Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Gitaristički kutak

Gitaristički kutak Gitare, bass gitare, pojačala, oprema, tehnike sviranja, akordi, tablature...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2007., 13:50   #141
Nego, kako obično štimate gitaru ?
Ja na sinthu stisnem E pa dalje "skraćujem" žice po njoj. Ne da mi se svaku zasebno štelati prema klavijaturama.

Ufff, sad sam se baš opet zagrijao. Časna pionirska Danas poslije posla usput idem po žice.

Što savjetujete, za klasičnu gitaru. Metalne ili plastične? Za učenje? Ove moje metalne nešto previše zvone. Inače, ako ikad išta naučim, najviše me interesira blues (moja 4 tona i 3 akorda gore-dolje i improviziraj).
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 14:28   #142
Za klasičnu si uzmi metalne žice al za električnu. Puno su mekše, tiše, al to nije bitno ak nečeš svirat na feštama. Generalno puno lakše za učit i lakše se bendaju .
 
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 16:56   #143
Ja se ne sjecam kada sam poceo da sviram.Otac mi je naime svirao gitaru, i tamburice ,a u nasoj kuci vazda je bilo i vise instrumenata nego sto se sviralo:gitare, tamburice (bas prim i prim) , kontra bas (odnosno tamburasko 'berde'), balalajka...jedno vrijeme je tu bila harmonika zatim citra, violina , svakojake udaraljke...ma svega je bilo tu.Eh sad kako rece otac mi je svirao (sada malo rijedje-> ali uzme nekad za svoj cejf), a ja sam od svoje brace(dva brata ) bio najvise sklon muzici.tako da se zaista ne sjecam kada sam poceo svirati (cini mi se da su mi po rodjenju odma dali neki intrument u ruke)...Kako mi je otac takodje bio 'sklon' prirodi i 'druzenju' sjecam se da sam kao dijete sa njim isao na gotovo svaki izlet.Sa nekih devet godina obisao sam sve moguce planine u bivsoj jugoslaviji, a sa starim sam tom prigodom i svirao.Tada je to bila balalajka(veoma zgodna za djecacica , poput mene, jer je mala i ima tri zice).To je mahom bio repertoar starogradskih pjesama, zatim ruskih romansi , sevdalinke , dalmatinske pjesme i sl....
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 19:09   #144
Quote:
Veky kaže: Pogledaj post
Nego, kako obično štimate gitaru ?
Ja na sinthu stisnem E pa dalje "skraćujem" žice po njoj. Ne da mi se svaku zasebno štelati prema klavijaturama.

Ufff, sad sam se baš opet zagrijao. Časna pionirska Danas poslije posla usput idem po žice.

Što savjetujete, za klasičnu gitaru. Metalne ili plastične? Za učenje? Ove moje metalne nešto previše zvone. Inače, ako ikad išta naučim, najviše me interesira blues (moja 4 tona i 3 akorda gore-dolje i improviziraj).
čekaj, imaš klasičnu sa širokim vratom, a držiš metalne žice?
ako je tako puknit će ti onaj vrag, kako se već zove, valjda donja kobila

a za štimat, nabavi štimer ili neki program na kompjuteru koji radi ka štimer(AP Tuner)

ako ti se to neda, onda po sluhu, najbolje po nekoj pismi ili po klavijaturama ako ih imaš
i kad namistiš E2 žicu, poslje je lako
A2 žica treba zvučat ka 5. prag E2 žice
D3 žica treba zvučat ka 5. prag A2 žice
G3 žica treba zvučat ka 5. prag D3 žice
B3 žica treba zvučat ka 4. prag G3 žice
E4 žica treba zvučat ka 5. prag B3 žice
 
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 21:24   #145
Quote:
Veky kaže: Pogledaj post
Nego, kako obično štimate gitaru ?
Ja na sinthu stisnem E pa dalje "skraćujem" žice po njoj. Ne da mi se svaku zasebno štelati prema klavijaturama.

