Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2017., 16:44   #41
Quote:
Zhupo kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da ne postoje oni koji pitaju za pomoć i sve što treba, pa svejedno crkavaju u mukama ili im djecu ubijaju bombe...

Nije Bog kriv što ti je neki čovjek bacio bombu na djecu.
Ali stoji zapisano: https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=884

Dakle Bog ima veliku mogućnost da na vrijeme INTERVENIRA !
Samo što je ta intervencija zbrda-zdola !

Tako gdje bi treba intervenirati uopće ne reagira. Nego intervenira za neke minorne stvari.


Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Zapravo nije logično Boga zamišljati kao svemogućeg i sveznajućeg, ali ga je nužno zamišljati kao savršeno dobrog. Može ga se zamisliti kao onoga tko sve može ako hoće, a on nužno hoće ono što je dobro jer je dobrota njegova suština. Može ga se zamisliti kao onoga tko sve dopušta, ali i sve može popraviti ako ne ispadne dobro. U tom smislu jest "svemoguć i sveznajuć". Dakle, Bog ne zna "sve" unaprijed, nego samo ono što je dobro znati unaprijed. Ako tako gledamo onda slobodna volja nije nespojiva s Bogom. Zapravo slobodni smo onda kad ostvarujemo ono što je božansko u nama samima.
Danas sam imao polusatnu raspravu sa kolegom na poslu.
Tema je bila - zašto nije bio ovu subotu u mimohodu:
http://zadarski.slobodnadalmacija.hr...ivanja-radnika
Dvadesetak građana sudjelovalo je mirnom prosvjedu koji je u subotu od 9 do 12 sati održan na zebri ispred trgovine Interspar u ulici Blajburših žrtava u Zadru. Na prosvjed protiv odnosa Spara Hrvatska prema svojim radnicima pozvala je članica Akcije mladih Marijana Botić potaknuta nedavnom presudom Općinskog suda u Zadru u slučaju Suzane Šešo, bišve djelatnice Interspara, kojja je dobila izvanredni otkaz jer je bez dozvole poslodavca na radnom mjestu pojela dvije fete salame.
Rekao je da mu to nije dio njegove karme. Da se mora boriti za pravdu.

Zadnje uređivanje krena : 15.02.2017. at 18:02.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 17:22   #42
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Zapravo nije logično Boga zamišljati kao svemogućeg i sveznajućeg, ali ga je nužno zamišljati kao savršeno dobrog. Može ga se zamisliti kao onoga tko sve može ako hoće, a on nužno hoće ono što je dobro jer je dobrota njegova suština. Može ga se zamisliti kao onoga tko sve dopušta, ali i sve može popraviti ako ne ispadne dobro. U tom smislu jest "svemoguć i sveznajuć". Dakle, Bog ne zna "sve" unaprijed, nego samo ono što je dobro znati unaprijed. Ako tako gledamo onda slobodna volja nije nespojiva s Bogom. Zapravo slobodni smo onda kad ostvarujemo ono što je božansko u nama samima.
Meni je najlogičnije misliti da je Bog = Stvarnost. Bog je Ono što Jest i to je uvijek nešto Dobro. Iznad ljudskih poimanja dobrog i lošeg. Kada bismo tragali za stvarnim uzrocima (ljudski, pojedinačno) dobrog i lošeg, otkrili bismo ih u nama samima.
Cjelina se neminovno kreće prema uvijek većem i boljem Dobru, jer jedino tako može opstati.
Bog je cjelina, a pojedinac je djelić cjeline.
Cjelina/Stvarnost neprekidno "komunicira" s pojedincem; svi dijelovi Cjeline su u neprekidnoj međusobnoj komunikaciji poradi usklađivanja.

Čini mi se da je najvažnije ne zamišljati Boga kao nekakvo odvojeno biće i vanjski autoritet kojemu treba bit "poslušan". Ovakva zamišljanja su razlog postojanja organiziranih religija, koje su prouzrokovale, i nastavljaju uzrokovati, samo zlo i degradaciju čovjekovog uma.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)

Zadnje uređivanje Nea-- : 15.02.2017. at 18:20.
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 17:48   #43
Quote:
Zhupo kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da ne postoje oni koji pitaju za pomoć i sve što treba, pa svejedno crkavaju u mukama ili im djecu ubijaju bombe...

