Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2009., 14:34   #121
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Evo ja se spremam na proljeće.
Imam grunt koji je idealan jer već 20 g. nije na njemu ništa rađeno, nitko tamo ne živi, smješten je maloj udolini okružen bregima, nikakvih polja ni industrije blizu .
Dogovorila sam se sa susedom da bu mi zoral za 200 kn traktorom parcelu, kupila bum pumpu i onda ju spustila u bunar da mogu dovući gore navodnjavanje (jer je parcela malo dalje od bunara) pa dalje polako.
Nemam ambicija nikakvih za intenzivnu proizvodnju, nego samo za nas familiju.
Da ne moramo ići na plac non stop i da znamo podrijetlo onoga kaj smo uzgojili. Osim toga bude ziher zabavno, a kako imamo u sklopu velik podrum gdje inače radimo prirodni jabučni ocat od nešpricanih jabuka, stavili bumo i sanduke s pijeskom tako da možemo čuvati namirnice.
Svi savjeti iskusnih su dobro došli
Svaka čast Tak nekaj ja planiram.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 10:51   #122
Pozdrav svima, želim reći da je ova Rustica super sajt, drago mi je što takvo što postoji u RH

Odrasla sam na selu, te smo tamo sadili/sijali bašte (svatko je imao svoju), tak da sam u biti odrasla na "eko" uzgoju. No, kako sam krenula na studij i sve ove godine u gradovima ne jedem više hranu koju sami uzgajamo.

No, sve što dalje, sve mi se više rađa želja da krenem s tim iznova (imam slobodnu zemlju, jer baka je ostarila i više ne radi na njoj), tak da ću na proljeće vidjeti šta se za prvu ruku može napraviti

I naravno pridružit ću se Rustici, jer želim aktivno djelovati
zveckica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 07:19   #123
Rustica.hr

Lijep pozdrav...

Eto, ja sam se upitao jučer kod njih, da naručim sjeme za roditelje i baku...
Javila mi se gđa. Božica i kaže da im je ostalo sjemena još samo za sebe i prijatelje, i uputila me na www.zsr.hr zavod za sjemenarstvo.
Malo sam tamo prolistao izvor nekih sjemenki, pa su dobavljači npr. Monsanto i takvi, tako da sam odustao od toga...

Eh sad, da li netko zna gdje se još može nabaviti staro organsko sjeme, a da je donekle pouzdan izvor?

Hvala na informacijama...
__________________
Uzmite zdravlje u svoje ruke, jer je vaše i pripada samo vama i nedajte ga više nikome !!
deacon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 17:24   #124
pozdrav svima
moj problem nije eko vrt neko informacije gdje bih mogao nabavti u HR sjemenke prosa. Po mogucnosti Ur sjemenku koja je crvenkasto smeda i to ne hibrid nego kao sto sam rekao izvornu. Trebam ju za prehranu, posijem je u veliku teglu pa kad izklija klice koristim za prehranu. Trazio sam u vise trgovina zdrave hrane u Zagrebu no mnogi nemaju pojma o tome a oni koji nesto imaju to je oljusteni zuti proso navodno za ptice, kako vele. Bio sam razocarn znanjem i susretljvoscu osoblja, mozda sam kontaktirao krive trgovine neznam Vidim da su na temi mnogi koji bi mozda mogli imat neku dobru informaciju...
BigLima is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 16:53   #125
Quote:
deacon kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav...

Eto, ja sam se upitao jučer kod njih, da naručim sjeme za roditelje i baku...
Javila mi se gđa. Božica i kaže da im je ostalo sjemena još samo za sebe i prijatelje, i uputila me na www.zsr.hr zavod za sjemenarstvo.
Malo sam tamo prolistao izvor nekih sjemenki, pa su dobavljači npr. Monsanto i takvi, tako da sam odustao od toga...

Eh sad, da li netko zna gdje se još može nabaviti staro organsko sjeme, a da je donekle pouzdan izvor?

Hvala na informacijama...
Hm, jesi probao kod Mavrovića?