Ufff, sad sam se baš opet zagrijao. Časna pionirska Danas poslije posla usput idem po žice.

Što savjetujete, za klasičnu gitaru. Metalne ili plastične? Za učenje? Ove moje metalne nešto previše zvone. Inače, ako ikad išta naučim, najviše me interesira blues (moja 4 tona i 3 akorda gore-dolje i improviziraj).
najbolje se ne zajebavat s žicama i za klasičnu gitaru kupit žice za klasičnu gitaru
ja mislio kupit metalne al mi je frendica koja ide u glazbenu školu rekla da ću sjebat šarafe na glavi,jer su metalne žice teške i treba ih jako natezat.

za štimanje,digi štimer dušu dao...lijepo pljuneš 200 kn i imaš gitaru naštimanu
ko za profesionalca.vjeruj, puno znači da je gitara dobro naštimana...iznenadio bi se koliko.
__________________
Hey Joe...
Drveni Sovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 21:42   #146
isto je bolje da vježba sluh, bez štimera
 
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 08:30   #147
Quote:
SlaveToTheDark kaže: Pogledaj post
isto je bolje da vježba sluh, bez štimera
stoji,ali ako nema štimer,jako će teško znat dali je pogođen štim.
možda najbolje raštimat gitaru, naštimat je po sluhu i onda popravit štimerom
__________________
Hey Joe...
Drveni Sovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 12:48   #148
Hej stranče :-) , nije bitno trenutno kakvu gitaru imaš, ovo sa žicama ne znači ništa( iako po mome, plastične nisu baš neš` ), to što zuje, je zato jer tek počinješ svirat i vjerovatno ti prsti pređu malo preko pragova pa cvili. Rekoše da nemoš brzo izmenjivat - e pa uzmeš si neku pjesmicu laganu koja ima potrebne akorde koje znaš i ideš uz ritam- nadoči češ brzo. Mene je tata naučio svirat, i u roku 2 tjedna sam imala 3 pjesme , iako su bili neki jednostavni akordi ali bila sam super zadovoljna. Još jedna stvar , nemoj žuriti za električnom, ako ne namjeravaš biti solist ili ako želiš bend. Jedno nepisano pravilo je da moraš imati sluha i ritma ako želiš giratu svirati. zato deri po akustično i vježbaj sluh... iči če super, nemoj se previše zamarati sa nekim školama gitare , knjigama, obrazovanju , i tim stvarčima. ako imaš neke frendove ili nekog u obitelji , rađe s njima malo sjedni i nešta novo nauči, sve dalje možeš sam preko neta tražiti stvari i svirati. Eto ti bi bio moj savjet..... :-)
 
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 13:18   #149
Da, kao što rekoh sviram klavijature, a želja mi je naučiti bar malo i gitaru. Naštimam E2 i onda "skraćujem" tj. usklađujem žice na 4 i 5 prag, a ako hoću preciznije svaku uskladim uz klavijature.

