Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2004., 00:59   #101
Čitam pomalo.

...sektasi i ostali licimjeri i dzahili-neznalice...

Robe, probaj se i ti suzdržati od etiketiziranja i vrijeđanja.


---------------------
Nema potrebe- jer nas to neće daleko dovesti (samo do eskalacije "sukoba" a rasprava će se izgubiti ).



btw. što su to "turbeta" ?
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 01:13   #102
Quote:
danaye kaže:
Čitam pomalo.

...sektasi i ostali licimjeri i dzahili-neznalice...

Robe, probaj se i ti suzdržati od etiketiziranja i vrijeđanja.


---------------------
Nema potrebe- jer nas to neće daleko dovesti (samo do eskalacije "sukoba" a rasprava će se izgubiti ).



btw. što su to "turbeta" ?
Bismillah

Turbeta... to je nesto poput malog mesdzida ili sl. sto se napravi, pa tu se dolazi, ubacuju se pare, "moli se Bog", upucuje se tu dove nekome, da se zauzima za nekoga... Inace po Islamu graditi i obiljezavati turbeta i slicno tome je strogo zabranjeno. Pa su neki ljudi u Arabiji gradili turbeta na grobovima casnih drugova Poslanika a.s., i tako obiljezavali i dolazli na njihove grobove pa se molili i mnogo sto sta su jos uveli u vjeru Islam, sto nije propisano. Tako da je sejh Muhammed sin Abdul Wehhaba, podigao i poveo rat protiv njih, dok nje ih protjerao i vratio na Istinsku akidu-vjerovanje i dok nije porusio ono sto su oni poslije Poslanika gradili i sa svojim vjerovanjem skrenuli.

Mi ne zelimo da slijedimo bilo sto sto nije nam propisano vjerom, jer je zadnjih ajet po vecini mufesira u Kur´anu objavljen upravo ovaj: Danas sam vam vjeru vasu USAVRSIO, i blagodat prema vama upotpunio, i zadovoljan sam da vam Islam bude vjera. Sura el-Maide, 3. ajet. Ovdje jasno se kaze da je Islam vjera usavrsena i da nema ni oduzimanja niti dodavanja sta u ovu vjeru.

Kako nije proslo ucenje novotarsko u Saudijskoj Arabiji, zahvaljujuci se sejhu Muhammedu sinu Abdull Wehhaba od tad pocinju nazivati narod Saudijske Arabije po ocu ovog ucenjaka "wehabije", jer je on bio taj koji je sprijecio ubacivanje novotarija u svetu zemlju i u sveta mjesta, kao i oskrnavljenje casti tih mjesta i mezarova casnih i dobrih generacija. Sve to od strane Iranaca ( sijja, rafidija, sufija i dr. )...

Zato danas, ko god zeli pravo da ide, i da slijedi samo ono sto je Objavljeno po vjeri Islamu, dobija tiketu da je "vehabija". Sam taj naziv ide od oca sejha Muhammeda, koji je bio takodje u novotariju upao i poslije se skroz spletnuo da je i otisao u zabludu. Zasto su nazvali one koji su bili protiv navotarija "wehabijama" kada oni nisu bili uz Abdul Wehhaba vec uz njegovog sina sejh Muhammeda ? Ovdje ko imalo pameti ima, vidjece zabludu i laz, koju su poturili i koju plasiraju neukom narodu, kako bi Istinu predstavili kao laz.
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 09:38   #103
Quote:
danaye kaže:
Fuad, ako čovjeka smeta
,smatra to pogrdnim nazivom i ne želi da ga tako nazivaš- pa nemoj.
Ipak je ovo dosta "osjetljiva" rasprava.


Bilo bi zanimljivo da netko,ako želi, i za nas autsajdere napiše nešto opširnije o radu Muhammed ibn Abdul Wehhab-a, što mu se opčenito zamjera i što mu se uzima za dobro etc.

