Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2013., 23:12   #221
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
a ti barataš informacijama da se tako ne radi?
ako se tako radi, cemu onda citanje tih djela, u cijelosti (vecinom, mnogi daju dijelove od ovih preopsirnih poput biblije, ilijade, odiseje..)?

zasto se onda za lektiru ne daju neke suvremenije knjige? knjige prilagodjenje dobi djece (nemojte me jebat da je proces knjiga za jednog sedamnaestogodisnjaka kojem je vrh susreta s birokracijom bio vadjenje osobne iskaznice), knjige u kojima se onak, mogu sazivjeti s likovima, knjige koje obradjuju problematiku koja bi im itekako dobro dosla (gro je prilicno dobrih knjiga o zlostavljanju u vezama, npr*) laurini biserni zubi tu malo znace

*e sad, moram priznati da sve takve koje sam nedavno citala sam citala na engleskom, prilicno su nove i pojma nemam jesu li i hoce li biti prevedene na hrvatski. ali, u svakom slucaju, poanta je da je to nesto sto bi tinejdjerima bilo daaaaleko bliskije i zanimljivije citati
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...

Zadnje uređivanje La_LuNa : 10.09.2013. at 23:17.
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 23:18   #222
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
ha jebote, zavrsila sam gimnaziju, zavrsila sam faks a ne znam kojim je dijalektom pisan ekvinocij. trebala bih jos biti u srednjoj.

toliko o interesu jednog tinejdjera za takva djela

btw, kao gimnazijalac imala sam glazbenu kulturu. na kojoj smo ucili o povijesnim razdobljima u glazbi, i slusali pratece skladbe. imali smo ispite koji su se medjuostalim sastojali i od toga da trebamo prepoznati glazbeno djelo koje nam profesor pusti.
na kraju sata kad bi nam ostalo vremena, a ostalo je skoro uvijek, profesor nas je poticao da donosimo svoje kazete (jebote, isla sam u skolu u doba kazeta ) i svaki smo sat slusali kasetu po izboru nekog od ucenika.
zasto je to neizvedivo s hrvatskim i s knjigama, lektirama, kratkim crticama?
ja u svom zivotu jos nisam cula za primjer da je profesor u srednjoj skoli takvo nesto trazio/dozvoljavao na svome satu. jesam u osnovnoj, ali u srednjoj ne

Ja sam u gimnaziji imala profesora hrvatskog (ovog iz price sa epom o Smail agi) koji je sa nama volio razgovarati o onome sto ucenici citaju ,koji nam je i (ucenicima) dosadnu lektiru ucinio dovoljno intrigantnom za citanje.

Bio je pun prica i anegdota o piscima i njihovim djelima;slusali su ga cak i razredni dezurni 'spavaci'.

Nazalost,moj sin nema takvog profu,vec neku nekreativnu strebericu.

(ne,nisam ogorcena,mali ima peticu,i zasad nema problema sa lektirom;istina,to je osnovnjak,a ne srednja.)
Aruena is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 23:21   #223
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
kako ne?
ajmo se (ono sto ja cijelo vrijeme govorim, al me nitko pretjerano ne dozivljava) prvesntveno skoncentrirati na vrijeme u kojem zivimo. na medije koji nas okruzuju i koji su, posebice djeci i mladima, puuuuno zanimljiviji i privlacniji od knjiga.
ne bi li u tom kontekstu trebalo prilagoditi lektiru vremenu a da bi se djecu koliko toliko potaknulo i privuklo citanju? nuditi im kao lektiru (nesto sto se, muko moja, oh, mora) stiva koja su im privlacna i zanimljiva, prilagodjena njima? da bi shvatili kako citanje ima svojih cari, a ne samo tupo blejanje u filmove?
to ce shvatiti citajuci ilijadu, odiseju, prousta? seriously?
ne.

