Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2003., 23:19   #1
Religijski mesoviti brakovi?

U danasnje vreme se veoma cesto desava da nas privuce neko ko nije iz naseg "dvorista", kojem se roditelji drugacije krste ili klanjaju, i ko neku drugu veru nosi, a cesto i ne nosi u srcu.

A onda dodje zaljubljivanje, kad se ne pita previse o veri, krstenju, obrezivanju...

Pa dodje cesto i veza, gde se vec razgovara o razlikama i slicnostima, povede se ponekad koji religijski razgovor uz kaficu ili toplo vino i finu klopu...

Pa onda kasnije mozda dodje i brak..a u braku, razlike vera...

Ona bi u crkvu, on u dzamiju, ona bi se molila svojim svecima a on mozda ne vidi smisao vere, ona nikad nije ni pomisljala na svete Knjige a on sve vise u njima nalazi svoj smisao..

Moje pitanje je...sta mislite..koliko je tesko ili lako ziveti sa nekim ko nije vase vere, a ne ocekivati istovremeno da on/ona promene veru..

Eto, mene bas to zanima.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 23:33   #2
vidi, pojma ti nemam
Ja sam iz sredine gdje je to normalno. Nikad se nisu postavljala takva pitanja. Osim medju pacenicima. A to vise nije ljubav.
Znam, problem je mnogo kompleksniji, ali ne znam dokle ces stic zamaranjem sa tim
Ja sam iz mijesanog braka, kao i vecina mojih prijatelja.
I ja jesam bila zbunjena, bez obzira koliko skladan brak bio, po mnogim pitanjima (kriza identiteta, teenage tripovi i sl.), ali sam mnogo dobila, s druge strane. Kad u totalu sagledas, to moze biti prednost, za oboje, za djecu.
Ali, trnovit je put...to zavisi od njih dvoje.
I od stupnja religioznosti, i od toga o kojim se religijama radi...i svakako prije braka bi trebalo rasclanit dosta toga. To je nesto kao uopsteno moje misljenje. Skromno.
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 13:43   #3
Re: Religijski mesoviti brakovi?

Quote:
Minam kaže:
Moje pitanje je...sta mislite..koliko je tesko ili lako ziveti sa nekim ko nije vase vere, a ne ocekivati istovremeno da on/ona promene veru..

Eto, mene bas to zanima.


Zapravo, ne znam je li lako ili tesko, ne znam kako se to moze odraziti na svakodnevni zivot.
Znam sigurno da je moguce. I kako god da okrenemo pricu, doci cemo na pojedinca.


A znam i da moze biti velika tragedija.
I opet cemo doci na pojedinca.

Nema(s) pravo ocekivati niti zeljeti, a jos manje raditi na tome da ti partner promijeni vjeru (osim ako to zaista zeli, zbog sebe, ne zbog tebe).
Ako nisi neke stvari u stanju prihvatiti (odnos muskarca i zene se ipak ne zasniva na religiji), onda je sigurnije, bolje i lakse traziti nekog u svom dvoristu. Sve statistike pokazuju da brak ima vece sanse za uspjeh ako par ima vise toga zajednickog, uvjerenja, porijeklo, nacin zivota, socijalni status, obrazovanje, tako i vjeru (ili nevjeru).
Dosadno za poludit.


Poznajem nekoliko konvertita (privatno, nema veze ni sa kime ovdje), ili su fanatici ili su laznjaci. Ne znam koga su varali, vjerojatno prvenstveno sebe.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 15:20   #4
Re: Religijski mesoviti brakovi?

Quote:
Minam kaže:
Moje pitanje je...sta mislite..koliko je tesko ili lako ziveti sa nekim ko nije vase vere, a ne ocekivati istovremeno da on/ona promene veru..

Eto, mene bas to zanima.
Pretpostavlja da je vrlo teško.Ne bih to nikom preporučio.
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 19:25   #5
Iz mog iskustva su onda jos "nevernici" i najbolji u ljubavi jer prihvataju cinjenicu da ja imam veru, ne namecu mi svoju, i uopste, ne lome koplja suvise oko toga.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 19:29   #6
Cool Re: Religijski mesoviti brakovi?

Quote:
Minam kaže:
U danasnje vreme se veoma cesto desava da nas privuce neko ko nije iz naseg "dvorista", kojem se roditelji drugacije krste ili klanjaju, i ko neku drugu veru nosi, a cesto i ne nosi u srcu.

A onda dodje zaljubljivanje, kad se ne pita previse o veri, krstenju, obrezivanju...


"Privuče"!?

Pa valjda mi ljudi ODLUČUJEMO što i TKO će nas privući?

Zašto želite dokazivati da vi ne upravljate sami sobom?

Nego...?

Kakvo "zaljubljivanje"? A što je to?
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 19:35   #7
Re: Re: Religijski mesoviti brakovi?

