Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2017., 22:03   #221
Quote:
Problem777 kaže: Pogledaj post
Dali su mletacki plemici iz Poljica imali grbove ?
Poljička republika je bila neovisna republika do Napoleona. Još jedan dokaz da Dubrovčani nisu neki izuzetak u političkom kontekstu govoreći.
Mikolaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 16:30   #222
Nesto zanimljivo, topla preporuka:

Amer Sulejmanagic - NOVAC S GRBOVIMA HRVATSKIH RODOVA KURJAKOVIĆA KRBAVSKIH (IZ RODA GUSIĆA) I LAPČANA - NOVAC JURJA LJUDEVITA GROFA OD SINZENDORFA IZ 1676. GOD.

Na ovoj temi smo imali raspravu u vezi toga da li su zvijezda i polumjesec sa novca hrvatskog hercega Andrije predstavljali hrvatski grb.Izgleda da i u samoj hrvatskoj historiografiji postoji prijepor oko toga.Premda za ovaj izvor znam otprije, nisam ga zelio postavljati iz nekih svojih razloga, ali eto, mozda se razvije nova rasprava.Radi se o francuskom kodeksu 2623, iz 14. st. i prikazana je ilustracija borbe izmedu Mongola i Ugra.Zahvaljujuci pismenim izvorima, znamo da su ovi Ugri zapravo cete hrvatskog hercega Kolomana:

http://media.gettyimages.com/illustr...on-id142453088

Crveni stijeg sa zlatnom zvijezdom i bijelim polumjesecom (ovdje se ne vidi zbog autorskih prava, ali to se jedino zasad moze naci na svemrezju).

Na youtubeu mozete pronaci predavanje Hrvoja Kekeza o grbovima Babonezica-knezova Blagajskih:

Heraldička obilježja knezova Babonića-Blagajskih: porijeklo, upotreba i mijene grba
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.

Zadnje uređivanje Cika Strile : 28.06.2017. at 07:26.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 14:20   #223
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Na youtubeu mozete pronaci predavanje Hrvoja Kekeza o grbovima Babonezica-knezova Blagajskih:
Heraldička obilježja knezova Babonića-Blagajskih: porijeklo, upotreba i mijene grba

Ima dobrih predavanja tu;
Zrinski na prostoru Pounja i Zrinske gore
Zrinski su njihovi nasljednici tu.
Što je isto jako zanimljivo.
Prostor južno od Save, od Kupe do rijeke Bosne je neka matica Babonića/Blagajskih
Kasnije se na dio tog prostora šire Hrvatinići (kao vazali Šubića, a kasnije i nezavisno), a još kasnije se na tom prostoru (iako smanjenom) uspostavalja nadmoć Zrinskih, kao ogranka Šubića.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 18:26   #224
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Grbovi najstarijih hrvatskih rodova (i obitelji proizašlih iz istih):
...
http://wappenwiki.org/index.php/House_of_Kuzal
...
Tko su Kuzali? Gdje se mogu naći informacije o toj obitelji?
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 09:39   #225
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Tko su Kuzali? Gdje se mogu naći informacije o toj obitelji?
Nepostojeci .Radi se o gresci preuzetoj iz von Rosenfeldovog grbovnika kraljevine Dalmacije.Taj grb "Kuzala" je zapravo sjedinjeni grb obitelji Kurjakovic i Lapcani, iz grba grofova od Sitzendorfa, o cemu moze vise procitati ovdje:

https://www.academia.edu/31645928/NO...DORF_FROM_1676
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 12:47   #226
Pitanje... Bosanski ljiljani su jako slični francuskim. Povezanost?
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 13:24   #227
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Pitanje... Bosanski ljiljani su jako slični francuskim. Povezanost?
http://hercegbosna.org/forum/povijes...api-t7842.html
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 13:26   #228
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Pitanje... Bosanski ljiljani su jako slični francuskim. Povezanost?
Ako se ne varam, dobio ih je Tvrtko I kao vazal od svog seniora, hrvatsko-ugarskog kralja Ludovika I Velikog (isti je bio i muž od njegove sestrične, kćerke prijašnjeg bana Bosne).
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 20:31   #229
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Pitanje... Bosanski ljiljani su jako slični francuskim. Povezanost?
Nisu bosanski nego anzuvinski a kotromanici su ih koristili posto su anzuvinci hrvatskougarski kraljevi!
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 12:32   #230
To sam i mislio. Jer u Quebecu također rado ističu ljiljane na plavoj podlozi radije nego francusku republičku trikolorku koju smatraju seljačkom. Ono što mi nije jasno jest činjenica zašto bosanski muslimani ističu taj očito katolički simbol?
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 15:09   #231
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
To sam i mislio. Jer u Quebecu također rado ističu ljiljane na plavoj podlozi radije nego francusku republičku trikolorku koju smatraju seljačkom. Ono što mi nije jasno jest činjenica zašto bosanski muslimani ističu taj očito katolički simbol?
Lilium bosniacum.

