Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2016., 21:10   #661
Quote:
Josip1978 kaže: Pogledaj post
Ja grijem 284m2 na pelete novogradnja.
Fasade 15cm plus porotherm cigla sve skupa 50cm izolacije.Sva stolarija je za niskoenergetsku kuću.
Kupaone na 27 sve osim soba je na 24 konstantno, a spavanje je 21.Sustav je sa spremnikom topline u kojemu je i spremnik sanitarne vode.
Potrošnja godišnje u kn je 4000 za grijanje i toplu vodu i to u Podsljemenskoj zoni.Trenutno Vani -6, a ja žena djeca u gaćama i potkosuljama.Odrzavanje je sat vremena u 15 dana zimi i jedanput u tri mjeseca proljeće i ljeto.
Pozz
Kuca ti je super

Zamisli tek da grijes toplotnom pumpom koliko bi malo trosio
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 21:18   #662
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Kuca ti je super

Zamisli tek da grijes toplotnom pumpom koliko bi malo trosio
E j....
Prekasno sam se informirao ali ovo mi je isto za :klap:
Josip1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 21:21   #663
Sve 5.

Ja sam se grijao na pelet od 2008. do 2012.Roditelji se jos uvijek griju na to.
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 13:32   #664
Poštovani! Molio bih savjet. Mjesto radnje sjeverozapadna Hrvatska. Radi se o kući građenoj od 30cm cigle sa običnom fasadom. Ukupna stambena površina cca 200m2. Plin je uveden u kuću, nemamo vlastite šume a drva su relativno jeftina za kupnju. Kroz mjesec dana mijenja se vanjska stolarija a termo fasada možda u ljeti ili tek druge godine, ovisno o financijama. Također i kroz mjesec dana planira se uvoditi centralno grijanje. U prizemlju kuće obavezno radijatori jer su bitni što manji zahvati na trenutnoj situaciji. Kat kuće ide u kompletnu adaptaciju. 2 prostorije imaju estrih a u ostalima je samo ploča. Plan je u kuhinju i kupaonicu ugraditi podno + lojtrica u kupaonicu a ostatak radijatori. Na kompletnom katu idu spušteni stropovi sa vjerojatno 10cm vune. Moj plan je bio kombinacija pelet / drva. Situacija je da je otac invalid, žena je trudna a kotlovnica bi bila vani u zasebnoj prostoriji pa je ponekad problem da nema tko staviti drva u kotao. Ja radim smjenski pa me nema po 14h doma, nekad po danu, nekad kroz noć... Majstor koji će vjerojatno postavljati centralno predlaže plinski kombinirani kondenzacijski Viessmann. Troškovi nešto veći ali komocija puno veća... Vaše mišljenje, prijedlozi? Hvala. LP

Poslano sa mog HTC One_M8 koristeći Tapatalk
mika1988 is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 16:24   #665
Quote:
mika1988 kaže: Pogledaj post
...Plin je uveden u kuću
znači najskuplji dio je već plaćen, nema smisla to ne iskoristiti, inače su to bačene pare kojima ste platili priključak.
mi doma imamo plinski kondenzacijski Junkers (odličan, nula kvarova, u zgradi je istovremeno ugrađeno njih desetak), plus jednu inverter klimu za prijelazna razdoblja grijanja i za hlađenje ljeti, i doista se ne bih više vratio na loženje bilo drveta bilo peleta, osim u krajnjoj nuždi. da imam viška love i prostora imao bih kamin samo za atmosferu.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 16:42   #666
Plin je uveden prek nekih 15 godina tako da je to sad već zaboravljena investicija te nije ni od velike važnosti ako se nebi koristio za grijanje. Do sad smo se grijali na plinske peći, štednjak na drva u kuhinji i u zadnje vrijeme u jednoj prostoriji električni radijator. Trenutno mi je važan iznos investicije centralnog grijanja za cijelu kuću uz optimalni izbor energenta. Koji je otprilike odnos cijene loženje na drva i pelet nasuprot plina. Također bitna je cijena početne investicije koja je kod plina manja otprilike i do 15tkn... Predloženi Viessmann ima cijenu oko 10000+sanacija postojećeg dimnjaka plastičnom cijevi a Centrometal kotao 35kw drva/pelet sa svom potrebnom opremom je oko 25000kn + novi dimnjak... Cijene su odokativne, za točne cijene treba pogledati akcije, rabate,...