Nije Bog kriv što ti je neki čovjek bacio bombu na djecu.
Je li kriv netko tko je uprcao djete Indijki i napustio je a onda njihov sin postao kriminalcem?
Naravno da nije jer ovaj koji je uprcao djete Indijki bio pijan inetelektualac a ne kriminalac.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 17:57   #44
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Meni je najlogičnije misliti da je Bog = Stvarnost. Bog je Ono što Jest i to je uvijek nešto Dobro. Iznad ljudskih poimanja dobrog i lošeg. Kada bismo tragali za stvarnim uzrocima (ljudski, pojedinačno) dobrog i lošeg, otkrili bismo ih u nama samima.
Cjelina se neminovno kreće prema uvijek većem i boljem Dobru, jer jedino tako može opstati.
Bog je cjelina, a pojedinac je djelić cjeline.
Cjelina/Stvarnost neprekidno "komunicira" s pojedincem; svi dijelovi Cjeline su u neprekidnoj međusobnoj komunikaciji poradi usklađivanja.

Meni se čini najvažnijim ne zamišljati Boga kao nekakvo odvojeno biće i vanjski autoritet kojemu treba bit "poslušan". Ovakva zamišljanja su razlog postojanja organiziranih religija, koje su prouzrokovale, i nastavljaju uzrokovati, samo zlo i degradaciju čovjekovog uma.
Uglavnom se slažem s ovim što si napisala. A to nije u neskladu s onim što sam ja napisao. Namjera mi je bila samo pokazati wandu da slobodna volja nije nužno u kontradikciji s idejom Boga. Zašto bismo ga morali zamišljati kao biće koje sve može i sve zna unaprijed, jer očito nije dobro sve moći i sve znati unaprijed.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 18:05   #45
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Je li kriv netko tko je uprcao djete Indijki i napustio je a onda njihov sin postao kriminalcem?
Naravno da nije jer ovaj koji je uprcao djete Indijki bio pijan inetelektualac a ne kriminalac.
Ali se mogao Bog pijanom inetelektualacu u snu javiti i reći mu: Garubanto zabranjujem ti lokanje i u pijanstvu špricanje"
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 18:16   #46
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ali se mogao Bog pijanom inetelektualacu u snu javiti i reći mu: Garubanto zabranjujem ti lokanje i u pijanstvu špricanje"
Nisi shvatio tko je tu bog.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 18:23   #47
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Zašto bismo ga morali zamišljati kao biće koje sve može i sve zna unaprijed, jer očito nije dobro sve moći i sve znati unaprijed.
Da.
To je čak pomalo izluđujuće; otprilike kao da čitavu vječnost igraš šah protiv sebe samoga, uvjeravajući sebe kako je tvoj protivnik netko drugi.

Quote:
Namjera mi je bila samo pokazati wandu da slobodna volja nije nužno u kontradikciji s idejom Boga.
Istočnjaci su daleko bolje razvili ideju Boga nego praktični Zapadnjaci. Ovim posljednjima nije do toga ni stalo - njima odgovara da je Bog tek udaljena i nejasna figura koja jednima ("svojima") daje moć a drugima je oduzima.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 19:22   #48
Quote:
mirandola kaže: Pogledaj post
Postoji i ona često navođena kao nalog za apologetiku: "Naprotiv, Gospodin - Krist neka vam bude svet, u srcima vašim, te budite uvijek spremni na odgovor svakomu koji od vas zatraži obrazloženje nade koja je u vama"
Da, ali ne kaže da taj odgovor mora biti racionalan i logičan

Quote:
No dobro to. Problem je prvo u tome što se nešto tako kao Bog definira kao benevolentno, omniscijentno i omnipotentno biće. Proizvoljnost analitičke tradicije, ali neka bude.
Analitičke tradicije? Pa Bog je takav prema nauku svih velikih monoteističkih religija.

Ako nije, uzalud pričamo.

Nisam ga ja definirao, nego teologija. Ne treba bježati od toga sad. Ako bježiš od toga, pokaži gdje piše kakav je Bog.

Quote:
Nisam sklon sintagmi "slobodne volje".
Ni ja.


Quote:
Božje znanje kronološki prethodi događaju, ali događaj logički prethodi znanju.
To znači da Bog ne zna unaprijed što ćeš odabrati ? Ili zna ?

Zadržimo se za sada na tome.

Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
nemam dojam da baš to božje sveznanje izgleda tako crno-bijelo kako ga ti tumaciš, jer da je tako onda u životu ne bi postojali svi oni sporedni putevi koji vode do cilja. a, ni sam život ne bi imao smisla.
Bog zna unaprijed za te sporedne puteve ili ne ? Ako zna, onda ti izbori nisu slobodni jer su naprijed poznati, a samim time i određeni.

Quote:
i zašto misliš da ti doslovno bog određuje kaznu, ne kažnjavamo li se zapravo mi sami za svoje gluposti?
Teistički Bog je po definiciji interventni Bog. Miješa se ponekad.

