Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2010., 07:37   #201
Ej ljudi, ajd mi odgovorite, baš me zanima. Ja sam B+, a moj muž A+, koja krvna grupa bi nam moglo biti dijete?
elly_00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 09:15   #202
Quote:
elly_00 kaže: Pogledaj post
Ej ljudi, ajd mi odgovorite, baš me zanima. Ja sam B+, a moj muž A+, koja krvna grupa bi nam moglo biti dijete?
A, B, AB ili 0.
Colas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 15:09   #203
I to i + i -. Bas ste potrefili
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 11:46   #204
5 krvna grupa

Trebala bih napraviti prezentaciju na temu 5 krvne grupe koja je navodno pronađena kod azijata. Smatra se objašnjenjem zašto kod nekih azijata transplacija krvi ne uspije. Pa ima nekog bilologa koji bi mi mogao to pobliže objasniti?
klokssi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 13:01   #205
Pozdrav, mozes li tocnije reci sto mislis pod "petom krvnom grupom " te sto mislis pod tim "navodno pronadjena"?

Ja ovako jedino mogu predpostaviti da pricas o subgrupama, kojih ima vise no najcesce su one A1 i A2, ako pricamo o ABO sistemu, drugi sistemi imaju pak razlicitu klasifikaciju krvnih grupa.
Subgrupe A1 i A2 uglavnom su kompatibilne za transfuziju krivi, no postoje i slucajevi kad detaljnija analiza je potrebna kako bi se ustvrdila kompatiblinost. Naime A1 i A2 imaju zajednicki antigen koji se kvantitativno razlikuje no uz to imaju i kvalitativnu razliku tj postoji i takozvani A1 antigen, te jako mali broj individua A2 grupe (1-8 %) moze proizvoditi anti-A1 antitijela, sto znaci da ne mogu primiti bilo koju A-subgrupu. Slicno je i sa drugom subgrupom A2B koja je rijedja, no cak do 35% A2B individua proizvodi anti-A1 antitijela.
Vise mozes procitati na ABO Blood Group A Subtypes .
Iako nisam uvjeren da li sam odgovorio ono sto si trazila, ali to je jedino sto mi pada na pamet ako zelis pricati o petoj krvnoj grupi u ABO sistemu, uz napomenu da je neispravno to nazivati krvnom grupom.
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 14:45   #206
Pitanje za krvne strucnjake

A - (neg)

fenotip: "D u neg u IAT" ili "D mi neg mi IAT" (ne znam kako procitati los rukopis)

cde/ce


Pitanje o krvi opisanoj gore jest, kakva je to krv, rijetka ili bas onakva kakvu svi imaju?

Zanima me jer su me tri puta od 1989. do 1994. zvali iz Transfuzije u Petrovoj da hitno dodem jer im treba taj tip. Svaki put je bilo neko obrazlozenje da je hitno i da zivot ovisi o tome. I svaki put kada sam dosao (u roku od 12 sati) su vec imali desetak prikupljenih doza. Ne znam je li to bila vjezba za bedake ili se stvarno radilo o potrebi.

Zvali su i poslije, ali vise nisam zivio u Hrvatskoj.
SamoZaTebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 15:13   #207
Rijetka. Nekih 3-4 % populacije.

Ono gore mislim da si zaista krivo pročitao.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 15:28   #208
Quote:
Bat Kol kaže: Pogledaj post
Rijetka. Nekih 3-4 % populacije.

Ono gore mislim da si zaista krivo pročitao.


Hvala. Evo citam ponovo:

D na potenciju mi (grcko mi) neg grcko mi IAT

cde/ce ili cde/kc

A neg se odreduje standardno. Zanima me ovo drugo sto ne mogu procitati, je li nesto sto se odreduje standardno ili se odredilo posebno iz nekih razloga?

Uvijek mi se cinilo da taj tesko citljivi dio predstavlja puno vise informacija i cini krv prilicno specificnom.

Ovako usput, koliko je sve to uopce bitno danas kada se vrlo rijetko ili nikada daja cijela krv? Koristi se preradena krv i daju razni dijelovi, skoro nikada cijela krv.