Poslano sa mog HTC One_M8 koristeći Tapatalk
mika1988 is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 17:57   #667
Quote:
mika1988 kaže: Pogledaj post
... Plin je uveden u kuću, nemamo vlastite šume...
Moj plan je bio kombinacija pelet / drva. Situacija je da je otac invalid, žena je trudna a kotlovnica bi bila vani u zasebnoj prostoriji pa je ponekad problem da nema tko staviti drva u kotao. Ja radim smjenski pa me nema po 14h doma...
Quote:
mika1988 kaže: Pogledaj post
Trenutno mi je važan iznos investicije centralnog grijanja za cijelu kuću uz optimalni izbor energenta.
nema sumnje da je u tvom slučaju plin komfornija opcija, a po početnoj investiciji i jeftinija. međutim, ako si ti u svojoj glavi odlučio da je bolja kombinacija pelet / drva, ne znam može li te se ikakvim računicama uvjeriti u drugačije.
razlika u cijeni grijanja nadoknadila bi početno skuplje ulaganje za koliko, dvadeset godina? za to vrijeme će se netko morati pomučiti oko grijanja, a vidim da spominješ bolesnog oca i čekate bebu. misli i na ženu, šta će ona moći reći u kakvoj kući živi. i onda ćeš za 20 god biti u kući sa zastarjelim sistemom, koji ako ćeś htjeti unaprijediti opet ćeš morati platiti novu instalaciju. meni je logično ići sada na bolji komfor, pogotovo ako je odmah jeftiniji.

edit: a sad malo čitam ovu temu https://www.forum.hr/showthread.php?t=879289&page=160 pa se baš pitam, jesi li ti to vidio

Zadnje uređivanje uzadnjicas : 22.01.2017. at 19:17.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 20:56   #668
@mika
vidi ovo:
http://www.servis-perkovic.hr/montaz...nergenata.aspx

E sad fino korigiraš cijene u skladu s cijenama u tvom kraju (kod mene je drvo recimo 420-460kn, plin ENV oko 0,32kn), pa ćeš biti malo pametniji.

Ja bi odabrao plin čisto zbog komocije, a u dnevnu sobu ili kuhinju "rezervirati" mjesto za štednjak ili kaminsku peć, čisto za ugođaj ili slučaj kvara centralnog/nestanka struje.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 22:31   #669
Da, pregledao sam navedenu temu na forumu kao i Internet stranicu sa izračunom... Također u bližoj familiji imam primjer centralnog na drva i na plin... Troškovi ispadaju tu negdje uz neusporedivi komfor grijanja na plin... Pratim već jedno vrijeme temu o peletima i ispada da čovjek mora biti doktor za peć koju posjeduje i da uloži užasno puno svojeg vremena da stvar počne dobro funkcionirati... Što se mene tiče, jedan kondenzacijski kotao će ubrzo krasiti zid kupaonice... Još samo da ocu uspijem objasniti kako do danas skupi plin više nije tako skup...

Poslano sa mog HTC One_M8 koristeći Tapatalk
mika1988 is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 22:36   #670
Ne samo komfor nego daleko manje inicijalno ulaganje jer već imaš priključak. A i ne gubiš prostor na kotlovnicu.
Grijanje na pelet je imalo smisla dok je loža bila skupa, danas ispadne jeftinije grijati se na ložu nego pelet, a i puno manje posla ima oko kotla i podešavanja.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 23:05   #671
a prilično je i bitno da ne ovisi grijanje samo o jednom čovjeku u kući, koji god posao da radi. ipak rješavaš to pitanje za dulje vrijeme.

dio ušteđenih para uloži u izolaciju, spominjao si termo fasadu, pa da vidiš i udobnost i povoljno grijanje.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 07:58   #672
Tako će i biti sa termo fasadom. Ako ne ove godine, druge sigurno.
Hvala na odgovorima. Trebao sam nekog da me malo pogurne prema konačnoj odluci

Poslano sa mog HTC One_M8 koristeći Tapatalk
mika1988 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 15:27   #673
Quote:
mika1988 kaže: Pogledaj post
Tako će i biti sa termo fasadom. Ako ne ove godine, druge sigurno.
Hvala na odgovorima. Trebao sam nekog da me malo pogurne prema konačnoj odluci

Poslano sa mog HTC One_M8 koristeći Tapatalk
Čitam malo... mišljenja sam da je plin bolja opcija. Ja grijem 58m2 na plin. Bojler, centralno grijanje, radijator u svakoj prostoriji, izolacija zidova relativno dobro rješena, ugodno nam je toplo, spavaće sobe griju se na 17°C, kuhamo na plin, kupamo se nas četvero i za cijelu godinu ukupno sam potrošio 2750 kn. Čisto, uredno, programirano paljenje i gašenje... milina
đoz32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 18:31   #674
Quote:
mika1988 kaže: Pogledaj post
Tako će i biti sa termo fasadom. Ako ne ove godine, druge sigurno.
Hvala na odgovorima. Trebao sam nekog da me malo pogurne prema konačnoj odluci