Quote:
I.L kaže:
"Privuče"!?

Quote:

Pa valjda mi ljudi ODLUČUJEMO što i TKO će nas privući?
Zašto želite dokazivati da vi ne upravljate sami sobom?
Nego...?
Kakvo "zaljubljivanje"? A što je to?
Bas u ljubavi najmanje odlucujemo sami, tu je i car zaljubljivanja...kad ne mozes da pojmis zasto te neko privlaci, a opet ne mozes da ignorises osecaje.

Dovoljno je mesta i prilika u zivotu gde moramo da upravljamo sami sobom...pa zar i u ljubavi?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 19:39   #8
Smile Re: Re: Re: Religijski mesoviti brakovi?

Quote:
Minam kaže:

Bas u ljubavi najmanje odlucujemo sami, tu je i car zaljubljivanja...kad ne mozes da pojmis zasto te neko privlaci, a opet ne mozes da ignorises osecaje.

Dovoljno je mesta i prilika u zivotu gde moramo da upravljamo sami sobom...pa zar i u ljubavi?
Hajde, hajde, ne budi tužna!

I u ljubavi moramo ODLUČIVATI! Moramo biti veći od sebe samih...

Il' ja to ne kužim... pošto sam - hladni bešćutni stroj!?
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 19:43   #9
Ma daj, ja bas necu da moram da odlucujem...prvo srce, pa onda glava sto se ljubavi tice.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 19:46   #10
Re: Re: Religijski mesoviti brakovi?

Quote:
I.L kaže:
"Privuče"!?

Pa valjda mi ljudi ODLUČUJEMO što i TKO će nas privući?

Zašto želite dokazivati da vi ne upravljate sami sobom?

Nego...?

Kakvo "zaljubljivanje"? A što je to?
Ne slazem se.
Ne odlucujemo tko ili sto ce nas privuci. Odlucujemo kako cemo se ponasati. Tu dolazi prica o upravljanju sobom.
Ako se govori o ljubavi izmedju muskarca i zene (da ne skrenemo s teme, samo o tome pricamo), nije istina da mozes birati tko ce ti se svidjeti, ali mozes birati hoces li se pokusati savladati ili ces popustiti svojoj zelji. Zbog ljubavi su se vodili ratovi, kraljevi su se odricali krune.
Svakakve gluposti su ljudi radili zbog ljubavi.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 19:50   #11
Sredina


Kod mješanih brakova je najveći problem u sredini iz koje potiče.

Ako živite u 5.AV u New Yorku vrlo je vjerovatno da vas nitko neće pitati niti će ikoga interesirati veza između muslimana i židova odnosno katolika i muslimana ili bilo koja druga kombinacija.

Kada bi mješoviti brak preselili u neku "Donju Mlaku" ili bilo kakvu sličnu "Mlaku" situacija bi se korjenito promjenila. Ne samo da bi brak bio vrlo otežan zbog pritisaka okoline, već bi ljubav u mnogim situacijama dolazila na pravu kušnju.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 19:51   #12
Dakle za mesane brakove je samo "treca zemlja" moguce resenje.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 19:55   #13
Re: Sredina

Quote:
preatorian kaže:

Kod mješanih brakova je najveći problem u sredini iz koje potiče.
Donekle točno!

Quote:
Ako živite u 5.AV u New Yorku vrlo je vjerovatno da vas nitko neće pitati niti će ikoga interesirati veza između muslimana i židova odnosno katolika i muslimana ili bilo koja druga kombinacija.

U tome i jest problem! Sjedinjene Države su bile masonski "raj" u malome... ali će se pokazati PAKAO u - velikome! Jer čovjek nikad ne smije gubiti identitet!

Quote:
Kada bi mješoviti brak preselili u neku "Donju Mlaku" ili bilo kakvu sličnu "Mlaku" situacija bi se korjenito promjenila. Ne samo da bi brak bio vrlo otežan zbog pritisaka okoline, već bi ljubav u mnogim situacijama dolazila na pravu kušnju.

Donja Mlaka je super... jer čuva čovjeka od izopačenosti sodomske "civilizacije"! Koja si uzima drsko pravo sebe proglašavati - ispravnom! I postavljati se kao - mjerilo - drugima!
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 19:55   #14
Iskušenje

Quote:
Minam kaže:
Dakle za mesane brakove je samo "treca zemlja" moguce resenje.

Naravno da ne. Ne znam na osnovu čega si izvukla taj zaključak.
Rečeno je samo da je vrlo vjerovatno da će ljubav u "Mlaka" sredinama često zbog različitih konfesija dolaziti u iskušenja.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 19:57   #15
Talking Ludi kraljevi u raljama aždaja...

Quote:
Blaise kaže:

Svakakve gluposti su ljudi radili zbog ljubavi.


Tu si potpuno u pravu!

