Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2012., 15:50   #901
Quote:
tintilinic100 kaže: Pogledaj post
Legalizacija je postupak kojim se potvrđuje da je zgrada legalna.
nema veze s vlasništvom.

Ako netko želi bakinoj zgradi platiti legalizaciju nitko ga u tome ne prijeći. Zgrada će bakina biti legalna ali ne znaci da će vlasništvo zgrade biti od toga tko ga je platio.


Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
Točno, ni ucrtavanje u katastar nema veze s vlasništvom, već sa činjenicom postojanja objekta u prostoru pa su opet izmislili da se nelegalni objekt ne ucrtava u katastar.

Nadalje, iako nelegalnost nema veze s vlasništvom, bez ucrtavanja u katastar nema ni upisivanja u gruntovnicu.

A kao šlag na tortu, bilo tko pokreće postupak legalizacije za nečiju tuđu nekretninu.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 15:54   #902
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Sjajno. Dakle, hipotetski - iz Zagreba sam i imam nelegalni objekt na moru. Po kaubojskom lokalnom zakonu, moj susjed domorodac koji ima ovdje prebivalište dulje od 10 g, ima pravo na popust 75% na komunalni doprinos. I onda ja njega lijepo zamolim da umjesto mene pokrene legalizaciju.

Kad pribrojim tome samo još zabranu ucrtavanja u katastar nelegalnih objekata, opet sam zaprepaštena u kojoj zemlji čuda živim, koje zaprepaštenje se ionako događa 3x dnevno.
U principu možeš. Ali riskiraš da te susjed nakon legalizacije tuzi, te da nakon 10 g suda dokaze da je kuća,tj. vikendica njegova.

Ako on sada legalizira na svoje ime ta vikendica će biti i dalje tvoja.
Ali on ima papire o plaćenim doprinosima i može sudski nastojati dokazati da je objekt njegov.





Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
tintilinic100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 16:45   #903
Meni se čini da bi ovo bilo tzv. obijesno parničenje, jer na normalnom sudu to prošlo ne bi. Ovdje, istina, svašta prolazi.

Dolazimo znači do totalno apsurdne situacije - xy naruči legalizaciju kuće za xz pa onda dokazuje da je vlasnik kuće?

Nego recite vi meni radije gdje to piše da bilo tko može pokretati postupak legalizacije?

Mislim, može meni mama dati lovu da si legaliziram kuću, ali jedino logično mi je da ja - kao vlasnik, podnosim zahtjev i priložim dokaz vlasništva. Tako je i bilo do sada.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 17:10   #904
Pa nigdje u ovom zakonu se ne piše da zahtjevu moraš priložiti dokaz o pravnom interesu
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 17:43   #905
Uistinu, još su dodatno zajebali zakon. Ili se to podrazumijeva?!?

U ovome iz 2011 je stajalo:

Članak 9.
...

(2) Stranka u postupku donošenja rješenja o izvedenom stanju je podnositelj zahtjeva za donošenje tog rješenja (u daljnjem tekstu: podnositelj zahtjeva), vlasnik i nositelj drugih stvarnih prava na čestici zemljišta na kojoj se nalazi nezakonito izgrađena zgrada, vlasnik i nositelj drugih stvarnih prava na čestici zemljišta koja neposredno graniči sa česticom zemljišta na kojoj se nalazi nezakonito izgrađena zgrada i jedinica lokalne samouprave na čijem se području nalazi nezakonito izgrađena zgrada.

Nego, gledam novi zakon, pa piše:

Članak 9.
...

(2) Ako nadležno upravno tijelo ne odluči o zahtjevu za donošenje rješenja o izvedenom stanju u propisanom roku, središnje tijelo državne uprave nadležno za poslove graditeljstva i prostornoga uređenja može povodom žalbe podnositelja zahtjeva rješenjem odrediti da postupak provede i o zahtjevu odluči drugo stvarno nadležno upravno tijelo o trošku jedinice područne (regionalne), odnosno lokalne samouprave na čijem se području nalazi nezakonito izgrađena zgrada.

