Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2010., 14:14   #1961
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Ako mozes, idi odmah, ne obaziri se sto bilo tko pise po forumima, ionako ces sam sebi organizirati zivot.

Konkretno, covjek koji je radio samnom u Irskoj je sada u Norveskoj, u Oslu, za 8 sati dnevno dobije cca 24.000 kruna NETO mjesecne place.

Naravno da sam ga zamolio da me pokusa ubaciti u njegovu firmu i vec sam razgovarao sa njegovim sefom, trenutno nemaju posao za mene, mozda na proljece 2011.

Tko ce to docekati, trazim dalje, Svicarsku sam prekrizio jer se ne moze dobiti radna dozvola, cak niti na 3 mjeseca.

Trenutno cekam odgovor iz Njemackog centralnog zavoda za zaposljevanje hoce li me primiti ili ne jer me jedna njemacka firma zeli zaposliti.

Ali svejedno trazim i druge mogucnosti.

Pozz
Već sam prijatelju davno rekao da neću tamo

Čovjek puno radi tamo, neću mu ja sada dosađivati i pitati " hej, kakvo je stanje u Norveškoj? " a pitanja je puno

Za Norvešku sam primjetio da je skuplja čak i od Švicarske. A Oslo je jedan od najskupljih gradova na svijetu, čak i studenti su prinuđeni da moraju raditi - raditi i učiti je preteško. Sa jednom plaćom te oguli do kraja - kako je zaradiš tako i nestane u roku dok kažeš " keks ". Pa sada nastaje i pitanje - kako preživjeti u Norveškoj?
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 15:14   #1962
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post

Za Norvešku sam primjetio da je skuplja čak i od Švicarske.

Pa sada nastaje i pitanje - kako preživjeti u Norveškoj?
Ja na to gledam ovako:

Nije bitno kolike su cijene i troskovi zivota vec sto mozes sa svojom placom.

Tako su meni Irci stalno pricali kako je u Irskoj sve skuplje nego drugdje u Evropi.

Tocno, istina je, ali sam ja njima onda dokazao da oni sa svojom placom, unatoc visim cijenama, mogu vise nego neki u drugim evropskim zemljama.

Tako je i sa Norveskom, osobno poznajem neke ljude koji zive u Norveskoj i svi, doslovno svi, su se jako dobro snasli, kupili ili sagradili kuce, svi voze dobre automoblie, svake godine idu dva puta na odmor, itd, itd, ukratko, nitko se ne zali da mu je lose.

A mislim da je to bit svega, dobar zivot, bilo gdje, da se sa svojom placom moze lijepo zivjeti.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 15:41   #1963
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Joj,pa svi koji imalo drze do sebe dosli su ovdje, to svezi poreza, porez placas jednom godisnje,ako imas firmu upises ama sve, aradnik,pa i o njima se netko brine.Jasam ti kao sada nezapsolen malo radim,malo me skoluju i donove godine ako me sreca posluzi trebam zavrsiti prekvalifikaciju da bi mogao voziti Bus, prije toga bilo CNC programiranja, sda smislajm stobi jos.
Ja nisam u svici ali jesam u austriji....
Kako ovo sve fino zvuci za onog koji nikad nije krocio u svicu, austriju, njemacku
reci iskreno da trenutno ne mozes naci posao jer si nkv radna snaga i da crpis novac s biroa (nesto kao Arbeitslosengeld u austriji) pa da te oni (silom) salju na raznorazne kurseve i da jedva sklapas kraj s krajem.
U "svapskim" zemljama se dobro zivi samo ako se radi i ima dobru placu sve ostalo je dan i komad. Nista nema za Dz.

Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Ovdje i mali covjek ima mjesta, skolovanje je pojednostavljeno, nema redova ,nema protekcije, nepostoji pojam radna knjizica,mozes regularno raditi na vise radnih mjesta koliko zelis,malo tko radi(pogotovo zene) pojam punog radnog vremena u jednoj firmi, nego se kombinira..
i ovo boldano si preuvelicao
mozes radit ali ces na kraju pola vratit Finanzamtu
i ovdje u austriji ima koliko hoces "nasih" zena koje rade dva posla dnevno sve po 4 sata ali to je zato sto moraju, a ne sto hoce, zele, vole... i to uglavnom rade po cistackim firmama vozaju ih ko budale

Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Evropa je na koljenima a Svica jos gura, udaraju je sa svih starna , ovdje u autoskoli vozis Golfa od 200 konja i sutra kada polozis odma startujes bez ogranicenja, platis jedno osiguranje koristis dva automobila,sredjoskolac kada krene u skolu vec ima placu jer radi i doslovce je vec samostalan...
zaboravio si reci da u svici "auslenderi" placaju skuplje osiguranje za auto (sto recimo u austriji nije slucaj)
a ovo u vezi jednog osiguranja i dva auta (Wechselkennzeichen)postoji i u austriji i po tome nije svica posebna kao sto je za ono prvo gore
meni to uopce nije komforno kad stalno moras skidat i stavljat tablice s jednog na drugo auto. To vecinom rade oni sto kupe neku bembaru na kredu a drugo za par stoja pa onda se vozikaju s tim krsom a ovo novo koriste samo kad idu u domovinu
sve u svemu, ne mozes istodobno vozit oba auta

Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Porez, za kucu kazes,ovdjekuca ksota od 600.000CHF,ovdje nije bilo tileta i tih kombinacija nego se kuca odplaciva generaciski, ako imas te novce onda je porez koj ije u promilima neznatan i nebi trebao biti vrijedan spomena.

Porez na kuci se placa biol aodplacena ili ne,ali s e dugovi upisuju u poreznu prijavu tj.placene kamate,porez na stan mi je 300CHF franaka(5 stangi cigareta)
Znaci,da bi u svici kupio/imao kucu trebas zaduzit sebe, svoju djecu i njihovu djecu i cija je na kraju kuca ?
Jesi ti kupio kucu kad je to tak jednostavno ?
Koliko vas koji ste u svici ima svoju kucu, stan ?
__________________
De, de bona sjeti se

Zadnje uređivanje *mrtva_hladna* : 29.08.2010. at 16:48.
*mrtva_hladna* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 17:01   #1964
Kupio sam stan i dugo cu ga odplacivati, bolna je prva uplata s kasnije je mnogo povoljnije nego placati kiriju. Ako ti netko da novce sa kamatom od 1,8% onda je sve snosljivo.

Povlacio sam paralelu sa HR i CH, eto svezi tih radnih mjesta, nesretnim slusajem zavrsi sam pre 10 godina u HR u bolnici,tamo sam vidio da sestre rade po meni ne bas humano radno vrijeme,,12-24-12-48,znaci kada jednom radis danju sledeca ti je nocna,u biti isto radis vremenski ali to nocu mi bas ne ide u glavu tj.koliko su te zene sa obitelji, koliko im treba vremena da se oporave od 12satnog nocnog dezurstva...i tako cjeli zivot,...moja zena radi u zdrastvu i to u dvije ustanove i ukupno ne prelazi 80%(4 dana tjedno)radog vremena i od toga mozemo nas 4tvoro da zivimo.

Svezi osiguranaj,nebitnoje tko kupuje bembare i dali sa njima idu dole da se pokazu, poenta je u tome da ti je drustvo izaslo u susret da jedno placas a koristis dvoje,
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 17:48   #1965
Odustao sam i od Švicarske. Sve gore od goreg