------------------------------------------------------
Samo bez vrijeđanja i etiketiziranja(vehabija recimo ili kafir( jer koliko sam shvatio ne bi se smjelo olako potezati za tim pojmom,zar ne? ) ) argumenti ipak najviše govore.
Danaye

"Wehabije" nije termin koji ja prvi sad upotrebljavam, niti ime koji su shije dali sljedbenicima ibn AbdulWehaba
U svim sunni knjigama, a i sunni stranicama, za "wehabije" se ne upotrebljava neki drugi naziv
I Adura je dao prijedlog "robu" da nam kaze kojim bi nazivom trebalo da ga nazivamo, a da bi nase stavove (koje svako od nas takodje smatra islamskim i u skladu sa poslanikovim ucenjem kao i ucenjem prvih generacija muslimana) mogli da razlikujemo poredeci ih sa njegovim tj "wehabijskim" stavovima

Nadam se da ces ti ili neko drugi postici sporazum sa njim oko naziva koji mi da upotrebljavamo kada bi zeljeli da imenujemo ucenje koje on zastupa
Samo nemoj da to potraje u nedogled
Nazivi na koje svi muslimani bez obzira kojem pravcu pripadali, polazu pravo poput: "musliman", "Allahov rob", "sljedbenik prve generacije ili selefija)" itd ne dolaze u obzir, jer zamisli dijaloga u kojem neko od nas kaze: "(Hanefije, shije, sufije itd) kazu tako i tako, a vi "(muslimani, Allahovi robovi, selefije, itd)" kazete tako i tako".
Time bi indirektno znacilo da svi oni koji su hanefije, shije, sufije itd nisu muslimani, Allahovi robovi, ili sljedbenici prvih generacija muslimana, ili bi znacilo da samo "wehabije" imaju pravo tako sebe nazivati

Kada se tice informacija o wehabizmu i wehabijama, ja ne zelim priloziti sta shije kazu o njima, jer kako svi znaju da shije imaju razlicite stavove od wehabija, neko bi zbog toga mogao pomisliti da mi samo pokusavamo baciti ljagu na one koji sebe smatraju muslimanima
Ja zato prilazem sunni link, link hanefijskog mesheba, gdje se moze vidjeti sta o wehabijama i wehabizmu kazu sunniti
http://www.bosnaislam.com/
kao i ovaj
http://www.islam.co.ba/aktuelno/inde...&id=1071433216

Zadnje uređivanje Fuad : 08.10.2004. at 10:32.
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 16:03   #104
Ne znam ko su vehabije i ne zanima me. I bez njih znam da je posredništvo pogrešno.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 16:14   #105
Quote:
Fuad kaže:
Ja sam samo rekao da su mu oni najmiliji, i da kada mu se oni nesto zamole on ih ne odbija, a to je priznaces ipak razlika od "biti partner u odlucivanju"
Allahu su najmiliji svi iskreni vjernici.

Quote:
Poslaniku sws samo nasi pozdravi, salavati i dove samo dolaze (putem meleka), tj oni mu ih dostavljaju kada mu ih uputimo
Otkud ti to znaš da meleci šalju Poslaniku molitve i zašto bi to uradili, oni služe samo Allaha.
Ponavljam, čak i kad bi primio poruku, zašto bi se Poslanik založio za tebe kad te ne zna ni ko si, ni kako se zoveš čak.
Jedini koji zna sve o tebi je Allah.

Quote:
Allah jeste milostiv i samilostan, i ja niti sumnjam u njegovu dobru volju. Ja se samo nadam da ce uz moju molbu Allahu takodje i poslanik (sws) i njegova familija (as) uputiti zatu moju potrebu molbu Allahu
Da ne sumnjaš ne bi "potezao" veze. To je zemaljsko: veze i mito.
Takvih stvari nema kod Allaha. Jer čak i da Poslanik dobije tvoj zahtjev, on se neće zauzeti jer te ne poznaje, jedini ko te zna je Allah.

Evo ti primjer, moliš neku poznatu ličnost koja te ne poznajte, umjesto da se obratiš Ocu koji te zna bolje od samog tebe.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 16:34   #106
Zagor
Ja mislim da sam ti objasnio moj stav, mislim da sam ti dao dovoljno referenci iz sunni ucenja kojem i ti pripadas, i mislim da si ti shvatio sta sam ja zelio i imao reci
To sto ti nevjerujes i opet mislis da to nije ispravno, je tvoje pravo da mislis
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 16:40   #107
Quote:
Fuad kaže:
Danaye

"Wehabije" nije termin koji ja prvi sad upotrebljavam, niti ime koji su shije dali sljedbenicima ibn AbdulWehaba
U svim sunni knjigama, a i sunni stranicama, za "wehabije" se ne upotrebljava neki drugi naziv
I Adura je dao prijedlog "robu" da nam kaze kojim bi nazivom trebalo da ga nazivamo, a da bi nase stavove (koje svako od nas takodje smatra islamskim i u skladu sa poslanikovim ucenjem kao i ucenjem prvih generacija muslimana) mogli da razlikujemo poredeci ih sa njegovim tj "wehabijskim" stavovima
Bismillah

Kakva "sunni" stranica i knjige ? Koje ? Ko kaze dasu to sunniske knjige ? Tosu sufijske pomjesane sa sijjskim ucenjem knjige i stranice.

