Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2009., 18:55   #1
Neobično oružje

23. lipnja na HTV-u 1 oko 20.45, dokumentarni film WEIRD WEAPONS OF WORLD WAR II


Dva odrješita dokumentarca otvaraju Pandorinu kutiju neobičnog, zadivljujućeg i zastrašujućeg oružja Drugoga svjetskog rata. Neka su smatrana toliko fantastičnima da nikad nisu prešla konceptualnu fazu. Ostala su osmišljena, isprobana, proizvedena i poslije upotrijebljena u borbama u kojima se ispitivala njihova učinkovitost.

Od smrtonosnih zraka i golemih zračnih zamki do letećih tanjura, kamufliranih ratnih brodova i raketnih tenkova, mašta i dosjetljivost savezničkih i nacističkih balističara nije imala granica u suludom pokušaju da svladaju neprijatelja i dobiju rat.

U prvoj epizodi pogledajte oružje Sila osovine.

U Engleskoj je Winston Churchill osnovao Direktorat za razvoj različitog oružja na čelu s kanadskim kapetanom korvete Charlesom F. Goodeveom. Njihov tim znanstvenika, balističkih stručnjaka i dizajnera imao je svu slobodu u osmišljanju inovativnog, neuobičajenog i katkad krajnje bizarnog oružja kojim bi se osujetile ambicije Adolfa Hitlera.

Američki tajni programi za oružje provodili su se diljem zemlje, najčešće u izolaciji. Na primjer, 1942. Bandera u Teksasu, Carlsbad u New Mexicu ili El Centro u Kaliforniji bili su mjesta na kojima su se iskušavale legendarne šišmiš-bombe. No njemačka tvornica oružja bila je daleko najnaprednija. U mnogim slučajevima za nacističku je tehnologiju ustanovljeno da je bila 25 godina ispred svog vremena. Dvodijelni dokumentarac Weird Weapons of World War II otkriva tajne tog neobičnog oružja.

Odabrao: Đelo Hadžiselimović
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 18:55   #2
da ne bi poslije bilo, nismo znali!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 21:44   #3
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
da ne bi poslije bilo, nismo znali!
Znali,gledali i zadovoljni.Jako zanimljivo,večina tih oružja su gluposti kao zračni top ili ono čudo od metalnog kazana sa elisama Neka oružja su se ipak mogla razvit ako nisuKao što je ono zvučno oružje ili bombader koji leti na ekstremno velikoj visini.
Jastreb01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 07:47   #4
Neznam kako nisu spomenuli Messerscmitt Me262, prvi mlazni lovac na svijetu koji se čak i upotrebljavao zadnju godinu rata.
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 08:04   #5
odlična serija, fala kurcu da hrt moze nekaj pametnog staviti na program...

meni je najviše čuda bio onaj bombarder koji je imao 3 krila koja su se trebala okretati oko osi aviona..radilo bi ne
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 11:32   #6
Zanimljivo mi je kako su vec napredne zamisli imali 40ih godina. Svemirska postaja u svemiru, antipodski bombarder i najveci transportni avion.

Onaj klepetavac me podsjeca na japanske kamikazi avione. Na istom principu rade, osim sto u njemackoj verziji pilot iskace prije sudara

Ono sa tri elise bi bilo moguce napraviti, samo ne sa tadasnjom tehnologijom.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 12:39   #7
Quote:
Alsam Lud kaže: Pogledaj post
Neznam kako nisu spomenuli Messerscmitt Me262, prvi mlazni lovac na svijetu koji se čak i upotrebljavao zadnju godinu rata.
Jer nije bio niti neobičan, niti promašaj... Dapače, da su odjebali hrpetine glupih projekata i fokusirali se na Me - 262, odnosno da su ga dobili dvije godien ranije.... tko zna, možda bi i tijek rata bio drugačiji... (uz hrpu drugih odluka naravno)
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 14:20   #8
Odličan dokumentarac..šteta što je krato trajao....ima još oružja o kojima su mogli govoriti...jedino mi je žao što su zanemarili oklop..nisu spomenuli mausa....i onog velikog...ali odlično..uz ovaj dokumentarac preporučam da pročitate knjigu "Hitlerova tajna oružja"...zanimljivo u knjizi spominje da su švabe radili na atomskoj bombi, a u filmu kaže da nisu..
ares212 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 14:51   #9
Quote:
ares212 kaže: Pogledaj post
Odličan dokumentarac..šteta što je krato trajao....ima još oružja o kojima su mogli govoriti...jedino mi je žao što su zanemarili oklop..nisu spomenuli mausa....i onog velikog...ali odlično..uz ovaj dokumentarac preporučam da pročitate knjigu "Hitlerova tajna oružja"...zanimljivo u knjizi spominje da su švabe radili na atomskoj bombi, a u filmu kaže da nisu..
*bemti, negdje sam bio procitao da su sve napravili , samo im je trebala "teska voda" (ne razumijem se bas u kemiju) , ali su ih neki partizani napali i unistili im to.

Probat cu naci to, jedino ako nije to bilo u nekoj knjizi
DrugDalmatinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 14:58   #10
Quote:
DrugDalmatinac kaže: Pogledaj post
*bemti, negdje sam bio procitao da su sve napravili , samo im je trebala "teska voda" (ne razumijem se bas u kemiju) , ali su ih neki partizani napali i unistili im to.