No nigdje ne vidim koji je to rok...jel netko možda zna?
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 18:11   #906
Maloprije sam na Novoj gledao Vrdoljaka kako je na pitanje i komentar novinara da legalizacija šupe u unutrašnjosti košta kao i vikendice na moru,te da je Zakon pun rupa, ministar je odgovorio da nema rupa jer legalizacija šupe košta samo 500 kuna.
Dali je to odgovor jednog ministra.To je poluinformacija. Nitko živ od tih političara ne odgovara na pitanje KOJE ga se pita,nego melju svoju mantru.
Kazna je 500 kuna, a legalizacija je drugi par čarapa,kom.doprinos,vodni, arhitekt itd.itd.,čista obmana sitnih ljudi.
A mogao je s 2 rečenice objasniti,a ne da mi metodom vlastite kože otkrivamo sve zamke zakona švicarca.
Sutra idem drito kod onog famoznog referenta da mi objasni nešto u svezi sa Zakonom o leg. pa ću to ovdje iznijeti ,ako ga zateknem naravno.
Jer sam i ja od onih koji su živo zainteresirani,jer sam 77.sagradio kučicu pa vremenom nadoštukavao ,kao i 100000 drugih jadnika. A imam na NESREĆU i šupu i kokošinjac. lol.lol.
Naravno sve bez papira.

Zadnje uređivanje seneka : 10.11.2012. at 18:18.
seneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 18:26   #907
Pa ministar tak govori oduvijek - poluistinu. A dođem kod lijenog bezobraznog gada od referenta i velim da se na pomoćni objekt ne plaća komunalni i vodni doprinos ako je isti u službi legalnog glavnog objekta i on meni ladno da se na SVE plaćaju doprinosi Kažem ja njemu - članak 14, on nezainteresiran, ja mu velim da ne pozna zakon i jadna ja ako mi bude zahtjeve riješavao.

Na kraju, neće ministar odlučivati nego taj referent.

Već sam kao papiga, ali taj članak 14 koji bi omogućio legalizaciju šupe uz plaćanje samo 500 kn je sumnjiv, čudan, nedorečen, neprovediv, nerazumljiv.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 18:38   #908
Quote:
tintilinic100 kaže: Pogledaj post
Ako on sada legalizira na svoje ime ta vikendica će biti i dalje tvoja.
Ali on ima papire o plaćenim doprinosima i može sudski nastojati dokazati da je objekt njegov.

Ovo je horor...
kad se pravnici uključe i povampire mogli bi neki ostati i bez nekretnina...
vvvvvvv is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 19:26   #909
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post

Već sam kao papiga, ali taj članak 14 koji bi omogućio legalizaciju šupe uz plaćanje samo 500 kn je sumnjiv, čudan, nedorečen, neprovediv, nerazumljiv.
pomočni objekt se može legalizirati ako je glavni objekt legalan dakle 500Kn ...
Taj pomoćni objekt ne mora biti na istoj parceli kao i kuća jer parcele uopće nisu bitne. I sama kuća može biti na više parcela.

Ako je tako onda može npr. biti kuća u Zagrebu a pomoćni objekt u Splitu?
vvvvvvv is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 20:19   #910
Mislim da onda treba Posebna geodetska podloga, da se parcele spoje. Barem tako bijaše:

stari zakon, Članak 8.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka kada se u postupku izdavanja rješenja o izvedenom stanju utvrđuje oblik i veličina građevne čestice spajanjem cijelih katastarskih čestica na kojima se nalazi nezakonito izgrađena zgrada, ako su te čestice prema zemljišnoj knjizi vlasništvo iste osobe, zahtjevu se prilaže posebna geodetska podloga prema posebnom propisu.

Ma taj stari zakon je bio bolji, trebalo je samo izbaciti onaj besmisleni dokaz o mehaničkoj stabilnosti i sada je jednostavnija za izračunati, a i povoljnija naknada zvana "kazna".
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 20:27   #911
Rupa u legalizaciji

Gingerina,
moj prijatelj iz jednog malog mjesta pored Zadra je imao nelegalan objekat kao doseljenik u tom mjestu ali je tamo imao udatu sestru. On je prije par mjeseci objekat najprije darovao svojoj mami koja stanuje totalno negdje drugdje, mama je odmah nakon toga darovala njegovoj sestri (svom djetetu). Sestra se u selu tretira kao starosjedilac i za njegov komunalni doprinos je platila samo 10% kao starosjedilac. Poslije toga je sestra darovala objekat mami a mama opet njemu. Sve ovo je trajalo samo 2 mjeseca i on je za komunalni doprinos platio 9 puta manje nego ostali doseljenici.
Sve ovo je po zakonu, roditelji uvijek mogu djeci besplatno darovati nekretninu i obratno.




Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Sjajno. Dakle, hipotetski - iz Zagreba sam i imam nelegalni objekt na moru. Po kaubojskom lokalnom zakonu, moj susjed domorodac koji ima ovdje prebivalište dulje od 10 g, ima pravo na popust 75% na komunalni doprinos. I onda ja njega lijepo zamolim da umjesto mene pokrene legalizaciju.

Kad pribrojim tome samo još zabranu ucrtavanja u katastar nelegalnih objekata, opet sam zaprepaštena u kojoj zemlji čuda živim, koje zaprepaštenje se ionako događa 3x dnevno.
Bodulac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 20:32   #912
Iz ovoga što si napisao ipak slijedi da samo vlasnik nekretnine može pokrenuti legalizaciju. Jer da može bilo tko, ne bi oni radili sva ta silna darovanja, već bi sestra umjesto njega pokrenula legalizaciju, platila 10% komunalnog doprinosa i bok.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 20:34   #913
Talking

Quote:
Bodulac kaže: Pogledaj post
Gingerina,
moj prijatelj iz jednog malog mjesta pored Zadra je imao nelegalan objekat kao doseljenik u tom mjestu ali je tamo imao udatu sestru. On je prije par mjeseci objekat najprije darovao svojoj mami koja stanuje totalno negdje drugdje, mama je odmah nakon toga darovala njegovoj sestri (svom djetetu). Sestra se u selu tretira kao starosjedilac i za njegov komunalni doprinos je platila samo 10% kao starosjedilac. Poslije toga je sestra darovala objekat mami a mama opet njemu. Sve ovo je trajalo samo 2 mjeseca i on je za komunalni doprinos platio 9 puta manje nego ostali doseljenici.
Sve ovo je po zakonu, roditelji uvijek mogu djeci besplatno darovati nekretninu i obratno.

Znači li to da moj muž kao starosjedioc u gradu ...rođen i živi tamo 31 godinu može ostvariti još neki popust na sve to osim onih 25 % za plaćanje gotovinom????
Ruz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 20:44   #914
Quote:
Ruz kaže: Pogledaj post
Znači li to da moj muž kao starosjedioc u gradu ...rođen i živi tamo 31 godinu može ostvariti još neki popust na sve to osim onih 25 % za plaćanje gotovinom????
Ovisi o kojem mjestu se radi. U Zadru i drugim velikim gradovima nema popusta za starosjedioce. Ovaj bezobrazluk s popustima je izmislila lokalna uprava u malim mjestima u Dalmaciji. Za to imaju dva razloga, prvi je da im je puno jeftinije kad sami trebaju legalizirati objekat a drugi je dobivanje glasova na izborima od tih istih starosjedilaca.
Bodulac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 22:01   #915
Quote:
Ruz kaže: Pogledaj post
Znači li to da moj muž kao starosjedioc u gradu ...rođen i živi tamo 31 godinu može ostvariti još neki popust na sve to osim onih 25 % za plaćanje gotovinom????
Ali ne treba to njemu, vi nećete plaćati doprinose, jer imate manju kubaturu od dozvoljene.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 22:13   #916
Evo jeden primjer sa ove stranice:
http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=13151

Zbog loših međuljudskih odnosa ne mogu se dogovoriti s ostalim suvlasnicima oko legalizacije. Moram li imati suglasnost svih vlasnika za podnošenje zahtjeva?

ODGOVOR: Zahtjev za izdavanje rješenje o izvedenom stanju može podnijeti bilo tko, jedan od suvlasnika, svi suvlasnici ili netko treći. Onaj tko podnosi zahtjev treba priložiti zakonom propisanu dokumentaciju. Suglasnost svih suvlasnika nije potrebna. Naknadu, vodni i komunalni doprinos plaćat će svaki vlasnik za svoj dio.
vvvvvvv is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 22:25   #917
Quote:
vvvvvvv kaže: Pogledaj post
Evo jeden primjer sa ove stranice:
http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=13151

Zbog loših međuljudskih odnosa ne mogu se dogovoriti s ostalim suvlasnicima oko legalizacije. Moram li imati suglasnost svih vlasnika za podnošenje zahtjeva?