"Kobila" je još ranije pukla pa je popravljena. Vjerojatno zbog metalnih žica. Gitaru sam dobio na poklon od bratića i rad je nekog lokalnog graditelja gitara pa nije neki ekstra instrument. Za električnu ima vremena i ne žudim baš za njom. Više želim znati svirati gitaru nego je isključivo svirati.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 08:25   #150
Quote:
Funky Daemon kaže: Pogledaj post
... tu energiju koju skupiš od tih ljudi koji te budu slušali i pjevali s tobom ćeš zauvijek nosit sa sobom ...
Kakav osječaj je to samo mogu reć božanstveno. Kakav orgazam....
__________________
Najbolji računalni servis - RAM servis
ekspektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 09:41   #151
ovo gore je za
1.
2.
3.
strangelove is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 10:26   #152
ja sam u 7. osnovne kod frenda vidio kako on svira gitaru i rekao sam mu da mene neš nauči, pokazao mi je a i E akorde i odlučio sam počet svirat gitaru.Imao sam doma onu s manjim tijelom u katastrofalnom stanju,zamijenio sam joj žice i prek neke mamine frendice našao lika koji podučava gitaru za 60kn po satu.Otišao sam na 15-tak sati.Prvo počeo neke lagane melodijice, osnovne tonove i trajanje nota(što sam i iz glazbenog nešto znao) da bi vrlo brzo učio stvari za više razrede osnovne škole i srednju školu čak.Kupio sam si yamahinu klasičnu za 1600kn i svirao.Naravno da to nije bilo na razini srednje škole, ali sam te stvari mogao odsvirati da je zuje pregovi i tako. Prvih 3 mjeseca sam imao problema s bareom, ali poslije je postalo lagano. Lik mi je povećao cijelnu sata na 80 kuna, odjebo sam ga i nastavio dalje sam radit.nisam baš previše radio 2 godine, svirao tu i tamo, ali zadnjih godinu malo više sviram. Naučio cijeli stairway to heaven, nothing else matters, fade to black, nirvanine stvari,smoke on the water(riff i solažu), californication cijeli, neke punkrock stvari, hrpu domaćih i stranih pjesama akordi i solaže, 10-tak klasičnih djela koje sam čitao po notama. Sad, nakon 5 godina sviranja tj ako maknemo 2 u kojima nisam skoro uopće svirao dakle 3 godine sviranja vrlo brzo kupujem električnu gitaru i osnivam bend.Bratić i ja smo napravili već 15-20 pjesama za dvije gitare, izmišljamo svoje pjesme i solaže, pišemo tekstove i tako.a ja sam njega naučio svirati. Dakle neke početbe stvari otići kod profesora ili kod nekog frenda kojem se nije bed s time zajebavat,a poslije guitarpro 5 i sviraj! samo nemoj odustat.i mislim da treba imat štimer jer puno bolje zvuči gitara kad je savršeno naštimana, a i 99% ljudi koji su završili osnovnu glazbenu ne bi bili u stanju sami savršeno naštimati.
__________________
Franjić promet, u svakom svom salonu, Franjić promet, nudi sve za kupaonu. Kvalitetan izbor i povoljne cijene, Franjić promet, najbolji za mene.
Boorek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 19:54   #153
ja sam prvo pocea svirati otherside, nothing else matters i smoke on the water, pa sam priša na akorde : hp ranjeni i ludi (em, C, G, Am, D), balkan(G, am, C, em), man who sold the world(A, D, C, F), Gospe od cukra (G, D, A)
__________________
It's better to burn then to fade away. Peace, Love, Empathy
NirvanaZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 22:28   #154
Prvu godinu samo tabovi sa neta. a kasnije: odaberem pjesmu, upalim winamp, pet sekundi po pet sekundi, play, pause, play,pause i skidaš dok ne skineš...........
jurajj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 08:02   #155
Quote:
scroller kaže: Pogledaj post
Evo, stvarno želim naučiti svirati gitaru, volim glazbu ( slušam rock, metal ) i mislim da je to jedan super hobi.

Ali, neznam odakle početi, ne žeilim sad na neke satove gitare ići, imam ionako dosta obaveza. Prvi put sam si kupija gitaru prije jedno 3 mj. i to neku klasičnu ( za one koji ne znaju, ta ima tri najlonske i tri metalne žice ) koja je jeftina ono full, ali služi svrsi.

Namjeravam kupiti električnu gitaru koja neće biti neki junk tako da želim steći neke osnove prije tog važnog koraka ( morati ću rintati negdi cilo lito da zaradim za nju ) a tu je i pojaćalo koje je dosta skupo, mada mi triba neko sobno malo.

Znam ljude koji sviraju u nekome bendu a mislim da nisu išli na satove gitare ili nešto tako, možda ni akorde neznaju vrag ih zna. Ali sviraju...


