Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2015., 01:28   #1
Destilator, rektifikator, kotao za rakiju

Zanima me tko u Hrvatskoj radi (ili samogradi) kotlove od inoxa namjenjene radu na struju poput ovoga na ovoj stranici (iz Srbije):

http://migros.rs/Asortiman/Kazani.html

Htio bih kupiti kotao od inoxa od 50 do 100 litara ali koji bi bio poput onih rektifkatora od Banica da cim manje mjesta zauzima u prostoru (stanu).

http://www.njuskalo.hr/strojevi-gosp...-oglas-9285398

http://www.njuskalo.hr/strojevi-gosp...oglas-13548601

Dakle, rado bi da kotao ima ulaz od promjera kojih do 200mm i izlaz 50mm (poput ovog srpskog/francuskog/stogoddaje modela) koji bi se mogao spojiti na odvodnju u WC skoljku. Buduci da je to bioloski otpad i placam odvodnju, to bih mogao nekako rjesiti da odlazi direktno, higijenski i bez mirisa. A svidjaju mi se i strojno motane bakrene cijevi za hladjenje alkoholnih para umjesto ovih rezanih pa lemljenih, takve bih preferirao ako vec placam. Konacno, zanima memgdje ima dobrig modela ili majstora/ekipe/tvrtki koji ih rade po narudzbi.

Zahtjevi su mi sljedeci:
- po tri termometra (jedan za vodu/fluid medjuprotora), drugi za mjerenje temperature u kotlu i treci za mjerenje temperature destilata,
- da moze direktno destilat vracati nazad u kotao,
- da ima cijevi hladjenja u komadu bez puno lemova ili akutnih kuteva,
- da ima instaliran elektricni grijac u vodu/fluid medjuprostora,
- da za hladjenje moze imati prikljucak na vodu odnosno dovod i odvod vode,
- da ima rektifikacijski stup s par stupnjeva i prostorom za alkometar,
- da ima po mogucnosti dno od kompozitnog sandwich materijala za slucaj ako bih na drva lozio kad se skupi ekipa pa da se malo rostilja usput,
- da se moze rastavit na dva djela i prenosit u prtljazniku auta.

Pa eto, ako netko ima savjet gdje su dobre ponude i majstori, svaka ideja je dobrodosla.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 10:26   #2
Pitaj carinu. Sigurno su ih nekoliko zaplijenili
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 12:05   #3
Ma ne smiješ više imati kotao za rakiju! Ili mora biti prijavljen ili zapečaćen.
Imam prijavljen - svake godine 100 kuna - jer mi treba ili za destiliranu vodu, pekmez, i slično što se kuha u večim kolićinama.
Ove godine nije bilo ništa za rakiju peći.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 13:36   #4
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ma ne smiješ više imati kotao za rakiju! Ili mora biti prijavljen ili zapečaćen.
Imam prijavljen - svake godine 100 kuna - jer mi treba ili za destiliranu vodu, pekmez, i slično što se kuha u večim kolićinama.
Ove godine nije bilo ništa za rakiju peći.
Pa da, gledao sam prosle godine i bilo ih je puno a sad ima jedan jedini na oglasima... Mislim, ne kuzim, zar nije bilo da do 50 litara ne treba nikakva prijava? Mogao bih ga i sam napraviti ali draze mi je kupiti a u svoje dragocjeno vrijeme zaradjivati novce.

Zar je do toga doslo da cu morat kupovati izvan Hrvatske u nasoj dragoj EU kotao za destiliranje, u Italiji, Francuskoj, Njemackoj..? Tamo nema problema oko toga.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 17:35   #5
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Pa da, gledao sam prosle godine i bilo ih je puno a sad ima jedan jedini na oglasima... Mislim, ne kuzim, zar nije bilo da do 50 litara ne treba nikakva prijava? Mogao bih ga i sam napraviti ali draze mi je kupiti a u svoje dragocjeno vrijeme zaradjivati novce.

