Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2022., 16:29   #1
potraživanje privatnog duga

Kako sudski tražiti vraćanje duga od 15.000 kn koji je uplaćen u 3. mjesecu 2017 god. na račun pokćerke dužnika jer je račun od dužnika bio u blokadi, a u opisu plačanja je napisano (za Ime dužnika i prvo slovo prezimena). Da li je bankovni izvod te uplate dovoljan dokaz za pokretanje tužbe za vraćanje privatnog duga ?
Donny Daras is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2022., 19:53   #2
Ne. Mora biti vjerodostojna ili ovršna isprava. Jel imate kakav ugovor o zajmu potpisan?

Poslano sa mog SM-N986B koristeći Tapatalk
marta 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2022., 09:42   #3
Quote:
marta 29 kaže: Pogledaj post
Ne. Mora biti vjerodostojna ili ovršna isprava. Jel imate kakav ugovor o zajmu potpisan?

Poslano sa mog SM-N986B koristeći Tapatalk

Ne bilo je usmeno dogovoreno, a imam samo bankovni izvadak da sam uplatio na račun pokćerke (uplaćeno je m-bankingom sa moga tekućeg računa na račun pokćerke od dužnika).
Donny Daras is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2022., 11:32   #4
Quote:
Donny Daras kaže: Pogledaj post
Ne bilo je usmeno dogovoreno, a imam samo bankovni izvadak da sam uplatio na račun pokćerke (uplaćeno je m-bankingom sa moga tekućeg računa na račun pokćerke od dužnika).
Mislim da s tim ne možeš ništa. To ne dokazuje ništa. Mogao si joj uplatiti novce iz bilo kojeg razloga. Pitaj nekog odvjetnika, ali sumnjam.

Poslano sa mog SM-N986B koristeći Tapatalk
marta 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2022., 22:04   #5
Imaš li kakve poruke u mobitelu u kojem se dogovarate posudbu ili gdje ga ti tražiš da ti vrati dug, a on veli da nema ili da bude?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2023., 14:31   #6
Imam i ja jedno pitanje po ovoj temi.

Posudio sam najboljem prijatelju iznos od 30.000 EUR (230,000 kn) prije skoro 9 godina.
Sklopili smo Ugovor o zajmu i ovjerili ga kod javnog bilježnika.
Rok povrata je bio pola godine i vrijedio je do rujna 2014. godine.
Prema tome, koliko sam upoznat, rok za tužbu je bio do rujna 2017. godine.

Nisam ga htio tužiti jer mi je taj prijatelj zbilja bio kao rođeni brat i on je meni ranije pomogao kad sam bio u financijskim problemima (vratio sam mu dug uredno), no nakon što sam sad konačno izgubio svaku nadu da će mi pošteno vratiti dug i u situaciji sam da mi je taj novac trenutno prijeko potreban, zanima me postoji li ipak bilo kakva mogućnost podizanja tužbe obzirom da jako puno ljudi zna da dug nikad nije vratio?

A postoje i svjedoci da sam mu posudio novce, kao i određene poruke.
Gandalf06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2023., 16:48   #7
Quote:
Gandalf06 kaže: Pogledaj post
Imam i ja jedno pitanje po ovoj temi.

Posudio sam najboljem prijatelju iznos od 30.000 EUR (230,000 kn) prije skoro 9 godina.
Sklopili smo Ugovor o zajmu i ovjerili ga kod javnog bilježnika.
Rok povrata je bio pola godine i vrijedio je do rujna 2014. godine.
Prema tome, koliko sam upoznat, rok za tužbu je bio do rujna 2017. godine.

Nisam ga htio tužiti jer mi je taj prijatelj zbilja bio kao rođeni brat i on je meni ranije pomogao kad sam bio u financijskim problemima (vratio sam mu dug uredno), no nakon što sam sad konačno izgubio svaku nadu da će mi pošteno vratiti dug i u situaciji sam da mi je taj novac trenutno prijeko potreban, zanima me postoji li ipak bilo kakva mogućnost podizanja tužbe obzirom da jako puno ljudi zna da dug nikad nije vratio?

A postoje i svjedoci da sam mu posudio novce, kao i određene poruke.
Obzirom da je doba interneta i SMS poruka, najprije mu preko moba uputi par poruka u kojima ćeš jasno navesti o kakvom se dugu radi , - godini, iznosu, dogovoru, razlozima zašto si ga tako dugo čekao....kojima ćeš ga navesti da on u kontekstu svojih odgovora potvrdi postojanje duga i dogovora o vraćanju istoga. Dobro bi bilo da se u njegovim porukama bude moglo jasno isčitati da je imao namjeru ili namjerava dug vratiti, da je odgađao vraćanje iz nekih svojih razloga - financijske nemogućnosti npr....
Uglavnom, malo lukavstva da se jasno očituje o postojanju i priznavanju duga, a onda k odvjetniku i tužba, a poruke iz mobitela kao dokaz.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:32.