Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2006., 00:28   #1
Špageti / safteki i umaci za tjesteninu

kakve sve umake radite za špagete? Gledam na "coolinariki" i recept im se sastoji od već kupljenih špageta carbonara i sam dodaš malo začina i gotovo

ja inače narežem na sitno luk, paprike, mrkve, malo prodinstam, stavim gljive, paradajza, češnjaka i začina ( nekad stavim i mljeveno meso ak ne jedem samo ja,na kraju parmezana ili nekog sira za pizzu.
Ili ragu kupljeni.
Dosadilo mi je to već a jako volimo špagete.
Kak se rade milaneze, carbonara i kakvi sve ne umaci za špagete?

Zadnje uređivanje dobardan : 13.01.2006. at 01:05.
dobardan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2006., 00:44   #2
Manistra ka' manistra...

Što god baciš po njoj - dobro je.

Evo jedan skupi:

Na maslinovom ulju propržiš češnjak, na to dodaš repove kozica ili škampi ili dimljenog lososa ili sve to skupa ili bilo koju kombinaciju tih sastojaka, malo bilog vina, sol, papar, vrhnja za kuhanje, polukuhanu manistru dovršiš u tome, pospeš peršinom na kraju i to je to!

Dobar tek!



P.S.
tko? - što? ----> špageti
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2006., 01:07   #3
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Manistra ka' manistra...

Što god baciš po njoj - dobro je.

Evo jedan skupi:

Na maslinovom ulju propržiš češnjak, na to dodaš repove kozica ili škampi ili dimljenog lososa ili sve to skupa ili bilo koju kombinaciju tih sastojaka, malo bilog vina, sol, papar, vrhnja za kuhanje, polukuhanu manistru dovršiš u tome, pospeš peršinom na kraju i to je to!

Dobar tek!



P.S.
tko? - što? ----> špageti
Ne zahebavaj profesore
Hvala za recept al' nismo skloni morskim plodovima, ne bi to nitko jeo da napravim mi smo tu kod slavonije, svinjetina rulz
Al sigurno će dobro doći nekome na forumu!
Hvala
dobardan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2006., 01:12   #4
Quote:
dobardan kaže:
Ne zahebavaj profesore
Hvala za recept al' nismo skloni morskim plodovima, ne bi to nitko jeo da napravim mi smo tu kod slavonije, svinjetina rulz
Al sigurno će dobro doći nekome na forumu!
Hvala
Umjesto kozica, škampi ili lososa proprži malo slavonske šunke i bijelo vino zamijeni crnim...
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2006., 01:43   #5
i ko prilog prasac
Joe Tortura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2006., 08:57   #6
carbonara:
zamutis jaja ( 1 jaje po osobi + jos jedno, za svaki slucaj), kiselo vrhnje i parmezan.
na mslacu poprzis slaninu.
skuhanu i procijedjenu pastu zalijes za jejem i vrhnjem i sa vrucom masnocom i slaninom.
po potrebi jos malo zagrijavati dok se smijesa ne poveze.
unutra ubacim jos i masline izrezane na kolutice.
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2006., 10:02   #7
- vrganji i šunka
sito sjeckani luk popržiti
dodati očišćene i na šnite narezane vrganje, malo popržiti
dodati kuhanu šunku narezanu na kockice, još malo popržiti
uliti malo vrhnja za kuhanje i prokuhati

- bukovače s vrhnjem
bukovače narežite na tanke rezance
sitno sjeckan luk i češnjak popržite
dodajte bukovače i pržite dok ne ispari tekućina
dolijte vrhnje za kuhanje i dinstajte

- pršut & špinat
malo sitno sjeckanog luka popržiti
dodati sitno sjeckan pršut, prokuhan, ocijeđen i malo krupnije nasjeckan špinat, vrhnje za kuhanje i prokuhati
u gotovo naribati malo muškatnog oraščića (ne smije više kipiti)

- paprika, grašak i mozzarela
malo sitno sjeckanog luka popržiti
dodati papriku narezanu na rezance, još malo popržiti
dodati grašak, zaliti s vodom i dinstati dok ne omekani
kad je gotovo ubaciti skuhanu tjesteninu i mozzarelu narezanu na kockice
još malo zagrijati, toliko da se mozzarela počne topiti

- špek, vrganji, masline konjak!
popržiti malo sitno sjeckanog luka i špeka
dodati vrganje narezane na šnitice, dinstati
pred kraj ubaciti masline narezane na kolutiće i uliti malo konjaka