opca kultura i znanje? smatram da citanka sasvim dobro i dovoljno to pokriva. u vremenu u kojem kultura citanja odumire srednjoskolska lektira kakva je danas (i vec jaaaako dugi niz godina) samo doprinosi sto brzem "bjezanju" od citanja.
ja sam se složila s tim da bi nastavu trebalo modernizirati. ali napad po lektiri kao glavnom krivcu zbog kojeg se ne voli čitati, potpuno je promašen. djeca ne vole čitati jer se teško mogu koncentrirati na jednu stvar dovoljno dugo, mozak im radi na više fronti od puta, a knjiga ih generalno ne zanima osobito jer zahtijeva koncentraciju i strpljenje.
slažem se da je to nešto s čim b se trebalo pozabaviti, slažem se da su neke knjige smrtno dosadne, ali ne slažem se da je, generalno gledajući, izbor knjiga koji im je ponuđen loš i nepotreban. upravo suprotno.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 23:24   #224
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
ako se tako radi, cemu onda citanje tih djela, u cijelosti (vecinom, mnogi daju dijelove od ovih preopsirnih poput biblije, ilijade, odiseje..)?

zasto se onda za lektiru ne daju neke suvremenije knjige? knjige prilagodjenje dobi djece (nemojte me jebat da je proces knjiga za jednog sedamnaestogodisnjaka kojem je vrh susreta s birokracijom bio vadjenje osobne iskaznice), knjige u kojima se onak, mogu sazivjeti s likovima, knjige koje obradjuju problematiku koja bi im itekako dobro dosla (gro je prilicno dobrih knjiga o zlostavljanju u vezama, npr*) laurini biserni zubi tu malo znace

*e sad, moram priznati da sve takve koje sam nedavno citala sam citala na engleskom, prilicno su nove i pojma nemam jesu li i hoce li biti prevedene na hrvatski. ali, u svakom slucaju, poanta je da je to nesto sto bi tinejdjerima bilo daaaaleko bliskije i zanimljivije citati
zlostavljanje u vezama! pa i ivicu je laura zlostavljala, jebote.

proces se obrađuje, čita se preobražaj. preobražaj je dosta jednostavniji. mislim da bi bio zločin izbaciti kafku iz lektire.
sreća pa se roditelje ne pita
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 23:28   #225
mimma, ocito si profesor hrvatskog, ili nesto vec jako srodno tome.

mozes li mi, molim te, odgovoriti, na pitanje iz naslova ove teme?
cemu to sluzi lektira?
ono, postoji li neka tocna definicija?
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 23:29   #226
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
kako ne?
ajmo se (ono sto ja cijelo vrijeme govorim, al me nitko pretjerano ne dozivljava) prvesntveno skoncentrirati na vrijeme u kojem zivimo. na medije koji nas okruzuju i koji su, posebice djeci i mladima, puuuuno zanimljiviji i privlacniji od knjiga.
ne bi li u tom kontekstu trebalo prilagoditi lektiru vremenu a da bi se djecu koliko toliko potaknulo i privuklo citanju? nuditi im kao lektiru (nesto sto se, muko moja, oh, mora) stiva koja su im privlacna i zanimljiva, prilagodjena njima? da bi shvatili kako citanje ima svojih cari, a ne samo tupo blejanje u filmove?
to ce shvatiti citajuci ilijadu, odiseju, prousta? seriously?
ne.

opca kultura i znanje? smatram da citanka sasvim dobro i dovoljno to pokriva. u vremenu u kojem kultura citanja odumire srednjoskolska lektira kakva je danas (i vec jaaaako dugi niz godina) samo doprinosi sto brzem "bjezanju" od citanja.

Suglasna.

