Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2009., 01:15   #701
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
zločinac iz hadisa je donijeo čist nijet da se iseli iz pokvarene sredine (npr. kao što je Lut a.s. živjeo među razvratnicima i iselio se), čime je on postupio u skladu sa ajetom "zar se niste mogli nekud iseliti?!" (napustiti griješnike).
Selam

Nemoj misliti da ne razumijem šta hočeš da kažeš.

Ali mogu da se ne osvrnem na to, kako je interesantan način kojim si Luta a.s. doveo u relaciju sa zločincem, al eto

.
insaninside is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 13:05   #702
Lut a.s. se nije mogao iseliti igdje bez Allahove dozvole, odnosno, on se iselio kada su dosli izaslanici da sravne mjesto sa zemljom. Znamo primjer Zunnuna (Junusa a.s.) kada je srdit napustio svoj narod, i za kaznu ga je riba pojela, ali se pokajao, i Allah ga je poslao drugom narodu. Tako, treba biti razlika izmedju zelje za napustanjem, koju su mnogi poslanici sigurno imali, i naredbe, koju su morali izvrsiti. Selam
Devil_of_Fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 21:16   #703
Quote:
Devil_of_Fire kaže: Pogledaj post
Lut a.s. se nije mogao iseliti igdje bez Allahove dozvole, odnosno, on se iselio kada su dosli izaslanici da sravne mjesto sa zemljom. Znamo primjer Zunnuna (Junusa a.s.) kada je srdit napustio svoj narod, i za kaznu ga je riba pojela, ali se pokajao, i Allah ga je poslao drugom narodu. Tako, treba biti razlika izmedju zelje za napustanjem, koju su mnogi poslanici sigurno imali, i naredbe, koju su morali izvrsiti. Selam
dobro
eh sad nam ostaje da dokućimo jesil ovo objašnjavao, meni, Rufku ili si se samo pravio pametan ?

...... ... hm, sad meni stvarno nisi ništa novog rekao, bez da se pušem ostaje znači da si ovo Rufku objašnjavao il si se samo pravio(biti ko bajagi) pametan.

Hm, šta ti misliš ?

javi kad prodje ti ta kazna, svima će nam bit zabremedet.

Selam

insaninside is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 26.07.2009., 02:42   #704
  • Napominjemo da ova tema nije namijenjena memeđumuslimanskim raspravama,
    (posebno ne predugim raspravama), već ima posve drugačiju svrhu. Pozdrav svima
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 13:57   #705
Quote:
insaninside kaže: Pogledaj post
Selam

Nemoj misliti da ne razumijem šta hočeš da kažeš.

Ali mogu da se ne osvrnem na to, kako je interesantan način kojim si Luta a.s. doveo u relaciju sa zločincem, al eto

.
imaju dvije mogućnosti, kada je u pitanju Lut a.s., da se osoba dovede u vezu s njim. prva je da bude kao Lut a.s., te kada bude okružena razvratnicima, zna se koje vrste, da ih napusti. druga mogućnost je da bude osoba kao član Lut a.s. naroda. i za to se zna šta treba osoba da čini, još ako postoje živi svjedoci, Allah selamet. a treći aspekt koji obavezno prati govor o Lut a.s. je neizbježna sveopća kazna koje se može spasiti samo ona osoba koja napusti Lut a.s. narod, a pridruži se Lutu. on je bio osoba koja je bila spremna da žrtvuje svoje dostojanstvo (dadne kćerke razvratnicima i da im tako zadovolji potrebe), samo da bi se izbjegao najteži razvrat. a priča dalje pokazuje da razvratnicima udovoljava samo najteži razvrat.

što se tiče uspostavljanja relacija, nije toliko do mene. ja sam samo nanijetio, a stalno se na tom nijetu otvarala sura Lut, i ajeti o Lut a.s. narodu. pa ne znam šta bih više rekao. pravo stanje stvari uvijek se, ko želi, može utvrditi.

ima jedna interesantna hikaja, o Mariji Kiri. žena pronašla i izučila radioaktivnost, sve je o njoj saznala, izuzev da je štetna. onda je obolila od aplastične anemije, kao posljedice radioaktivnosti, koja je uvijek bila tu, ali skrivena. takvo je i druženje sa razvratnicima, makar i ne znao ko su, ono samo razara, razara...