Sebi sam u knjižnici uzeja za poćetak jednu knjigu na engleskom jeziku uz koju dolazi CD koji prati sadržaj, pazite, zove se: " Guitar for Dummies", ali neka vas naziv ne zavara, knjiga ima oko 300 stranica i stvarno je izvrsna. ( dosa sam do 45. str. ) sporo to mene ide.

Prvo što sam poćeja su osnovni akordi, A, D, E, naućija sam ih ali ne mogu mijenjati pozicije prstiju baš brzo... i zuje mi žice ponekad a to je annoying. 10 dana stojim na 45. strani ko budala i ponavljam te akorde, nekako me prođe volja za ućenjem jer mislim da to ne mogu pa se u glavi izvlacim na to da imam smeće od gitare ( jedan je mudri gitarist rekao nešto u stilu " ako namjeravaš sinu kupiti gitaru, kupi mu odma pravu stvar a ne da ga prođe volja na nekome smeću), a s druge strane znam da nije do gitare, i ako ne naućim svirati nešto na tome "smeću" neće ništa bolje biti ni na el. gitari. Još nešto, kada gledam tablature na internetu vidim da je to sve većinom napisano bez akorda, zašto onda ućiti akorde?

Pomozite malo, opišite kako je tko od vas naućio svirati i sve što želite u vezi toga, da mi se vrati volja za napretkom u sviranju.
http://www.guitarnoise.com/article.php?id=78
tu bi trebo naci SVE za sviranje gitare, od imane zica do njihovog zapisivanja i citanja... bas SVE. ja sam tu naucio, i jos ucim. stvarno je jednostavno i besplatno, dobro opisano... jedino trebas biti mal jaci na engleskom (i naucit ces akorde na engleskom, al to kasnije pitas nekog frenda koji zna.. )

rock on!
__________________
It's all about the journey, not the destination.
eleshar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 21:01   #156
ja upisala u ars novu (u osijeku) za ucit gitaru...lijepo to ide
__________________
Kupio sam sebi na dar
Jedan mali zuti kisobran
Da zamijeni sunce kad pada kisa...
kix :P is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 23:48   #157
meni je pomoglo : http://www.justinguitar.com/html/Private_Lessons.html
Key$er is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 00:46   #158
ja sam vidio jednu blesacu kako svira zadnji dan osnovne skole nesto na gitari i rekoa to i ne izgleda tak tesko, ona sam lupa po gitari i nis posebno. mozda je tu moj sovinizam dosao do izrazaja,al sam si reko ak jedna blesaca to moze,onda mogu i ja.

uglavnom, uzeo sam si par knjigica sa objasnjenim akordima i prstohvatima(npr. skola za rock gitaru 1 i 2) te malo cacko po netu i malo po malo i bendanje malim prstom i te fore.
volja i gitara!
gefufna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 15:12   #159
Meni je gitara prvo osam godina visila na zidu u sobi pa sam se duhovno povezo s njom ko ninđa. A onda je došo moj susjed i naštimo ju je. Onda sam ju ja uzeo sa zida i pala mi je na pod. Kad naštimanu gitaru zvekneš na pod, dobiješ prvi akord od notthing else matters od metallice. Pa sam ja neko vrijeme bacao gitaru na pod, a onda sam zamolio frenda da me nauci manje invazivnu verziju akorada. Pa mi je on pokazo, a ja sam nabavio tablature pa skido. I nakon 15 godina, mogu se pohvalit da odsviram skoro cijeli intro od nothing else matters.
__________________
..kad imam vremena..
kimikaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 10:51   #160
a kako vezbati bass gitaru? da li postoje uopste neke vezbe kako bi se prsti "brze pomerali" )
__________________
"It isn't enough to talk about PEACE, one must believe in it. It isn't enough to believe in it, one must work at it"
anakinikola is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:42.