Quote:
Fuad kaže:

Nazivi na koje svi muslimani bez obzira kojem pravcu pripadali, polazu pravo poput: "musliman", "Allahov rob", "sljedbenik prve generacije ili selefija)" itd ne dolaze u obzir, jer zamisli dijaloga u kojem neko od nas kaze: "(Hanefije, shije, sufije itd) kazu tako i tako, a vi "(muslimani, Allahovi robovi, selefije, itd)" kazete tako i tako".
Time bi indirektno znacilo da svi oni koji su hanefije, shije, sufije itd nisu muslimani, Allahovi robovi, ili sljedbenici prvih generacija muslimana, ili bi znacilo da samo "wehabije" imaju pravo tako sebe nazivati

Kakve henefije ? Hocem li da otvorimo knjigu henefiskog mezheba i henefiske knjige, ito cak i od IZ BiH, pa da vidimo sta tamo pise. Da procitate jednu henefisku knjigu, ti prvi kao rafidija bi rekao da je to pisao neki po tvojim rijecima " vehabija "!

Quote:
Fuad kaže:

Kada se tice informacija o wehabizmu i wehabijama, ja ne zelim priloziti sta shije kazu o njima, jer kako svi znaju da shije imaju razlicite stavove od wehabija, neko bi zbog toga mogao pomisliti da mi samo pokusavamo baciti ljagu na one koji sebe smatraju muslimanima
Ja zato prilazem sunni link, link hanefijskog mesheba, gdje se moze vidjeti sta o wehabijama i wehabizmu kazu sunniti
http://www.bosnaislam.com/
kao i ovaj
http://www.islam.co.ba/aktuelno/inde...&id=1071433216
[/QUOTE]


Kakvi su ovo linkovi jadnice ? pa je li ti znas da ovi nemaju ama bas nikakve veze sa sunnstvom i da nemaju ama bas nikakve veze sa henefiskim ili bilo kojim drugim mezhebom u Islamu ? Pa nemoj da ja uzimam henefiskih fikh prvi i drugio dio izdato od IZ BIH, pa da vidimo ko je to sektas a ko slijedi istinu, Kur'an i sunnet, a ko novotarije i tradiciju. Vi ste svi pomjesali adete i ibadete, i ne znate vise sta je sta, sta je islamsko a sta je tradicija. Toga kod nas nema, panam zavidite i nazivate nas takvim imenima, nebio vam halal, i ne imali nikakve koristi od takvih naziva pogrdni.

Pogledaj u sta vivjerujete, kaburove i umrle ljude obozajete, uzimate ih kao posrednike da se mole, oni koji vas i necuju i koji ne mogu ni sami sebi da pomogni niti odmognu a kamoli da vama nesto udovolje i da se kao mole Allahu za vas. Odakle vam takvo vjerovanje, nego da ste ga izvukli iz paganskih religija!

Adura nije sunnija, neka ga ovo ne uvrijedi, on sufija, i njegovo ucenje i Rumija, ne pripada ucenju ehli sunneta vel dzemata, to je nakaradno i pogrijesno ucenje koje kroz Islam ne moze proci.

Sajo onaj sto prica gluposti tamo, o mezhebima i sl. nije nikakav sunnija pravi, vec sunija koji ne razumije islam, fikh a najvise akidu, i koji je pomjesao kako sam rekao adete i ibadete i ne zna sta je sta. Pomjesao je novotarija i misli sto je njegov djeed radio da tako mora biti. Eh Islam se tako ne nasledjuje, vec putem Seriata!

Oni koji zagovaraju da se mora slijediti neki od mezheba slijepo, treba ih upitati, kojeg je mezheba bio Ebu Hanife rahimehullah ?Kojeg je mezheba bio Ebu Bekr radijallahu anhu, kojeg je mezheba bio Alija radijallahu anh i Imam Malik i ostali iz prvih i drugih generacija najboljih ljudi ?