(i jos dodati na popis Kafkin "Proces").
Aruena is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 23:30   #227
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
mimma, ocito si profesor hrvatskog, ili nesto vec jako srodno tome.

mozes li mi, molim te, odgovoriti, na pitanje iz naslova ove teme?
cemu to sluzi lektira?
ono, postoji li neka tocna definicija?
lektira služi tome da bi se mimma i njezini kolege pravili pametni.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 23:30   #228
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
zlostavljanje u vezama! pa i ivicu je laura zlostavljala, jebote.

proces se obrađuje, čita se preobražaj. preobražaj je dosta jednostavniji. mislim da bi bio zločin izbaciti kafku iz lektire.
sreća pa se roditelje ne pita
wrong.
citala sam i proces i preobrazaj.
opca gimnazija.
preobrazaj je bio shvatljiv. cak i dobar meni osobno, iako znam neke kojima nije. de gustibus..
ali proces..
proces me ubio u pojam do mjere da bih isla trazit kafku i cupat mu zanoktice jebiga, bilo mi je 17 i jaaaaaaako puno ljudi dijeli moje misljenje kad je proces, kao stivo za sedamnaestogodisnjaka u pitanju.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 23:32   #229
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
lektira služi tome da bi se mimma i njezini kolege pravili pametni.
cemu sad to
ja pitam jer me fakat, ono, skroz zanima. pitam po vec ne znam koji put na ovoj temi.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 23:38   #230
po meni su recimo Glembajevi i U registraturi puno bolji kao film nego knjiga

istina da recimo Lauru nije igrala briljantna Ljubica Jović te barunicu Ena Begović pitanje dal bi tak uspješno bilo

i zašto ne napraviti eksperiment i preko filma (serije) obraditi književno djelo ili da oni koji žele čitati neka čitaju pa onda usporedba film-knjiga
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 23:43   #231
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
wrong.
citala sam i proces i preobrazaj.
opca gimnazija.
preobrazaj je bio shvatljiv. cak i dobar meni osobno, iako znam neke kojima nije. de gustibus..
ali proces..
proces me ubio u pojam do mjere da bih isla trazit kafku i cupat mu zanoktice jebiga, bilo mi je 17 i jaaaaaaako puno ljudi dijeli moje misljenje kad je proces, kao stivo za sedamnaestogodisnjaka u pitanju.
zadnjih desetak godina se forsira preobražaj, pa i na esejima državne mature. no, pusti proces, ove godine su, recimo, jedna od tema na esejima bile marnkovićeve ruke. jako složena književnost, slažem se. možda presložena za prosječnog gimnazijalca. ali ja sam napravila sljedeće: čitala sam im naglas jednu po jednu priču, vrlo uživljeno 'odglumila' sve likove , i mogu ti reći da su bili oduševljeni. i marinkovićem i rukama. toliko o tome da se profesori ne trude.
da se nisu u školi bavili rukama i marinkovićem, velika je šansa da 90 posto njih nikad ne bi dragovoljno u ruke uzelo ništa tako složeno i lijepo. zašto bi to bilo šteta, ne trebam govoriti nikome tko je ruke pročitao.
to je ujedno i odgovor na tvoje drugo pitanje.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 23:45   #232
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
po meni su recimo Glembajevi i U registraturi puno bolji kao film nego knjiga

istina da recimo Lauru nije igrala briljantna Ljubica Jović te barunicu Ena Begović pitanje dal bi tak uspješno bilo

i zašto ne napraviti eksperiment i preko filma (serije) obraditi književno djelo ili da oni koji žele čitati neka čitaju pa onda usporedba film-knjiga
e pa moji su učenici za lektiru gledali glembajeve. to je filmčina, slažem se.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 00:07   #233
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post

ove godine su, recimo, jedna od tema na esejima bile marnkovićeve ruke. jako složena književnost, slažem se. možda presložena za prosječnog gimnazijalca. ali ja sam napravila sljedeće: čitala sam im naglas jednu po jednu priču, vrlo uživljeno 'odglumila' sve likove , i mogu ti reći da su bili oduševljeni. i marinkovićem i rukama. toliko o tome da se profesori ne trude.
da se nisu u školi bavili rukama i marinkovićem, velika je šansa da 90 posto njih nikad ne bi dragovoljno u ruke uzelo ništa tako složeno i lijepo. zašto bi to bilo šteta, ne trebam govoriti nikome tko je ruke pročitao.
Ja sam jedna od onih koji su spomenuli koliko je bitno imati kvalitetnog i posvecenog nastavnika,da bi djeca zavoljela citanje,a ti si se narugala spominjuci i matematiku i integrale i podkapacitetnu djecu i kako su roditeljima uvijek nastavnici krivi i slicno.

