Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2010., 20:03   #161
ako nisi promjenila prehranu, od iritabilnog kolona ne bi mršavila.
upalne promjene, međutim...more bit svašta, ukljulivo kakav kolitis, kron,... dakle: KOLONOSKOPIJA!
nema ne da mi se - pravac gastroenterologija.
moguće će biti i neke druge pretrage - irigografije, uz,...kolonoskopija nije taki bauk.

glede liječenja - ne eksperimentiraj dok ne znaš o čemu je riječ.

dakle, da bi nemani otkinula glavu - moraš se suočit...
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 20:03   #162
Quote:
ssnjoff kaže: Pogledaj post
ako nisi promjenila prehranu, od iritabilnog kolona ne bi mršavila.
upalne promjene, međutim...more bit svašta, ukljulivo kakav kolitis, kron,... dakle: KOLONOSKOPIJA!
nema ne da mi se - pravac gastroenterologija.
moguće će biti i neke druge pretrage - irigografije, uz,...kolonoskopija nije taki bauk.

glede liječenja - ne eksperimentiraj dok ne znaš o čemu je riječ.

dakle, da bi nemani otkinula glavu - moraš se suočit...

idem uskoro kod gastroenterologa opet..po 3. misljenje, odnosno 4.
nisi me bas utjesio
crvena ptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 17:15   #163
Eto neznam di bi se smjestio,takoder muku mucim sa probavom i crijevima!

Napuhnut sam ko bacva,navecer povremeno prdim ko lud,smetaju me ti plinovi u rektumu,i cim prdnem bol nestane!
Stolica neka cudna mekana,onak vise komadicasta manje kolicine ponekad pa i suzena djelomicno,povremeno probadanje oko analnog otvora,a osim toga zna me zabolit i sa lijeve strane trbuha tamo negdje oko pupka!
Bio sam u 7-8 mjesecu kod proktologa,nabacio onu palpaciju ,kaze ampula recti prazna,trag normokol stolice,i bio je jedan vanjski hemeroid 0,5cm na 5 sati zato sam i isao na pregled!

U meduvremenu prezivio hrpu stresova i izgleda da me ta crijeva zesce zajebavaju!
To me dosta psihicki dotuce kad se ne poserem onak kak bi trebal!
Svrbez je bio dosta prisutan dok je bilo toplije vrijeme i ponekad sad prek zime,ali to vecinom ak pojedem nekaj ljuto itd!

Stvarno ne znam di da se smjestim sa tim simptomima,eto morat cu ponovo kod lijecnika jer sad nakon ovih blagdana mi se opet poremetila ta probava!

*ispricavam se na "grubom" rijecniku,takav sam
maxsung is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 21:57   #164
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Eterično ulje paprene metvice (ne biljka) je klinički dokazano djelotvorno za sindrom iritabilnog kolona.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en...ubmed_RVDocSum
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en...RVAbstractPlus
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en...RVAbstractPlus
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en...RVAbstractPlus
Preporuča se korištenje enterički obloženih kapsula kako bi se spriječile moguće nuspojave poput žgaravice,a eterično ulje stiglo tamo gdje je najpotrebnije-u crijeva.
Koristan je i dodatak eteričnog ulja kima.
Psilium je dobar u reguliranju stolice (proljevi i zatvor),a kod ljudi gdje je popratni simptom IBS-a i nesanica efikasnim se pokazao melatonin.
Potrebno je izbjegavati laktozu, proizvode sa visokim udjelom fruktoze i sorbitola u širokom luku.
Nekim ljudima s IBS-om kod proljeva i grčeva pomažu probiotici (acidophilus i bifidobacterium).Potražite proizvode koji su enterički obloženi (bakterije dožive masovan pokolju u kiseloj želučanoj sredini).
i gdje se mogu kupiti te tablete..ja vec cca 1 god pijem Seldiar i pomaze mi kod ucestalih stolica... al i dalje je neugodno i cim je stres u pitanju mogu provesti cijeli dan na wc-u..
__________________
:)
Megy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 14:19   #165
crijevo moje milo

