Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2010., 22:57   #1
Darovanje auta

E,sada,supruga mi je dobila auto od svoga oca,a pošto ima stalno problema kada je zaustave organi reda(tipa čiji je auto i ostala sranja kada zaustave žensku)htjeli bi napraviti darovni ugovor.Tražio sam nešto o tome na forumu ali nisam pronašao.Jel mi može netko objasniti koja je procedura oko toga i da li se plaća porez kao kod prepisa?
__________________
Sretan sam ko tornado među kamp-kućicama
viking dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 23:04   #2
Quote:
viking dr. kaže: Pogledaj post
E,sada,supruga mi je dobila auto od svoga oca,a pošto ima stalno problema kada je zaustave organi reda(tipa čiji je auto i ostala sranja kada zaustave žensku)htjeli bi napraviti darovni ugovor.Tražio sam nešto o tome na forumu ali nisam pronašao.Jel mi može netko objasniti koja je procedura oko toga i da li se plaća porez kao kod prepisa?
Obrazac kupoprodajnog ugovora (ako nemaju obrasca darovnog, samo se precrta kupoprodajni i napiše darovni) se kupi u Narodnim novinama, ispune svi podaci, u napomenu navede da sa autom daruje i tablice,ovjeri kod javnog bilježnika. Zatim porezna uprava, ovjeriti da ne podliježe plaćanju poreza. Bit će im potreban rodni list od gospođe da dokaže da joj je otac. Potom u PU/PP, ovisi gdje je od gospođe mjesto prebivališta, ponijeti taj ugovor,prometnu dozvolu, knjižicu vozila i policu osiguranja i izvršiti prijenos vlasništva. Sve to vrijedi u slučaju da je važeća registracija. Ako nije, postupak je malo drugačiji ali da ne pišem unaprijed
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 23:06   #3
lakše je da joj da punomoć za upravljanje vozilom, mislim da će na ovaj darovni ugovor ici neki porez...
ćubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 23:07   #4
Puno hvala,ovo je bilo jako brzo
__________________
Sretan sam ko tornado među kamp-kućicama
viking dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 23:08   #5
Quote:
ćubi kaže: Pogledaj post
lakše je da joj da punomoć za upravljanje vozilom, mislim da će na ovaj darovni ugovor ici neki porez...
Nema poreza jer joj je otac. Jedino što ona kod slijedeće registracije neće imati popust na osiguranju, to joj ne može darovati.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 23:12   #6
Quote:
viking dr. kaže: Pogledaj post
Puno hvala,ovo je bilo jako brzo
Nema na čemu

Btw, porezna u njenom mjestu prebivališta ako nisu u istom. A možete razmisliti i o opciji punomoći za upravljanje, korištenje,registraciju,prodaju i tako to upravo radi bonusa koji joj ne može darovati sa autom
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 23:25   #7
Srećom,ista smo općina,a policu imam ja u mirovanju s 50 %,tako da s tim nema problema
__________________
Sretan sam ko tornado među kamp-kućicama
viking dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 23:27   #8
Quote:
viking dr. kaže: Pogledaj post
Srećom,ista smo općina,a policu imam ja u mirovanju s 50 %,tako da s tim nema problema
Ali ni ti njoj ne možeš pokloniti 50%. Ona na konto tvog auta može dobiti samo 25%
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 23:34   #9
Nismo se razumili,imam 2 polica ,jednu aktivnu a jednu u mirovanju.Kaj ne mogu ovu u mirovanju prenes na nju?Obje imaju 50%
__________________
Sretan sam ko tornado među kamp-kućicama
viking dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 23:43   #10
Quote:
viking dr. kaže: Pogledaj post
Nismo se razumili,imam 2 polica ,jednu aktivnu a jednu u mirovanju.Kaj ne mogu ovu u mirovanju prenes na nju?Obje imaju 50%
Sa aktivne 25% sigurno, a sa neaktivne pokušaj. U uvjetima osiguranja piše da može ako supružnik proda ili odjavi svoj auto, a time se smatra da je to jedini auto u obitelji. Nisam sigurna da li osiguravajuća društva provjeravaju koliko imaš vozila osiguranih na sebe
=============================================

Uvjeti osiguranja Hrvatskog ureda za osiguranje
Pravo na određeni premijski stupanj (bonus/malus) vezano je za vlasnika
odnosno korisnika vozila i ne prenosi se na novog vlasnika.
1) Iznimno kod stjecanja prava vlasništva vozila nasljeđivanjem unutar
članova uže obitelji prava i obveze iz odredaba o premijskim
stupnjevima (bonus/malus) prenose se na nasljednika.
U smislu ovih Uvjeta, članovima uže obitelji smatraju se supružnici,
djeca i roditelji.
2) Iznimno, pravo na stečeni premijski stupanj osiguranika može se
prenijeti na njegovog supružnika ukoliko osiguranik proda ili odjavi
vozilo.