Sad samu sebe demantiras.
Aruena is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 00:13   #234
Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Ja sam jedna od onih koji su spomenuli koliko je bitno imati kvalitetnog i posvecenog nastavnika,da bi djeca zavoljela citanje,a ti si se narugala spominjuci i matematiku i integrale i podkapacitetnu djecu i kako su roditeljima uvijek nastavnici krivi i slicno.

Sad samu sebe demantiras.
ne demantiram ja sebe, nego ti čitaš postove kao i lektiru. ja sam samo ustvrdila to da su roditeljima loši profesori najčešća izlika za sve, a da vlastite propuste, te propuste i ograničenja vlastite djece niti vide niti priznaju.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 00:23   #235
Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Ja sam jedna od onih koji su spomenuli koliko je bitno imati kvalitetnog i posvecenog nastavnika,da bi djeca zavoljela citanje,a ti si se narugala spominjuci i matematiku i integrale i podkapacitetnu djecu i kako su roditeljima uvijek nastavnici krivi i slicno.

Sad samu sebe demantiras.
ja citam njen zadnji post upucen meni, i dozivljavam ga kao nesto u tonu "ja sam strucna, ne smijes me nista pitatati niti dovoditi moje misljenje u ikakvo pitanje, ja najbolje znam"..
pa se pitam kako bi se ona, kao majka jaslicara od 12 mjeseci osjcelala da sam ja odgojiteljica njenog djeteta i tako se postavljam prema njenim pitanjima u vezi vrtica
svi smo strucni u necemu.
okej.
ali, ja sam ovdje postavila konkterna pitanja.
sam naslov teme je VRLO KONKRETNO pitanje na koje jos nitko strucan nije dao odgvor
lektira.
ne zanima me definicija hrvatskog jezika kao nastavnog predmeta. ne zanima me vaznost "velikih knjizevnih djela" korz povijest.

zanima me sto LEKTIRA jest, sto bi ona trebala prvesntvemo donijeti ucenicima.
ako je odgovor citanje s razumijevanjem i slicno, skjuzmi, ali to 90% srednjoskolske lektire jednostavno nije velikoj vecini srednjoskolaca, a sjetimo se da je lektira ista prakticki u svim srednjim skolama, bez obzira bile one strukovne ili gimnazije.

primjecujem da mima cesto spominje drzavnu maturu i uspjeh na istoj.
ne pricamo o tome.
pricamo o LEKTIRI. o knjigama koje djeca trebaju proctati. citave, s razumijevanjem. jel to to? bit lektire? upasti na faks? nema nikakvog drugog znacaja nit vrijednosti u toj proctanoj knjizi? zasto bi lektira morala biti neko veeeeeliko cijenjeno knjizevno djelo? i to ISTA za sve ucenike, postavljali oni plinske bojlere ili bili profesori hrvatskog jezika?

sto konkretno ikoji srednjoskolac gubi ako ne procita Godota u cijelosti nego ga obradi na satu iz citanke; tj ajmo konkretnije, sto srednjoskolac gubi ako umjsto njega procta Tolkena i o njemu zustro raspravlja na blok satu?
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 00:35   #236
ili ajmo ovako:
ja cijelo vrijeme, priznajem, pricam o lektiri kroz prizmu sjecanja kako smo je mi obradjivali: bez pisanja, na blok satu, raspravljajuci. zaboravljam da i dalje velika vecina ucenika lektiru pise.
pa u tom duhu, ne bi li bilo skorz okej ucenicima dati popis od nekih, stajaznam, 5 obveznih knjiga korz godinu, a ostatak neka odaberu sami? neka pisu o svojim knjigama koje su proctali, neka karakteriziraju likove koji su se njih dojmili, neka izdvoje omiljene citate i objasne zasto ih se to dojmilo (to nje ono sto je meni jako nedostajalo kod obradjivanja lektira. neka osobnost, ono sto se MENE dojmilo u djelu)
nikad ne znas, mozda i profesor tako otkrije neku novu, dobru, zanimljivu knjigu

