Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2011., 14:05   #881
Quote:
Mitsi1 kaže: Pogledaj post
Ima li tko savjet? Ili slicno iskustvo?
mi smo imali slično , možda čak isto, iskustvo. Kupili amo stan dok još niti lopata nije zakopana u zemlju. Platili gotovinom i čekali,... izgradnja je naravno kasnila i još neki problemi prilikom preuzimanja...Investitor je također kreditima gradio zgradu ali mi smo s kupoprodajnim ugovorom , uplatnicom i tabularnom izjavom ( koja može biti sadržana u kupoprodajnom ugovoru a može se i posebno sastaviti i ovjeriti kod bilježnika) upisali vlasništvo . U vlasničkom listu se navodimo mi kao vlasnici, u dijelu tereta nije ništa upisano.

Quote:
Lauferka kaže: Pogledaj post
Dragi moji!
postavljam ovu temu ovdje jer ne znam kome da se obratim.....vjerovatno postoji ovakva tema ali ju ja nisam nasla...
ja i dragi smo kupili stan i sada samo cekamo kljuceve e sada ako postoji kakva dobra dusa koja bi imala snage i volje da mi potanko objasni sto sada trebam raditi?????
koje papire gdje kada i kojim redosljedom trebamo nositi jako smo mladi pa se ne razumijemo u te pravne stvari!
UNAPRIJED SE ZAHVALJUJEM SVIMA
Na gruntovnicu trebate predati kupoprodajni ugovor , uplatnicu i tabularnu izjavu ( + obrasce koji se tamo popune i plaća se neka taksa , mislim 250,00 kn) . I onda vam gruntovnica pošalje riješenje o upisu vlasništva na kućnu adresu, preporučeno. I to sada mislim da ide brzo, ne čeka se godinama . Tabularna izjava je izjava kojom prodavatelj stana izjavljuje da je od kupca primio sve novce i nema više nikakvih potraživanja . Taj dio može biti sadržan u kupoprodajnom ugovoru a i ne mora biti .

Quote:
bukyca kaže: Pogledaj post
Prije 13g preminuo mi otac iz kojeg su 7 nasljednika.... ostavinska još nije gotova.
Kuća koju su roditelji podigla bila je na oca, nešto prije smrti prepisao je polovicu na majku... iako zakonski ima pravo na nju, ali kao vlasnica pola nekretnine ima pravo na diobu dijela po tati. Međutim, potpis nije očev što je vidljivo iz postojećih dokumenata koja je potpisivao.
S obzirom da je ostavinska još u tijeku, da li bi Sud uvažio rušenje dokumenta kojega otac nije potpisao?

Nadalje, svoj dio nikretnine majka je uz nekakav darovni Ugovor dala ćerki, ali s obzirom da vjerovatno nije u pitanju dosmrtno uzdržavanje, tražila se veza da se uknjiži kao vlasnik za majčina života. Nakon Ugovora odmah je napravljen i anex Ug. u kojem se kćer trebala odreći 1/2 nekretnine u korist nećakinje po njezinoj navršenoj punoljetnosti. Naravno, sva 3 primjerka anexa su "zagubljena", a kod uknjižbe nije priložen anex.
Da li postoji naćin da se to ispravi s obzirom da se radi o vlasništvu, a pismeni dokaz je uništen?
I još samo jedna sitnica majka je preminula početkom veljače, upravo sam saznala da nisu pokrenuli ostavinsku raspravu... da li je prekasno za pokretanje?
Molim ako netko ima sličan slučaj da me uputi ima li uopće smisla kontaktirati odvjetnika.
Fala
Mislim da je u ovom slučaju potrebno kontaktirati odvjetnika , i to nekog jako dobrog odvjetnika.

Zadnje uređivanje File : 24.06.2011. at 16:20.
ren0707 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 01:44   #882
Nasljeđivanje zemlje koja je navodno prodana

nakon smrti majke došla sam na ostavinsku raspravu kod javnog bilježnika kao jedini nasljednik, koji me izvjestio da sam osim stana u kojem živim naslijedila i nekih 14 000 m2 poljoprivrednog zemljišta (12 500 livada i 1500 oranica) za koju prvi puta čujem da postoji...
kad sam došla kući sjednem za komp i pogledam na internet stranicu katastra i vidim da se kao vlasnici te zemlje vode neki drugi ljudi....jedan od njih je mamin bivši radni kolega.....nazovem ga i on se baš iznenadi što ga zovem i što ga izvještavam da je mama umrla prije 2 mjeseca(znao je da je godinama bolovala), jer je baš ovih dana imao namjeru doći do nas da rješe papire oko one zemlje što mu je mama prodala negdje 80-ih godina.....oni su se upisali u katastar, ali nisu u gruntovnici mjenjali podatke da izbjegnu plaćanje poreza...
u međuvremenu javni bilježnik prosljeđuje rješenje o nasljeđivanju u gruntovnicu, a oni u katastar.....prije dva mjeseca katastar šalje rješenje o izmjeni podataka meni i "bivšim" vlasnicima zemlje......
ja se ne javljam nikome i čekam da gospoda reagiraju...valjda imaju neki papir kojim će dokazati da je zemlja njihova.....pa neću valjda ja ić dokazivat da nije moja, a nisam u stanu pronašla apsolutno nikakav dokument u kojem se ta zemlja spominje....čak ni da je mama to nasljedila-pretpostavljam iza svog oca...
prije par dana gospodin mamin radni kolega me je tražio doma, ali me nije zatekao te je mojoj kćeri ostavio poruku da me treba u vezi zemlje....
mene sad muče neka pitanja
na temelju koje isprave su se tada upisali u katastar.....??
taman da je u to vrijeme cijena poljoprivrednog zemljišta bila jako niska za toliko zemlje bi se ipak dobio neki iznos koji bi se primjetio u kućanstvu...iako sam tada imala 15ak godina sjećala bi se da je mama kupila nešto vrjednije,bez obzira što je bila velika inflacija...
da li tu netko nešto mulja