Poslano sa mog HTC One_M8 koristeći Tapatalk
Kakav ti je krov i zašto samo onih 10cm vune u spušteni strop?
Ako je gore tavan možeš staviti i više izolacije.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 19:25   #675
Dio je ravan krov a dio kosina pošto je tavanski stan. Trenutno je u nekim sobama lamperija i najniža točka mi je 1.40m. Puno niže od toga ne bih išao jer baš ispod kosine mi bude radna ploča u kuhinji...

Poslano sa mog HTC One_M8 koristeći Tapatalk
mika1988 is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 17:30   #676
Pomoc molim! Grijanje i kombinacije..

Ovako, krecemo sa izgradnjom kuce kroz mjesec dana i nismo donijeli odluku o grijanju kakvo zelimo. Znaci, nova kuca, mozemo birati. Istrazujem podno grijanje ali se bojim jeli to dovoljno u kuci i zabrinjava me nemogucnost brzog podesavanja topline. Istovremeno, ventilokonvektori zvuce dobro kao rjesenje za grijanje i hladjenje i izbjegavanje ruznih klima i vanjskih jedinica po kuci. Da ne spominjem da mrzim kuce koje se ne mogu lijepo zagrijati ili imaju velike razlike izmedju toplih i hladnih zona. Istrazivanjem foruma nailazim na potpuno oprecna misljenja o jednom i drugom, iskustva nemam osim klasicnog centralnog, kupovat pelete ili cijepat drva necu, to znam. Dakle molim vas, ima li netko takva svjeza iskustva u novogradnji da mi pomogne ili osoba koja se u to razumije jer kako se sad cini, od straha cu na klasik kotlovnicu i 100 radijatora ili ce me neki "strucnjak" fino nasanjkati.
Sto misite o kombinaciji ventilok. i podnog? Jeli to uopce izvedivo ili je nepotrebno 2 sistema?
Hvala unaprijed!!
IvyPop is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 18:53   #677
Zašto nebi podno grijanje bilo dovoljno za kuću ? Grijem cca. 120 m2 prostora samo sa podnim i toplo je koliko god želiš...
Naravno bitna je izolacija.. ako nemaš izolacije podno ti nije baš najsretnije rješenje..

Što se tiće nemogućnosti brzog kontroliranja topline ne razumijem zašto ti je to uopće potrebno i što ti smatraš brzim, danas ti je bitno imati što bolju izolaciju pa ti kuća praktički i nema gubitke i onda nemaš ni potrebe nekakvog brzog zagrijavanja prostora.. no čisto usporedbe radi ja dignem temperaturu na svih 120m2 za 3 stupnja za nekih 5 sati, no kazem za tim nemaš potrebe ako imaš dobru izolaciju i stolariju, recimo meni na -10 vani padne temperatura manje od stupnja preko noći dakle minimalno...
turboCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 19:04   #678
Kad već ruješ po zemlji, zakopaj cijevi za toplinsku pumpu
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 19:49   #679
Izolacija je stavka na kojoj necemo stediti, to je jedino jasno od prve. Bas zbog oprecnih misljenja po forumima i bedaka koji se zale da si nikad ne mogu narihtati temp. po volji (a ja iskustva nemam) se pitam dali to stvarno dobro funkcionira. Jedan mi je arhitekt predlozio da koristimo kombinaciju ventilokonvektora i podnog. Tu me zbunjuje na koji nacin? Iako se cini dobra ideja zbog funkcije hladjenja. Nigdje ne nalazim realne procjene jednog i drugog i dali je ok kombinirati. (Dali ventilok. puse prejako ili radi buku npr..)
Jeste li vi po svim prostorijama stavili podno i to je jedino na sto se grijete?
IvyPop is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 20:57   #680
Pa ako imaš i ventilokonvektore i podno, onda taj ventilokonvektor valjda služi ako ponekad iz nekog razloga moraš BRZO podići temperaturu da ju podigne. I da ljeti hladi umjesto klime, A podno uvjek polako grije. Tj grije onoliko koliko treba.

gdje se kuća nalazi, u kojoj si fazi s projektom? Imaš/nemaš plin?
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:32.