A ima i ovdje: http://www.bio-zrno.hr/
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 17:57   #126
Dragonfly hvala za info
..hm, hm kod Zeljka nebi bas. Kod zrna sam nasao, moram ih nazvat dali imaju sortu koju ja trazim (Panicum miliaceum L.) ili nesto drugo.
BigLima is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 19:43   #127
Quote:
BigLima kaže: Pogledaj post
Dragonfly hvala za info
..hm, hm kod Zeljka nebi bas. Kod zrna sam nasao, moram ih nazvat dali imaju sortu koju ja trazim (Panicum miliaceum L.) ili nesto drugo.
Nema na čemu. Javi kako je prošlo.
Ja naručujem idući tjedan.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 07:22   #128
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Hm, jesi probao kod Mavrovića?

A ima i ovdje: http://www.bio-zrno.hr/
Da baš sam u kontaktu sa njima i moram samo narudžbu napravit pa da vidimo čega ima a čega ne...

A sigurno nebi bilo loše i kod Mavrovića probat, mislim da je baš fanatik što se toga tiće, pa vjerovatno nema nikakve hibride...

Javim kako napreduje stvar...
__________________
Uzmite zdravlje u svoje ruke, jer je vaše i pripada samo vama i nedajte ga više nikome !!
deacon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 21:47   #129
..

A sigurno nebi bilo loše i kod Mavrovića probat, mislim da je baš fanatik što se toga tiće, pa vjerovatno nema nikakve hibride...

Javim kako napreduje stvar...[/QUOTE]

.....eko trgovine i poslovanje nebi smjelo biti Big bisnis nego poziv. Treba vidjeti gdje se tolike tone eko proizvoda zanju......Ako iste proizvode mogu kupiti i u Konzumu onda je to svarno hm....
BigLima is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 12:18   #130
Quote:
BigLima kaže: Pogledaj post
..
.....eko trgovine i poslovanje nebi smjelo biti Big bisnis nego poziv. Treba vidjeti gdje se tolike tone eko proizvoda zanju......Ako iste proizvode mogu kupiti i u Konzumu onda je to svarno hm....
Vidiš, moje mišljenje potpuno je suprotno.

Ono što najviše zamjeram "eko proizvodnji" je njena ekskluzivnost i vrlo visoke cijene.

Na taj način vrši se neposredna diskriminacija među ljudima jer ispada da se samo građani dubokog džepa mogu hraniti zdravo. I to od strane ljudi koji propagiraju "duhovnost i jednakost među čovječanstvom".
Moja prijateljica koja živi u gradu na takvu hranu troši mjesečno 2500 kn.
Usporedimo li to s prosječnim plaćama hrvatskih građana, poruka je jasna.

Ne kažem da su proizvođači za to "krivi" jer je forsiranje na masovnosti i konzumnosti dovelo do toga da su se takovi načini proizvodnje pokazali najjeftinijima s obzirom da ih je moguće proizvesti u velikim količinama u kratkom vremenu čime im cijena rapidno pada.
Tako je stvoreno "plodno tlo" za nastanak ekstenzivne eko proizvodnje visokih troškova i cijena što je dovelo do stvaranja segregacije i neke vrste "prehrambenog elitizma".

Kada gledam iz današnje perspektive, ono što se naziva ekskluzivnom "bio" ili "eko" proizvodnjom i košta k'o sam vrag, mi smo kao djeca jeli u vrtu naših baka takorekuć za badava.

Mavrovićevi proizvodi u Konzumu većini populacije i obitelji neće značiti ništa jer si ne mogu ionako priuštiti njihovu kupovinu, tako da iz te perspektive nema straha od "velikih tona eko proizvoda dostupnih svuda".

Tako zaključujem da eko i bio proizvodnja itekako jest "big biznis", a ponajmanje poslanje jer je proizvod doslovno ekskluzivan, skup i nedostupan većini prosječnih građana što ponajmanje ovisi o njegovoj poziciji na policama u sklopu velikih lanaca trgovina.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 22:44   #131
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Vidiš, moje mišljenje potpuno je suprotno.

Ono što najviše zamjeram "eko proizvodnji" je njena ekskluzivnost i vrlo visoke cijene.

Na taj način vrši se neposredna diskriminacija među ljudima jer ispada da se samo građani dubokog džepa mogu hraniti zdravo. I to od strane ljudi koji propagiraju "duhovnost i jednakost među čovječanstvom".
Moja prijateljica koja živi u gradu na takvu hranu troši mjesečno 2500 kn.
Usporedimo li to s prosječnim plaćama hrvatskih građana, poruka je jasna.

