Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2015., 14:52   #241
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Krivo sam napisao,mislio sam na pune cijevi sa kompenzirajućim gumb kapaljkama...to je malo veća investicija,ali si miran godinama...
Zvao sam danon, rekli su da bi taj način navodnjavanja funkcionirao samo se mora na polovici od ovih 100 m, na svakom redu, staviti ventil koji bi se kod svakog drugog zalijevanja zatvarao kako bi i ove biljke koje su bliže izvoru dobile dovoljnu količinu vode. PLaniram istočiti dva tanka od 1000 l dnevno. Zašto misliš da nemogu ispuniri 2400 metara cijevi s 1000 l vode ako su cijevi promjera 16 mm. Navodnjavanje za ovaj tajni nasad mi je potrebno samo dvije - tri godine pa mislim da će crijeva izdržati toliko.
spomenka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 14:57   #242
Ma nece trebat stalno navodnjavat vec tamo u petoj godini od sadnje je miran mozda ce trebat u vrijeme suse 2x mj. jer ta biljka formira korijen koji ide u dubinu. A 10 litara po stablu je nista jer s toliko vode zaljevas 1m2 zelene salate.


Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 15:59   #243
Quote:
spomenka123 kaže: Pogledaj post
Zvao sam danon, rekli su da bi taj način navodnjavanja funkcionirao samo se mora na polovici od ovih 100 m, na svakom redu, staviti ventil koji bi se kod svakog drugog zalijevanja zatvarao kako bi i ove biljke koje su bliže izvoru dobile dovoljnu količinu vode. PLaniram istočiti dva tanka od 1000 l dnevno. Zašto misliš da nemogu ispuniri 2400 metara cijevi s 1000 l vode ako su cijevi promjera 16 mm. Navodnjavanje za ovaj tajni nasad mi je potrebno samo dvije - tri godine pa mislim da će crijeva izdržati toliko.
Problem su miševi i voluharice,također se te cijevi kap po kap jako izvitopere na suncu,pa ti ne kapaju tamo gdje bi trebale i stalno moraš popravljati (2400m)...nekad ćeš sigurno i prihranjivati,pa će ti to biti preskupo...
Puno bolja varijanta je 1/2 cola okitenke i na njih staviti kompenzirajuće gumb kapaljke od 2l/h...sve biljke će dobiti jednako vode i nećeš se morati zajebavati sa ventilima i krpanjem cijevi...
Treba samo vidjeti koliki tlak je potreban da bi te kapaljke radile,ali mislim da ne bi smjelo biti problema...
Potrošiti ćeš više novaca,ali ćeš imati trajno riješeno navodnjavanje...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 08:42   #244
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Problem su miševi i voluharice,također se te cijevi kap po kap jako izvitopere na suncu,pa ti ne kapaju tamo gdje bi trebale i stalno moraš popravljati (2400m)...nekad ćeš sigurno i prihranjivati,pa će ti to biti preskupo...
Puno bolja varijanta je 1/2 cola okitenke i na njih staviti kompenzirajuće gumb kapaljke od 2l/h...sve biljke će dobiti jednako vode i nećeš se morati zajebavati sa ventilima i krpanjem cijevi...
Treba samo vidjeti koliki tlak je potreban da bi te kapaljke radile,ali mislim da ne bi smjelo biti problema...
Potrošiti ćeš više novaca,ali ćeš imati trajno riješeno navodnjavanje...
Znači cijevi idu ispod višegodišnje folije tako da mislim da će i to biti zaštita od sunca (kolko tolko), e sad od voluharica nemogu pobjeć (zar one stvarno tako veliku štetu rade??)

Mislim da ću ipak staviti ovu varijantu s ventilima i T tape-om, nisam pametan. Raspitat ću se još a Vama momci zahvaljujem na komentarima i pomoći.
spomenka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2016., 10:45   #245
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Jel netko od vas informiran gdje su najjeftinije potopne pumpe za prljavu vodu (nazivaju ih i kanalizacijske), cijena noname pumpe u Pevecu je 300 kn, ali duplo boljih karakteristika, ima tko jel to vlalja?

Ima netko ideju gdje bi se mogle nabavit manje, jeftinije. Nekad su poljaci nosili na Jakuševac takve pumpe bile bitno manje protoka cca 2500 l/min, 200 kW/h a koštale su kao šteka cigareta.

Ja imam vodotok u blizini imanja, malo lopatanja i pumpa bi riješili ljeto, ali solarni pogon neće gonit ove pevecove, treba mi nešto s manjom snagom.
Imaš puno toga na netu, pa si pogledaj, imaš puno i blogova o pumpama, tekstova i svega http://vodovodneinstalacije.blog.com...-za-sto-sluze/ , dobre su i kanalizacijekse i motorne pumpe...
MartinaL is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 09:33   #246
Ovaj link na vodoinstalacije , nemora nitko otvarati jer ne služi svrsi
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 18:28   #247
Dali postoji sistem kap po kap da izlazi svaki 3 m voda
FranjoCar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 22:21   #248
Quote:
FranjoCar kaže: Pogledaj post
Dali postoji sistem kap po kap da izlazi svaki 3 m voda
Postoji.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 13:35   #249
fDali neko zna jeli dovoljna cjev f 5 da prikljucim45vodova sa f16razmak3m duzin 70m da sve biljke1400dobiju vodu bijo bi zahvalan savjet
FranjoCar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 18:40   #250
Ima 1hpod paulovnijom zasaditi dali fukcnira sistem ko bure od 1100 l izlazna cijev je f5 dugacka 130 m a na nju prikljuceno 45 cijevi po 16 f mm po 70 mduzine sa 24kapaljke bure podignyto od zemlje130cm zahvaljujem na pomoci
FranjoCar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 19:32   #251
Tehnički bi funkicioniralo samo 1100 l vode je malo. Drveće će biti žedno.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 21:14   #252
Ako imaš cisternu veći je problem njena visina na kojoj će biti postavljena radi tlaka u cijevima i količina vode u njoj u odnosu na broj postavljene cijevi. Ako staviš preveliki promjer cijevi imat ćeš i velike gubitke vode koje budu ostale u cijevima, zato nevrijedi pretjerivati.

