Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2014., 20:09   #1761
1. KPU je ok

2. Garaza nije upisana, pa bitno da ima ugovor, ne bi trebalo bit problema.

3. Katastar je nebitan.
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 23:09   #1762
Pozdrav!

Molim za pomoć ukoliko netko znade.

Radi se o tome da je mojoj majci davne 1967. ili početkom 1968. godine njen otac ostavio šumu o čemu je sklopljen ugovor, a koji je bio predan samo u Katastru. Budući je to bilo jako davno i budući se to onda tako radilo, gruntovnicu onda nitko nije ozbiljno "doživljavao", ta zemlja se katastarski vodi na mojeg, sada pokojnog oca i u katastru su rekli da kod ostavinske rasprave kažemo da tu zemlju te da će javni bilježnik konstatirati, odnosno donijeti rješenje o vanknjižnom vlasništvu. Zemlja se vodila na mojeg oca budući je nekad zbog plaćanja poreza on bio nosilac gospodarstva, ili kako je to već onda bilo...

Međutim, u gruntovnici su vlasnici neki sasvim drugi ljudi. Što učiniti budući da je mama izgubila (iskreno - bacila ugovor ), a katastar tvrdi da on iz tih godina ne čuva dostavljene im ugovore, a mama nema niti nekih starih uplatnica kao dokaz da je za tu zemlju plaćan porez. Vlasnici koji se vode sada u gruntovnici za to zemljište , ne žele ni čuti da mami na neki miran način predaju tu zemlju.

Što učiniti? Ima li šanse?

Hvala unaprijed svima koji će odgovoriti :-)
7777777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 14:29   #1763
Tuziti te ljude na stjecanje prava vlasnistva dosjeloscu.

S obzirom da nemate ugovor-morate dokazivati da je majka sama i preko svojih pravnih prednika neometano i posteno posjedovala zemljiste 20 godina i dulje.
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 16:54   #1764
Quote:
7777777 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Molim za pomoć ukoliko netko znade.

Radi se o tome da je mojoj majci davne 1967. ili početkom 1968. godine njen otac ostavio šumu o čemu je sklopljen ugovor, a koji je bio predan samo u Katastru. Budući je to bilo jako davno i budući se to onda tako radilo, gruntovnicu onda nitko nije ozbiljno "doživljavao", ta zemlja se katastarski vodi na mojeg, sada pokojnog oca i u katastru su rekli da kod ostavinske rasprave kažemo da tu zemlju te da će javni bilježnik konstatirati, odnosno donijeti rješenje o vanknjižnom vlasništvu. Zemlja se vodila na mojeg oca budući je nekad zbog plaćanja poreza on bio nosilac gospodarstva, ili kako je to već onda bilo...

Međutim, u gruntovnici su vlasnici neki sasvim drugi ljudi. Što učiniti budući da je mama izgubila (iskreno - bacila ugovor ), a katastar tvrdi da on iz tih godina ne čuva dostavljene im ugovore, a mama nema niti nekih starih uplatnica kao dokaz da je za tu zemlju plaćan porez. Vlasnici koji se vode sada u gruntovnici za to zemljište , ne žele ni čuti da mami na neki miran način predaju tu zemlju.

Što učiniti? Ima li šanse?

Hvala unaprijed svima koji će odgovoriti :-)
Prijedlog za pokretanje zemljišnoknjižnog ispravnog postupka. Predaje se u zk.
Posjedovni list govori o postojanju opravdanog razloga.
siouxie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 17:33   #1765
Ne bu išlo ako se upisani ZK vlasnik protivi, to može ići tužbom.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 21:16   #1766
Quote:
siouxie kaže: Pogledaj post
Prijedlog za pokretanje zemljišnoknjižnog ispravnog postupka. Predaje se u zk.
Posjedovni list govori o postojanju opravdanog razloga.

To je nešto kao tužba ili....? Ne kužim baš. No, hvala

Hvala i svima koji su se javili savjetima
7777777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 23:27   #1767
Pozdrav,

Supruga i ja kupujemo stan od cca 65m2.
Stan je nekorišten.

Pošto se slabo razumijemo oko procedure jučer sam išao kod odvjetnice.
Ona mi veli da obavezno sastavimo odmah kupoprodajni ugovor, u kojem bi naveli iznos kapare. Nakon toga bi upisali založno pravo na nekretninu, te isplatili još 15-ak tisuća €.
Nakon isplate kredita bi dovršili predaju stana.