Quote:
peta25 kaže: Pogledaj post
da li vas sa sindrom IC boli trbuh negdje oko pupka i da li se dogada da vas ta bol budi noču???? meni je to bol a da ne spominjem proljeve....
da, bas tako
i mene lijevo od pupka boli i pulsira posebno nocu
zna i mene probuditi ta bol i nenormalno pulsiranje i krcanje

inace, ja sa nasim sindromom nemam toliko problem sa ucestalim stolicama, vec naprotiv sa stolicom jednom u 4 dana pa me wc nw muci previse

ali ono sto muci i prestravljuje je BOL oko pupka koja se javlja jednom u 2 mjeseca i traje po 7-8 dana, onda nestane i sve je kao" normalno"
a to normalno je naravno sa gasovima, nadimanjima,neredovnom stolicom

molim ostale sapatnike sa ovog foruma da opisu bol u stomaku jer mene ona uzasava

kod mene je to nekada kao zarenje a nekada kao da se rasteze crijevo neprirodno pa boli
subidubi310 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 18:38   #166
kod mene bolova nema. ako se izuzme bol od napuhnutih crijevčica...
samo mučnine, a u lošim danima bude mi loše što god pojela....dobro mi je samo kad su crijeva potpuno prazna.
pride, reflektira mi se i na želudac (koji i sam nije baš u sjajnom stanju).
proljev je moje stalno stanje posljednjih 13 godina.
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 13:06   #167
Eto, kad već doktori ne pokazuju interes da mi pomognu, da saslušaju pa i onda kad im masno platiš, a kamoli da bi postavili dijagnozu, ja si već sama polako pripisujem ovaj sindrom.

Dakle, meni situacija podivlja ujesen i preko zime. A najgori dani su kad je južina. Kad nije, onda je to ovako: Na prazan želudac me žulja lijevo ispod rebra, kao da zrak stoji i ne može proći, a kad pojedem nešto konkretnije, ne žulja, ali onda krene zrak iz mene.
A kad je južina kao ovih dana, e onda i kad pojedem, taj zrak ostaje u meni i imam osjećaj da ću eksplodirati. Ne mogu podrignuti, ne idu ni vjetrovi, a trbuh mi bude kao da sam 7 mjeseci trudna, ne mogu normalno svoju robu obući, a nisam debela imam 1, 70 i 57 kg. A ponekad, ni sama ne znam kada, nakon jela krene užasno krćenje i onda čudan proljev.

Bila sam na sistematskom, na ultrazvuku abdomena i na gastroskopiji. E sad, nema helicobacter phylori, utvrđen mi je gastritis i duodenitis i dan mi je lijek Zipantola. Biopsija mi nije rađena jer kao, nema čira, nego trebam na kontrolnu gastroskopiju s biopsijom ako lijek ne pomegne.

Meni to ništa ne pomaže, a i imam osjećaj da taj gastritis nema veze s ovim što mene više muči.

Već mi jepun kufer doktorskih savjeta da ne smijem gutat zrak dok jedem, da moram dobro žvakat hranu.....jer i na to sam pazila i nisam luda da ne bi skužila da gutam tolike količine zraka.

Ovo me muči već dvije godine, a krenulo je kad sam bila pod stresom oko završetka faksa. Sad je stres jer nema posla, ali ne ni blizu toliki. I ja ne znam što više napraviti, pa ne mogu ovako živjeti.