- zelena tjestenina i paprike s vrhnjem
popržiti malo sitno sjeckanog luka
dodat po 1 žutu, crvenu i narančastu papriku narezanu na kockice, još malo popržit
dodat malo sjeckanog češnjaka, zalit vrhnjem za kuhanje i dovršiti

- svježi sir, gorgonzola i parmezan
skuhati špagete
svježi sir i gorgonzolu zdrobiti i pomiješati sa jajem (sirovim)
umiješati špagete i malo vrhnja za kuhanje
ubacit u vatrostalnu posudu i posuti parmezanom
zapeći

- brokula, vrhnje, parmezan
brokulu natrgat na pale cvjetiće i prokuhati
popržiti malo sitno sjeckanog luka i češnjaka
ubacit procijeđenu brokulu i ulit vrhnje za kuhanje, dovršiti

- picek i grah
popržite malo sitno sjeckanog luka
dodajte sitno narezana pileća prsa i popržite
dodajte sitno sjeckan paradajz iz konzerve, malu limenku crvenog graha i 1 ljutu papričicu
dovršite

- paradajz, masline, kapare
malo sitno sjeckanog luka i češnjaka popržite
dodajte očišćen, nasjeckan paradajz (ili iz konzerve) i prodinstajte
dodajte kapare i masline narezane na kolutiće i još malo dinstajte
po ukusu možete dodat i slane srdele

- patlidžani i artičoke
patlidžane ogulite, narežite na kockice i posolite, nakon pola sata ih lagano ocijedite
uzmite srca artičoka u konzervama, isperite ih i ocijedite
popržite sitno sjeckan luk i češnjak, dodajte patlidžan i prodinstajte
dodajte pire od paradajza, artičoke i crne masline i još malo dinstajte

- špek, feta i paradajz
sitno sjeckan luk, češnjak i špek prodinstajte
dodajte sjeckan paradajz iz konzerve i ljutu papričicu i još malo dinstajte
u gotovo umiješajte sitno narezanu fetu i skuhanu tjesteninu i malo zagrijte


sol, papar i ostalo po volji i ukusu
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2006., 10:37   #8
Quote:
dobardan kaže:
kakve sve umake radite za špagete? Gledam na "coolinariki" i recept im se sastoji od već kupljenih špageta carbonara i sam dodaš malo začina i gotovo

ja inače narežem na sitno luk, paprike, mrkve, malo prodinstam, stavim gljive, paradajza, češnjaka i začina ( nekad stavim i mljeveno meso ak ne jedem samo ja,na kraju parmezana ili nekog sira za pizzu.
Ili ragu kupljeni.
Dosadilo mi je to već a jako volimo špagete.
Kak se rade milaneze, carbonara i kakvi sve ne umaci za špagete?
MILANEZE: Na maslinovom ulju zažutiš luk sa dodatkom papra, soli, šećera, na to baciš paradajze narezane na kockice. Dodaš malo češnjaka. Pustiš polako a se kuha dok se paradajz ne raskuha i ne dobiješ gusti umak. Možeš dodati malo vina. Po želji bosiljak, origano, timijan.

CARBONARA: Na maslacu popržiš mesnatu slaninu, na to hitiš špagete. Makneš s vatre. U vruće špagete umješaš po osobi 1 dec sl. vrhnja pomiješanog s 1 žumanjkom.

BOLOGNESE- JEDNOSTAVNIJA VARIJANTA:
Zdinstaš luk (sol, papar, šećer) dodaš mljeveno meso (2/3 junetina, 1/3 svinjetina)- popržiš, dodaš jednu naribanu mrkvu, pričekaš da se potroši sok, dodaš crvene paprike, konšerve, klinčeke, podliješ s vodom i pustiš da se polako pokuha. Možeš dodati i šampinjone narezane na listiće.

BOLOGNESE- KOMPLICIRANIJA VAR.:
Zdinstaš luk sa mesnatom slaninom, na to dodaš papriku na kockice, naribani celer, mrkvu, meso, pelate, lovor, bijelog vina, polako krčkaš dok se ne ukuha.

UMAK OD ŠAMPINJONA:
Na putru zdinstaš narezane šampinjone,dodaš malo narezanog češnjaka, malo narezanog peršina, dodaš malo brašna, popržiš, podliješ vodom, kuhaš, pred kraj dodaš malo slatkog vrhnja.

GORGONZOLA:
U slatkom vrhnju otopiš gorgonzolu narezanu na kockice. (Funkcionira i sa zdenka sirom)

TUNA:
Popržiš luk i češnjak na maslinovom ulju (sol, papar, šećer), na to staviš ocijeđenu tunu iz konzerve, popržiš, dodašm pelate, amlo origana ili bosiljka, 2-3 ploške limuna s korom, pred kraj malo bijelog vina.