Dali je ovo uobičajen način kupoprodaje, ili ga odvjetnica malo previše komplicira?

Teta iz Wustenrot-a veli da nikako ne upisujemo založno pravo na stan, jer banke ne gledaju blagonaklono na to.

Kolika je nekakva normalna kapara za iznos od cca 70000€?
Tomica0208 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 08:12   #1768
Iznos kapare je onaj oko kojeg se suglasite - od 5.000,00 kn do 5.000,00 EUR.

Nije uobičajeno da se upisuje založno pravo već nakon faze davanja kapare, a to bi vam moglo zakomplicirati dobivanje kredita jer se banka u pravilu želi knjižit samo na čisti uložak.

Međutim ako banka ne bi radila problem, a i prodavatelji su kul s tim - ok.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 15:05   #1769
Dogovorili smo se s prodavateljem slijedeće:
- potpisujemo predugovor i pri tome isplaćujemo 10% prodajne cijene kao kaparu.
- ovjeravamo predugovor kod javnog bilježnika.
- predajemo zahtjev za kredit.
- pri odobravanju kredita isplaćujemo ostatak gotovine.
- banka isplaćuje kredit i upsuje se na nekretninu.
- prodavač daje nama tebularnu izjavu.

Pošto prvi puta kupujemo nekretninu nismo skroz upoznati s procedurom.
Dali je ovo iznad ok.
Dali mi između predaje zahtjeva za kredit i odobravanja istog trebamo još nešto obaviti, posjetiti gruntovnicu, srediti neke papire?

Poslije davanja kapare nećemo upisivati založno pravo, jer smo dobili info iz banke da bi moglo biti problema zbog toga.

Htjeli bi izbjeći uzimanje odvjetnika, jer smo skroz na knap s lovom, a ne daje nam se 700€ odvjetniku.

Dali ipak imaju neke stvari pri kupoprodaji nekretnina koje se ne mogu obaviti bez odvjetnika?
Tomica0208 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 20:28   #1770
Napisao si predugovor, a kada sklapate Ugovor? To ćete morati prije kredita.
Sve se može bez odvjetnika, ali samo ako znaš procedure.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 23:01   #1771
To znamo, da ugovor ide prije kredita.

Upit sam i postavio da mi netko objasni proceduru
Tomica0208 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 08:43   #1772
Sve je u redu sa redoslijedom kako si napisao.

Odvjetnik ti treba da napise dobar ugovor. Dobar ugovor je onaj koji je provediv u zemljisnim knjigama i sto jasniji kod obaveza stranaka.

Tko zna napisat takav ugovor odvjetnik mu ne treba.
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 13:23   #1773
Dali je uobicajena predbiljezba prava vlasnistva nakon davanja kapare?
Tomica0208 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 18:46   #1774
Možeš, ali sa Ugovorom o kupoprodaji nekretnine u kojem moraju biti upisani svi podaci točno kao u Zemljišnoj knjizi. Znači ne Predugovor, nego Ugovor. I nakon što prodavatelju isplatiš punu cijenu onda opravdaš svoju uknjižbu predbilježbom Tabularnom ispravom kojom on potvrđuje da je isplaćen u cijelosti.
Ali prije svega toga se upisuje hipoteka (Ugovor o kreditu), ako kupuješ na kredit od banke. Ne možeš banku zeznut baš.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 20:18   #1775
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Možeš, ali sa Ugovorom o kupoprodaji nekretnine u kojem moraju biti upisani svi podaci točno kao u Zemljišnoj knjizi. Znači ne Predugovor, nego Ugovor. I nakon što prodavatelju isplatiš punu cijenu onda opravdaš svoju uknjižbu predbilježbom Tabularnom ispravom kojom on potvrđuje da je isplaćen u cijelosti.
Ali prije svega toga se upisuje hipoteka (Ugovor o kreditu), ako kupuješ na kredit od banke. Ne možeš banku zeznut baš.
U biti, ja mogu predbilježit pravo vlasništva tek nakon odobravanja kredita i upisa hipoteke banke?
Tomica0208 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 21:44   #1776
Quote:
siouxie kaže: Pogledaj post
Prijedlog za pokretanje zemljišnoknjižnog ispravnog postupka. Predaje se u zk.
Posjedovni list govori o postojanju opravdanog razloga.
Svijetla točka ovog podforuma! Svaka čast!