selam


"Marija Kiri je umrla blizu Salanša 1934. od aplastične anemije, koja se skoro sigurno posledica izlaganja radijaciji, pošto štetni efekti jonizujućeg zračenja još nisu bili poznati, a ona je veliki deo svog posla radila u šupi bez zaštitnih sredstava. Nosila je probne cevi sa radioaktivnimm izotopima u svom džepu i držala ih u fioci svog stola."
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 15:14   #706
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
imaju dvije mogućnosti, kada je u pitanju Lut a.s., da se osoba dovede u vezu s njim. prva je da bude kao Lut a.s., te kada bude okružena razvratnicima, zna se koje vrste, da ih napusti. druga mogućnost je da bude osoba kao član Lut a.s. naroda. i za to se zna šta treba osoba da čini, još ako postoje živi svjedoci, Allah selamet. a treći aspekt koji obavezno prati govor o Lut a.s. je neizbježna sveopća kazna koje se može spasiti samo ona osoba koja napusti Lut a.s. narod, a pridruži se Lutu. on je bio osoba koja je bila spremna da žrtvuje svoje dostojanstvo (dadne kćerke razvratnicima i da im tako zadovolji potrebe), samo da bi se izbjegao najteži razvrat. a priča dalje pokazuje da razvratnicima udovoljava samo najteži razvrat.

Lut a.s je kceri ponudio na udaju.
__________________
ennebiyyu ke-l-´arus, zikruhu yuhyi-nnufus.
semek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 15:54   #707
Quote:
semek kaže: Pogledaj post
Lut a.s je kceri ponudio na udaju.
ne sporim tvoje viđenje. ti ljudi nisu pohrlili Lut a.s. da traže mladu za ženidbu, već da zadovolje razvrat nad muškarcima-gostima, i Lut a.s. nije ponudio svoje kćerke da bi usrećio mladoženje, već da bi smirio razvratnike, a bilo mu je poznato šta su oni već radili.- je li on mislio na brak, ili nije, ja to ne znam. vjerovatno si našao na neki komentar ili hadis, volio bih čuti ako ima. moguće da sam ja nešto propustio, a nejasno mi je kako Lut a.s. može narodu, dakle skupini ljudi, nuditi brak sa samo dvije kćerke (čini mi se dvije)?

"I narod njegov pohrli njemu - a i prije su radili sramotna djela. "O narode moj," - reče o­n - "eto mojih kćeri, o­ne su vam čistije!* Bojte se Allaha i pred gostima mojim me ne sramotite! Zar među vama nema razumna čovjeka?"

"Ti znaš da nam nisu potrebne tvoje kćeri" - rekoše o­ni - "ti doista znaš šta mi hoćemo."

Zadnje uređivanje Rufaija : 27.07.2009. at 16:15.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2009., 04:14   #708
Ja sam čuo tefsir da je mislio na žene svoga naroda.
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2009., 08:00   #709
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
ne sporim tvoje viđenje. ti ljudi nisu pohrlili Lut a.s. da traže mladu za ženidbu, već da zadovolje razvrat nad muškarcima-gostima, i Lut a.s. nije ponudio svoje kćerke da bi usrećio mladoženje, već da bi smirio razvratnike, a bilo mu je poznato šta su oni već radili.- je li on mislio na brak, ili nije, ja to ne znam. vjerovatno si našao na neki komentar ili hadis, volio bih čuti ako ima. moguće da sam ja nešto propustio, a nejasno mi je kako Lut a.s. može narodu, dakle skupini ljudi, nuditi brak sa samo dvije kćerke (čini mi se dvije)?

"I narod njegov pohrli njemu - a i prije su radili sramotna djela. "O narode moj," - reče o­n - "eto mojih kćeri, o­ne su vam čistije!* Bojte se Allaha i pred gostima mojim me ne sramotite! Zar među vama nema razumna čovjeka?"

"Ti znaš da nam nisu potrebne tvoje kćeri" - rekoše o­ni - "ti doista znaš šta mi hoćemo."
Selam!