Ne znam kako si računao, no računaj da svaka mlada stabljika mora dobiti minimum 20litara vode.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 15:03   #253
Quote:
spomenka123 kaže: Pogledaj post
Znači cijevi idu ispod višegodišnje folije tako da mislim da će i to biti zaštita od sunca (kolko tolko), e sad od voluharica nemogu pobjeć (zar one stvarno tako veliku štetu rade??)

Mislim da ću ipak staviti ovu varijantu s ventilima i T tape-om, nisam pametan. Raspitat ću se još a Vama momci zahvaljujem na komentarima i pomoći.
Probaj razmisliti o okitenki kako ti je savjetovao/la forumaš F@@hrenheit,ili možda na alkaten cijev ugraditi ventile imas ih svakakvih pa cak i kapljajucih ) od onih šprica ili visokotlacnih peraca,u tom slucaju bi ti najbolja varijanta bila hidropak ili mozda imas hidrofor. Zavisi gdje ti se zemljiste nalazi...Uglavnom dugorocnija investicija, a inace je ovo i vrlo efikasno ukoliko se bavite peradarstvom, stocarstvom ...slicno..u ljetnim vrucim danima kao hlađenje za životinje, a najjeftinije.
Navodnjavanje cijevima kap po kap, koje si ti navela je jako dobro, ali za jednogodisnje biljke , npr u proizvodnji krastavaca i slicno, gdje se te cijevi na jesen pospremaju...Pa su mozda dobre i druge godine.
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 14:22   #254
Pomoć!!!!!!

Trebao bih navodnjavati Paulovniju. Imam vlastiti bunar (količina vode nije problem). E sad zanima me koji bi bio najoptimalniji način (cijena opreme za navodnjavanje/efikasnost navodnjavanja). Imat ću ukupno 18 redova po 200 metara. Ukupno 1,5 ha. Molim vas za savjet. Mislio sam pomoću traka za navodnjavanje kap po kap. Koje su najbolje na našem tržištu i gdje se mogu kupiti? Hvala
mdanijel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 21:37   #255
Quote:
mdanijel kaže: Pogledaj post
Pomoć!!!!!!

Trebao bih navodnjavati Paulovniju. Imam vlastiti bunar (količina vode nije problem). E sad zanima me koji bi bio najoptimalniji način (cijena opreme za navodnjavanje/efikasnost navodnjavanja). Imat ću ukupno 18 redova po 200 metara. Ukupno 1,5 ha. Molim vas za savjet. Mislio sam pomoću traka za navodnjavanje kap po kap. Koje su najbolje na našem tržištu i gdje se mogu kupiti? Hvala
Pogledaj ovdje
http://www.danon.hr/
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 01:24   #256
Dobro ti kaže, pogledaj kod Danona. Oni su ti dosta povoljni jer ti ja tamo kupujem tako da znam.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 14:40   #257
Upadam kao padobranac ali trebam informaciju, želio bih svoj vrt u kojem sadimo povrće za obiteljske potrebe navodnjavati tako da pod mulch foliju stavim crijevo kap na kap.Budući da se radi o vrtu iza kuće imam tamo i pipu vrtnu sa uličnim vodovodom pa me zanima na koji način mogu spojiti taj sistem na vodovod odnosno šta mi je potrebno da prilagodim tlak jer ulični je dosta visok.
Nisam to još nikad radio pa me zanima jel je to uopće moguće?
kit-samoubojica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 16:52   #258
Quote:
kit-samoubojica kaže: Pogledaj post
Upadam kao padobranac ali trebam informaciju, želio bih svoj vrt u kojem sadimo povrće za obiteljske potrebe navodnjavati tako da pod mulch foliju stavim crijevo kap na kap.Budući da se radi o vrtu iza kuće imam tamo i pipu vrtnu sa uličnim vodovodom pa me zanima na koji način mogu spojiti taj sistem na vodovod odnosno šta mi je potrebno da prilagodim tlak jer ulični je dosta visok.
Nisam to još nikad radio pa me zanima jel je to uopće moguće?
t tape je najjeftinije i najjednostavnije rješenje.
pogledaj ovdje
http://pseno.hr/navodnjavanje/oprema...navodnjavanje/
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 17:59   #259
50 m crijeva kap na kap mi je nekih 40-ak kn, mene muči sto na crijevu piše do 0,8 bara a ulicn vodovod je puno više pa me zanima kako da to reduciram.
kit-samoubojica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 21:10   #260
Znalci pomagajte. Trebao bih neku motornu pumpu dizel ili benzin koja bi pumpala vodu sa dubine do 8m. Trenutno je u funkciji ručna pumpa. Ideja je pumpati vodu u rezervoar, podignut na metar iznad zemlje i onda navodnjavati kap po kap. Sve je osim motorne pumpe riješeno i u funkciji i sad sam pod upitnicima kad treba završiti taj posljednji element. Da li imate neki savjet koja je najbolje rješenje? Najbolji odnos cijena/kvaliteta. Na što bi trebalo paziti? Hvala vam unaprijed.
Mazalo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:09.