U Bibliji na nebrojeno mjesta piše da Bog sudi.

Quote:
ne znam, za mene više logike i razuma ima u vjeri nego u naklapanjima i tumacenjima koji su protiv boga i vjere.
Ovo što ja govorim nije protiv vjere. Vjera je prirodna stvar. Samo tvrdim da nije logična niti razumna.

Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Zapravo nije logično Boga zamišljati kao svemogućeg i sveznajućeg moralno, ali ga je nužno zamišljati kao savršeno dobrog.
Ne moraš meni govoriti da nije logično, ali otvori knjige pa ćeš vidjeti da se u svim velikim religijama on definira upravo tako.

To je dogma.

Problem je u tome što tako piše, i onda svi pripadnici te zajednice ne vjeruju u to, nego imaju svoje varijacije na temu.

Tako i ti. Ja govorim o službenim stavovima, a ne osobnim racionalizacijama.

Quote:
Može ga se zamisliti kao onoga tko sve može ako hoće, a on nužno hoće ono što je dobro jer je dobrota njegova suština. Može ga se zamisliti kao onoga tko sve dopušta, ali i sve može popraviti ako ne ispadne dobro. U tom smislu jest "svemoguć i sveznajuć". Dakle, Bog ne zna "sve" unaprijed, nego samo ono što je dobro znati unaprijed. Ako tako gledamo onda slobodna volja nije nespojiva s Bogom. Zapravo slobodni smo onda kad ostvarujemo ono što je božansko u nama samima.
Dobro, ovo je već malo smiješno Kako je ono rekao Epikur?

Ako je Bog voljan spriječiti zlo, ali nije sposoban, onda On nije svemoguć.

Ako je sposoban, ali nije voljan, onda je zlonamjeran.

Je li On isposoban i voljan? Odakle onda dolazi zlo?

Nije ni sposban ni voljan? Zašto ga onda zvati Bog?


Kako se ovo uklapa s dobrotom ?

Btw. ta 'dobrota' koja ograničava njegovu omniscijentnost logički automatski stvara paralelni sustav u kojem je bog obično a ne vrhovno biće.

Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Namjera mi je bila samo pokazati wandu da slobodna volja nije nužno u kontradikciji s idejom Boga. Zašto bismo ga morali zamišljati kao biće koje sve može i sve zna unaprijed, jer očito nije dobro sve moći i sve znati unaprijed.
Zasad nisi uspio uvjeriti me u tu tezu o dobrom
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 20:23   #49
Ne znam kako vi, ali u mom mentalnom pojmovniku, *bog* i *slobodna volja* su prakticki sinonimi tj. *bog* je projekcija covjekove slobodne volje - najcesce onog djela covjekove slobodne volje koji je represiran spoznatom impotencijom pa probija i utjelovljuje se u vanjskom/notself. Primarna okupacija ljudske impotencije je, naravno, smrtnost.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 20:34   #50
Btw, JA nikad ne bih otvorila temu sličnoga naziva.
Ne bih otvorila nikakvu temu a kamoli tu prežvakanu o "bogu i slobodnoj volji" - o toj nesretnoj slobodnoj volji se raspravljalo na svim mogućim threadovima u Filozofiji, taman je potrebno još jednom sve to ponoviti na Duhovnosti ....

Zašto moderatori kada odvajaju postove i sami otvaraju teme ne upišu sebe kao autore.... ?
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 20:37   #51
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ne moraš meni govoriti da nije logično, ali otvori knjige pa ćeš vidjeti da se u svim velikim religijama on definira upravo tako.
Pa nisam ni govorio o religijama, nego o Bogu.

Quote:
Ja govorim o službenim stavovima, a ne osobnim racionalizacijama.
Taj "službeni stav" je nelogičan, tu se slažemo.

Quote:
Dobro, ovo je već malo smiješno Kako je ono rekao Epikur?

Ako je Bog voljan spriječiti zlo, ali nije sposoban, onda On nije svemoguć.

Ako je sposoban, ali nije voljan, onda je zlonamjeran.

Je li On isposoban i voljan? Odakle onda dolazi zlo?

Nije ni sposban ni voljan? Zašto ga onda zvati Bog?

Kako se ovo uklapa s dobrotom ?
Znam za taj Epikurov štos. On se zasniva na "službenom stavu" i na pretpostavci da mi bolje od njega znamo što mu je činiti.

Quote:
Btw. ta 'dobrota' koja ograničava njegovu omniscijentnost logički automatski stvara paralelni sustav u kojem je bog obično a ne vrhovno biće.
Ako nije omniscijentno ne znači da je "obično". Omniscijentnost nije logički uskladiva s njegovom dobrotom.