Jos jednom, modoratore upozoravam, opominjem, napominjem, da rijec "vehabije" da nepusta da se ovdje pisu, jer je to uvrijeda koju su rafidija, sijje i sufije izmislili. To je naziv koji ne upotrijebljabvaju sunnije za muslimane, kako je to slagao Fuad, vec oni sektasi koji se predstavljaju kao "sunnije".
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 17:11   #108
Robe

Na svim sunni stranicama osim na wehabijskim, (wehabijske ces poznati najbolje po tom da se ibn Tejmije oslovljava kao shejh ul islam, da se citira albani, i bin Baz i ostala wehabijska ulema) neces naci pohvalne rijeci o wehabijama i wehabijskom pokretu

One sunnite koji nemisle kao wehabije (a takvi su svi), za tebe nisu sunniti, vec ih kvalificiras u sufije i shije i to kad si malo bolje volje, inace ih nazivas kafirima

Pa bolan sufijsko ucenje je dragulj sunni islama, i o sufijama se na svakojoj sunni stranici lijepo govori
Sunnije misle lijepo o sufijama

Za tebe je jedino ispravno sunni ucenje vase wehabijsko ucenje, i po tebi su wehabije jedini ispravni sunniti, svi ostali su sufije ili dzahili-neznalice
Zalosno je samo to sto vas wehabije sunnije nepriznaju kao sunnite

Nemoj da ti i ovdje postiram pitanja koja je Sajo postavio a koja ukazuju da vi wehabije sve druge koji nemisle kao vi smatrate kafirima. A takavo shvatanje si i ti ovdje dokazao, nazivajuci mene kafirom, aduru koji je hanefija nazivas sufijom (mada su sufije sunniti), itd itd

Za tebe nevazi da insan kaze, ja nisam sufija vec hanefija, kao sto to Sajo, Antiv, Adura i mnogi drugi kazu. Ne, za vas wehabije su svi sufije, tj svi sunniti (jer nemisle kao vi) su sufije
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 19:22   #109
Quote:
Fuad kaže:
Zagor
Ja mislim da sam ti objasnio moj stav, mislim da sam ti dao dovoljno referenci iz sunni ucenja kojem i ti pripadas, i mislim da si ti shvatio sta sam ja zelio i imao reci
To sto ti nevjerujes i opet mislis da to nije ispravno, je tvoje pravo da mislis
Čekaj, ne pripadam ja nikakvim sunitima niti shijama, ja sam samo musliman.
I ja ne razlikujem muslimane, ne dijelim ih, niti ikoga nazivam nevjernikom, ti si za mene brat u vjeri iako vjeruješ malo drugačije, odnosno vjeruješ u posredništvo.
Naravno, u vjeri nema prisile i svako može vjerovati kako hoće.
Ono što sam napisao u zadnoj poruci, volio bih da eto daš svoj komentar ako je moguće.
Čisto sam znatiželjan.
Naravno, ne očekujem da promijeniš svoj stav... Poslednja osoba koju sam vidio da je promijenila stav sam upravo ja... A ja tome težim, ne mislim da je to slabost već baš suprotno - otvorenost prema učenju, ine držim se tvrdo nikakvog vjerovanja po svaku cijenu.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2004., 23:31   #110
Quote:
Fuad kaže:
Robe

Na svim sunni stranicama osim na wehabijskim, (wehabijske ces poznati najbolje po tom da se ibn Tejmije oslovljava kao shejh ul islam, da se citira albani, i bin Baz i ostala wehabijska ulema) neces naci pohvalne rijeci o wehabijama i wehabijskom pokretu

One sunnite koji nemisle kao wehabije (a takvi su svi), za tebe nisu sunniti, vec ih kvalificiras u sufije i shije i to kad si malo bolje volje, inace ih nazivas kafirima

Pa bolan sufijsko ucenje je dragulj sunni islama, i o sufijama se na svakojoj sunni stranici lijepo govori
Sunnije misle lijepo o sufijama

Za tebe je jedino ispravno sunni ucenje vase wehabijsko ucenje, i po tebi su wehabije jedini ispravni sunniti, svi ostali su sufije ili dzahili-neznalice
Zalosno je samo to sto vas wehabije sunnije nepriznaju kao sunnite

Nemoj da ti i ovdje postiram pitanja koja je Sajo postavio a koja ukazuju da vi wehabije sve druge koji nemisle kao vi smatrate kafirima. A takavo shvatanje si i ti ovdje dokazao, nazivajuci mene kafirom, aduru koji je hanefija nazivas sufijom (mada su sufije sunniti), itd itd

Za tebe nevazi da insan kaze, ja nisam sufija vec hanefija, kao sto to Sajo, Antiv, Adura i mnogi drugi kazu. Ne, za vas wehabije su svi sufije, tj svi sunniti (jer nemisle kao vi) su sufije
O cemu to ti ? Kakav ba Sajo ? Sajo je jedan obicni dzahil. Idi pogledaj sta je napisao tamo na islambosni.ba Pogledaj da ne zna o kome prica, prica o Abdul Wehhabu, protiv koga su se borili oni koje vi nazivate "vehabijama". Slijedite ono sto ne znate.