I glupo je govoriti da je taj simbol iskljucivo neki ''katolicki'' simbol, da ga samo katolici koriste itd itd.
Jer taj simbol predhodi pojavi hriscanstva.
Ljiljane kao simbol koristili su mnogi narodi i kraljevine sto hriscanske, islamske itd. iz razlucitih razloga.
A koristile su ga i anticke civilizacije.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 09:28   #232
Daj neki primjer
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 21:48   #233
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Lilium bosniacum.

I glupo je govoriti da je taj simbol iskljucivo neki ''katolicki'' simbol, da ga samo katolici koriste itd itd.
Jer taj simbol predhodi pojavi hriscanstva.
Ljiljane kao simbol koristili su mnogi narodi i kraljevine sto hriscanske, islamske itd. iz razlucitih razloga.
A koristile su ga i anticke civilizacije.
Nije glupo jer govorimo o heraldickom ljiljanu a heraldika uopce je krscanska/viteška stvar.Rasprostranjenost ljiljana u europi se podudara sa katolicizmom.Ljiljane imas u spanjolskoj,francuskoj,engleskoj,svedskoj,njemacko j,poljskoj,ceskoj,hrvatskoj,italiji a nema ih istocno od drine i istocno od poljske

Prikaz ljiljana kao cvijeta na kamenu iz predkrscanske europe nema veze sa viteskom kulturom grbova.Njima je to samo ukrasni motiv a ne simbol nicega

P.S.
nedavno smo pronasli izvore(spanjolske)koji govore o zemlji eslavoniji(hrvatska) i kako ona ima planinu boxnia(bosna) i kralj tamo ima istu zastavu a i grb kao i ovaj eslavonije.Kotromanici su pratili ugarskog i hrvatskog krajla sto se tice simbola od tuda i ljiljani.

Quote:
To sam i mislio. Jer u Quebecu također rado ističu ljiljane na plavoj podlozi radije nego francusku republičku trikolorku koju smatraju seljačkom. Ono što mi nije jasno jest činjenica zašto bosanski muslimani ističu taj očito katolički simbol?
To ti promatras stvaranje nove nacije u real time!
Nemaju nikoji drugi simbola a da nije iskljucivo islamski.Pod ljiljanima su ratovali i provodili jihad u bosni pa im taj simbol ima neko znacenje a imace g je HDZ predlozio 90-tih kao simbol drzve dok su jos moslemsi stovali blaza kraljevica i to!
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 03:28   #234
Nope.

Oni su koristili islamske simbole.

HDZ BiH je predložio ljiljane kao općebosanski simbol, tj simbol BiH, odnosno kao zajednički simbol svih triju naroda.
Dolazi do smjene u HDZ-u, bosanski Srbi nikad nisu ni rivatili ljiljan, te ljiljan ostaje samo kod Bošnjaka.

Tj drugim rijčima rečeno, ljijani su uzeti kao bisanski simbol kojeg jedan narod nika ni prihvatio kao svoj (Srbi), drugi je odmah odustao od njega (Hrvati) i samim time su ljiljani prestali biti bosanski simbol i postali simbol isključivo Bošnjaka.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 14:15   #235
E nije al nema veze vi bolesnjaci i HVO-ove ratne pobjede pripisujete luzerskoj ARMIJI bih koja je jedino efikasno ubijala sekularne babine bosnjake!

HDZ je predlozio srbi su automatski bili protiv a muslimani suzdrzani(tradicionalno)
na pocetku je hrvatskomuslimanska vojska imala ljiljane i oni su tamo ostali i kad ste zabili nožu ledja hrvatima.Mi se nismo nicega odrekli niti ste vi mogli zadrzat neta sta nije vase!
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 14:16   #236
E nije al nema veze vi bolesnjaci i HVO-ove ratne pobjede pripisujete luzerskoj ARMIJI bih koja je jedino efikasno ubijala sekularne babine bosnjake!

HDZ je predlozio srbi su automatski bili protiv a muslimani suzdrzani(tradicionalno)
na pocetku je hrvatskomuslimanska vojska imala ljiljane i oni su tamo ostali i kad ste zabili nožu ledja hrvatima.Mi se nismo nicega odrekli niti ste vi mogli zadrzat neta sta nije vase!
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 15:01   #237
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
Nije glupo jer govorimo o heraldickom ljiljanu a heraldika uopce je krscanska/viteška stvar.Rasprostranjenost ljiljana u europi se podudara sa katolicizmom.Ljiljane imas u spanjolskoj,francuskoj,engleskoj,svedskoj,njemacko j,poljskoj,ceskoj,hrvatskoj,italiji a nema ih istocno od drine i istocno od poljske
!
koja glupost!U srednjovjekovnoj Srbiji motiv ljiljana srećemo na kraljevskim regalijama, manastirskim freskama i novcu.Ljiljan postaje zvaničan simbol Kotromanića s krunisanjem Trvtka za kralja, preko krune Stefana Prvovjenčanog.
bubica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 15:41   #238
Da a ta kruna nemanjicka je??????

A) kraljevska,katolicka poslana od pape!
B)bizantska,carska,istocnjacka!
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 15:42   #239
Da a ta kruna nemanjicka je??????

A) kraljevska,katolicka poslana od pape!
B)bizantska,carska,istocnjacka!
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 17:18   #240
Čovječe, nisam ti ja nikakav Bošnjak.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:13.