I šta s tom gastroskpijom, ne znam koji mi vrag nije odmah uzeo uzorak za biopsiju!
Što reći tim doktorima kad počnu kenjat kak moram zdravo jesti, više puta po malo...kako se izborit da to shvate ozbiljno???
mišica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 14:12   #168
vec dugo vremena imam sve simptome koji se vezu uz sindrom, napokon sam se odlucila i na pretrage, da vidimo ima li i kakvog fizickog uzroka ili je sve samo u mojoj glavi...

e, sad tu krece zabava
kazem dr. opce prakse sta je i da bih voljela proci pretrage, pa da znam napokon sta i kako se nosit s tim.

dr. opce napise uputnicu za gastroenterologa.
dodjem s uputnicom na rebro, med.sestra me naruci za 29.4. i kaze da dodjem sa nalazima.
rekoh: kojim nalazima? ja sam mislila da cete mi vi obaviti sve pretrage i sve nalaze sto treba.
med.sestra: ne, ne. to trebas kod dr.opce prakse, a sa nalazima dolazis kod nas i gastroenterolog ti na temelju tih papira kaze sta ti je.

okej.

odem nazad dr.opce, kaze ona da cemo pretrage raditi mjesec dana prije mog dogovorenog dejta sa gastroentericem, jer u protivnom bi bile stare i nevazece.
rekoh: ok. jel se za neku od tih pretraga treba isto ici narucit ili sta?
dr. opce: ma, vadit cemo vam krv.

ja: wtf? meni je receno neka pasaza crijeva, ultrazvuci, kolonoskopije, gastroskopije...
dr.opce: aaa, to vam treba napravit gastroenterolog.
ja: da, ali oni su mi rekli da mi vi trebate to obaviti.
dr: ma, ne znaju oni nist.


zdravstvo nam je sjajno organizirano. da ne govorim kako me dr.opce jednom poslala obavit pretrage i briseve na mjesto na kojem ti ljudi to uopce ne rade (moram ju promjeniti, sto je je.)

ugl, forumasko pucanstvo, pomozite:

1. s kojim nalazima se trebam pojaviti gastroenterologu?
2. tko mi radi kakve pretrage? koga trazim za uputnicu i kamo idem?
3. mogu li se doktori, sestre i slicno osoblje prijaviti nekom nadleznom za njihov nedovoljno strucan rad? jer znam da cu se iovako i ionako setat po bolnicama, laboratorijima i slicno, ali da cu to morat radit zato sto me nepotrebno setaju doktori... e to necu.

sta da radim?? hvala
__________________
Q: [to Chakotay] Facial art. Ooh, how very wilderness of you.

Zadnje uređivanje crvenooka : 07.02.2010. at 15:35. Reason: padez
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 11:09   #169
Evo mene nakon 1.5g opet malo na ovoj temi.

Moj post se odnosti posebice na postere (seldiar, Rija30, ledolinica , djizz) koje ponosno mogu nazvati braćom po krvi.

Ono što je seldiar napisao najbolje opisuje naš problem.

Evo što sam ja, baš kao i on oko toga poduzeo.

1. Uspostavio da je problem psihološke naravi.
2. Isprobao sve kombinacije prehrane i kod niti jedne nema rezultata.
3. Pronašao djevojku koja me razumjela, i htjela mi pomoći, pomagala,
ali na kraju ipak ostavila jer se osjećala kao da meni treba utjeha...
3. Zbog djevojke otišao sam na sve moguće preglede, bacio 3000kn
u poliklinici sunce, nije mi žao, dobio sam razultate koje sam i očekivao.
4. Na tim pregledima, krvni nalazi, kontrola stolice, gastroskopija,
kolonoskopija ustvrđeno je da imam gastritis (heliobakteriju), popio sam
antibiotike i stanje mi je jednako...
5. Zaključio da mi je sa zdravljem zaista sve u redu.
6. Zbog dotićne ljubavi napravio sljedeći korak.
7. Odlučio na posjet psihologu jer drugog izlaza nema.
8. Išao na tretmane kod psihologa, plačao 300Kn/h, gdje me je osoba
naučila kako se boriti sa psihološkim problemom, pisati dnevnik
u kojem u trenutku slabosti i mučnine zapisujete što Vam je u mislima,
tj. ostavljate svoj strah i paniku na papiru....
9. U međuvremenu me ostavila djevojka...
10. Prekinuo sesiju kod psihologa jer sam ustvrdio da ni to ne pomaže.
11. Nastavio život dalje u mukama
12. U konačnici zaključio da mi je potreban lijek, kojeg trenutačno tražim.
13. Shvatio da je naš problem, problem (paničnog poremećaja) i da
jedino usporenjem metabolizma (naglim djelovanjem na središnji živčani
sustav možete rješiti problem u trenucima kad vas uhvati) (kao što je
većina vas uspjela primjetiti kad uzmete alkohola)
14. Sve u svemu, borba se nastavlja.