Ili pricaj sto je dobro ili suti!

Nije tacno da mi smatramo nevjernicima neuzubillah one koji imaju drugacije misljenje od mene ili nas muslimana. U fikhu-propisima se mi razilazimo i to je prirodno, i u tome nema nista cudo, ali ne smiju se muslimani razilaziti u akidi-vjerovanju ! Tu ako se razidju, onda jedna nije uredu!

Sto se tice tebe, ti imas problem sa akidom i nisi dao da ti se objasni, vec se protivis ucenju i dokazima islamskim, zato sam te nazvao kjafiom, jer ne priznajes dva Sahiha, Buharije i Muslima, koji su poslije Kur´ana izvor... Ne priznajes ashabe itd. To je problem akide, a ne fikha kod tebe.

Rekao si: A takavo shvatanje si i ti ovdje dokazao, nazivajuci mene kafirom, aduru koji je hanefija nazivas sufijom (mada su sufije sunniti), itd itd

Tebe jesam nazvao i uvijek cu, dokle god imas takvo vjerovanje. Jer si otvoreni neprijatelj ashaba i prvih je generacija, ne priznajes sahihe , hadise od ashaba, tumacite Kur´an vi kako hocete i vasi "sejhovi"... a Adura, njega nisam nazvao kafirom, a sto ga nazivam Sufijom, pa on sam sebe tako naziva i ne ljuti se. Oni sami sebe nazivaju tako...

A da je Adura henefija, odnosno da slijedi henefiskih mezheb, pa tu bi morali malo da popricamo... Da si otvorio makar jednu knjigu auteticnu i vjerodostojnu henefisku, ili henefiskih sejhova, ti nebi tako olahko bosanske muslimane nazivao henefijama...
Sufije su nekada bile ispravne akide, i sufizam prijasnji nije znacio i oznacavao ono sto danas oznacava. Zato mi ovakav "sufizam" ne priznajemo i ne prihvatamo!
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2004., 13:12   #111
nemam bash nesto vremena ali evo otprilike sta mene u vezi ove teme zanima.

Prvo treba shvatiti sta znaci 'shefat'.

Glavni nesporazum ovdje jeste sto se ovom terminu pridodaje pojam 'posrednistva' koji je doduse vise 'krscanski shvacen'(ne mislim ovdje na svecenike, vec na shvatanje uloge Isusa kao posrednika...)

Znaci postoji nekoliko vrsta 'odnosa' sa Bogom.

1.Diretni
2.Posredni
3.Zastupanjem(shefatom).

Direktni odnos sa Bogom, bez posrednistva izgleda je najprirodniji i njega forsira Islam.Medjutim i ovaj odnos moze imati (u zavisnosti kako se shvati) poteskoca.
Ovdje se treba posvetiti jednom bitnom dijelu Kur'ana, a to je 'prolog na nebu'.Kada je Allah dz.s. stvorio covjeka, i udahnuo Duh u njega, i poucio ga stvarima koje niti jedno drugo stvorenje nije znalo, onda je naredio melekima i dzinima da ucine sedzdu Ademu.Cinjenjen sedzde Ademu se ustvari priznavalo sve ono sto je Allah ucinio: stvorio covjeka, naucio ga znanju , dao mu (zivot) Duh...Od svih drugih stvorenja, jedino je Iblis odbio da napravi sedzdu Ademu.Kao izgovor zasto Iblis nije ucinio sedzdu Ademu, i zasto nije poslusao Allahoivo naredjenje(da se ucini sedzda Ademu) Iblis je rekao otrpilike(parafraziram):zasto da cinim sedzdu onome sto si Ti stvorio, kad se samo Tebi cini sedzda?Ako bi direktni odnos sa Bogom bio ovako shvacan kako to Iblis cini, onda isti odnos moze u sebi imati 'skrivene opasnosti'.....razlog:Svaki Poslanik, kojemu je data Bozija Objava je u neku ruku 'preslikan' Adem.Svakog Poslanika kao i Adema Allah poucava Mudrosti, Allah mu daje mudzize(itd).LJudi su tu da posvjedoce ono sto Boziji Poslanici donose.Drugim rijecima 'ako u kucu ne primis glasnika koji nosi poruku Govornika,onda si odbio primiti Govornika jer glasnik prenosi ono sto Govornik govori'.
Onaj ko posvjedoci ono sto Allah salje Poslanicima, za njega ce Poslanici posvjedociti pred Allahom.Znaci onaj covjek ko prizna Poslanika(Poslanike) , za njega ce se i sam Poslanik 'zauzeti'.I ovo se naziva 'shefatom'(zauzimanjem).Ova vrsta shefata je dozvoljena u Islamu, u susitni ona prestavlja bitnu crtu Islama, jerbo onaj ko svjesno odbije posvjedociti Istinu koja je dosla preko Bozijih Poslanika, negirao je i Boga(iako 'direktno' vjeruje u njega).

