se ne mogu sjetiti
morao sam ubrzavati...samo ih retro smek i crnobijeli ekran
stiti da ih se nazove smecem...
njih recimo 50 je super poznato i dobro
ostatak se samo slepa zanru...i ljubiteljima
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 12:22   #199
Noire su masovno snimali u 40-im i 50-im godinama, pa je zbog toga dosta tih filmova i loših. Ne treba svega gledati.

Chinatown je neo- noir, kao i sve ostalo sličnog stila iz 70-ih i 80-ih godina.
PatriotSLO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 12:27   #200
@zeljko
ima toga vise od 50, samo sto ti ne znas za sve.
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:15.