Quote:
Zasad nisi uspio uvjeriti me u tu tezu o dobrom.
Znam. Ali moraš priznati da je barem logičnija od "službenog stava".
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 20:48   #52
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Ne znam kako vi, ali u mom mentalnom pojmovniku, *bog* i *slobodna volja* su prakticki sinonimi tj. *bog* je projekcija covjekove slobodne volje - najcesce onog djela covjekove slobodne volje koji je represiran spoznatom impotencijom pa probija i utjelovljuje se u vanjskom/notself. Primarna okupacija ljudske impotencije je, naravno, smrtnost.
Božija impotencija je ljudska sposobnost biti bogom ili začeti novi život.

Tu bog gubi svoju moć i zato se ljuti na tijelo iako je to privid jer kad shvati da je to da bi se upotpunio onda prašta,no u pitanju je praštanje samom sebi,nesvjesno postaje svjesno ili izvor i refleksija postaju jedno.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 21:37   #53
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Ne znam kako vi, ali u mom mentalnom pojmovniku, *bog* i *slobodna volja* su prakticki sinonimi tj. *bog* je projekcija covjekove slobodne volje - najcesce onog djela covjekove slobodne volje koji je represiran spoznatom impotencijom pa probija i utjelovljuje se u vanjskom/notself. Primarna okupacija ljudske impotencije je, naravno, smrtnost.
Ali onda Bog nije sinonim za "slobodnu volju", nego za "projekciju slobodne volje". Ako je samo "projekcija" onda ni nije Bog.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 23:01   #54
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ali onda Bog nije sinonim za "slobodnu volju", nego za "projekciju slobodne volje". Ako je samo "projekcija" onda ni nije Bog.
nevjerojatno na koliko razlicitim frkevencijama razmisljamo.....

shvati to ovako: Bog je *potpuno* slobodna volja. To je poanta.

Kada kazem da je to samo projekcija mislim na to da taj pojam boga odnosno znacenje tog pojma u osnovi pociva na subjektivnom iskustvu bivanja covjekom tj. tocno odredjenom aspektu tog iskustva - volji i impotenciji.

Znacenje pojma bog covjek prirodno razvija kroz spoznaju svoje impotencije zahvaljujuci svojoj samosvijesti. Covjek razvija svijest o svemu sto je htio a nije mogao svojom voljom ostvariti. Sva takva spoznata ljudska impotencija je uvezana u pojmu boga koji je univerzalna negacija sve te impotencije. U tome je, po meni, mentalno ishodiste znacenja pojma bog.
A sad da li neki bog postoji da utjelovi znacenje tog pojma ili dio znacenja je sasvim druga stvar.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 00:15   #55
Quote:
addx kaže: Pogledaj post

shvati to ovako: Bog je *potpuno* slobodna volja. To je poanta.
Slobodna volja je isto tako kontradiktoran pojam kao i Bog. Svi govore o njima a nitko ih nije niti vidio niti dokazao. To su pojmovi koji više govore o onima koji barataju s njima. Inače su vrlo zanimljivi jer ne postoje dva čovjeka na ovom svijetu koji na isti način doživljavaju Boga i slobodnu volju.
Nadalje samo razmatranje takvih pojmova pokreće pitanja koja su još kontradiktornija. Postoji li Anti Bog, ili kakva je volja koja nije slobodna? Automatska?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 00:42   #56
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Znacenje pojma bog covjek prirodno razvija kroz spoznaju svoje impotencije zahvaljujuci svojoj samosvijesti.
Možda i jest dijelom tako, ali ima i drugih interpretacija mentalnog ishodišta pojma bog. Kant bi možda rekao da čovjek stvara ideju boga zato da bi imao kome zahvaliti za sreću. Nekima je opet svijet previše zagonetan da bi ga mogli zamisliti bez onoga koji o svemu tome vodi brigu. Dalo bi se o tome raspravljati, jer ima raznih tumačenja i samog pojma i raznih razloga zašto netko vjeruje da bog uistinu postoji.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 13:22   #57
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Možda i jest dijelom tako, ali ima i drugih interpretacija mentalnog ishodišta pojma bog. Kant bi možda rekao da čovjek stvara ideju boga zato da bi imao kome zahvaliti za sreću. Nekima je opet svijet previše zagonetan da bi ga mogli zamisliti bez onoga koji o svemu tome vodi brigu. Dalo bi se o tome raspravljati, jer ima raznih tumačenja i samog pojma i raznih razloga zašto netko vjeruje da bog uistinu postoji.
Drzim da se ta mentalna ishodista daju okupiti pod ovim mojim. Covjek kako razvija svijest o svojoj impotenciji, paralelno razvija svijest o negaciji te impotencije.

