Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2004., 23:55   #1
Jel mi može neko od vas napisati kada su islamski blagdani?
Pitala sam na jednom drugom topicu pa mi nitko nije odgovorio.

Hvala unaprijed.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2004., 15:07   #2
Postoje dva islamska praznika.

Eid al-Fitr se slavi svake godine na kraju mjeseca Ramazana(tokom kojeg se inace posti), 1-og Shevala (mjesec koji po islamskom kalendaru dolazi iza Ramazana)-

Eid al-Adha se slavi 10-tog Zulhadza(zadnji mjesec muslimanskog kalendara, tokom kojem muslimani obavljaju propise vezane za hadz). Praznik se slavi u cast simbolici dogadjaja vezanog za zrtvu koju je Abraham prinosio(usko vezano za hadzdz).

Posto je muslimanski kalendar lunarni , ne mogu ti rec koji su to tacni datumi po nasem kalendaru za svaku solarnu godinu.Mensecini da postoji neki kalendar na netu koji paralelno prati lunarni i solarni kalendar.

Cek da pokusam nac gdje je to
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2004., 15:35   #3
Ahahaam


Jevmul-arefe ( Dan stajanja na Arefatu ) - 31.januar 2004.g. /09.zul-hidždže 1424.h.g.
Kurban bajram - prvi dan -01.februar 2004.g. /10.zul-hidždže 1424.h.g.
drugi dan -02.februar 2004.g. /11.zul-hidždže 1424.h.g.
treći dan -03. februar 2004.g. /12.zul-hidždže 1424.h.g.
četvrti dan -04.februar 2004.g. /13.zul-hidždže 1424.h.g.
Nova hidžretska 1425. godina – 21.februar 2004.g. /01.Muharrem 1425.h.g.
Jevmul-ašure - 01.mart 2004.g. /10.muharrem 1425.h.g.
Mevlud - rođenje Muhammeda, a.s. - 01. maj 2004.g. /12.rebiul-evvel 1425.h.g.

1. mubarek noć – Lejletu-r-regaib - 19.august 2004.g. /03.redžeb 1425.h.g.
2. mubarek noc – Lejletu-l-Mi'radž – Dan Vakifa - 11.septembar 2004.g./26.redžeb 1425.h.g.
3. mubarek noc – Lejletu-l-berat - 28.septembar 2004.g. /14.ša'ban 1425.h.g.


Početak ramazanskog posta - 15.oktobar 2004.g. /01.ramazan 1425.h.g.
Dan pobjede na Bedru, Dan dijaspore - 31.oktobar 2004.g. /17.ramazan 1425.h.g.
Ulazak u l’ukaf ( poslije ikindije ) - 04.novembar 2004.g. /21.ramazan 1425.h.g.
Lejletu-l-kadr - 09.novembar 2004.g. /26.ramazan 1425.h.g.

Ramazanski bajram - prvi dan - 13.novembar 2004.g. /01.ševval 1425.h.g.
drugi dan - 14.novembar 2004.g. /02.ševval 1425.h.g.
treći dan – 15.novembar 2004.g./03.ševval 1425.h.g.

Šebi-arus - 17. decembar 2004.g./05.ševval 1424.h.g.

_________________________________________________
Ovo sa bold su islamski praznici (religijski) , ovi drugi (italic)su takodje vazni datumi samo sto im je vaznost manja od gonja (boldovana) dva.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2004., 17:26   #4
:klap:

Ma, super. Hvala.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2004., 17:48   #5
Palo mi je na pamet, mogli bi ovo iskoristiti i napisati svatko svoje blagdane.
Ili slavlja, npr. - ako se netko zeni. Ako ima veze s

Sto kazete?

Evo, iz katolickog kalendara su najvazniji:
(oni koji se cestitaju)

Uskrs 11.4.2004.
Bozic 25.12.

A svi ostali blagdani, vazni dani i nedjelje su velikim slovima napisani na ovom za koji dajem link.

Katolicki kalendar za 2004.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2004., 19:58   #6
Uskrs nam ove godine pada istog dana!
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2004., 20:48   #7
Potala, ja sam ti odgovorio tamo, kad si pitala drugi put.
Quote:
Shady ovdje kaže:
Potala, molim te oprosti. Ja sam i prvi put vidio tvoje pitanje i kanio se kasnije vratiti da odgovorim, ali sam onda zaboravio...
Na ovom linku su pobrojani značajniji (sunitski) blagdani. Ima dosta arapskih termina, pa ako ima nejasnoća pitaj. Pozdrav.
Vjerovatno nisi vidjela taj odgovor.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2004., 02:20   #8
Adura i Shady, hvala
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2004., 18:25   #9
Rambi, mozes ovdje nesto napisati, molim te?

