Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2009., 18:55   #1
Neobično oružje

23. lipnja na HTV-u 1 oko 20.45, dokumentarni film WEIRD WEAPONS OF WORLD WAR II


Dva odrješita dokumentarca otvaraju Pandorinu kutiju neobičnog, zadivljujućeg i zastrašujućeg oružja Drugoga svjetskog rata. Neka su smatrana toliko fantastičnima da nikad nisu prešla konceptualnu fazu. Ostala su osmišljena, isprobana, proizvedena i poslije upotrijebljena u borbama u kojima se ispitivala njihova učinkovitost.

Od smrtonosnih zraka i golemih zračnih zamki do letećih tanjura, kamufliranih ratnih brodova i raketnih tenkova, mašta i dosjetljivost savezničkih i nacističkih balističara nije imala granica u suludom pokušaju da svladaju neprijatelja i dobiju rat.

U prvoj epizodi pogledajte oružje Sila osovine.

U Engleskoj je Winston Churchill osnovao Direktorat za razvoj različitog oružja na čelu s kanadskim kapetanom korvete Charlesom F. Goodeveom. Njihov tim znanstvenika, balističkih stručnjaka i dizajnera imao je svu slobodu u osmišljanju inovativnog, neuobičajenog i katkad krajnje bizarnog oružja kojim bi se osujetile ambicije Adolfa Hitlera.

Američki tajni programi za oružje provodili su se diljem zemlje, najčešće u izolaciji. Na primjer, 1942. Bandera u Teksasu, Carlsbad u New Mexicu ili El Centro u Kaliforniji bili su mjesta na kojima su se iskušavale legendarne šišmiš-bombe. No njemačka tvornica oružja bila je daleko najnaprednija. U mnogim slučajevima za nacističku je tehnologiju ustanovljeno da je bila 25 godina ispred svog vremena. Dvodijelni dokumentarac Weird Weapons of World War II otkriva tajne tog neobičnog oružja.

Odabrao: Đelo Hadžiselimović
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 18:55   #2
da ne bi poslije bilo, nismo znali!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 21:44   #3
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
da ne bi poslije bilo, nismo znali!
Znali,gledali i zadovoljni.Jako zanimljivo,večina tih oružja su gluposti kao zračni top ili ono čudo od metalnog kazana sa elisama Neka oružja su se ipak mogla razvit ako nisuKao što je ono zvučno oružje ili bombader koji leti na ekstremno velikoj visini.
Jastreb01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 07:47   #4
Neznam kako nisu spomenuli Messerscmitt Me262, prvi mlazni lovac na svijetu koji se čak i upotrebljavao zadnju godinu rata.
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 08:04   #5
odlična serija, fala kurcu da hrt moze nekaj pametnog staviti na program...

meni je najviše čuda bio onaj bombarder koji je imao 3 krila koja su se trebala okretati oko osi aviona..radilo bi ne
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 11:32   #6
Zanimljivo mi je kako su vec napredne zamisli imali 40ih godina. Svemirska postaja u svemiru, antipodski bombarder i najveci transportni avion.

Onaj klepetavac me podsjeca na japanske kamikazi avione. Na istom principu rade, osim sto u njemackoj verziji pilot iskace prije sudara

Ono sa tri elise bi bilo moguce napraviti, samo ne sa tadasnjom tehnologijom.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 12:39   #7
Quote:
Alsam Lud kaže: Pogledaj post
Neznam kako nisu spomenuli Messerscmitt Me262, prvi mlazni lovac na svijetu koji se čak i upotrebljavao zadnju godinu rata.
Jer nije bio niti neobičan, niti promašaj... Dapače, da su odjebali hrpetine glupih projekata i fokusirali se na Me - 262, odnosno da su ga dobili dvije godien ranije.... tko zna, možda bi i tijek rata bio drugačiji... (uz hrpu drugih odluka naravno)
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 14:20   #8
Odličan dokumentarac..šteta što je krato trajao....ima još oružja o kojima su mogli govoriti...jedino mi je žao što su zanemarili oklop..nisu spomenuli mausa....i onog velikog...ali odlično..uz ovaj dokumentarac preporučam da pročitate knjigu "Hitlerova tajna oružja"...zanimljivo u knjizi spominje da su švabe radili na atomskoj bombi, a u filmu kaže da nisu..
ares212 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 00:20   #9
sigurno je u utorak u 20:45
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 02:49   #10
opako
CROfaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 01:10   #11
Što mislite, dali su i "šišmiš bombe" mogle završiti rat, bez da su se bacile atomske, i da je onolik narod izginuo? Koliko sam mogao vidjeti na testiranjima su bile izvanredne, a takvih se bombi moglo napravit ohoho... a i sam princip izbacivanja šišmiša je bio dobro smišljen.
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 08:50   #12
Mislim da sismisi nikako ne bi mogli zamijeniti atomsku bombu. Ali pretpostavljam da bi izazvali dosta straha i pomutnje.