"O narode moj", reče on,"eto mojih kćeri,one su vam čistije"

tefsir(Ibn Kesir):

upućujući ih(time) na njihove žene,što im je(bilo) korisnije na oba svijeta, a svaki je poslanik a.s. poput oca svojim sljedbenicima.Mudžahid kaže:"Nije se radilo o njegovim kćerkama,nego su bile pripadnice njegovog naroda,a svaki vjerovjesnik je otac svog ummeta"Ovo se prenosi od Katade i mnogih drugih,Ibn-Džubejr kaže:"Naredio im je da se žene ženama i nije im predložio da čine blud"

selam!
MirsadB is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2009., 09:59   #710
Quote:
MirsadB kaže: Pogledaj post
Selam!

"O narode moj", reče on,"eto mojih kćeri,one su vam čistije"

tefsir(Ibn Kesir):

upućujući ih(time) na njihove žene,što im je(bilo) korisnije na oba svijeta, a svaki je poslanik a.s. poput oca svojim sljedbenicima.Mudžahid kaže:"Nije se radilo o njegovim kćerkama,nego su bile pripadnice njegovog naroda,a svaki vjerovjesnik je otac svog ummeta"Ovo se prenosi od Katade i mnogih drugih,Ibn-Džubejr kaže:"Naredio im je da se žene ženama i nije im predložio da čine blud"

selam!
selam, hvala na pojašnjenju. ovo nisam prije vidio. svakako zadržavam pravo da ne shvatim. proizilazi da se radilo o općoj preporuci da se uzimaju žene, a ne muškarci. pošto se on obraća pripadnicima svog naroda, a i kćerke su u stvari simbol za žene koje su pripadale tom narodu, tada Lut a.s. preporučuje razvratnicima da uzmu žene ("Ti znaš da nam nisu potrebne tvoje kćeri!"). da li to znači da je on u toku noći izveo sve osobe ženskog roda iz tog mjesta, osim svoje žene? ne znam šta bih drugo mogao zaključiti? ja sam shvatio da su meleki krenuli Lut a.s., stali kod Ibrahima a.s., obavijestili ga gdje i zašto idu. zatim je Ibrahim a.s. raspravljao s njima, vjerovatno tražeći milost, a to zaključujem jer mu je rečeno da ne raspravlja, da je to svršena stvar, i rečeno je za njega da je on dobar čovjek. pošto su to bili meleki u ljudskom liku, vjerovatno i velike ljepote, kada su došli kod Lut a.s., njemu je bilo nelagodno jer je znao gdje živi (sa razvratnicima koji su praktikovali homoseksualizam - što je on dobro znao, jer zašto je rečeno "a i prije su radili sramotna djela", i zašto mu je postalo neugodno). rulja je došla pred kuću, i tražila da im preda goste. on je da bi ih zaštitio ponudio svoje kćerke (ti nećeš zamjeriti što ja vjerujem da su to njegove kćerke, a tako su prenijeli i kršćani, ne znam za židove). rečeno je kćerke, i ja imam pravo da vjerujem da su to bile kćerke. isto kao što imam pravo da vjerujem da je Lut a.s. vlastita žena bila zaslužila kaznu. svakako, imam pravo da vjerujem da je opća poruka cijelog događaja i ta da je Lut a.s. preporučio muškarcima da opće sa ženama, ali je to učinio nudeći svoje kćerke. zatim je on napustio svoj narod, poveo svoje kćerke, a ostavio svoju ženu, i svi koji su ostavljeni - uništeni su. ja mislim da ovakvo moje shvatanje nije grijeh, niti pogrešno?


evo kako se navodi u Jevanđelju po Barnabi:

"Kroz požudu je došao potop takav da je svijet stradao pred milošću Božjom i samo su spašeni Noa i osamdeset tri ljudska bića.

A zbog požude je Bog uništio tri poročna grada, kad su izbjegli samo Lot i njegovo troje djece.

Zbog požude je čitavo pleme Benjaminovo iskorjenjeno. I ja vam doista kažem, kad bih vam pričao koliko mnoštvo je stradalo kroz požudu, bilo bi nedovoljno pet dana."