Ne kažem da su proizvođači za to "krivi" jer je forsiranje na masovnosti i konzumnosti dovelo do toga da su se takovi načini proizvodnje pokazali najjeftinijima s obzirom da ih je moguće proizvesti u velikim količinama u kratkom vremenu čime im cijena rapidno pada.
Tako je stvoreno "plodno tlo" za nastanak ekstenzivne eko proizvodnje visokih troškova i cijena što je dovelo do stvaranja segregacije i neke vrste "prehrambenog elitizma".

Kada gledam iz današnje perspektive, ono što se naziva ekskluzivnom "bio" ili "eko" proizvodnjom i košta k'o sam vrag, mi smo kao djeca jeli u vrtu naših baka takorekuć za badava.

Mavrovićevi proizvodi u Konzumu većini populacije i obitelji neće značiti ništa jer si ne mogu ionako priuštiti njihovu kupovinu, tako da iz te perspektive nema straha od "velikih tona eko proizvoda dostupnih svuda".

Quote:
Tako zaključujem da eko i bio proizvodnja itekako jest "big biznis", a ponajmanje poslanje jer je proizvod doslovno ekskluzivan, skup i nedostupan većini prosječnih građana što ponajmanje ovisi o njegovoj poziciji na policama u sklopu velikih lanaca trgovina.
..imas potpuno pravo, tako i ja to vidim. Mene smeta jedino sto mnogi proizvodi pod sinonimom EKO ne dolaze sa njihovih njiva ili vrtova nego pitaj boga od kuda.
Mislim da je hrvatska momentalno eldorado za mnoge prizvode koji su deklarirani kao eko. Normalno bi svako pakovanje trebalo imati reg. broj sa koje eko njive i od kojeg eko proizvodaca dolazi, tekar onda bi mozda mogli povisiti cijenu, to je u zap. Europi tako zakonski regulirano. Osim toga ima premalo trgovina i proizvodaca a potraznja je velika sto naravno dize cijenu. Ja mislim da u HR jos ni nema tjela koja bi to kontrolirala.
Ni u Zrnu mi nisu znali reci koju sortu prosa prodaju, neznam samo na kojoj njivi su ga onda uzgajali, ma mislim ostao sam bez teksta, prodaju a neznaju sta prodaju. A prirodno suseno voce (Papaja, ananas, marelice - vazno radi enzima i minerala) do sad niko nije trazio, vele. Imaju nesto kandirano, stvarno veliko hm !!!
BigLima is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 09:33   #132
evo linka za razne radionice pa i one za vrt:
http://www.zamirzine.net/IMG/pdf/ras...manje_2010.pdf
7poem is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 22:27   #133
Smile

Quote:
deacon kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav...

Eto, ja sam se upitao jučer kod njih, da naručim sjeme za roditelje i baku...
Javila mi se gđa. Božica i kaže da im je ostalo sjemena još samo za sebe i prijatelje, i uputila me na www.zsr.hr zavod za sjemenarstvo.
Malo sam tamo prolistao izvor nekih sjemenki, pa su dobavljači npr. Monsanto i takvi, tako da sam odustao od toga...

Eh sad, da li netko zna gdje se još može nabaviti staro organsko sjeme, a da je donekle pouzdan izvor?

Hvala na informacijama...
Alo, alo,
jesam li zakasnio, samo 10 mjeseci, nema veze
imam nešto sjemena povrtnica iz vlastitog uzgoja, nešto cvijeća.
ništa spektakularno, samo ono što sam uzgajao u vrtu.
Je organsko, ali nisu stare sorte (osim par, tipa kuruza i neki paradajzi).
Što se mene tiče, ja sam totalno pouzdan, a vi provjerite
Tko voli nek izvoli....
zeleni među zelenima is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 22:38   #134
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Vidiš, moje mišljenje potpuno je suprotno.

Ono što najviše zamjeram "eko proizvodnji" je njena ekskluzivnost i vrlo visoke cijene.