zadnji put mi se to desilo u 8. osnovne. nikad me poslije nitko nije pitao "sto si proctala, sto te se dojmilo i zasto"
bilo je samo "moras"
(slatka pricica za ovo vezano uz 8. razred, dosla mi je rodjaknjinja pred kraj godine u panici zbog lektira, prepisati moje lektire. kolegijalno sma joj dopustila da prepise ove obvezne, ali "moje" lektire joj nisam dala. bas sam kucka )

jel to smisao lektire? posebice (opet) u danasnje vrijeme?
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...

Zadnje uređivanje La_LuNa : 11.09.2013. at 00:41.
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 00:43   #237
jebemu miša, ljubice, vodoinstalateri ne čitaju godota. ako i pročitaju, ništa im se jako grozno neće dogoditi.
državnu maturu spominjem jer je njome profesorima na leđa stavljena golema odgovornost, a izbor lektire o kojoj pričamo i koja je tema, trudi se korespondirati s izborom tema za eseje na maturi.
nevezano uz to, izgubila sam čitavo popodne objašnjavajući ti što lektira je i zašto je važno čitati ju. kad si ti u pitanju, postigla sam ništa. sad zamisli da mi tvoje predrasudama nafilano dijete dođe na sat, koliki napor ja moram uložiti da ga uvjerim u to kako čitanje klasika književnosti nije uzaludno, loše ni pogrešno. jer njemu je mama rekla da ne čitajući ih, ionako ništa ne gubi. i jebatga sad..
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 01:07   #238

bez brige, ako ikad dobijes moje deriste, ono ce morat citati godota jer se to jednostavno, jebiga, mora al ce ga mater lijeciti debilnim, prilagodjenijim stivom tinejdjerima. imam curicu. tvajlajt rulz zao mi je sto ja nisam imala mater koja bi mene lijecila s primjerenim stivom kad mi je bilo 17 i kad sam ostala duboko traumatizirana procesom. ili proustom. isuse, brrrrrrrrr. jeb'li ga kolacici.
enivejz, jednako mi je tako jasno da je i zbog programa i drzavne mature na profesorima ogroman pritisak i zajeb...

al, na forumu smo. nismo na sastanku s ministrom. ajmo, bar na trenutak, pricati o onome sto bi bilo "idealno".
cemu bi lektira u danasnje vrijeme trebala sluziti.
jebene fakseve mogu upisati i obradjujuci stvari na satu.
odnos prema knjizi i citanju je nesto sto se, IMO, gradi kroz citav zivot.
a kad je srednjoskolska lektira u pitanju, vise je onih kojima je bila gadna, nego onih koji je cijene. barem ako se mogu postaviti u cipele tinejdera (je, i ja bih danas, s 30 u guzici i opakom frustracijom prema politickom poretku jako cijenila proces. vjerojatno. sa 17 mi je ostavio jebene traume).

hajmo pricati, makar lajali na mjesec, sto je potrebno da se i glas nas smrtnika i malih ljudi, ucenika, roditelja cuje kad je u pitanju jebena lektira.
kao knjiga.
kao medij koji izumire.
kao nesto sto su mnogi od nas jako voljeli, a zamjerilo nam se zbog lektire.
(nisam jedina, opet ti, mimma, kazem, provrti postove unazad).

zivimo u sugavim vremenima u sugavoj drzavi sa sugavim principima koji su zapeli onak, 500 godina prije cara. mozemo li bar ovdje pricati o tome sto ne valja? sto bi bilo bolje?
mozda jednom netko od nas postane ministar obrazovanja pa se sjeti da bi bilo superiska ubacit' fantasy u lektiru

