Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2017., 19:49   #2801
To je najbitnije. Želja da naucis, a koliko će ti trebati je manje bitno.
osibk is offline  
Old 20.04.2017., 20:05   #2802
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Ja i dalje tvrdim da za 3 mjeseca čovjek ne može naučiti jezik. Vjerojatno se može sporazumijevati, ali da netko nakon 3 mjeseca nauči jezik B2 razine, nema šanse! Čak mislim da u Njemačkoj poznavanje jezika smatraju C1 razinom.
Mozes ti tvrdit sta god hoces, ja sam se za 3 mjeseca sa Nijemcima sporazumijevao bez koristenja rijecnika, sasvim obicni a i strucni razgovori u vezi posla.

Novine sam citao jos i puno prije i uglavnom razumio sve procitano.

Koja razina znanja je to bila mi uopce nije bitno, nikad nisam isao na nikakve tecajeve niti sam ikada polagao kakve ispite.

Danas radim takav posao u kojem cesto pisem radni list sa detaljnim opisom sta sam napravio i jos nikada mi nije vracen zbog pravopisne greske.

Ali da naglasim da sam ja u ucenju jezika bio poprilicno agresivan i vrlo cesto Nijemce pitao kako se sta pise i kako se sta cita i izgovara, nikad mi nitko nije odbio poduku jer smo svi bili odlicna ekipa, to je ustvari i bio razlog zasto sam njemacki naucio tako brzo, ali drugog izbora nisam imao, hvala Bogu da je sve proslo tako brzo i bezbolno.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 20.04.2017., 20:21   #2803
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Nažalost pisani oblik se razlikuje od usmenog izražavanja.
to nije točno, njemački pravopis se ravna po fonetici (izgovor) i logičniji je nego npr. hrvatski.
DrSigmundFreud is online now  
Old 20.04.2017., 20:30   #2804
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Mozes ti tvrdit sta god hoces, ja sam se za 3 mjeseca sa Nijemcima sporazumijevao bez koristenja rijecnika, sasvim obicni a i strucni razgovori u vezi posla.

Novine sam citao jos i puno prije i uglavnom razumio sve procitano.

Koja razina znanja je to bila mi uopce nije bitno, nikad nisam isao na nikakve tecajeve niti sam ikada polagao kakve ispite.

Danas radim takav posao u kojem cesto pisem radni list sa detaljnim opisom sta sam napravio i jos nikada mi nije vracen zbog pravopisne greske.

Ali da naglasim da sam ja u ucenju jezika bio poprilicno agresivan i vrlo cesto Nijemce pitao kako se sta pise i kako se sta cita i izgovara, nikad mi nitko nije odbio poduku jer smo svi bili odlicna ekipa, to je ustvari i bio razlog zasto sam njemacki naucio tako brzo, ali drugog izbora nisam imao, hvala Bogu da je sve proslo tako brzo i bezbolno.
Apsolutno ti vjerujem da si se nakon tri mjeseca mogao sporazumjevati.

Zadnje uređivanje osibk : 20.04.2017. at 20:42.
osibk is offline  
Old 20.04.2017., 20:31   #2805
Quote:
DrSigmundFreud kaže: Pogledaj post
to nije točno, njemački pravopis se ravna po fonetici (izgovor) i logičniji je nego npr. hrvatski.
U pisanom obliku se koristi präteritum i konstrukcija same recenice je slozenija nego sto bi itko zapravo rekao. Kada nesto kazem sto sam procitao u nekoj knjizi svi me blijedo gledaju.
osibk is offline  
Old 20.04.2017., 21:04   #2806
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
U pisanom obliku se koristi präteritum i konstrukcija same recenice je slozenija nego sto bi itko zapravo rekao. Kada nesto kazem sto sam procitao u nekoj knjizi svi me blijedo gledaju.
da, konstrukcija rečenice je druga priča od pravopisa. prijevod iz njemačkoga u većinu drugih jezika (engleski, hrvaski,...) je ca. 15-20% kraći.