I Minam isto. I tko god jos zeli.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2004., 19:36   #10
Zidovski blagdani (lunarni kalendar)s datumima za 5764. godinu

ROSH HASHANAH / ROŠ HAŠANA - Nova Godina (=Glava godine)
- 1. i 2. Tishrei; ove godine bila je 27. i 28. rujna (2003.)
- Prije same Rosh HaShane obiljezava se Slichot (oprastanje) kao priprema za 10-dnevno razdoblje izmedju Ros HaShane i Yom Kippura
- Za Rosh HaShanu puse se u shofar (ovnov rog) i jede se slatka jela za slatku Novu godinu

YOM KIPPUR / JOM KIPUR = Dan pomirenja
- 10. Tishrei / 6. listopada
- Najsvetiji dan u godini; Dan pomirenja; dolazi nakon 10 dana razmisljanja, molitvi, samoanalize...; sastoji se od 25-satnog posta (sto znaci bez vode i hrane) koji nam omogucava da se u potpunosti posvetimo kajanju, molitvi i pomirenju s Bogom

SUKKOT / SUKOT = Sjenice
- 15. Tishrei / 11. listopada
- Zahvala za zetvu te sjecanje na 40-godisnje putovanje Izraela iz Egipatskog ropstva u Obecanu zemlju

SHEMINI ATZERET I SIMCHAT TORAH = Skupstina 8. dana i Radost Tore
- 22. Tishrei / 18. listopada
- SA pada 8. dan Sukkota, ali je poseban blagdan kada se moli za kisu, a ST je dan kada se zavrsava godisnji ciklus citanja Tore

CHANUKAH / HANUKA
- 25. Kislev - 3. Tevet / 20. do 28. prosinca
- Obiljezava pobjedu Makabejaca nad Sirijcima 165 p.n.e. i ponovno posvecenje Hrama (kojeg su prethodni desakrirali); slavi se 8 dana u spomen na dnevnu porciju ulja za hramske svjetiljke koje je nadjeno pri posvecenju Hrama, a gorjelo je 8. dana; za Hanuku se pali Hanukija - svijecnjak s 8 svjetiljki (i onom koja ih pali), svaku vecer po jedna vise; meni uz Tu BiShvat najdrazi blagdan

TU BISH'VAT / TU BIŠVAT = Nova godina stabala
- 15. Shvat / 7. veljace
- Obiljezava pocetak proljeca; od unistenja Hrama i dijaspore postao je nacin povezivanja Zidova s maticom kroz jedenje plodova karakteristicnih za Izrael

PURIM
- 14. Adar / 7. ozujka - Uz citanje Knjige o Esther razmisljamo o tome sto znaci zivjeti u Dijaspori; na ovaj dan se ljudi maskiraju i (neki) i konzumiraju alkohol

PESACH / PESAH
- 15. - 21. Nisan / 6. travnja + tjedan
- Obiljezava dan izlaska iz Egipatskog ropstva
- Prvog dana se obiljezava uz Seder (=red), vecernji obrok sa strogo utvrdjenim redoslijedom citanja Hagade, konzumiranja odredjenih jela (najpoznatija matza), blagoslova, pjesama...; tijekom citavog tjedna ne jede se chametz (uvjetno receno zitarice; s tim da Askhenazi ne jedu ni rizu, slanutak... pa im u tom tjednu ne zavidim)

YOM HASHOAH / JOM HAŠOA = Dan sjecanja na Shou (Holokaust)
- 27. Nisan / 18. travnja

YOM HAZIKARON = Dan sjecanja
- 4. Iyar / 25. travnja; dan sjecanja na pale izraelske vojnike

YOM HAATZMAUT /JOM HACMAUT = Dan neovisnosti
- 5. Iyar / 26. travnja
- Dan neovisnosti Izraela (1948)

LAG BAOMER
- 18. Iyar / 9. svibnja
- 33. dan Omera koji se broji od 2. dana Pesaha do Shavuota (49 dana); pojam omer odnosi se na starohebrejsku mjernu jedinicu za zito; sam dan obiljezava smrt od kuge tisuce ucenika rabi Akive (naravno, kao i za sve zidovske blagdane osim Yom Kippura, Yom HaShoe i Yom HaZikarona; za sam se blagdan zalost ostavlja po strani jer je glavna preokupacija zidovskih blagdana vec odavno postala "let's eat")

SHAVUOT / ŠAVUOT = Tjedni
- 6. Sivan / 26. svibnja
- Obiljezava davanje Tore Mosheu i Izraelu na Sinaju (zove se tjedni jer je Izraelu trebalo 49 dana da od Egipta dodju do Sinaja pa je onda Moshe primio Toru 50. dana); u vrijeme postojanja Hrama u Jeruzalem se tog dana u Hram donosilo zito (Shavuot, uz Pesah i Sukkot spada u 3 hodocasnicka blagdana u Judaizmu u vrijeme postojanja Hrama); za blagdan se cita "Knjiga o Ruth"

TISHAH B'AV / TIŠA BE AV = 9. (mjeseca) Ava
- 9. Av/ 27. srpnja
- Dan sjecanja na razorenje Prvog i Drugog Hrama

Instalirala sam hrvatsku tastaturu za pravilan izgovor, ali je rugacijeg rasporeda pa ubuduce ne ocekujte da pisem s kvacicama pogadjajuci pola sata gdje je koji znak na tastaturi :O.

Za detalje, nastavak mozda uslijedi
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2004., 23:27   #11
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2004., 14:58   #12
PODJELA ZIDOVSKIH BLAGDANA NA BIBLIJSKE, RABINSKE I SUVREMENE

(ovo dizem temu)

BIBLIJSKI
- Pesah
- Sukkot
- Shavuot;
kao tri hodocasnicka te

- Rosh Hashana
- Yom Kippur

RABINSKI
- Shemini Atzeret
- Simchat Tora
- Hanuka
- Esterin post
- Gedaliaov post

MODERNI/SUVREMENI
- Yom Hashoah
- Yom Hazikaron
- Yom Ha’atzmaut
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2004., 09:33   #13
kao tri hodocasnicka te?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2004., 11:17   #14
Biblijskog podrijetla su 3 hodocasnicka blagdana te Rosh Hashana i Yom Kippur.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:57.