Evo, sada možete vidjeti što sam sve bio spreman učiniti zbog ljubavi,
no ništa nije pomoglo da je uspijem zadržati..

Nadam se da ljudi koji ovo pročitaju neće izgubiti nadu,
meni je svakog dana podjednako loše, držim kilažu
na granici da nisam mršav, svaka nova stresna situacija,
čim moram nekamo ići i dalje me tjeraju na wc, sve do iznemoglosti.

Uz Vas sam...
2cool is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 21:12   #170
@ 2cool

i hear you bro

ja upravo prozivljavam svoje (ocekivane) muke (pila sam sinoc )

ne odustaj. ja mislim da ima koristi od psihoterapije, i sama idem.
a i dobila sam okej savjete od ljudi koji imaju isti problem- "postavi se, budi kucka ,uzgoji kicmu i prestani pricat o svom sranju, jer vise nikome nije zanimljivo".

dosadna sam.

danas otopila i popila vec trecu tableticu aktivnog ugljena, nije bas da je pomoglo. vidjet cemo kak cu se vratiti u (relativnu) normalu.

previse postajemo fiksirani na taj sindrom, meni u zadnje vrijeme bilo kakav izlazak van iz stana predstavlja problem i javlja se strah i sama pocinjem uzrokovat da se panika intenzivira i da gubim razum.

ugl, drz se, mada lose ali utjesno je znati da jos netko dijeli isti problem
__________________
Q: [to Chakotay] Facial art. Ooh, how very wilderness of you.
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 22:21   #171
isuse, mislila sam da sam jedina s takvom šizom!
LADY lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 22:39   #172
Pozdrav,

meni draga osoba se susrela sa sličnim problemima, nadutošću, vjetrovima, krčenjem crijeva, bolovima itd., čestim ili proljevima ili zatvorima, ugl. mučna situacija. Događalo se da pojede neku namirnicu i jednom bude sve OK, a drugi put katastrofa. Svi nalazi OK, osim dijagnosticiranog gastritisa (ali tko ga danas nema).
Sada se sve to popravilo i vratilo u normalu, i više nema takvih problema. Pomogli su probiotici u prahu (dugotrajno korištenje, oko godinu dana). E sada, ne znam da li je i ovdje bio problem u iritabilnim crijevima ili u nečem drugom, ali eto, možda i nekom od vas pomogne...
frida31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 23:11   #173
mislila sam da sam jedina s tom šizom!
ja imam 27 god i taj problem od svoje 17, nekako živim s tim iako razmišljam o tome da potražim stručnu pomoć (psihijatar) jer sam 100% uvjerena da mi je sve u glavi.
počelo je tako da sam se jednom skoro "ukakila" u autobusu, putovala sam 100 sati na more, nešto me ulovilo, bus nema šanse da stane a ja umirem od grčeva!!
od onda okidač su mi bilo kakva uzbuđenja i događanja u životu! ne izlazim ako nemam prijevoz da u bilo koje doba noći mogu zbrisat jer mi je na pameti "što ako me ulovi sraćka" (i tada sam uglavnom mirna i ostanem vani bez problema), u kino isto ne idem bez auta jer mi prvih 15 min treba da se smirim (pa ili dobijem grčeve i odem doma gdje se to uglavnom nakon 1 stolice smiri ili se koncentriram na film i sve je 5), otići u goste za mene je stres, nema šanse da nešto popijem ili pojedem. putovanja su mi nemoguća misija (a u 10mj se spremam na jedno i već sam u šizi).
obavila sam, naravno, sve pretrage i sve je u najboljem redu, vegetarijanka sam (ne zbog toga) i pravilno se hranim. počela sam se zanimati za new age stuff pa ću vidjeti koliko će mi to pomoći...hvala svima na iskrenosti, zaista sam mislila da sam totalni frik.
LADY lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 14:08   #174
@ lady lala