Zadnje uređivanje Rufaija : 28.07.2009. at 10:41.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2009., 11:03   #711
Glede Luta i njegovih kćerki....nije mi jasno kakvo je ovo sada pametovanje?
Nebilesi se pozivate i na neko jevenđelje po Barnabi, što je sad pa to?
Kakv je to dokaz?
Jest ponudio, nije ponudio....svoje ili tuđe....što je to uopće bitno?
Lut je bio Poslanik, kao takav imao je ilham. Nije nista činio bez naredbe Apsoluta, pa kako bi mogao ponuditi svoje kćerke?
Ako je bilo po naredbi, što bi se Lutu a.s. moglo zamjeriti? Pa u Božijem apsolutnom znanju bilo je već poznato da će ponuda biti odbijena. A morala je biti odbijena (dakle morao je biti svjestan izbor da bi mogla uslijediti kazna) i Lut je to znao,
Rufaija, de živ bio briši ovaj bućkuriš iz tog tzv. Barnabinog jevanđelja.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2009., 11:26   #712
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
selam, hvala na pojašnjenju. ovo nisam prije vidio. svakako zadržavam pravo da ne shvatim. proizilazi da se radilo o općoj preporuci da se uzimaju žene, a ne muškarci. pošto se on obraća pripadnicima svog naroda, a i kćerke su u stvari simbol za žene koje su pripadale tom narodu, tada Lut a.s. preporučuje razvratnicima da uzmu žene ("Ti znaš da nam nisu potrebne tvoje kćeri!"). da li to znači da je on u toku noći izveo sve osobe ženskog roda iz tog mjesta, osim svoje žene? ne znam šta bih drugo mogao zaključiti? ja sam shvatio da su meleki krenuli Lut a.s., stali kod Ibrahima a.s., obavijestili ga gdje i zašto idu. zatim je Ibrahim a.s. raspravljao s njima, vjerovatno tražeći milost, a to zaključujem jer mu je rečeno da ne raspravlja, da je to svršena stvar, i rečeno je za njega da je on dobar čovjek. pošto su to bili meleki u ljudskom liku, vjerovatno i velike ljepote, kada su došli kod Lut a.s., njemu je bilo nelagodno jer je znao gdje živi (sa razvratnicima koji su praktikovali homoseksualizam - što je on dobro znao, jer zašto je rečeno "a i prije su radili sramotna djela", i zašto mu je postalo neugodno). rulja je došla pred kuću, i tražila da im preda goste. on je da bi ih zaštitio ponudio svoje kćerke (ti nećeš zamjeriti što ja vjerujem da su to njegove kćerke, a tako su prenijeli i kršćani, ne znam za židove). rečeno je kćerke, i ja imam pravo da vjerujem da su to bile kćerke. isto kao što imam pravo da vjerujem da je Lut a.s. vlastita žena bila zaslužila kaznu. svakako, imam pravo da vjerujem da je opća poruka cijelog događaja i ta da je Lut a.s. preporučio muškarcima da opće sa ženama, ali je to učinio nudeći svoje kćerke. zatim je on napustio svoj narod, poveo svoje kćerke, a ostavio svoju ženu, i svi koji su ostavljeni - uništeni su. ja mislim da ovakvo moje shvatanje nije grijeh, niti pogrešno?

Slažem se sa tobom i također mislim da se radilo o njegovim kćerkama, njegovoj krvi. To cijeloj priči daje posebnu težinu jer ističe Lutovu a.s. ogromnu spremnost na žrtvu a također cijela priča time dobija na težini, ističe se ogavnost homoseksualizma, dočim, ako bi se radilo o ženama iz naroda, ta ogavnost bi bila znatno umanjenija.

Ustvari, sve pouke iz priče dobijaju na snazi ako se gleda da su bile kćerke. I poštivanje prema gostima, ustrajnost na Božjem putu, ogavnost homoseksualizma, zatim, tu je još nešto što upravo primjetih -

--naime, Lut a.s. nudi svom narodu grijeh ( nudi im kćeri, brak nije spomenut ), odnosno, nudi im manji grijeh od onoga koji rade. I sad se pitam, postoji li u šerijatu takva praksa da se teškom grešniku ponudi blaža varijanta grijeha koja služi kao priprema, odnosno da ublaži prelaz sa grijeha na činjenje dobra...Meni ne pada na pamet.

ovo su sve moja razmišljanja, halalite ako sam gdje pogriješio...