Sada ću se malo raspitivati za Austriju, nadam se da me ona neće razočarati, ali čisto sumnjam da neće
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 08:52   #1966
U dilemi sam gdje da se preselim,u opciji su mi Francuska,Italija,Austrija(imam kod koga otići),Švicarska,Švedska,Njemačka ili Norveška.Mašinski inženjer sam po struci imam italijanski pasoš.Zanima me gdje je najlakše nostrifikovati diplomu i u kojoj se zemlji najlakše dolazi do posla u struci.Za početak dok ne naučim jezik bi radio bilo šta
veljkog is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 20:26   #1967
Švicarska i Austrija su dosta slični. Švica vodi po standardu, ali ni Austrija ne zaostaje bitno. Ako imaš nekoga u Austriji, ja bi tamo pokušao.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 10:34   #1968
Prednost Austrije je blizina HR, i njemacki koji je slicniji knjizevnom (ja svicarski njemacki nista ne razumijem ).
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 10:36   #1969
Quote:
veljkog kaže: Pogledaj post
U dilemi sam gdje da se preselim,u opciji su mi Francuska,Italija,Austrija(imam kod koga otići),Švicarska,Švedska,Njemačka ili Norveška.Mašinski inženjer sam po struci imam italijanski pasoš.Zanima me gdje je najlakše nostrifikovati diplomu i u kojoj se zemlji najlakše dolazi do posla u struci.Za početak dok ne naučim jezik bi radio bilo šta
Norveskoj treba vise kadrova.
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 17:53   #1970
Svicarska je najbolja od svih na listi, ja bih odmah tamo, ali nazalost ne mogu.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 18:23   #1971
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Švicarska i Austrija su dosta slični. Švica vodi po standardu, ali ni Austrija ne zaostaje bitno. Ako imaš nekoga u Austriji, ja bi tamo pokušao.
Nekako se ne slazem sa tobom.Austrijanci kao ludi oce doci da rade u Svicu....po cemu su to slicni???
Radalj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 18:25   #1972
Quote:
Fuerteventura kaže: Pogledaj post
Prednost Austrije je blizina HR, i njemacki koji je slicniji knjizevnom (ja svicarski njemacki nista ne razumijem ).
Ako cemo gledati tako onda bolje da ostane u Hrvatskoj.
Radalj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 13:05   #1973
Posao

Pozdrav.

Krenuo sam čitati topic, ali sam zaključio da ipak ima previše toga.

Zanima me kakvo je stanje sa zaposlenjem u Švicarskoj na području građevine, pred kraj faxa sam i razmatram opcije. Trenutno radim, za 3000 kn mjesečno. S ovakvom situacijom u državi i građevini bojim se da neću i sa završenim faxom uskoro uspjeti naći nešto bolje, teško. Mislim da mi je najveći problem radna dozvola/viza što li već treba imati i nepoznavanje jezika, izvrsno se služim engleskim, ali njemački i talijanski stvarno nemam pojma, ali to uvijek mogu naučiti za kratko vrijeme.

Da se razumijemo, znam da nigdje nije danas lako, vjerujem u sebe jer sam spreman raditi koliko god treba, ne očekujem da ću se obogatiti, naravno da bi svatko volio biti bogat, ali realan sam, sve što hoću je to da mogu od svoje plaće ko čovjek živjeti, dakle kupiti bilokakav stan/kuću, da mogu na godišnji otići, da ne moram misliti hoću imati za režije kao sad kad mi plaća kasni, da ne moram voziti auto star 15 godina i takve stvari što kod nas naravno nema šanse, barem ne za mladog čovjeka sa jedva 2 godine radnog iskustva, bez ikakvih veza i sličnih olakšavajućih okolnosti pri zaposlenju.
IKX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 15:31   #1974
Quote:
Fuerteventura kaže: Pogledaj post
Prednost Austrije je blizina HR, i njemacki koji je slicniji knjizevnom (ja svicarski njemacki nista ne razumijem ).



to si ti vjerovato odgledao dnevnik na orf-u pa ti se ucinilo
ovdje se uglavnom prica dijalektom...
ovdje sam 20 god a njem (dialekt) govorim odlicno, bez akcenta a opet mi se znalo desit da recimo ne razumijem bas svaku nekog tko govori tirolskim ili gradiscanskim dijalektom

cisti knjizevni njemacki ces jedino naci u njemackoj u Hannover-u
__________________
De, de bona sjeti se
*mrtva_hladna* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 14:27   #1975
Ma govorim o Becanima, ja ih bolje razumijem nego nekog iz Züricha ili Basela.
Naravno da Insbruck vise vuce na svicarski
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 23:42   #1976
smjestaj - moze netko pomoci/preporuciti

Pozdrav Svicarci

Ovako, biti cu u Zurichu sljedeca dva mjeseca (radi posla) i imam dosta problema sa pronalazenjem smjestaja. Trenutno sam u privatnom stanu, no preskupo je (100E po danu ) te mi je dosta daleko od samog centra gdje mi je firma (ja sam stanicu poslije Dietikona).

Znate li mozda nekoga tko iznajmljuje stan u gradu po razumnoj cijeni? Pristajem i na to da dijelim stan sa nekime...Cijena nije toliko bitna, jer mi firma placa, ali ipak ne bih htio da bude previsoka (ovi ce se pitati sta ja radim tamo ).
Nadam se da mi mozete pomoci.
Mr.Doe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 03:25   #1977
Quote:
IKX kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Krenuo sam čitati topic, ali sam zaključio da ipak ima previše toga.