"präteritum" me je malo zbunio, u austriji je to "mitvergangenheit"
DrSigmundFreud is online now  
Old 20.04.2017., 21:14   #2807
Ne znam, na kursu smo uvijek govorili Präteritum, zapravo prvi put čujem za pojam mitvergangenheit.
osibk is offline  
Old 20.04.2017., 22:16   #2808
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Apsolutno ti vjerujem da si se nakon tri mjeseca mogao sporazumjevati.
Sporazumijevao sam se prvog dana.

Pogresno sam napisao, RAZGOVARAO sam bez rijecnika nakon 3 mjeseca.

Sta imas od tolikog jala??
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 20.04.2017., 22:20   #2809
Nije to jal samo smatram da nije isto sporazumijevati se ili razgovarati i znati neki jezik. Razgovaram i ja na francuskom koliko znam i umijem. Djeca idu u školu i uče jezik godinama da bi ga naučili, čemu učiti jezik godinama ako se može naučiti za 3mj....
Svi moji poznanici koji su odrasli u Austriji samnom pričaju na "hrvatskom" ali nisu u stanju pročitati neki smisleniji tekst na hrvatskom ili im je jako teško pratiti recimo dnevnik. O pisanju nekog teksta na hrvatskom da i ne pišem.
osibk is offline  
Old 20.04.2017., 22:37   #2810
Neki su ljudi zbilja talentirani za jezike i ne treba im puno. Većina je naravno daleko od toga.

Ja si uopće ne mogu zamisliti kako neki ljudi govore 20 jezika. Imam osjećaj da bi meni trebalo barem 5 života za to.


Btw, evo jedno iskustvo o učenju njemačkog u 3 mjeseca ako koga zanima.
aree is offline  
Old 20.04.2017., 23:01   #2811
Despite that, you may be surprised to hear that I actually studied German for 5 years before going to University – it's the language that I've put the most work into

I want to meet a native for the first time and talk to them, and have them genuinely and honestly think that I'm also German for up to 30 seconds. 30 seconds may not sound impressive, but this is a very long time to be in an active conversation and not slip up, especially considering my time limit of 3 months to do so.

Ovaj tekst nema veze sa tim da možeš naučiti jezik za 3mj čak i uz prethodno učenje od 5g i korištenje sa prijateljima već da nekog držiš u uvjerenju 30s da si Nijemac.
osibk is offline  
Old 20.04.2017., 23:24   #2812
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Despite that, you may be surprised to hear that I actually studied German for 5 years before going to University – it's the language that I've put the most work into

I want to meet a native for the first time and talk to them, and have them genuinely and honestly think that I'm also German for up to 30 seconds. 30 seconds may not sound impressive, but this is a very long time to be in an active conversation and not slip up, especially considering my time limit of 3 months to do so.

Ovaj tekst nema veze sa tim da možeš naučiti jezik za 3mj čak i uz prethodno učenje od 5g i korištenje sa prijateljima već da nekog držiš u uvjerenju 30s da si Nijemac.


A ovisi. Ja sam, bez lazne skromnosti, talent sto se jezika tice. Dosla sam
2007. u Austriju, dvije godine kasnije C2 diploma u dzepu, phD na njemackom, pricam akzentfrei, tako da me sugovornici percipiraju kao Austrijanku, samo im hrvatsko- tursko prezime nije jasno
Muz je Turcin, 6 godina smo zajedno, rasturam turski k'o rodjena Turkinja

Ono sto mi je ostalo u sjecanju- zaista sam na pocetku svaku slobodnu minutu ulagala u ucenje njemackog.



Gesendet von iPhone mit Tapatalk
SanciY is offline  
Old 21.04.2017., 09:27   #2813
Jako mnogo faktora utjece na brzinu ucenja jezika, od okoline do kognitivnih sposobnosti, nacina odrastanja, preferencija mozdanih polutki itd.
Ja npr. ucim poprilicno sporo jer nisam pretjerano motiviran (ali to bi se moglo uskoro promijeniti), posao to ne zahtjeva, i vremenski sam dosta zauzet raznim aktivnostima na poslu i privatno. Ali s druge strane naucio sam raditi u naprednom softwareu za numericko modeliranje za mjesec dana dok je kolegi trebala godina dana i 3 placena tecaja. I jos me dolazi pitati za savjete.