PS Mogu skenirati knjizicu i postati ovdje. Vec bih to i napravio da nije uzasan problem stavljati slike na forumu.

Zadnje uređivanje SamoZaTebe : 15.03.2013. at 15:31. Reason: Dodatak
SamoZaTebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 15:41   #209
Quote:
Bat Kol kaže: Pogledaj post
Ono gore mislim da si zaista krivo pročitao.
Vrlo lako, ja ne poznam 5 krvnu grupu po ABO sistemu, no ti koji si medicinar u Hrvatskoj mogao bi znati o cemu je rijec?

Jedino ako ne pricao o nekom drugom antigenskom sistemu ne ABO, no ima ih previse i nije da se mogu implementirati u ABO te zvati to petom krvnom grupom.
Osim ako se ne referira na hh tj Bombay krvby grupu, sto je pak odvojeno od A, B i H antigena, no ako netko zeli nazvati H deficiency petom grupom, ne znam sto reci. Bez da komentiram populacijsku definiciju indijaca azijatima.

Naravno sve je moguce zato sam i pitao da bude specificnija.

p.s. Mozda nisi meni rekao?
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.

Zadnje uređivanje aqualung : 15.03.2013. at 15:46.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 15:44   #210
Quote:
SamoZaTebe kaže: Pogledaj post
Hvala. Evo citam ponovo:

D na potenciju mi (grcko mi) neg grcko mi IAT

cde/ce ili cde/kc

A neg se odreduje standardno. Zanima me ovo drugo sto ne mogu procitati, je li nesto sto se odreduje standardno ili se odredilo posebno iz nekih razloga?

Uvijek mi se cinilo da taj tesko citljivi dio predstavlja puno vise informacija i cini krv prilicno specificnom.

Ovako usput, koliko je sve to uopce bitno danas kada se vrlo rijetko ili nikada daja cijela krv? Koristi se preradena krv i daju razni dijelovi, skoro nikada cijela krv.
Ovo sa "cde/ce" se odnosi na Rh faktor. Otud ovo "minus" pored krvne grupe (u tvom slučaju A(-))

To su ustvari proteini na crvenim krvnim zrncima. Kombinacija slova označava određeni fenotip.

Daje se i puna, ali i razni pripravci eritrocita, a oni sadržavaju Rh proteine.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 15:50   #211
Quote:
aqualung kaže: Pogledaj post
Vrlo lako, ja ne poznam 5 krvnu grupu po ABO sistemu, no ti koji si medicinar u Hrvatskoj mogao bi znati o cemu je rijec?

Jedino ako ne pricao o nekom drugom antigenskom sistemu ne ABO, no ima ih previse i nije da se mogu implementirati u ABO te zvati to petom krvnom grupom.
Osim ako se ne referira na hh tj Bombay krvby grupu, sto je pak odvojeno od A, B i H antigena, no ako netko zeli nazvati H deficiency petom grupom, ne znam sto reci. Bez da komentiram populacijsku definiciju indijaca azijatima.

Naravno sve je moguce zato sam i pitao da bude specificnija.
Strogo uzevši postoji jedno 30ak načina grupiranja sustava krvnih grupa. ABO i Rh su najpoznatiji.

Unutar sustava postoji još podjela. Vidi: http://ibgrl.blood.co.uk/ISBT%20Page...%20systems.htm
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 15:50   #212
Quote:
Bat Kol kaže: Pogledaj post
Ovo sa "cde/ce" se odnosi na Rh faktor. Otud ovo "minus" pored krvne grupe (u tvom slučaju A(-))

To su ustvari proteini na crvenim krvnim zrncima. Kombinacija slova označava određeni fenotip.

Daje se i puna, ali i razni pripravci eritrocita, a oni sadržavaju Rh proteine.

Hvala.

Iz razloga opisanih drugdje ne mogu vise davati krv, ali tko zna, mozda se pravila uskoro promijene.
SamoZaTebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 22:48   #213
ne znam iskreno o čemu se radi. profesorica mi je spomenila nešto o tome tj da je o tome čitala pa da probam iskopati nekaj ali čak je i google pao na tom testu tako da...
klokssi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 14:59   #214
Vjerujem da pricas o profesorici biologije u srednjoj skoli? Gdje je mogla procitati o petoj krvnoj grupi ja ne znam, mozda u nekakvim novinama ili na nekom portalu.
Ja ti mogu samo iznjeti moje misljenje.