Zanima me kakvo je stanje sa zaposlenjem u Švicarskoj na području građevine, pred kraj faxa sam i razmatram opcije. Trenutno radim, za 3000 kn mjesečno. S ovakvom situacijom u državi i građevini bojim se da neću i sa završenim faxom uskoro uspjeti naći nešto bolje, teško. Mislim da mi je najveći problem radna dozvola/viza što li već treba imati i nepoznavanje jezika, izvrsno se služim engleskim, ali njemački i talijanski stvarno nemam pojma, ali to uvijek mogu naučiti za kratko vrijeme.

Da se razumijemo, znam da nigdje nije danas lako, vjerujem u sebe jer sam spreman raditi koliko god treba, ne očekujem da ću se obogatiti, naravno da bi svatko volio biti bogat, ali realan sam, sve što hoću je to da mogu od svoje plaće ko čovjek živjeti, dakle kupiti bilokakav stan/kuću, da mogu na godišnji otići, da ne moram misliti hoću imati za režije kao sad kad mi plaća kasni, da ne moram voziti auto star 15 godina i takve stvari što kod nas naravno nema šanse, barem ne za mladog čovjeka sa jedva 2 godine radnog iskustva, bez ikakvih veza i sličnih olakšavajućih okolnosti pri zaposlenju.
Da bi dobio radnu dozvoluu svicarskoj su ti ravne nuli. Nakon ulaska u EU bilo bi lakse. Engleski ti netreba u svicarskoj, znaci i ulaskom u EU bez jezika i dalje ostajes na nuli. Moj savjet, uci njemacki ili uzmes tecaj.
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 22:52   #1978
Quote:
Mr.Doe kaže: Pogledaj post
Pozdrav Svicarci
Pozdrav i tebi. Jesi pokušao naći neki pansion, hotel ili slično? Ako baš mora biti stan, onda je teško. Naći stan za stalno je već skoro pa mission impossible u Zürich-u, a tek privremeno ...
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 23:17   #1979
Politička senzacija: Švicarsku vladu od danas čine 4 žene i 3 muškarca

Švicarska je bila jedna od zadnjih država na svijetu koja je uvela pravo glasanja za žene (ipak još prije Saudijske Arabije ), a nakon današnjih izbora federalnom vladom drmaju - žene. Napokon su moderna doba stigla i ovamo, iako su žene i dalje u prosjeku lošije plaćene za isti posao (osim ako rade u federalnoj vladi, naravno).
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 17:33   #1980
Nitko nemora nikoga slusati nego neka dode i neka vidi kako je, onako iz prve ruke.
A sto se tice federalne vlade i vecine koje su sad na strani zena, sumnjam da ce itko od toga imati koristi. Neka vladaju telad i mravi zajedno svejedno je a ne muski ili zenski ili mijesano, ako ce narodu biti bolje onda je ok a ovako je to samo jedna reklama i nista vise. (za mene).

Evo izvadak za zene koje zele imati dijete u CH ili obitelj. na ekavici je ali mislim da ce vecina razumjeti.

Usvojeni zakon o trudnickom bolovanju

Predlozen u parlamentu:

3. oktobra 2003. godine

Nacionalni savet:

146 DA, 41 NE glasova

Drzavni savet: 31 DA, 6 NE glasova

Ovaj usvojeni zakon sadrzi: Porodilje imaju pravo na trudnicko bolovanje 14 sedmica nakon poroda i na 80 % plate. Ovaj zakon se odnosi na majke koje rade za platu, samostalne majke i majke u porodicnim preduzecima. Nezaposlene majke nisu uzete u obzir sa ovim zakonom. Da bi se ostvarilo pravo na to, majka mora najmanje 9 meseci biti u radnom odnosu i od toga 5 meseci raditi. Isplata ne smije premasiti sumu od 172.00 franka dnevno.

I jos nek mi netko kaze da je ovo zemlja stvorena za obitelj?

A da ne spominjem Autoosiguranja cijene koje balkanci placaju duplo inkl. HR ? Ovo je sloboda i ravnopravnost na djelu.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:33.