I to je to 'posrednistvo',odnosno zauzimanje.

Onde gdje su , po mom misljenju , krscani 'skrenuli' jeste to da su Isusa, koji 'prenosi' Poruku, shvatili kao Onog ko je salje.Drugim rijecima doslo je do 'jednakosti' izmedju Boga i Isusa, gdje se Glasnik i 'onaj ko prenosi' taj glas izjednacio.Ovo je rezultirali misljenjem da je Isa bozanstvo, odnosno doslo je do vidnog ugrozavanja same ideje monoteizma jer Isus je na neki nacin postao 'ortak Bogu'.....Ovakvo posrednistvo(u kontekstu Muhammeda) nije moguce niti dozvoljeno u Islamu.

Sa druge strane ono 'zastupnistvo' (shefat) je dozvoljeno, cak sto vise ono prestavlja sustinu Islama.U sustini onaj ko ne prizna bilo kojeg Poslanika , ne priznaje ni Boga(iaoko ovo ne znaci da je Bog=Poslanik).Iako muslimani ne priznaju Isusa kao bozanstvo, i dalje vrijedi to da onaj ko ne vjeruje u Isusovo poslanstvo ne moze biti vjernik.Onaj ko ne vjeruje u cudotvorno rodjenje Isusa takodje ne priznaje ni Boga.
Ovo je mjesto gdje se jevrejima osporava njigovo odbijanje ne samo Muhammeda, vec i Isusa, jer kako rekoh onaj ko ih ne prizna (iako je svjestan istine koju oni donose) , kao da nije priznao Boga koji ih je poslao....iako u Boga vjeruje.

Znaci sustina 'shefata' (zastupnistva,'posrednistva'...mada je ova rijec neprikladna jer unosi zabunu) nije u pripisivanju Bogu sudruga....sustina 'salavata' (koji se nazivaju Muhammedu u namazu) jeste upravo ovo nase 'svjedocenje' da je Muhammed Poslanik.Onaj ko svjedoci da je to tako, i Muhammed ce za njega svjedociti da ga je priznao kao Poslanika....jer ce svaki Poslanik svjedociti za ili protiv onih koji su ih slijedili ili nisu.Ovo 'zauzimanje' Poslanika se naziva 'shefat', i to je dozvoljeno u islamu, ustvari to je bitna crta islama.

(drugom prilikom nastavim dalje, jer ima se ovdje josh sta dodati a to su mjesta gdje su neke struje u islamu, po misljenju sunite zastranile..)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2004., 15:30   #112
Priznanje poslanika ne znači da sad trebaš da se moliš poslanicima da se zauzmu za tebe.
To je posredništvo.

Svašta ljudi izmisle.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2004., 15:33   #113
Pokloniti se nečemu, nije isto što i klanjanje, odnosno molitva Allahu.
Zar muslimani stvarno misle da su se meleci klanjali Ademu (as) kao da je neko božanstvo, odnosno na način na koji se klanjaju Allahu?

Kad čitam vas muslimane, više mi nije čudo što su Kršćani zalutali.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2004., 22:02   #114
Bismillah

Molim Allaha da me ucvrsti na ovome na cemu sam sada, i molim Ga, tebareke ve te´ala da prosiri moje znanje, kao i svih drugih muslimana, pa da slijede Istinu i jasne dokaze, a ne zastranjene stvari i novotarije, i da se okane filozofiranja koje ne dolikuje Islamskome ucenju.
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:12.