Svi smo razliciti i ne sumnjam da je netko bio sposoban voditi razgovor nakon 3 mjeseca ucenja jer sam vec vidjao slicne slucajeve. Takodjer nema potrebe na inzistiranju da se samo tecno poznavanje jezika priznaje, jer tada 80% imigranata ne zna njemacki po tom kriteriju.
__________________
It is not fear that grips him, only restlessness. A heightened sense of things.
Supremum is offline  
Old 21.04.2017., 13:02   #2814
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Ja i dalje tvrdim da za 3 mjeseca čovjek ne može naučiti jezik. Vjerojatno se može sporazumijevati, ali da netko nakon 3 mjeseca nauči jezik B2 razine, nema šanse! Čak mislim da u Njemačkoj poznavanje jezika smatraju C1 razinom.
sve zavisi od kakvog znanja se kreće jbg...
ako neznas gotovo niti jendu rijec,onda nema sanse da u 3 mjeseca naucis..to ni djeca nemogu (a djeca puuuuuno brze uce jezik,nego odrasli ljudi)
ali ako dodjes vamo s nekakvim predznanjem već...(recimo da si ucio njemacki u skoli)...onda se u 3 mjeseca moze ipak podosta napredovat,pogotovo ako si cijeli u tome..

Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Ako bi svaki dan redovito pričao njemacki i dao si truda kod kuće da dodatno učiš gramatiku i pisanje za 1-2g mislim da to možeš uspjeti. Pretpostavka je da ne znaš ništa. Nažalost jako malo ljudi ti može pomoći oko gramatike jer ju ni Nijemci ne razumiju. Oni ti mogu reći jeli nešto točno ili nije, ali sam moraš shvatiti zašto je to tako. Puno sam ljudi vidio da padaju na B2, a kad čuješ kako pričaju pitaš se što uopće oni rade na ispitu. Poznavanje jezika podrazumijeva i poznavanje gramatike i pisma. Nažalost pisani oblik se razlikuje od usmenog izražavanja. Ja sam nakon 4g položio B2 s time da nisam aktivno njemacki pričao. I to smatram uspjehom. Dobio sam posao gdje ću pričati svakodnevno na njemackom i nadam se kroz dvije godine da ću doći na nivo C1, a to je već nešto.
taj problem imam sa svojom ženom...ona će mi sve reći kako treba ići,a kad pitam zašto to većinom bude ''a jebem ti hrvatski jezik vise,neznam ja to objasnit nista na hrvatskom''...

ista stvar....došao ja na tečaj B1 (od tog startao)..nikad prije toga nisam isao na nikakve tecaje,i zatekao tamo neke ljude koji imaju polozene A2 itd itd...moja tadasnji B1 i njihov B1 nebo i zemlja,nekad se pitam dali znaju A1,a ne B1...naglasak bolje da ne spominjem...
Mortiis is offline  
Old 21.04.2017., 13:07   #2815
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Ne znam, na kursu smo uvijek govorili Präteritum, zapravo prvi put čujem za pojam mitvergangenheit.
mi smo i u skoli u hrv govorili (präteritum),a eto i u becu na deutsch kurs isto profesor (austrijanac) je govorio präteritum...


sto se tice samog ucenja jezika i motiva,ja ga ponajvise nemam zbog svog posla...svaki dan radim nocne i kad dodjem kuci zelim samo odmarat i nezelim si nicim punit glavu i opterecivat se...
da imam drugaciji posao vjerojatno bi bila druga prica,ali ovako jebat ga...
razmisljao sam prosle godine dat otkaz i upisat intenzivni tecaj njemackog al jebat ga..nekako mi zao dat otkaz...ne radim puno,a dobro sam placen pa jbg...
Mortiis is offline  
Old 21.04.2017., 18:10   #2816
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Nije to jal samo smatram da nije isto sporazumijevati se ili razgovarati i znati neki jezik. Razgovaram i ja na francuskom koliko znam i umijem. Djeca idu u školu i uče jezik godinama da bi ga naučili, čemu učiti jezik godinama ako se može naučiti za 3mj....
Svi moji poznanici koji su odrasli u Austriji samnom pričaju na "hrvatskom" ali nisu u stanju pročitati neki smisleniji tekst na hrvatskom ili im je jako teško pratiti recimo dnevnik. O pisanju nekog teksta na hrvatskom da i ne pišem.
Ja znam francuski bolje od tebe, osim francuskog znam isto tako jos i talijanski i spanjolski, plus nesto malo portugalskog, sve nasljedstvo rada sa ljudima iz tih drzava.