Zar je do toga doslo da cu morat kupovati izvan Hrvatske u nasoj dragoj EU kotao za destiliranje, u Italiji, Francuskoj, Njemackoj..? Tamo nema problema oko toga.
Pa kupi na crno i nemoj ga prijaviti.

No rektifikator je dobro pitanje - tko to prodaje u HR? Vani je to pod normalno. Mislim moze i uvozni ali da pase na kotao - pa ili rektifikator ili klasicno par puta peces.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 18:40   #6
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Pa da, gledao sam prosle godine i bilo ih je puno a sad ima jedan jedini na oglasima... Mislim, ne kuzim, zar nije bilo da do 50 litara ne treba nikakva prijava? Mogao bih ga i sam napraviti ali draze mi je kupiti a u svoje dragocjeno vrijeme zaradjivati novce.

Zar je do toga doslo da cu morat kupovati izvan Hrvatske u nasoj dragoj EU kotao za destiliranje, u Italiji, Francuskoj, Njemackoj..? Tamo nema problema oko toga
.

bas i nije tako njihovi zakoni su puno strozi od nasih

zakon veli da je kotel treba prijavit, do 100l je 100kn stim da mozes izdestilirat 20 l cistog alkohola iliti 50l rakije sve iznad toga si duzan prijavit i platit porez i carinu

nema rakijaskog kotla bez bakra i kape koja ce dat prostora alkoholu i aromama da se razviju , to sto ti hoces ce dat van alkohol i u vecim postocima negoli klasika al se nikad nece moc merit po aromama i kvaliteti
imam i jedno i drugo na plin, struju .drva
ovo kaj ti hoces je prakticno do jedne granice samo kod žitnih rakija di se destilira tekucina za vocne je srednja zalost
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 19:04   #7
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pa kupi na crno i nemoj ga prijaviti.
.

Hehe, ali ovdje na Balkanu ću ga ja prijaviti. Ja da plaćam, a on ne, je moš mislit

Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
bas i nije tako njihovi zakoni su puno strozi od nasih .....


Čuo sam da u Njemačkoj niti ne postoji mogućnost imati kotao ovakvog tipa.

Ali mi smo prilično snalažljivi. Nekad su naši ljudi radili u Libiji i u stanu pekli rakiju od smokava, banana, grožđa...
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 19:48   #8
Nego kaj nek snalažljivi!Ja sam tam negdje 89/90-te kao mladi i zaigrani majstor jednom liku napravio minijaturni ali skroz funkcionalni kotao za rakiju od 20 litri. Dno sam iskovao da bude ovalno a za kapu mi je poslužio bakreni plovak od imp-a koji sam raspilio na pola i zafalcao na konus te dobio original kapu.Holenderi su bili potokareni od mesinga a štrang za hlađenje je bio od 18 mm bakrenih cijevi u kolutu u posudi od 100 litara.Dan danas je u funkciji!!
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 19:58   #9
Destilator, rektifikator, kotao za rakiju

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pa kupi na crno i nemoj ga prijaviti.

No rektifikator je dobro pitanje - tko to prodaje u HR? Vani je to pod normalno. Mislim moze i uvozni ali da pase na kotao - pa ili rektifikator ili klasicno par puta peces.
Pa prodavali su se najnormalnije na njuskalu prosle godine ali nije bilo nijednog takvog na struju kako sam zamislio da mi bude lakse i da ne zauzima puno prostora. Idealno bi bilo naci nekoga (nekog tko to profesionalno radi i zeli zaradit, firmu, obrt, svejedno) tko ih radi po narudzbi a da su cijene normalne. Nedavno sam uzimao rostilj pa sam dozivio svakakvih ponuda od 500tinjak kuna do 5000kn, a na kraju po narudzbi uzeo sjajn profi za kojih 800kn casha. Rade nasi ljudi super stvari samo od sume raznih ponuda nekad je tesko naci prave stvari.

Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
bas i nije tako njihovi zakoni su puno strozi od nasih

zakon veli da je kotel treba prijavit, do 100l je 100kn stim da mozes izdestilirat 20 l cistog alkohola iliti 50l rakije sve iznad toga si duzan prijavit i platit porez i carinu

nema rakijaskog kotla bez bakra i kape koja ce dat prostora alkoholu i aromama da se razviju , to sto ti hoces ce dat van alkohol i u vecim postocima negoli klasika al se nikad nece moc merit po aromama i kvaliteti
imam i jedno i drugo na plin, struju .drva
ovo kaj ti hoces je prakticno do jedne granice samo kod žitnih rakija di se destilira tekucina za vocne je srednja zalost
Ne bih skretao s teme pa pricao o zakonima nego me zanima tehnicka strana i izvedivost odnosno isplativost moje ideje. Koliko sam primjetio ti rektifikatori/destilatori koji rade po idejama inzinjera Banica (autora knjige o rakijama i likerima) jesu od inoxa ali imaju bakrene cijevi po kojima se alkoholne pare pretvaraju u rakiju odnosno alkohol. Tako da vjerujem tom inzinjeru i ima mi logike da to bude s savijenim bakrenim cijevima u hladnjaku napravljeno. Mozes li mi reci kakav je taj kotao na struju, gdje se proizvodio te kako izgleda (model, marka, itd)?

Imas li kakvih konkretnih savjeta glede kotla, u smislu kako bi po tebi trebao izgledati idealan kotao? Imam osjecaj da sam nesto mozda previdio pa uvijek dobro dodje istaknuti neku sitnicu...

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Hehe, ali ovdje na Balkanu ću ga ja prijaviti. Ja da plaćam, a on ne, je moš mislit

Čuo sam da u Njemačkoj niti ne postoji mogućnost imati kotao ovakvog tipa.

Ali mi smo prilično snalažljivi. Nekad su naši ljudi radili u Libiji i u stanu pekli rakiju od smokava, banana, grožđa...
Ajmo rjesiti te gluposti oko prijave: ako onaj tko mi proda kotao kaze da to moram prijaviti i placati 100kn godisnje onda cu to uciniti NAKON kupnje kotla. 'Vani' nije samo Njemacka nego su tu i Italija, Francuska i jos hrpa zemalja. Nitko tamo nece reagirat na kotao do 100 litara a kamoli se natezat s takvim glupostima. Neka jaca francuska, talijanska ili njemacka tvrtka koja proizvodi kotlove ima godisnji budget veci od proracuna RH, pa o cemu mi tu onda pricamo!? Nikome 'vani' iz carine/uprave ni na kraj pameti nije staviti prioritet na takvog malog covjeka u prekrsaju s kotlom od pedesetak litara ako ima osoba koje proizvode tone i tone sintetickog goriva, brandiranog alkohola i kojecega drugog u kotlovima vecim od tone. Anonimne prijave za gluposti vise ne prolaze na sudu jer bih odmah reagirao na takvu idiotariju tuzbom za izgubljenu dobit i dobio podatke osobe koja je prijavila. Znam tocno koliko su nasi sudovi spori u postupanju i placanju ali imam vremena kad ionako i inace cekam njihove isplate ili ovrsene iznose. Mozemo li pustit onda te bezvezarije oko raznoraznih prijava i vratit se temi kako nabaviti dobar kotao?

Zato molim, tema je tehnicka izvedivost i pronalazak dobrog kotla za peci rakiju i par slicnih stvari. Zelim hrvatski kotao po mogucnosti, nesto da je nas domaci covjek dobro osmislio i napravio. Bilo bi mi drago da neki nas covjek zaradi, dobro meni jer bi mi napravio po zelji a dobro i njemu jer placam gotovinom odmah po primopredaji. Pa eto, sve ideje su dobrodosle u potrazi za majstorskim kotlom.

Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Nego kaj nek snalažljivi!Ja sam tam negdje 89/90-te kao mladi i zaigrani majstor jednom liku napravio minijaturni ali skroz funkcionalni kotao za rakiju od 20 litri. Dno sam iskovao da bude ovalno a za kapu mi je poslužio bakreni plovak od imp-a koji sam raspilio na pola i zafalcao na konus te dobio original kapu.Holenderi su bili potokareni od mesinga a štrang za hlađenje je bio od 18 mm bakrenih cijevi u kolutu u posudi od 100 litara.Dan danas je u funkciji!!
Jel radis jos u struci pa da mozes dati neki savjet, preporucit neke firme/obrte/majstore koji bi mogli DOBRO napraviti kotao po narudzbi?

Zadnje uređivanje Majstor : 06.10.2015. at 21:30. Reason: Dopuna posta
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 06:59   #10
Upitaj ovdje !
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 08:37   #11
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Upitaj ovdje !
Hvala ti na linku. Pretpostavljam da su dobri majstori za izradu tradicionalnih kotlova kako se vidi na njihovim slikama ali ja zelim moderan kotao, inox zavarivan, s poklopcima na brtvljenje a ne na glinu, s termometrima i dovodima/odvodima na ventile, rad na struju a ne na rucice, nesto vrhunski. Vjerujem da ovi kotlovi dobro rade rakiju ali to jednostavno nije ono sto zelim.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 09:14   #12
Gle stari,prigovaraš tj. pretpostavljaš prije nego što ih pitaš za konkretnu stvar !! Pretpostavi da ti je čovjek spreman napraviti po narudžbi ono što želiš pa ih nazovi.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 14:46   #13
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Hvala ti na linku. Pretpostavljam da su dobri majstori za izradu tradicionalnih kotlova kako se vidi na njihovim slikama ali ja zelim moderan kotao, inox zavarivan, s poklopcima na brtvljenje a ne na glinu, s termometrima i dovodima/odvodima na ventile, rad na struju a ne na rucice, nesto vrhunski. Vjerujem da ovi kotlovi dobro rade rakiju ali to jednostavno nije ono sto zelim.
A za kaj ti treba kotao? Za rakiju gdje hoces razviti arome ti je ovaj klasican sa bakrenom kapom najbolji. Pa i za neke fine i skupe whiskey-e se koristi bakreni kotao i naravno za konjake upravo radi razvijanja arome. Dok se vecina destiliranja za whikey radi u rektifikatorima i onda na zrenje u bacvu godinama. I bakar je i dalje zbog kemijskog procesa tu najbolji. Naravno, za votku ili tako nesto nije on bitan.

Tako da ak ti hoces moderan kotao moras znati za sto ti treba i ne odmah odbijati klasican bakreni kotao samo zato sto nema ruckice.

A termometre tekucine i pare si lako napravis kao ubodne.

Ako ti treba rektifikator to je pitanje gdje nabaviti.

Grijanje mozes preko plinskog plamenika.

I onda sve te senzore na racunalo pa si mozes i automatizirati proces za nikakve novce. Ako bas hoces a to mozes i sa klasicnim kotlom.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 09:34   #14
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
.....
Ajmo rjesiti te gluposti oko prijave: ako onaj tko mi proda kotao kaze da to moram prijaviti i placati 100kn godisnje onda cu to uciniti NAKON kupnje kotla.....
Kad kupuješ prijavljeni kotao moraš ispuniti Kupoprodajni ugovor zatim slijedi procedura na Carini, ne znam za Poreznu!
Ugovor "rasterečuje" prodavača - isto kao kod automobila!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 10:41   #15
http://www.artisan-distiller.net/php...bea004596aea03
http://forum.moderndistiller.com/index.php
http://homedistiller.org/equip
prozvaces sve ovo, jednu sezonu probaj peci kod prijatelja koji ima kotel pa se onda odlucis kaj hoces
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 15:32   #16
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Kad kupuješ prijavljeni kotao moraš ispuniti Kupoprodajni ugovor zatim slijedi procedura na Carini, ne znam za Poreznu!
Ugovor "rasterečuje" prodavača - isto kao kod automobila!
Ja ne vidim problem prijaviti; Imas pravo 50 litara cistog alkohola. Ako radis rakiju od 40% to je preko 100 litara rakije.
Znaci godisnje mozes piti 3dcl dnevno a ak to radis znaci da si alkoholicar. Ak pijes samo vikendom ili sa drustvom prek 100 litara rakije je dostatno.