Zadnje uređivanje Derviš : 28.07.2009. at 11:42.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2009., 11:47   #713
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
--naime, Lut a.s. nudi svom narodu grijeh ( nudi im kćeri, brak nije spomenut ), odnosno, nudi im manji grijeh od onoga koji rade. I sad se pitam, postoji li u šerijatu takva praksa da se teškom grešniku ponudi blaža varijanta grijeha koja služi kao priprema, odnosno da ublaži prelaz sa grijeha na činjenje dobra...Meni ne pada na pamet.
Selam

Grijeh prema KOME? Tko je taj koji prosudjuje u konačnici?
Kad su Božiji poslanici u pitanju, NEMA grijeha....pa činili su sve po Naredbi, kako onda može biti grijeh? U svom djelovanju, oni su bili bezgriješni.
Ne može se sve objasniti ljudskom pameću...
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2009., 11:58   #714
@Rufaija

nemas pravo da vjerujes u znacenje Kur'ana onako kako se tebi cini. Kur'an se tumaci tefsirima a ne onako kako se nama "me's'cini po mjesecini". na sto bi licilo tumacenje Kur'ana kada bi svako tako radio od ostalih citata?!
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2009., 12:03   #715
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Slažem se sa tobom i također mislim da se radilo o njegovim kćerkama, njegovoj krvi. To cijeloj priči daje posebnu težinu jer ističe Lutovu a.s. ogromnu spremnost na žrtvu a također cijela priča time dobija na težini, ističe se ogavnost homoseksualizma, dočim, ako bi se radilo o ženama iz naroda, ta ogavnost bi bila znatno umanjenija.

Ustvari, sve pouke iz priče dobijaju na snazi ako se gleda da su bile kćerke. I poštivanje prema gostima, ustrajnost na Božjem putu, ogavnost homoseksualizma, zatim, tu je još nešto što upravo primjetih -

--naime, Lut a.s. nudi svom narodu grijeh ( nudi im kćeri, brak nije spomenut ), odnosno, nudi im manji grijeh od onoga koji rade. I sad se pitam, postoji li u šerijatu takva praksa da se teškom grešniku ponudi blaža varijanta grijeha koja služi kao priprema, odnosno da ublaži prelaz sa grijeha na činjenje dobra...Meni ne pada na pamet.

ovo su sve moja razmišljanja, halalite ako sam gdje pogriješio...

da se ne shvati pogrešno, ne negiram ja stavove Islamskih autoriteta. samo ih shvatam na svoj način, da oni govore o jednoj široj poruci, kakva uostalom i jeste Kur'anska poruka, i njima i jeste bilo dolično da iznesu jedno općije tumačenje.

meni se ponašanje Lut a.s. doima kao ponašanje slomljenog čovjeka, koji brani krajnje granice ljudskog dostojanstva. baš sam sinoć razmišljao. dosta poslanika a.m.s. suočeno je sa neprijateljstvom u porodici. npr. Nuh a.s. i osoba koja se pominje kao njegov sin. pa Ebu Leheb u slučaju našeg Poslanika a.s., pa evo Lutova a.s. žena.

nekako kad se stvari previše uopće, počnu ljudi da brane idealne predstave i uljepšavaju. onda postane neprihvatljivo, npr. shvatanje da su to prave kćeri, jer kako bi jedan poslanik mogao nešto takvo učiniti (ponuditi svoje kćeri)?

kako ja shvatam, prva stvar koja je prenesena Lut a.s. (objavljena) je upravo ta, da napusti svoj narod?

e sad me baš zaintrigiralo, kakva je poruka u tom činu Lut a.s., koje su krajnje granice odbrane čovječnosti. ima u tom osnove što si rekao. npr. mu'ta brak je spas od bluda, a nije preporučen. šiiti su zadržali tu doktrinu. u Iranu je dozvoljena promjena spola, rađe se operiši nego da postaneš homoseksualac. ne znam ima li još takvih primjera? očito da ima ta granica gdje čovjek potpuno propada, i kada se mogu učiniti radikalni rezovi da se to spriječi. možda je to jedna od poruka?
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2009., 12:18   #716
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Slažem se sa tobom i također mislim da se radilo o njegovim kćerkama, njegovoj krvi. To cijeloj priči daje posebnu težinu jer ističe Lutovu a.s. ogromnu spremnost na žrtvu a također cijela priča time dobija na težini, ističe se ogavnost homoseksualizma, dočim, ako bi se radilo o ženama iz naroda, ta ogavnost bi bila znatno umanjenija.