Probat cu naci to, jedino ako nije to bilo u nekoj knjizi
Imam doma dokumentarac "Drugi svjetski rat-napad na Pearl Harbour i Hitlerova atomska bomba" od national geographica, u njemu se detaljno opisuje pokušaj izgradnje atom. bombe, sa stvarnim sudionicima. Dok su švabe prebacivale brodom "tešku vodu" (zadnji sastojak za atom. bombu) norveški pokret otpora obučen i opremljen od strane britanaca je uspio uništiti brod, i čini mi se (jer sam davno gledao) i neku hidroelektranu u kojoj su se švabe obogaćivale "teškom vodom". Čak se u dokumentarcu prikazivaju isječci iz filma u kojem se govori o istoj temi. Ime filma nažalost neznam.
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 15:55   #11
Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
Imam doma dokumentarac "Drugi svjetski rat-napad na Pearl Harbour i Hitlerova atomska bomba" od national geographica, u njemu se detaljno opisuje pokušaj izgradnje atom. bombe, sa stvarnim sudionicima. Dok su švabe prebacivale brodom "tešku vodu" (zadnji sastojak za atom. bombu) norveški pokret otpora obučen i opremljen od strane britanaca je uspio uništiti brod, i čini mi se (jer sam davno gledao) i neku hidroelektranu u kojoj su se švabe obogaćivale "teškom vodom". Čak se u dokumentarcu prikazivaju isječci iz filma u kojem se govori o istoj temi. Ime filma nažalost neznam.
sad se i ja malo nečeg prisjećam ..mislim da sam gledao neki dokumentarac davno o hitlerovoj atomskoj bombi
ares212 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2009., 18:38   #12
I ja sam gledao to s Norvezanima. Vise se ne sjecam jesu li ih uspjeli razguziti.


Quote:
ares212 kaže: Pogledaj post
...jedino mi je žao što su zanemarili oklop..nisu spomenuli mausa....
Serija je u dva dijela, valjda ce ga spomenuti.

Quote:
ares212 kaže: Pogledaj post
.zanimljivo u knjizi spominje da su švabe radili na atomskoj bombi, a u filmu kaže da nisu..
Onaj antipodski bombarder je kao trebao izbaciti nekakvu pretecu atomske bombe. Napraviti prljavu bombu od radioaktivnog cezija.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2009., 20:06   #13
Quote:
zekoslav095 kaže: Pogledaj post
I ja sam gledao to s Norvezanima. Vise se ne sjecam jesu li ih uspjeli razguziti.




Serija je u dva dijela, valjda ce ga spomenuti.



Onaj antipodski bombarder je kao trebao izbaciti nekakvu pretecu atomske bombe. Napraviti prljavu bombu od radioaktivnog cezija.
kada je drugi dio??
ares212 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 11:47   #14
Mislim da je utorak, 20:45 sati.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 00:20   #15
sigurno je u utorak u 20:45
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 02:49   #16
opako
CROfaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 21:58   #17
Quote:
zekoslav095 kaže: Pogledaj post
Mislim da je utorak, 20:45 sati.
da, sutra je nastavak!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 23:00   #18
da ali nisu sile osovine nego saveznici...
ares212 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 09:35   #19
Quote:
ares212 kaže: Pogledaj post
da ali nisu sile osovine nego saveznici...
da zapadni saveznici su i odam se vidi zašto su dobili rat.Njihove ideje su bile mnogo praktičnije,izvedivije,u skladu sa tadašnjom tehnologijom a i imali su neki normalni razvojni put.Za razliku od njemaca koji su planirali antipodnog bombadera koji je daleko ispred svog vremena ili japansko mikrovlno oružje ili su totalne gluposti kao onaj zračni top.Doduše bilo je i sinoć neobičnih ideja kao ledeni nosač ili šišmiši bombaderi ali i to je bilo izvedivo.Doduše ledeni nosač vrlo teško jer bi bio vrlo skup a imali su i prave nosače avionaŠišmiši vrlo dobra ideja,dobiješ jeftinu vrlo razarujuću bombu.Poskočna i potresna bomba -genijalno Samo ta potresna bomba bili bi se samo vrh zakopao u zemlju ili cijela bomba
hobotnica01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 10:41   #20
Quote:
hobotnica01 kaže: Pogledaj post
da zapadni saveznici su i odam se vidi zašto su dobili rat.Njihove ideje su bile mnogo praktičnije,izvedivije,u skladu sa tadašnjom tehnologijom a i imali su neki normalni razvojni put.Za razliku od njemaca koji su planirali antipodnog bombadera koji je daleko ispred svog vremena ili japansko mikrovlno oružje ili su totalne gluposti kao onaj zračni top.Doduše bilo je i sinoć neobičnih ideja kao ledeni nosač ili šišmiši bombaderi ali i to je bilo izvedivo.Doduše ledeni nosač vrlo teško jer bi bio vrlo skup a imali su i prave nosače avionaŠišmiši vrlo dobra ideja,dobiješ jeftinu vrlo razarujuću bombu.Poskočna i potresna bomba -genijalno Samo ta potresna bomba bili bi se samo vrh zakopao u zemlju ili cijela bomba
uđe 20 metara u zemlju koliko sam ja shavtio ....tamo eksplodira....i napravi potres....te udarni val ruši objekte..tako nekako...
ares212 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:36.