:btw, moje dete je jos godinama daleko od ikakve, a kamoli srednjoskolske lektire. pace, nadam se da te godine nece niti dozivjeti u ovoj drzavi. al opet. forum sluzi diskusiji. pricajmo o tome sto ne valja.
i btw 2, moj muz nije plinoinstalater, al je graficki urednik i morao je cekati godota kako, zasto, beats me
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 01:13   #239
pa ali nista nisi rekla. mnogo govoris ali rekla bas i nisi. sori.
__________________
Bolje šutit nego ništa ne reć.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 01:27   #240
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Pa zapravo i nije.
Lektira bi trebala ilustrirati i približiti djeci književne pravce,povijest književnosti,teoriju književnosti,jezik,stil i odlike pojedinih razdoblja.
Biraju se djela koja su reprezentativna i na kojima je najlakše uočiti sve navedeno.
evo, meni je ovo jedno sasvim jasno objasnjenje cemu sluzi lektira
ne kuzim cemu tolko zgrazanje po djelima koja su u ponudi?
da bi se imalo vremena citati harijapotera, sumraksagu ili pedeset nijansisive


meni osobno, svaka knjiga iz nekog pravca sluzi da se kroz citanje dozivi vrijeme knjige, povijest, drustvo, aktualna problematika, filozofija....osjeti pisac...osjeti pravac....
kroz citanje knjige se stvara osjecaj o tom vremenu, vlastiti stav o pravcu, piscu, kojecemu....
pravci su dio nastavnog plana i programa, i to ne samo za knjizevnost nego i za likovni, glazbeni, filozofiju, povijest....

uopce ne znam kako se to moze nauciti iz nekih sazetaka.
pardon, moze se nastrebetati iz sazetaka, al po meni je onda bolje i ne uciti, ako je cilj samo nastrebati da je tamo nekad bio neki romantizam u kojem je zivio lik koji je pisao pisma voljenoj ili neki tamo realist u kabanici koji je prepisivao tekstove.
sto ej sazetije napisano, to se brze zaboravi.
tak nas mozak funkcionira

kuzim sto neki pokusavaju reci, da su nekima lektiru zgadili profesori, pa da im je onda lektira zgadila citanje...al cak i da se stavi da je lektira izbor, to nece promijeniti loseg profesora knjizevnosti niti ce znacajno pomoci da zavoli citanje

i ne znam sto ste se uhvatili samo profesora knjizevnosti....nama je tip iz engleskog stalno prezentirao razne pisce, kojekakva djela...dobro, on je prezentirao i film, i muziku, i likovnu umjetnost, ono , bas se trudio pojacat nam opcu kulturu...i potaknut nas na citanje i istrazivanje
ista stvar je bila i na njemackom, samo sto smo mi svi skupa bili nezainteresirani i sto nam je to bio pocetni jezik, pa nam je nivo za raspravljenje bio los...i nije nam se dalo
la ja sam na masu satova cula za kojesta sto bi valjalo procitati i hranila svoju motivaciju.

i poznam jako malo ljudi kojima je lektira zgadila citanje

meni obicno volju za zivotom (ne samo za citanjem) ubije osmosatno citanje hrpe izvjestaja i planova i kojekavih drustveno korektnih buljuvotina...
u takvim trenutcima mi se srednjoskolske arhaicne i dosadne drame/poeme/epovi cine ko slikovnice u odnosu na surovu stvarnost koju zaista moram procitati.

da bi uvjezbali citati sa razmumijevanjem, nekad moramo citati i ono o cemu nemamo pozitivan stav i pozitivna ocekivanja, a isto tako, moramo citati i cudan jezik, razlicit stil pisanja, boriti se sa nerazumljivim...eto, po meni je lektira dobra vjezba za to...

tak da, mislim da je lektira u osnovnoj skoli izgubila svoj smisao, jer bojim se da velika vecina roditelja sudjeluje, u citanju, pisanju, nametanju svog stava o knjizi (i prije i poslije citanja) i dijete je u tom procesu postalo mali robot koji mora sakupiti jos jednu peticu, bez da uopce pokusa razmisljati o procitanom (ako uopce i procita)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:09.