Sve možeš jesti s parmezanom, osim, neki kažu ribu, ali ja i tunu jedem s parmezanom.

Možeš samo popržiti na maslinovom ulju malo češnjaka i jednu ljutu papričicu i u to uvalit špagete.
U italiji jedu špagete prelivene domaćim maslinovim uljem i posipane parmezanom. Ili s putrom i parmezanom.

Sjetim se još
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2006., 10:38   #9
Quote:
polly kaže:
- vrganji i šunka...
OK, kopipejstnula
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2006., 10:55   #10
KLASIČNI SAFT:
Zdinstaš meso narezano na kockice (junetina, pureća prsa ) sdosta luka (sol, papar, šećer), dodaš brašna, popržiš, konšerve, crvene paprike, klinčeke, podliješ vodom i pustiš da polako pokuha. Možeš dodati malo vina na kraju. Možeš dodati gljive narezane na ploškice.

PURETINA I ŠAMPINJONI:
dinstaš na putru pureća prsa na kockice i šampinjone na listiće, dodaš malo brašna, češnjaka, podliješ vodom ili juhom, na kraju dodaš malo vrhnja.
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2006., 16:43   #11
volimvasVOLIMVASVOLIM VAS!!!!
copy/pastao
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2006., 19:24   #12
Prošle godine sam nabavila Wok. Sada je jedno od omiljenih jela u mojoj kući prženo povrće sa pilećim prsima i špagetima. Povrće se nareže na sitne štapiće. Od povrća koristim najčešće ono sezonsko. Najdraža kombinacija je paprike raznobojne, tikvice, kapula ili poriluk, kukuruz, grašak, mrkva, šampinjoni. Dakle, sve se poprži redom kojim se kuha od duže prema kraće. Sve skupa traje 10-20 min. Prsa se poprže sastrane, špageti skuhaju i ocijede. Povrće začinim vegetom, soja sosom, češnjakom, malo vode, kurkumom, đumbirom. Sve zajedno pomiješam. Pustim da se sjedini na 5 minuta. Predpostavljam da se slično može napraviti i u velikoj tavi.
Trki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2006., 23:52   #13
moji recepti za špagete su:

CRVENI
na luku (crvenom obvezno, ne podnosim dinstanje na češnjaku!) predinstam mljeveno meso ili tunu (rijetko) ili šunku ili ništ :-) s malo mrkve i ponekad koje zrno graška. i gljive volim staviti. onda na to stavim oguljene pofurene rajčice (svježe) ako ima, ako nema odmah napadam s pasiranom rajčicom. ona prvi dio začina: crni papar mljeveni, crvena paprika (slatka i ljuta), origano, cimet. pred sam kraj drugi dio začina: svježi bosiljak i stisnuti češnjak.

BIJELI
na crvenom luku predinstam tunu ocijeđenu od ulja, zalijem vrhnjem i malo mlijeka, začini: bijeli papar, svježi bosiljak, korijandar, svježi mažuran, češnjak.

PROZIRNI
na zagrijano maslinovo ulje bacim koji file neke usoljene ribice, dodajem svježe trave (bosiljak, mažuran, ružmarin) i masline ili ako mi se da radit neka vrsta pesta (zgnječim trave s maslinama, češnjakom i uljem) i na to bacim kuhanu tjesteninu (neku dugačku, ja obožavam one široke rezance) i to još cvrljim 2 minute dok se ne prožme jedno s drugim i obilno još zalijem maslinovim uljem.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2006., 07:17   #14
Sto vise isprobavam razne recepte, minimalizirala sam moje najdraze...

Na maslinovom ulju prodinstam veliki luk, paradajza, dodam cesnjaka, provansalskih travica i mrvicu soli.
I bacim preko spageta. Na kraju dodam svjeze mljevenog bibera i svjeze ribanog parmezana.

Varijanta s mesom:
Na maslinovom prodinstam luk, junetin ili puretinu, dodam paradajz i sve ostalo kao gore.