Samo pitanje je o kojem se sudu radi.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 21:50   #1777
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Ne bu išlo ako se upisani ZK vlasnik protivi, to može ići tužbom.
Bu išlo ako je osnovano. Onda upisani zk vlasnik ide tužbom.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 13:43   #1778
Molim pomoc.
Kako ispuniti "Prijedlog za upis" u gruntovnici? U pitanju je upis prava vlasnistva nad stanom.
Imam sprancu kupljenu u gruntovnici...

Hvala!
Damiramida is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 09:02   #1779
Molim uknjižiti pravo vlasništva na nekretnini upisanoj u zk.ul br. _________ kao zk.č. __________ u korist ___________, a na temelju ugovora ________.
Prilažem to i to.
Datum.
Potpis.

Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 08:02   #1780
KAKO SREDITI DJEDOVU ZEMLJU ?

Zanima me jedna pravna procedura, a upoznat sam kako je to išlo sa kućom pokojne bake po majci. Bake je živjela u kući od svoje udaje 1940.
U stare dane je htjela nasljednicima ostaviti kuću i par parcela koje vrijede. Našla advokata i on je sastavio tužbu da ona dosjelošću dobije to što želi.
I tako je bilo. Ali ovdje ima jedna pravna caka: naime advokat je trebao tužiti cijelu hrpu nasljednika, jer se ipak radi o zemlji moga pradjeda.
Umjesto hrpe nasljednika on je tužio samo nekoliko koji su mu bili pri ruci (npr. sestra pok. djeda je imala 5 djece i teoretski je trebalo svih 5. tužiti , ali je on tužio samo jednog sa kojim smo mi bili u dogovoru)
Jednog dana bi se mogli pojaviti netko od tih nasljednika i vidjeti da ih je netko stručno preveslao. Onda slijedi pravna zavrzlama - tužbe po sudovima, traženje da se preostala imovina kompenzira njim i što sve ne. Ne znam da li postoji kakav element zastare u ovom slučaju ?

I sada dolazi ono bitno. Moj otac i njegov brat su se krvnički posvađali , te nakon djedove smrti se imovina nije podijelila. Sva zemlje i jedna kućica je i dalje na djedu. Otac je umro , stric je umro , njihova imovina se podijelila samo što su imali uknjiženo. A to znači da se ništa nije podijelilo od djedove zemlje.
Ja i majka smo zakonski nasljednici svaki po 1/4 te djedove zemlje. Ja koristim tu kućicu i par parcela. A to je ono što je tržišno vrijedno. Moj 1. rođak mi je još prije 10 godina naglasio da je njegova želja da se to proda i podijeli novac. A meni to ne pada na pamet, jer ja ionako sve to koristim. A ja i majka ne dajemo "gušta" mome rođaku jer je on dobio od djeda na poklon prije 35 godine parcelu od 100 000 eura uz more (u današnjoj vrijednosti)
A njegov otac (moj stric) je bio pravnik u mirovini te je on stručno preveslao moga oca te je njemu prije 20 godina otac (moj djed) poklonio kuću vrijednu oko 80 000 eura. A moj otac je bio na silu deložiran u kućicu-baraku bez struje i vode vrijednu oko 20 000 eura. A koristio je i zemlju blizu kuće koja je građevinska zona , vrijednosti oko 40 000 eura.
Sada meni predlaže advokat da ja tužim majku !?? A da ne spominjem rođaka !
Dakle, kao što je u slučaju moje bake po majci advokat IZOSTAVIO veliki broj nasljednika, tako ću ja izostaviti najbližeg rođaka.
Nastojati će mo da informacije o ovoj tužbi ne dođu do njega da on ne bi uložio prigovor.
Ako to sve uspije mi će mo se upisati na ovu zemlju i kućicu koju koristima. Jednog dana će moj rođak saznati da smo mi njega nasanjkali.
Da li on mođe potegnuti tužbu ne radi kompenzacije sa ostalom imovinom , nego bi on mogao pokrenuti tužbu za prevarnu krađu.
Što o ovakvoj proceduri kaže pravna struka ?
Da li je sud obavezan provjeravati da li su zaista u pitanju samo tuženi nasljednici, odnosno da li postoje i još nasljednika imovine koju podnosutelji tužbe misle upisati na sebe ??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:39.