3) Iznimno prilikom sklapanja osiguranja za novonabavljeno drugo i
premijski stupanj (bonus) prema važećoj polici priznaje se pravo na
bonus i za svako novonabavljeno vozilo iste premijske grupe i to:
Ostvareni premijski stupanj
prema važećoj polici
Premijski stupanj bonusa za
drugo i svako slijedeće
novonabavljeno vozilo
1. i 2. 6. 75%
3. i 4. 7. 80%
5. i 6. 8. 85%
4) Pravo na bonus pod uvjetima i u visini iz prethodnog stavka priznaje
se i supružniku osiguranika.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 00:01   #11
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Nema poreza jer joj je otac.
znam to..doživio prije dosta godina

E sad..prije nije išlo pa pitam dal se kaj promijenilo??

U vezi darovnog ugovora sin -> otac ?

Tj da ja darujem auto svom ocu...ima neki grif u zakonu ili to i dalje ne hoda? pošto je on mene napravil a ne ja njega a u tom smislu je i zakon koncipiran kaj se tiče rodoslovnog drveča silazna putanja..a ne uzlazna...ili ima nekaj novoga?
hakkler is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 00:50   #12
Quote:
ćubi kaže: Pogledaj post
lakše je da joj da punomoć za upravljanje vozilom, mislim da će na ovaj darovni ugovor ici neki porez...
Nema poreza na darovni ako otac/majka daruje sinu/kćeri, a obrnuto se plaća porez.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 11:56   #13
Quote:
josip4 kaže: Pogledaj post
Nema poreza na darovni ako otac/majka daruje sinu/kćeri, a obrnuto se plaća porez.
Tak je, da. Možeš kuću bez poreza ali ne i auto
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 22:59   #14
Quote:
ćubi kaže: Pogledaj post
lakše je da joj da punomoć za upravljanje vozilom, mislim da će na ovaj darovni ugovor ici neki porez...
otac/majka daruje kćeri/sinu nema poreza, da je obrnuto ima! znam iz vlastitog iskustva
BMWE30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 10:28   #15
Quote:
ćubi kaže: Pogledaj post
lakše je da joj da punomoć za upravljanje vozilom, mislim da će na ovaj darovni ugovor ici neki porez...

Evo, malo dižem ovu temu. Zanima me dali postoji nekakav poseban obrazac za ovu punomoć ili se bilo što napiše i odnese kod bilježnika na ovjeru? Znam da za upravljanje u inozemstvu postoji formular koji izdaje HAK. A kod nas?
tigo95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 10:32   #16
da , postoji darovni ugovor
a nisi ni morao posebno pitati jer ti je vec gore u jednom od postova to objasnjeno
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 10:32   #17
Što se punomoći tiče - svaki bilježnik ti ima svoje obrasce za to u kompu mislim da je 50ak kn trošak, ako je prezime i adresa ista onda ti i netreba...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 11:04   #18
Tnx na brzom odgovoru! Nisam napomenuo da se ne radi o darovnom ugovoru,vidjeh da je pisano gore o tome. Radi se samo o punomoći za upravljanje vozilom.
tigo95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 12:18   #19
Quote:
tigo95 kaže: Pogledaj post
Evo, malo dižem ovu temu. Zanima me dali postoji nekakav poseban obrazac za ovu punomoć ili se bilo što napiše i odnese kod bilježnika na ovjeru? Znam da za upravljanje u inozemstvu postoji formular koji izdaje HAK. A kod nas?
Punomoć možeš i sam napisati u smislu da navedeš svoje podatke, podatke od vozila i podatke od opunomoćenika te svrhu da služi npr. isključivo za upravljanje tim vozilom u zemlji i inozemstvu, a kod javnog bilježnika samo ovjeriš svoj potpis. Svakako treba navesti i da je opunomoćenik odgovoran za sve štete i kazne nastale u prometu od dana potpisivanja punomoći i na koji rok mu daješ punomoć (možeš ga ograničiti na datum, možeš do opoziva).

Punomoć za upravljanje ima samo tu svrhu, sa njom opunomoćenik ne može ni registrirati ni prodati auto ni ništa. Ako ga želiš ovlastiti i za te radnje, onda ih moraš sve navesti.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 19:34   #20
E, to te ja pitam! Hvala ti na konkretnom i jasnom odgovoru!!
tigo95 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:16.