Na taj način vrši se neposredna diskriminacija među ljudima jer ispada da se samo građani dubokog džepa mogu hraniti zdravo. I to od strane ljudi koji propagiraju "duhovnost i jednakost među čovječanstvom".
Moja prijateljica koja živi u gradu na takvu hranu troši mjesečno 2500 kn.
Usporedimo li to s prosječnim plaćama hrvatskih građana, poruka je jasna.

Ne kažem da su proizvođači za to "krivi" jer je forsiranje na masovnosti i konzumnosti dovelo do toga da su se takovi načini proizvodnje pokazali najjeftinijima s obzirom da ih je moguće proizvesti u velikim količinama u kratkom vremenu čime im cijena rapidno pada.
Tako je stvoreno "plodno tlo" za nastanak ekstenzivne eko proizvodnje visokih troškova i cijena što je dovelo do stvaranja segregacije i neke vrste "prehrambenog elitizma".

Kada gledam iz današnje perspektive, ono što se naziva ekskluzivnom "bio" ili "eko" proizvodnjom i košta k'o sam vrag, mi smo kao djeca jeli u vrtu naših baka takorekuć za badava.

Mavrovićevi proizvodi u Konzumu većini populacije i obitelji neće značiti ništa jer si ne mogu ionako priuštiti njihovu kupovinu, tako da iz te perspektive nema straha od "velikih tona eko proizvoda dostupnih svuda".

Tako zaključujem da eko i bio proizvodnja itekako jest "big biznis", a ponajmanje poslanje jer je proizvod doslovno ekskluzivan, skup i nedostupan većini prosječnih građana što ponajmanje ovisi o njegovoj poziciji na policama u sklopu velikih lanaca trgovina.

Ja isto tako, bekendom i forhendom napucavam razne "biobio" schneekopfe čokoladice i eko kavu iz brazila, sve što je "eko" i što je u celofanu na policama trgovina samo je mami-novac za ljude koji žele nešto zdravo i dobro za sebe, a onda padnu u zamku raznih mavrovića i inih, pa budu prevareni za svoj vlastiti novac. Ma neka im i placebo šljaka 100 na sat, opet je to neka vrsta muljanja i prijevare, osim ako, čisto pravnički, netko ima certifikat za taj svoj "eko". Tek s plaćenim certifikatima, možeš biti siguran da je onaj koji ih je platio daleko od prave eko-proizvodnje, jer tu lovu treba zaradit, a di ćeš to s malom proizvodnjom. A velika proizvodnja znači - baj baj ekologiji.
zeleni među zelenima is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 22:40   #135
Quote:
BigLima kaže: Pogledaj post
..

A sigurno nebi bilo loše i kod Mavrovića probat, mislim da je baš fanatik što se toga tiće, pa vjerovatno nema nikakve hibride...

Javim kako napreduje stvar...
.....eko trgovine i poslovanje nebi smjelo biti Big bisnis nego poziv. Treba vidjeti gdje se tolike tone eko proizvoda zanju......Ako iste proizvode mogu kupiti i u Konzumu onda je to svarno hm....[/QUOTE]

Je da je fanatik, ali mu je ekologija slaba strana.
zeleni među zelenima is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 16:17   #136
Quote:
zeleni među zelenima kaže: Pogledaj post
Alo, alo,
jesam li zakasnio, samo 10 mjeseci, nema veze
imam nešto sjemena povrtnica iz vlastitog uzgoja, nešto cvijeća.
ništa spektakularno, samo ono što sam uzgajao u vrtu.
Je organsko, ali nisu stare sorte (osim par, tipa kuruza i neki paradajzi).
Što se mene tiče, ja sam totalno pouzdan, a vi provjerite
Tko voli nek izvoli....
vezano za organsko sjeme...zanima me da li u slučaju da kupim neko sjeme u trgovini i iz toga svega mi naraste neko povrće (na kojemu ne bi primjenjivala nikakave pesticide, umjetna gnojiva i sl.) iz kojeg bih iskoristila sjeme za iduću godinu, mogu li to sjeme koje ću dobiti smatrati organskim? ili uopće ne postoji mogućnost organskog u tom slučaju?
Barbareeella is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 21:59   #137
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Evo ja se spremam na proljeće
.....
Svi savjeti iskusnih su dobro došli
http://www.zemljani.com/forum/index.php

Malo društvo koje skuplja i dijeli iskustva organskog uzgoja i zdrave prehrane
ex_time is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:37.