I to su NAJVIŠE radili...
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 19:59   #16
Identitet

Quote:
I.L kaže:
U tome i jest problem! Sjedinjene Države su bile masonski "raj" u malome... ali će se pokazati PAKAO u - velikome! Jer čovjek nikad ne smije gubiti identitet!

Na koji način čovjek gubi identitet, ukoliko želi svoj život dijeliti sa osobom drugačijeg religioznog svjetonazora.

Znači ja ako sam židov ne bi trebao uzeti ženu muslimanku kako ne bi izgubio svoj identitet.

Slab neki identitet kad se tako lako gubi.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 20:04   #17
Re: Iskušenje

Quote:
preatorian kaže:


Rečeno je samo da je vrlo vjerovatno da će ljubav u "Mlaka" sredinama često zbog različitih konfesija dolaziti u iskušenja.
Da, svaki dan. Cijeli dan. Pogotovo kad dodju djeca.
Ali, ma gdje da covjek zivi, uvijek postoji nekakva "okolina" koja ce ti zagorcavati zivot.
U manjoj ili vecoj mjeri.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 20:28   #18
Zapravo, svako bi morao sam sa sobom da rascisti pre nego sto udje u mesanu vezu koliko je raspolozen da zrtvuje.

Ljubav mesanih religija bi morala da bude moguca a da se pri tome niko ne odalji od Boga, jer ako Bog moze da nas sve voli, trebalo bi da i mi mozemo da se volimo.

E sad tu su sve religije osim "nevernicke" neprakticne jer nas ogradjuju samo na jednu religiju. Tako recimo, ako hocu da budem dobra pravoslavna hriscanka ja ne mogu da se udam za nekog ko to nije. I tu mene vera zatvara. E sad, to nije u redu, jer to ne bi trebalo da bude tako.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 20:29   #19
Mogla bi neka dobra dusica i nama autsajderima objasnit tu foru s mlakama Koji vam je to fazon


P.S. ne mora bit uvjet al je daleko bolje ako se partneri slazu po vjerskim pitanjima. Sto mozda i ne mora znacit da su iste vjere. Nekad i dva krscanina mogu imat vece razlike u pogledima na religiju nego krscanin i budist... Ali ako u fundamentalnim stvarima koje nisu samo stvar unutarnjeg zivota nego i vanjskog ponasanja u drustvu, braku, sa djecom i partnerima i slicno postoje drasticne razlike sva je prilika da ce to puknut.

Znao sam jedan par u kojemu je cura bila katolkinja al sto se nekih tradicionalizama i moralki tice tak-tak. On je bio musliman. Nije bio vjerski zatucan i kad je zivio ovdje znao je otic u crkvu. Isto ako mu vjerujem ne bi bio problem otic u bogomolju bilo koje vjere koje je sve jednako postovao. Ali bio je dosta tradicionalan i konzervativan i tu je u stvari puklo a ne na vjerskoj osnovi.
Tako da ispada vise problem s razlikama u kulturama i mentalitetima nego religijama.

Sve u svemu zato sam da se ljudi drze svojeg ako mogu.

A ono sa zaljubljivanjem... na stranu rijetka zatreskavanja na prvi pogled valjda ti treba neko vrijeme da se na nekog navezes. Ako pazis na drustvo i odnose u pocetku nece se bas tako desit. Ako se nakalemis zbog neke trenutne privlacnosti pa se kasnije i zatreskas iako se ocito necete slagat onda je to nedostatak samokontrole, a ne nikakva prvenstva srca nad razumom. Zivotinje postupaju prema impulsima, a ne ljudi. Aj dobro zene su ionako nesto izmedju pa ih moramo svatit. Samo im ne treba dozvoljavat da same tu nesto izvode nego cim oce imat neko svoje misljenje
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 20:31   #20
Sto se tice mijesanih brakova, mnogi o tome ne misle u pocetku. Nije im vazna vjera niti bilo sto drugo. U braku onda one nevazne stvari postaju vaznima(vecini). Sve se vise gledaju mane.
Ja licno nikad nebih nametnula nekome svoju vjeru. To onda nebi bilo zbog Boga vec zbog mene, a takva vjera nije nikakva.
Minam je spomenula da brak sa ateistom nebi imao takav pritisak kao sa nekim drugim tj sa nekim koji vec vjeruje u nesto, razlicito nasem vjerovanju. Mozda je i u pravu. Mozda tom ateisti nebi bilo vazno kome se molimo, kako ce se djeca zvati, koju ce religiju djeca imati, ali opet taj ateist ne vjeruje u Boga. Ja nebih mogla zivjeti sa takvom osobom.
Sto se tice trecih zemalja, mislim da nije ni tu lakse. Vidjela sam primjere koji se pojavluju u braku, bas kao i da su u tim nekim nasim zemljama. Najvise zavisi do stupnja religioznosti.
Kako god da okrenes mislim da nije lako
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:05.