općenito-htjela bih savjet kako se postaviti u toj situaciji
schizzy sk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 08:51   #883
Predala sam ugovor o kupoprodaji za upis vlasništva i kako na internetu pratim kretanje spisa sada vidim da uz njega piše: U radu
OSTALO, vraćen nepotpisan...

Da li je to normalna procedura ili nešto zbog čega se trebam brinuti?
appres is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 10:26   #884
Meni piše ovako:

Primljeno: (datum) (vrijeme)
Vrsta isprave: UGOVOR O KUPOPRODAJI
Oznaka spisa:
Vrsta upisa: UKNJIŽBA
Sadrzaj prijedloga: UKNJIŽBA PRAVA VLASNIŠTVA U Z.K.UL. xx K.O. xx
Bilj.o kretanju spisa: OSTALO, PRESIGNIRANO ZA IZRADU NACRTA RJEŠENJA
Način rješenja: UDOVOLJENO
Datum rješenja: (datum)
Datum provedbe: (isti kao gore)
Datum otpreme: (isti kao gore)
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 10:56   #885
Da...
samo što je moj spis još u radu, pa možda je zato ovo...
nemam pojma...

Zadnje uređivanje Katrin : 06.07.2011. at 14:05.
appres is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 11:07   #886
Quote:
appres kaže: Pogledaj post
Predala sam ugovor o kupoprodaji za upis vlasništva i kako na internetu pratim kretanje spisa sada vidim da uz njega piše: U radu
OSTALO, vraćen nepotpisan...

Da li je to normalna procedura ili nešto zbog čega se trebam brinuti?


Vjerojatno je rješenje vraćeno na ispravak. Strpi se još malo pa ćeš vidjeti o čemu se radi. Zasad se ne moraš brinuti.

Quote:
schizzy sk kaže: Pogledaj post
...

Za početak zamolite susjeda da vam da ugovore kojim je kupio zemljište.

Zadnje uređivanje Katrin : 06.07.2011. at 14:05.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 14:17   #887
Quote:
schizzy sk kaže: Pogledaj post
općenito-htjela bih savjet kako se postaviti u toj situaciji
Traži da ti pokaže kupoprodajni ugovor.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 15:06   #888
dali je moguće saznati dali netko ima na sebi nekretninu na način: " dobar dan, recite mi šta XY ima od nekretnina na sebi"...gdje to mogu saznati ako je taj način ostvariv uopće?

thx
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 15:12   #889
To nije moguće jer je protuustavno. Jedino u slučaju sudskog spora bi se eventualno moglo tako pretraživati.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 17:28   #890
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
To nije moguće jer je protuustavno. Jedino u slučaju sudskog spora bi se eventualno moglo tako pretraživati.
možda, ali dali je protuustavno ako dođem u katastar sa adresom, oni mi daju broj čestice pa na osnovu toga saznam u gruntovnici vlasnika. sve je by the book, ali dali je i to protuustavno onda??
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 08:28   #891
To nije, jer ustavno načelo glasi da su privatni podaci javni u onoj mjeri u kojoj to trebaju biti. Ako se pretražuje nekretnina, onda je ona u fokusu i pojavit će se i vlasnik ali se ne može pretraživati prema vlasniku.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 09:12   #892
vezano na stjecanje vlasništa imam jednu nedoumicu pa možda netko zna ....
ako kupim na javnoj dražbi nekretninu koja ima upisana tri tereta a ovrhu je pokrenuo 3. po redu dal se prva dva automatski brišu sa prodajom ili koji je postupak ?
unaprijed zahvaljujem znalcima
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 10:21   #893
Briše se sve.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 12:17   #894
hvala!
a bez ikakvog zahtjeva ili podneska? automatski sa rješenjem o kupnji?
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 12:32   #895
Ne ide automatski, trazi se brisanje.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 13:00   #896
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Ne ide automatski, trazi se brisanje.

Briše se "automatski" rješenjem o dosudi.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 16:54   #897
Tocno, moja greska.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 09:28   #898
Usklađivanje katastarske čestice/katastar-zemljišnik

U ZK ulošku moje nekretnine upisani su neki stari brojevi čestica koji su se u međuvremenu promijenili pa me zanima koliko obično traje usklađivanje katastarske čestice na katastru i zemljišniku?
rrrastaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 10:43   #899
Šta kad se izgubi orginal vlasnički list, a ostanu samo 4 kopije?
Pita jedna starija gospođa, a ja na to ne znam odgovor
Pakištanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 10:49   #900
Izvadi se novi.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:30.