Japanci su isto imali nekakve bombe za izazivanje pozara koje su slali balonima do zapade obale SAD-a. Baloni su putovali po nekakvoj pacifickoj zracnoj struji
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 12:39   #13
Quote:
zekoslav095 kaže: Pogledaj post
Mislim da sismisi nikako ne bi mogli zamijeniti atomsku bombu. Ali pretpostavljam da bi izazvali dosta straha i pomutnje.

Japanci su isto imali nekakve bombe za izazivanje pozara koje su slali balonima do zapade obale SAD-a. Baloni su putovali po nekakvoj pacifickoj zracnoj struji
Japanski meteorolozi su znali za Jet Stream. Odatle i ideja sa balon bombama.

Šišmiši su pokazali šta mogu samo su više sranja napravili amerima nego li Japancima
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 12:47   #14
Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
Što mislite, dali su i "šišmiš bombe" mogle završiti rat, bez da su se bacile atomske, i da je onolik narod izginuo? Koliko sam mogao vidjeti na testiranjima su bile izvanredne, a takvih se bombi moglo napravit ohoho... a i sam princip izbacivanja šišmiša je bio dobro smišljen.
Pokazalo se kako su sve to pizdarije. Čime šišmiše dovesti do Japana?

Čak i kada se pojavio B-29 nije baš sve išlo prema očekivanjima. Curtis LeMay je lutao unaokolo sve dok Japan nije udesio birokratski analitičar Robert McNamara sa idejom kako se Japan može spržiti zapaljivim bombama. Čak i bez atoma ameri bi kroz dodatnih par mjeseci Japan doveli do kolapsa. Uostalom u Tokiju je izgorjelo gotovo dvostruko više ljudi nego li u Hiroshimi.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 18:02   #15
Danas oko 2 sata sam na National Geographicu gledao dokumentarac Hitlerova potopljena tajna.
Radi se o Norveskom pokretu otpora koji je zrtvovao mnoge ljude da bi potopijo trajekt koji je prevozijo tesku vodu, ali nakon 60 godina saznaju da Hitler nije imao u planu napraviti a-bombu zato sto je to za nejga bilo gubljenje sredstava i vremena , on je isao samo na brzi rat.

Evo nasao sam o tome na Youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=SNzLHJKJRmk
DrugDalmatinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 21:14   #16
Quote:
DrugDalmatinac kaže: Pogledaj post
Danas oko 2 sata sam na National Geographicu gledao dokumentarac Hitlerova potopljena tajna.
Radi se o Norveskom pokretu otpora koji je zrtvovao mnoge ljude da bi potopijo trajekt koji je prevozijo tesku vodu, ali nakon 60 godina saznaju da Hitler nije imao u planu napraviti a-bombu zato sto je to za nejga bilo gubljenje sredstava i vremena , on je isao samo na brzi rat.

Evo nasao sam o tome na Youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=SNzLHJKJRmk

Nije baš tako. Što se tiće dokumentarca tamo se govori kako su britanci inzistirali na akciji a norvežani su imali rezerve glede civilnih žrtava. U dokumentarcu je opisano kako akcija nije bila nužno potrebna jer se prevozilo cca 500l teške vode, otprilike 1/20 njemačkih potreba.

Glede atomske bombe, po svemu sudeći njemci su je imali i izvršili su tri testa neposredno pred sam kraj rata, snage 1-1.5kt (barem tako tvrde svjedoci) a za konačnu potvrdu vjerojatno se treba čekati potvrda iz savezničkih arhiva.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 21:17   #17
__________________
Juhu Bruhu
Bruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 08:55   #18
Dali je to simulator za vježbanje avionskih mitraljezaca?
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 07:23   #19
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Dali je to simulator za vježbanje avionskih mitraljezaca?
Više mi se čini kao dovitljivo trigonometrijsko rješenje podrške vlastitoj pješadiji u napadu.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 11:28   #20
Meni liči na vrlo opasnu klackalicu.....
__________________
Do pilots take crash-courses?
Feke_the_gr8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:52.