potpuno te razumijem (nazalost).
evo upravo pricam sa sestrom kako se ne sjecam kad sam se zadnji put napila vani (jer mi se dogadjaju upravo ovakve stvari), ne jedem vani, pa cak ni u menzi (iako sam student i imam ixicu).

meni bilo kakva situacija u kojoj se osjecam neugodno, kad netko ovisi o meni ili ja o nekome (cak i dogovori, pa ako kasnim, ili uzasan promet u gradu, crveno na semaforu a ja u tramvaju punom ljudi...) potice strah i onda odmah i grceve... ne uvijek, ali tocno vec prepoznajem i osjecaj i potencijalne situacije kad bi se sranje moglo dogodit

i ovo za putovanje potpuno razumijem.
ja putujem samo vlakom i jako dugo se pripremam na to. kad sam bas lose onda taj dan uopce nista ne jedem. samo pijem vodu ili nesto malo slanih stapica da bas ne umrem.

npr danas, nisam imala neki vanjski stres, ali eto, osjetila grceve, prestrasila se, na svu srecu neki birc je bio za 50m, upala unutra, narucila caj i sjedila tamo bez problema jos 15min.

nije sve, ali jako veliki dio je u glavi, pa treba rijesiti uzrok, a ne osiguravati se od potencijalnih situacija- jer se na taj nacin ogranicavamo.

ugl, ono sto te htjedoh priupitat zasto oklijevas pri posjetu k psihijatru/psihoterapeutu?
__________________
Q: [to Chakotay] Facial art. Ooh, how very wilderness of you.
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 18:45   #175
Bok, evo mene opet malo....

Pijem sad već 10 dana PROLIFE kapsule za regulaciju crijevne mikroflore i dosta mi se je stabilizirala stolica,
idem svaki drugi dan na WC i nemam proljeva. No nažalost to ne pomaže kad moram nekamo ići, npr kao
na "date" sa djevojkom, na predavanja na Faks, ili bilo kaj slično gdje moraš negdje sjedit a nema blizu WC-a,
hmm, naravno i sam put dok tamo dođem je mučan. Sve u svemu bih pohvalio PROLIFE jer i kad me
mući ne dobijem proljev, što mi je već napredak.

Malo ću izućiti sad ove "probiotike u prahu" što kaže FRIDA31 pa da vidimo kaj to kaže!

Za naš sindrom ima samo jedna pozitivna stvar, svi koji ga imamo nismo debeli
jer nam brzina metabolizma to ne dopušta, i to mi je jedino drago...

Isto tako mislim da prava djevojka za mene nalazi se upravo u ovom Topic-u, ili će u njega postati jednog dana poruku,
jer bi samo takva djevojka mogla razumjeti moj problem, baš kao i ja njen i nebi joj bilo neugodno, baš kao i meni
da prilikom odlaska na jednu običnu kavu mora ići 5 puta na WC, prditi i raditi sve ostalo čeg se ne možemo riješiti...