Peta grupa? Iskreno ja ne bih nista tako nazvao, no ako bas moram, te ako je sistem ABO, koji je najpoznatiji te koji ipak se sastoji od 4 grupe, jedino mogu navesti dva primjera koja sam gore neveo. Klasifikacija krivnih grupa se bazira na antigenima koje posjeduju eritrociti. ABO sistem je zapravoj jedan antigenski sistem koji se koristi pri traznsfuziji ljudske krivi, stoga je vjerojatno i najpoznatiji sistem, no nije jedini, postoji jos broj drugih antigena koji su jednako vazni.
No ostanimo na ABO sistemu, gdje postoje 4 krvne grupe upravo definirane antigenima na eritorcitima, tako imas A, B, AB i O krvnu grupu, koje su upravo definirane antigenom A, B, kombinacijom ili manjkom antigena A i B. Antigeni A i B formiraju se na stanici enzimskom modicikacijom antigena H. Antigen H je definiran svojim lokusom (jedan gen). Taj gene je enzim koji producira ovu carbohidratnu sekvnecu na povrsini eritrocita koju naizvamo antigen H. Dok A, B i O su drugi lokus, tj drugi gen. ABO lokus zapravo kodificira enzim A ili B ili O ovisno o A, B ili O alelu. Ovi enzimi razlicito modificiraju antigen H, enzim A ga modificira u antigen A, B u B a O je nefunkcionalan enzim, tako da antigen H ostaje ne promjenjen. Te tako dobijes 4 krvne grupe, svatko od nas ima funkcionalan enzim koji producira H antigen, te ukoliko na ABO lokusi imas dva alela i oba su OO, H antigen je nepromjenjen i krva grupa ti je O, ukoliko jedan alel je A antigen H se transformira u A antigen, ukoliko imas i B alel imati ces i B antigen. Suptorno antigenu koji osoba posjeduje formira se imunoglobulinski odgovor. Tj tvoji B limforciti biti ce u stanju sintetizirati imunoglobuline (koji su B cell receptori) protiv antigena koji je nepoznat kao autoantigen tvoje tijelu.
Sad 5 krvna grupa, ako bas moram mogli biti biti ljudi kojima zapravo nedostaje H antigen, jer enzim na H lokusu je nefunkcionalan oni se takdojer nazivaju h/h ili oH tj Bombay krvna grupa. Ako obje kobije enzima kodificiranog na H lokusu su nefunkcionalne tj h/h oba alela, ne dolazi do produkcije H antigena, tako da ne moze nastati ni A ni B antigen, neovisno sto je na ABO lokusu, ovim individua ne moze biti ni O, jer nema potpuni H antigen, samim time moze sintetizirati antitijela protiv H antigen, tj time ne moze primiti krv od nikog, jer antitijela tj imunoglobuline anti-H koje porducira napali bi svaki tip eritoricita, Bio to eritorcit A , B ili AB ili O. Razlog tome jer sto, nikad apsolutno sve H molekule su modificirane u A ili B.
Druga opcije je da subgrupe A nazvisa petom grupom, no subgrupni antigeni A1 i A2 dosta su slicni, te u vecini slucajeva su kompatibilni.

Nadam se da sam barem nesto objsnio, za vise procitaj barem link koji sam stavio o subgrupama ili o Hh antigen system na wiki.
Ako ti nesto je nejasno, slobodno pitaj, vrlo rado cu ti pomoci.
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.