De sjasi vise jebote, ja ti nisam kriv sto si ti antitalent za jezike pa ti treba sto godina, ja sam talenat i brzo ucim tj brzo NAUCIM.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 21.04.2017., 18:16   #2817
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
sve zavisi od kakvog znanja se kreće jbg...
ako neznas gotovo niti jendu rijec,onda nema sanse da u 3 mjeseca naucis..to ni djeca nemogu (a djeca puuuuuno brze uce jezik,nego odrasli ljudi)
ali ako dodjes vamo s nekakvim predznanjem već...(recimo da si ucio njemacki u skoli)...onda se u 3 mjeseca moze ipak podosta napredovat,pogotovo ako si cijeli u tome..
Znao sam guten tag, auf wiedersehen, max 10 rijeci sveukupno, ali sam znao engleski, i to ne samo osnovno nego bas jako dobro.

Vec sam napisao, bio sam sam među Nijemcima, nikakvih drugih stranaca nije bilo ni blizu, idealna situacija za expresno ucenje, oko mene ljudi koji se svim silama trude da mi pomognu da naucim.

I meni samom je bilo cudno sto sam tako brzo uspio, ali jesam, pa tko vjeruje neka vjeruje, tko ne vjeruje, zaboli me.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 21.04.2017., 22:33   #2818
Stvarno si nabrijan, i kaj ti misliš da su svi kao ti, daj sjaši već jednom, nisu svi ljudi isti.

Pogotovo se trude kad počnu na dijalektu čatpri, europljaninu.

Pitam ja klince na ausbildingu koji njemački uče u školi, vele hoch dojč, pa pitam , a kak razgovarate s nastavnikom, vele na dijalektu, boli nas đon za hoh dojč, mi ne razgovaramo na hoh dojč već dijalektom.

Bayerisch, Nordddeutsches Platt, Berlinerisch, Schwäbisch, Rheinländisch, Hessisch, Sächsisch, Fränkisch, Pfälzisch, Badisch-Alemannisch, Westfälisch, Mecklenburgisch, Ostpreußisch, Thüringisch, Saarländisch, Schlesisch, Pommerisch.........

Za 3 mjeseca, malo morgen
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Old 22.04.2017., 11:49   #2819
Nisam ja nimalo nabrijan, ali me zivcira kad netko tko nije u stanju naucit 100 rijeci za tri mjeseca tupi da netko drugi nije u stanju za isto vrijeme naucit 1.000-2.000 rijeci.

Razumijes?

Zbog posla sam proputovao cijelu Njemacku, plus sam bio 4 mjeseca u Zurichu u Svicarskoj i dva mjeseca u Becu u Austriji i jako dobro znam sta su dijalekti, plus svakodnevno kontaktiram sa ljudima koji pricaju razne dijalekte ali problema u razumijevanju i komunikaciji nemam jer ne ocekujem da svi pricaju hoch-deutsch, bas naprotiv, to mi je veliki plus koji mi olaksava svakodnevnu komunikaciju jer mi je posao takav da sam jedan dan u Aschaffenburgu a drugi vec u Mannheimu, a njihovi dijalketni nisu nimalo slicni i kad se ne bih prilagodio vrlo brzo bih ostao bez posla.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 22.04.2017., 12:28   #2820
To je ono sto ti upravo ne razumijes, ne zelis shvatiti ili se pravis blesav. Reci da znas neki jezik nakon sto si naucio 1000-2000 rijeci je teska debilana. 2000 rijeci se moze nauciti za 3 mjeseca ako je netko sklon brzom pamcenju, no moras ih znati koristiti ili ces pricati kao indijanac. E sad ako ti podrazumijevas znanjem jezika kao sto ga pricaju turci onda si ti doktor njemackog jezika vjerovatno
osibk is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:12.