Ustvari, sve pouke iz priče dobijaju na snazi ako se gleda da su bile kćerke. I poštivanje prema gostima, ustrajnost na Božjem putu, ogavnost homoseksualizma, zatim, tu je još nešto što upravo primjetih -

--naime, Lut a.s. nudi svom narodu grijeh ( nudi im kćeri, brak nije spomenut ), odnosno, nudi im manji grijeh od onoga koji rade. I sad se pitam, postoji li u šerijatu takva praksa da se teškom grešniku ponudi blaža varijanta grijeha koja služi kao priprema, odnosno da ublaži prelaz sa grijeha na činjenje dobra...Meni ne pada na pamet.

ovo su sve moja razmišljanja, halalite ako sam gdje pogriješio...
ako neko nema trece mogucnosti osim dvije zabranjene, nuzno mora izabrati onu manje tezine grijeha. u ovom slucaju nije nimalo ocigledno da se ispostavila opcija dva harama bez mogucnosti neceg treceg.
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2009., 13:26   #717
nemoguće je pristupiti ovom forumu, od 100 pokušaja jedan uspije


ako Lut a.s. narod predstavlja čovječanstvo, Lut a.s. i kćerke predstavljaju vjernike, razvrat tog naroda – predstavlja razvrat čovječanstva koji kuca na vrata vjernika, onda i kazna najavljuje propast čovječanstva zbog razvrata? spasiće se onaj koji napusti to razvratno čovječanstvo, i to fizički, ili možda onaj koji ostavi “vrijednosti” tog nakaradnog čovječanstva. takođe, vidi se da popuštanje griješnicima neće im udovoljiti, jer je teški grijeh jedino što oni žele.

ili dalje. vjernik koji usvoji objavu (Lut), te pokuša da učini sve da spasi svoju vjerom oplemenjenu dušu (koju simboliziraju meleki), neće to moći učiniti udovoljavanjem prohtjevima nefsa (kojeg simbolizira griješni narod), jer prohtjeve jedino interesuje njihovo zadovoljenje, te se taj vjernik – da bi se spasio, treba u cijelosti odvojiti od prohtjeva, povesti svoje ispravno (možda srce, ruh, ili ispravna djela), a ostaviti samo ženu – loš nefs, i tako će se spasiti. Sve ovo što je bilo loše (loša djela), biće tada poništeno, zajedno sa ženom (lošim nefsom) koja je učestvovala u griješenju. ???


poslušajte dede kako sviraju: http://www.youtube.com/watch?v=Mbj4s...eature=related

Zadnje uređivanje Rufaija : 28.07.2009. at 13:35.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2009., 14:28   #718
nemoguće je pristupiti ovom forumu, od 100 pokušaja jedan uspije...meni se ne da ni pisati dok se forum ne dovede u red, ako i ovo prođe...
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2009., 15:33   #719
hajde jednu salu, vic da ispricam

Stanovnici jednog naselja su bili znani po tome sto su volili 'lijepe decke'.
Sad kako je vrijeme globalizacije, dodje neka ljudina sa strane da zivi u tom naselju,
i ozeni se jednom od kceri nekog starceka, pravednika tu.
Otac kceri veli "kceri kada budete u krevetu ,
ako ti muz zatrazi da se 'okrenes' odmah me zovi hitno".
I svaki dan ti otac kcer svoju pitao jeste imali intiman odnos ,
jeli bilo 'okretanja', a kcer kaze imalu su odnos ali okretanja nije bilo,
sve do jednom kad je sva zajapurena dosla kuci...
deruci se.... oceeee, htio je da me 'okrene na ledza'.
Otac sav razjaren ode muzu svoje kcerke:" bezobraznice jedan, luti"(ar. pripadnik lutovog naroda, tj onaj koji vrsi penetraciju u anus bez obzira jeli osoba nad kojom se vrsi penetracija musko ili zensko, u pitanju je dakle sam akt),
sram da te bude sto si okrenuo moju kcer
A muz zbunjeno rece "pa vrijeme je da se djeca prave"
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2009., 15:41   #720
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
@Rufaija

nemas pravo da vjerujes u znacenje Kur'ana onako kako se tebi cini. Kur'an se tumaci tefsirima a ne onako kako se nama "me's'cini po mjesecini". na sto bi licilo tumacenje Kur'ana kada bi svako tako radio od ostalih citata?!
Evo slika mi u glavi kako museta napada gomila napaljenih homosapiensa, a on mjesto kceri ponudi im tefsir... ibn kesirov po mogucnosti , nerevidiran.
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:24.