Zadnje uređivanje aqualung : 16.03.2013. at 15:12.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 21:24   #215
IAT je indirektni antiglobulinski test koji se radi uz svaku krvnu grupu i njime se testiraju eventualno prisutna antitijela koja se eventualno razviju nakon transfuzija krvi ( znači- primanja krvi ) ili kod žena u trudnoći. Du antigen vezan je uz rh faktor, svi rh negativni darovatelji se testiraju na Du antigen jer onaj tko ima pozitivan Du nemože dati krv negativnom primatelju...znači ako si Aneg sa pozitivnim du onda ta krv ide Apoz primatelju ali da dođeš u situaciju da primiš krv, primit ćeš Aneg. Tako da nema tu nikakve posebne krvne grupe.
__________________
13.04.2011. Stigla Marta
tini75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 21:45   #216
Quote:
SamoZaTebe kaže: Pogledaj post
A - (neg)

fenotip: "D u neg u IAT" ili "D mi neg mi IAT" (ne znam kako procitati los rukopis)

cde/ce


Pitanje o krvi opisanoj gore jest, kakva je to krv, rijetka ili bas onakva kakvu svi imaju?

Zanima me jer su me tri puta od 1989. do 1994. zvali iz Transfuzije u Petrovoj da hitno dodem jer im treba taj tip. Svaki put je bilo neko obrazlozenje da je hitno i da zivot ovisi o tome. I svaki put kada sam dosao (u roku od 12 sati) su vec imali desetak prikupljenih doza. Ne znam je li to bila vjezba za bedake ili se stvarno radilo o potrebi.

Zvali su i poslije, ali vise nisam zivio u Hrvatskoj.
Vjeruj da nije vježba za bedake...jer jedna hitnoća može potrošiti 20-ak i više doza krvi...samo jedna hitnoća, a gdje je još postoperativno popravljanje krvne slike pa pacijenti na dijalizi i da ne nabrajam dalje...nekada se jednostavno desi da nemaš za svih zato postoji suradnja bolnice i crvenog križa koji će pozvati ljude da daju krv i da se svi ti pacjenti namire, a uvijek moraš imati i neku rezervu za hitnoće koje mogu uletiti bilo kada...
__________________
13.04.2011. Stigla Marta
tini75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 23:14   #217
Quote:
aqualung kaže: Pogledaj post
Vjerujem da pricas o profesorici biologije u srednjoj skoli? Gdje je mogla procitati o petoj krvnoj grupi ja ne znam, mozda u nekakvim novinama ili na nekom portalu.
Ja ti mogu samo iznjeti moje misljenje.
A vjerovatno je jer neznam di bi drugdje našla o tome... No hvala opet
klokssi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 00:15   #218
Quote:
klokssi kaže: Pogledaj post
ne znam iskreno o čemu se radi. profesorica mi je spomenila nešto o tome tj da je o tome čitala pa da probam iskopati nekaj ali čak je i google pao na tom testu tako da...
A mogla ti je dat i bolju osnovu od 'citala sam negdje'. Po meni izuzetno neozbiljno
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 04:26   #219
Quote:
tini75 kaže: Pogledaj post
IAT je indirektni antiglobulinski test koji se radi uz svaku krvnu grupu i njime se testiraju eventualno prisutna antitijela koja se eventualno razviju nakon transfuzija krvi ( znači- primanja krvi ) ili kod žena u trudnoći. Du antigen vezan je uz rh faktor, svi rh negativni darovatelji se testiraju na Du antigen jer onaj tko ima pozitivan Du nemože dati krv negativnom primatelju...znači ako si Aneg sa pozitivnim du onda ta krv ide Apoz primatelju ali da dođeš u situaciju da primiš krv, primit ćeš Aneg. Tako da nema tu nikakve posebne krvne grupe.
Quote:
tini75 kaže: Pogledaj post
Vjeruj da nije vježba za bedake...jer jedna hitnoća može potrošiti 20-ak i više doza krvi...samo jedna hitnoća, a gdje je još postoperativno popravljanje krvne slike pa pacijenti na dijalizi i da ne nabrajam dalje...nekada se jednostavno desi da nemaš za svih zato postoji suradnja bolnice i crvenog križa koji će pozvati ljude da daju krv i da se svi ti pacjenti namire, a uvijek moraš imati i neku rezervu za hitnoće koje mogu uletiti bilo kada...
Hvala na informacijama. Nekako sam uvijek vjerovao da me nisu zvali bezveze i iznenadio sam se svaki put kada su vec imali desetak doza i prije nego sam dosao.
SamoZaTebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 10:12   #220
Da li zene koje radaju imaju najvise potreba za doniranom krvi?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:42.