ODGOVOR: Zahtjev za izdavanje rješenje o izvedenom stanju može podnijeti bilo tko, jedan od suvlasnika, svi suvlasnici ili netko treći. Onaj tko podnosi zahtjev treba priložiti zakonom propisanu dokumentaciju. Suglasnost svih suvlasnika nije potrebna. Naknadu, vodni i komunalni doprinos plaćat će svaki vlasnik za svoj dio.
Znaci ja podnesem zahtjev, a susjed plaća legalizaciju? Jer je kuca na njegovoj zemlji?

Pa naravno da nema suvlasnika ako nije nikad tu bio objekat. Kako ćeš znati tko su suvlasnici? Jedino sud to može znati. Kaj netko zna tko se i kako dijelio na svojoj zemlji.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
tintilinic100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 22:25   #918
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Ali ne treba to njemu, vi nećete plaćati doprinose, jer imate manju kubaturu od dozvoljene.
To ćemo još vidjeti =) Dvije službenice pričaju različite priče u vezi toga...al nadam se najpovoljnijem za nas =)

A pitala sam to samo zato jer mi nije jasno kako Lokalna samouprava može "dodavati" takve stavke uopće...mislim da bi po tome trebali svi biti isti....nelegalno je nelegalno, tko god da je sagradio! Tak ispada doslovno da u nekoj zabiti ljudi legaliziraju za par kuna jer ime je susjed, brat.... politički moćan da im svima to uredi jer njih je kao "malo". Čujem da se to događa po Istri pretežno i u Dalmatinskoj zagori :/
Ruz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 22:38   #919
Evo baš čitam od našeg nam grada poziv na legalizaciju i tamo piše : "Rješenje o izvedenom stanju nema pravnih učinaka na vlasništvo." Što bi značilo valjda da ovo što pričate o podnošenju zahtjeva je istina, ali podnositelj nema nikakva pravna potraženja na temelju toga.
Ruz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 22:43   #920
Quote:
Ruz kaže: Pogledaj post
To ćemo još vidjeti =) Dvije službenice pričaju različite priče u vezi toga...al nadam se najpovoljnijem za nas =)

A pitala sam to samo zato jer mi nije jasno kako Lokalna samouprava može "dodavati" takve stavke uopće...mislim da bi po tome trebali svi biti isti....nelegalno je nelegalno, tko god da je sagradio! Tak ispada doslovno da u nekoj zabiti ljudi legaliziraju za par kuna jer ime je susjed, brat.... politički moćan da im svima to uredi jer njih je kao "malo". Čujem da se to događa po Istri pretežno i u Dalmatinskoj zagori :/
Ma posvuda to rade ove male lokalne samouprave, svakako u Dalmaciji masovno, sve valjda. To se opravdava time da su ovi koji duže žive u tim sredinama već dali doprinos izgradnji komunalne infrastrukture, koje doseljenici nisu dali. U biti lokalni kauboji to rade da njima osobno bude jeftinije, a i da se dodvore glasačima.
Dve službenice - dvije priče, tipično.
Arhitekt će izračunati razliku volumena i nema tu mjesta improvizacijama.

Quote:
Ruz kaže: Pogledaj post
Evo baš čitam od našeg nam grada poziv na legalizaciju i tamo piše : "Rješenje o izvedenom stanju nema pravnih učinaka na vlasništvo." Što bi značilo valjda da ovo što pričate o podnošenju zahtjeva je istina, ali podnositelj nema nikakva pravna potraženja na temelju toga.
Naravno da nema, a suludo je naručivati legalizaciju za tuđu nekretninu. Zašto? Kako to izvesti ako vlasnik nije zainteresiran? Uopće ne vidim razloga toj odredbi da bilo tko može pokrenuti legalizaciju za bilo čiju zgradu. Ako netko kuži, koji je smisao toga, bila bih zahvalna da mi razjasni.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:49.