A ak radis vise ili ak prodajes ne vidim gdje je problem platiti porez. To uracunas u cijenu.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 18:01   #17
http://www.savjetodavna.hr/savjeti/1...koholnih-pica/

to vam je o zakonima , znaci 50 l rakije u granicama normale , ne cistog alkohola
ko god pece za svoj gust , pa da ispece 5x vise nitko ga ne dira e kad to krene u prodaju onda je za ocekivat da ce ti netko sest za vrat
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 20:33   #18
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ja ne vidim problem prijaviti; Imas pravo 50 litara cistog alkohola. Ako radis rakiju od 40% to je preko 100 litara rakije.
Znaci godisnje mozes piti 3dcl dnevno a ak to radis znaci da si alkoholicar. Ak pijes samo vikendom ili sa drustvom prek 100 litara rakije je dostatno.
A ak radis vise ili ak prodajes ne vidim gdje je problem platiti porez. To uracunas u cijenu.

Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
http://www.savjetodavna.hr/savjeti/1...koholnih-pica/
to vam je o zakonima , znaci 50 l rakije u granicama normale , ne cistog alkohola ko god pece za svoj gust , pa da ispece 5x vise nitko ga ne dira e kad to krene u prodaju onda je za ocekivat da ce ti netko sest za vrat
Onih 100 kuna "pokriva" onih 50 litara 40% alkohola. Na sve preko toga moraš prijaviti i plačaš 53 kune po litri.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 15:13   #19
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Onih 100 kuna "pokriva" onih 50 litara 40% alkohola. Na sve preko toga moraš prijaviti i plačaš 53 kune po litri.
Evo citam zakon i kaze da imas pravo 20 litara cistog alkohola sto je 50 litara rakije od 40%.

Jerbo samo tako i mozes napraviti zakon; po cistom alkoholu jer neko radi jace netko slabije pa ne mozes govoriti o volumenu gotovog proizvoda.

A za kasnije pise:

Za količine rakije proizvedene preko dozvoljene količine za vlastite potrebe (preko 20 litara čistog alkohola) plaća se trošarina od 53 kn/litri proizvedenog čistog alkohola što znači za litru rakije od 40 % alkohola (16 gradi) 21,20 kn/litri.

Znaci 21.20 kuna litra poreza moras platiti drzavi. Ak imas kvalitetnu domacu rakiju prodajes je tak i tak znatno skuplje pa je 21 kuna i 20 lipa neznatno. Naravno u interesu ti je da imas vrhunsku rakiju za koju ekipa zeli dati lovu. Ak imas neki srot kaj bi jedva ekipa platila 20-30 kuna, onda sve ode drzavi ak radis legalno.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 15:32   #20
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Onih 100 kuna "pokriva" onih 50 litara 40% alkohola. Na sve preko toga moraš prijaviti i plačaš 53 kune po litri.
Evo citam zakon i kaze da imas pravo 20 litara cistog alkohola sto je 50 litara rakije od 40%.

Jerbo samo tako i mozes napraviti zakon; po cistom alkoholu jer neko radi jace netko slabije pa ne mozes govoriti o volumenu gotovog proizvoda.

A za kasnije pise:

Za količine rakije proizvedene preko dozvoljene količine za vlastite potrebe (preko 20 litara čistog alkohola) plaća se trošarina od 53 kn/litri proizvedenog čistog alkohola što znači za litru rakije od 40 % alkohola (16 gradi) 21,20 kn/litri.

Znaci 21.20 kuna litra poreza moras platiti drzavi. Ak imas kvalitetnu domacu rakiju prodajes je tak i tak znatno skuplje pa je 21 kuna i 20 lipa neznatno. Naravno u interesu ti je da imas vrhunsku rakiju za koju ekipa zeli dati lovu. Ak imas neki srot kaj bi jedva ekipa platila 20-30 kuna, onda sve ode drzavi ak radis legalno.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:38.