Suha varijanta aglio olio:
Na maslinovom zasmedjim listice cesnjaka, dodam persin, da malo povene. U to ubacim vec skuhanu tjesteninu.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2006., 11:15   #15
jedini koji radim (zasad) je umak od 3 vrste sira (može i 4 ako ubacite mozarrellu) ostale kupujem

na 1-2 dcl bijelog vina rastopiti trokutić gorgonzole..dodat pola malog vrhnja za kuhanje..10dkg gaude (ili nekog sličnog sira)..pola male vrećice parmezana i ostatak vrhnja.. -to su sastojci za dvije osobe
__________________
you own me...
Andariel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2006., 21:59   #16
moji najdrazi spaghetti

aglio e olio

cesanjak i ljute papricice(peperoncine)stavim na maslinovo ulje ..cisto da malo prokrcka ,nesmije zagoriti i na to bubnem spaghette..koje sam taj tren skuhao, ostavim malo vode od spaghetta i sa tom vodom podlijem malo po spaghettima i prokuham jos par minuta da se sve poveze..od zacina samo sol

all´amatriciana

luk i slaninu narezati na kockice..proprziti na malinovom ulju ,dodati pelate zaciniti i ostaviti da se krcka 20 do 25 min,dodati peproncino i majcinu dusicu..ostavit da se krcka jos 5 min i zatim dodati spaghette..ponovo prokuhamo spaghette par min u umaku da se ljepo sve poveze
naribati parmnezana gore

p.s..kupite si bolje tijesto i bit ce vam drugaciji okus, za mene je barilla sljuka od tjesta cista konfekcija..doma koristim tjesto de cecco, nije lose i ima ga skoro u svakom ducanu.....e kad bi znao sam napravit spahgette
cheff is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 11:10   #17
morski dio


- škampi, tikvice, vrhnje
popržit sitno sjeckan luk i češnjak, dodat na rezance naribanu tikvicu (neguljenu) još malo popržit
dodat škampove repeke i vrhnje za kuhanje, kad je gotovo sjeckan peršinov list i grubo mljeven papar

- vongole, vino
na ulju popržite sjeckan češnjak toliko da zamiriši, ubacimo vongole, posolimo, popaprimo i ulijemo bijelo vino
kad se otvore uspite sitno sjeckan peršin i prethodno skuhane špagete, još malo (par sekundi) prodinstajte

- gamberi, gorgonzola, vrhnje, vino
sitno sjeckan luk i češnjak malo popržite, dodajte gambere, par sjeckanih slanih srdela i sjeckani paradajz iz konzerve
malo popržite i zalijte vinom i vrhnjem za kuhanje, kad se zgusne umiješajte narezanu gorgonzolu i pospite nasjeckanim peršinom i bosiljkom

- morski plodovi
sitno sjeckan luk i češnjak malo popržite, dodajte mix morskih plodova + narezan jedan paketić surimija (rakovi štapići) i sjeckani paradajz iz konzerve
pred kraj dodajte žlicu, dvije vina i sjeckani peršin

- lignje (ili sipice), paradajz
sitno sjeckan luk i češnjak malo popržite, dodajte na kolutiće narezane lignje, malo prodinstajte
dodajte pasirani paradajz i malo sjeckanog ružmarina, dinstajte dok se saft malo ne zgusne
posolite na kraju

- svježi losos, grah
sitno sjeckan luk popržite, dodajte losos narezan na sitne kockice i popržite
umiješajte crveni grah iz konzerve i sjeckani paradajz iz konzerve, dovršite

- tuna, jaja, sir
popržimo nasjeckan češnjak toliko da zamiriši, dodamo tunu iz konzerve i kuhane špagete
izmiješamo jaja i ribani sir
jaja i sir umiješamo u tunu i špagete i miješamo na vatri dok se jaja ne skrutnu a sir se počne topit

- škampi u vrhnju
popržite repiće škampa, dodajte vrhnje za kuhanje, zdinstajte
pospite grubo mljevenim paprom
uz to zelena tjestenina

- dimljeni losos, vrhnje, vino
popržite češnjak i nasjeckan losos par sekundi, zalijte vinom i vrhnjem za kuhanje i dinstajte dok se malo ne zgusne

- škampi, kozice, divlje šparoge
popržite sitno sjeckan luk i češnjak, dodajte škampe, kozice i vrhove šparoga, malo prodinstajte
dodajte par žlica slatkog vrhnja i pred kraj žlicu, dvije vina

- inćuni
popržite sitno sjeckan luk i češnjak, dodajte usitnjene inćune i dinstajte na laganoj vatri dok se ne raspadnu
umiješajte krupno sjeckan peršin
po volji možete dodat i malo vina
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 19:53   #18
wow koliko recepata ovaj tjedan su samo špageti na tanjuru, hvala svima
dobardan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 19:58   #19
koliko vidim ništa bez luka
uzmi ili ostavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 20:58   #20
kak se kaže
svaki hrvatski recept počinje sa "sitno nasjeckajte luk i popržite ga,.."
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:58.