Negacija te impotencije ima zajednicki (ljudski) aspekt sa samom impotencijom - a to je *volja*. Impotencija je blokirana volja a negacija iste je slobodna volja.

Kako je *imatelj volje* u slucaju impotencije covjek, tako je nuzno i *imatelj volje* u slucaju implicitne negacije te impotencije *nalik covjeku* ili covjekolik. Onaj koji moze sve sto smo mi htjeli je nalik nama u tom htijenju/volji, a razlicit u mogucnosti.

Zato je svaki Bog uvijek antropomorfizacija jer je to u srzi samog pojma. Negacije ljudske impotencije uvijek u sebi sadrze (blokiranu) komponentu ljudske *volje* pa se onda s tom (bozjom) voljom moze odnositi kao i s drugim covjekom - moze se graditi odnos - i u sklopu toga recimo izrazavati zahvalnost.

Kada se (covjekoliki) odnos s tom bozjom voljom osjeca kao pozitivan (a recimo zahvalnost je dio takvog odnosa), osoba se osjeca sigurnije u pogledu svega oko cega je ona sama impotentna tj. bolja je kvaliteta zivota. Kada je odnos negativan onda se osjeca nesigurnije i ima vecu potrebu za kontrolom tj. vlastitom potencijom - zivot je tezi.

Eto, tako nekako barem ja to vidim. Jedino meni poznato sto naizgled iskace iz te price je panteizam.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 15:19   #58
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Covjek kako razvija svijest o svojoj impotenciji, paralelno razvija svijest o negaciji te impotencije.

Negacija te impotencije ima zajednicki (ljudski) aspekt sa samom impotencijom - a to je *volja*. Impotencija je blokirana volja a negacija iste je slobodna volja.
Da, ali kad se ta volja za moć apsolutizira, kad postane "svemoć", onda postaje jednako nepoželjna kao i "nemoć", jer volja koja sve može nema zapravo što htjeti. Moć bez nemoći je i logička kontradikcija, jer onaj koji ne može biti nemoćan nije svemoćan. Osim toga, ako bi sva moć bila sadržana u bogu, onda ni jedno drugo biće ne bi moglo imati "svoju" volju. Ima jedno zanimljivo mjesto u Platonovom Teagu gdje ovaj kaže Sokratu da bi najradije želio biti tiranin ili još više sâm bog. Ali to je kontradikcija, jer tiranin (a on tako zamišlja i boga) želi da mu drugi budu poslušni svojevoljno, a ne da se ponašaju kao automati.

Quote:
Zato je svaki Bog uvijek antropomorfizacija jer je to u srzi samog pojma.
Vjerojatno je tako, ali nedostatak antropomorfizacije je taj što se bogu pripisuje sve što netko smatra da je "srž" čovjeka, pa onda dobivamo razne predodžbe o bogu.

Quote:
Jedino meni poznato sto naizgled iskace iz te price je panteizam.
Panteizam shvaćam kao vjerovanje da je priroda očitovanje boga.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 17:35   #59
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Slobodna volja je isto tako kontradiktoran pojam kao i Bog. Svi govore o njima a nitko ih nije niti vidio niti dokazao. To su pojmovi koji više govore o onima koji barataju s njima. Inače su vrlo zanimljivi jer ne postoje dva čovjeka na ovom svijetu koji na isti način doživljavaju Boga i slobodnu volju.
Nadalje samo razmatranje takvih pojmova pokreće pitanja koja su još kontradiktornija. Postoji li Anti Bog, ili kakva je volja koja nije slobodna? Automatska?
Upravo tako:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=132

Inače je ovdje vidim jedan veliki filozofski sukob determinista i probalista.
Za sada probalisti vode, tj. svijet je u svojoj biti nasumičam.
A to vrijedi izgleda i za samog Boga. Jer se on ipak kocka.


Atomatska slobodna volja ??
Valjda igranje šaha. Cilj je pobijediti, ali je broj kombinacija ogroman.
Pa biramo najbolju. Ali i druga strana bira najbolju.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 20:17   #60
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
krivo tumaciš, sveznanje ne povlaci za sobom automatski uplitanje...
prije, da ti je bog slobodnom voljom dao mogucnost da sam dođeš do onog što on vec zna (na lakši ili teži nacin, ovi o tebi).
Sveznanje nije uplitanje, već jasno određen tijek događaja koji se samim tim ne bi mogao izmijeniti.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:40.