Samo da mi je prilika jednu upoznati....
2cool is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 12:11   #176
@ 2cool

super je sto si nasao nesta sto ti pomaze
svejedno i sam primjecujes da je frka ostala kad wc-a nema u blizini -> psiha je ostala problem. mozda nakon dugotrajnijeg uzimanja kapsula kad budes uvjeren da je sve ok ti se i psiha oporavi. drzim fige.

a sto se tice debljine cini mi se da sam ja onda iznimka
ne bih rekla da sam debela, ali imam viska kila.
mislim da se sindrom krivo shvaca kao brzi metabolizam.
jer ako ja jedan dan idem 10 puta na wc, a onda sljedeca tri dana uopce ne, ne bih to nazvala brzim.

a s obzirom da sam niskotlakasica i jos anemicna, bez cokolade mi dan ne prolazi samo se natrpavam nekom energijom, inace bi vec kauc i ja tvorili simbiozu

tako da mislim da je stvar i jednostavna i kompleksna (znam da zvuci kao oksimoron, al jbg)

a naci partnera s istim ovakvim problemom- mislim da bi veza pukla onaj tren kad vas oboje uhvati sindrom pa krene borba tko ce prvi na wc
__________________
Q: [to Chakotay] Facial art. Ooh, how very wilderness of you.
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 18:10   #177
ljudi ja još ne vjerujem da ima netko sa istim problemo i da me kuži!
LADY lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 18:20   #178
@crvenooka, ni sama ne znam zašto, u zadnje vrijeme sam se okrenula new age stvarima i to mi ponekad pomogne pa mislim ako se skroz ufuram u to da ću se "izliječiti"....ipak, u 10mj se spremam na put u rim, na koncert...mislim da bi mi srtučna pomoć dobro došla jer već sada mi se javi muka od pomisli što ako...
putovat ću sa sestrom (ona zna za moj problem) i kombiniram vlakove ili avion.

@2cool blind date? nađemo se u zahodu, ti biraj kojem, vjeruj mi, znam ih sve )
LADY lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 00:33   #179
Quote:
LADY lala kaže: Pogledaj post
mislim da bi mi srtučna pomoć dobro došla jer već sada mi se javi muka od pomisli što ako...
putovat ću sa sestrom (ona zna za moj problem) i kombiniram vlakove ili avion.
mislim da vrijedi probat sve sto se nudi i sto moze pomoc.
sto prakticiras od new age-a? jel vidis kakvo poboljsanje?

i potpuno te razumijem sa svim ovim sto ako razmisljanjima.
vodila sam razgovor na istu temu s psihoterapeutom na sto mi je on uzvratio: "i sto ako se uneredite () u gace?"

a sta bi bilo? neugodnjak ali nikakav kraj svijeta

ja sam jos na samim pocecima s terapijom, tek sad (nakon otprilike 8 godina ovakvih problema) sam se (na poticaj i podrsku psihica) odlucila na pretrage i bas se malo bolje pozabaviti time.
doktorica opce prakse nije bas od pomoci ni angazmana, no nadam se da cu sa psihoterapeutom i gastroenterolozima doci do nekog pomaka.

trenutno mi je ovo jedna od losijih faza, bas me strah kad izlazim iz stana, nikad nisam bas toliko napeta bila i uplasena...
...ali i prvi put osjecam neki optimizam

prvi put shvacam da imam problem (ogroman) i da sam ja ta koja to zivi. i koja na to moze utjecat. kako? pa nadam se da cu uspjet rijesiti metaforicka sranja, pa da ce se i ova doslovna sredit.
__________________
Q: [to Chakotay] Facial art. Ooh, how very wilderness of you.
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 20:12   #180
@crvenooka prakticiram reiki ali uskoro ću krenuti na "do in" vježbe (uguglaj, navodo odlična stvar).
pročitala sam par puta knjigu od louise l hay "kako iscijeliti duh i tijelo" u kojoj govori o tome kako svaka osoba može biti sam svoj iscijelitelj, jako zanimljivo i ima logike, toplo preporučam...da mi pomogne...hm...tek sam počela s tim i nadam se da hoće.
kod kojeg psih ideš?
LADY lala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:33.