Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2018., 03:06   #1
Exclamation Promjene na podforumu

Dragi kolege,

zbog opce prilagodbe foruma promjenama u dinamici postanja i posjecenosti administracija je odlucila unjeti odredjene promjene u strukturi i nacinu upravljanja pojedinih pdf-ova.

Ovo je jedan od pdf-ova koji biljeze smanjenu aktivnost, a oduvijek ima odredjeni problem tematskog preklapanja sa nizom drugih pdf-ova (religija, alternativa, psihologija, filozofija..).

Nadamo se stoga potaknuti dodatnu aktivnost seljenjem tema na srodne podforume i time sirenjem baze potencijalnih sudionika. Daljnji potezi ce ovisiti o rezultatima, a u konacnici nije iskljuceno niti zatvaranje ovog pdf-a.

Zeljeli bi ovdje cuti vase misljenje glede navedenih postupaka i koliko se osjecate ugodno sa seljenjem, odnosno koliko vam je prihvatljivo sudjelovanje na spomenutim pdf-ovima nakon sto se teme tamo presele
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 19.03.2018., 08:29   #2
Dragi kolega, zahvaljujem na mogucnosti da se cuje i moje misljenje.

samo je jedan problem na duhovnosti, a to je prekomjerno kaznjavanje forumasa neistomisljenika. jedan po jedan..i evo sta je ostalo.

inace Duhovnost bi bila i treba da bude najposjeceniji pdf

nije problem tematsko preklapanje nego stavljanje duhovnosti u okvire koji joj ne pripadaju.
__________________
Surya Namaskar
Vatra14 is offline  
Old 19.03.2018., 10:08   #3
1.
Prvo bi se trebali upitati ZAŠTO je došlo do smanjenja aktivnosti na ovom pdfu koji je nekada u svoje zlatno doba imao veću aktivnost nego sva 4 pdfa zajedno koja si nabrojio.

ja znam zašto ali nesmin kazat ovod jer prijetnje forumašima i igranje pikada sa kaznenim bodovima zaista ne povećavaju ''AKTIVNOST '' .

Ali pisa san o tome na žalbama nebrojeno puta. i za sebe i za druge.

2. Ali ,bilo kako bilo , nije mi jasno zašto nehuroza i crvi u guzici*ako je smanjena aktivnost.

3. Zašto se to ne prihvati kao što se normalno prihvati zima u prirodi.
Jel u pitanju lova i broj klikova ili su samo u pitanju ''crvi u guzici'' ? *
==


*
crvi u guzici
= to je mistični metafizički duhovni simbol za ljude ili organizacije koji zbog nehuroze i unutrašnjeg nemira i vrpoljenja mijenjaju samo da bi mijenjali i čine samo da bi činili pa se čude zašto stvari idu naopako ili se kvare . u politici imamo primjer ljevičarstva /postmodernizma koji samo nešto kritiziraju parlatine radi ne priznajući dobro u stvarima i ne videći da mijenjanje samo pogoršava ionako krhke strukture.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 19.03.2018., 10:36   #4
U doba kad duhovnost poprima sve veće razmjere i izlazi iz kutije i poznatih oblika, vi razmišljate o zatvaranju?
Orlandia is offline  
Old 19.03.2018., 11:14   #5
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
3. Zašto se to ne prihvati kao što se normalno prihvati zima u prirodi.
Jel u pitanju lova i broj klikova
Ne bih rekao da je ovo samo "zima u prirodi" iza koje dolazi proljeće. Prije je nešto kao propast (neke drevne) civilizacije.

Nije u pitanju broj klikova, ne računamo na puno klikova na Duhovnosti. Razlog razmišljanja o gašenju podforuma je gotovo sasvim zamrla aktivnost (mrtvi podforumi se arhiviraju) i činjenica da mnoge teme na Duhovnosti mogu egzistirati na nekim susjednim podforumima koji su sasvim pristojno aktivni i gdje imaju šanse živnuti.

Slobodno širite raspravu i u kakvu Duhovnost biste željeli. Ali prije toga onda moramo raspraviti jedno ključno pitanje koje nije dobro odrađeno u startu podforuma - koja je definicija podforuma Duhovnost, što u njega spada i koja je to bitna razlika između Duhovnosti i tema o kojima se piše na Filozofiji, Religiji, Alternativi i Psihologiji, budući da se većina tema na Duhovnosti može smjestiti na neki od tih tematski mnogo određenijih podforuma. Mutna definicija podforuma u startu je još razumljiva, ali zato očekujem da se nakon toliko godina može savršeno jasno odrediti smisao i definicija Duhovnosti.
Anderlon is offline  
Old 19.03.2018., 11:35   #6
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
U doba kad duhovnost poprima sve veće razmjere i izlazi iz kutije i poznatih oblika, vi razmišljate o zatvaranju?
Pa da, više nikome nije zabavno ovdje imati duhovnu filozofiju. Oslabila je kritička oštrica, što je dobro, ali se pdf duhovnost svodila na to. Na mjesto gdje te strašni magovi potuku.
Nisam za zatvaranje, nikako, ali o preformaciji treba razmišljati i djelovati u tom smjeru.
duhovnjakinja is offline  
Old 19.03.2018., 11:44   #7
Mislim da bi jedino prihvatljivo bilo spajanje s pdf-om Alternativa, od ovih spomenutih pdf-ova.

Kako ja to vidim, postoje dvije vrste duhovnjaka; religiozno nastrojeni, pa bi njima pripadao pdf Religija, i s druge strane oni koji pripadaju nekoj alternativnoj duhovnosti.

Što se Psihologije tiče, ne vidim ništa duhovno u njoj samoj po sebi. Naprotiv, ona uglavnom djeluje po nekom racionalnom principu.
Filozofiju da i ne spominjem.
AceOfCups is offline  
Old 19.03.2018., 11:55   #8
Što je uopće duhovnost?
Zapravo u tome i je vic, jer tko zna nema što pisati.

Uglavnom duhovnost, tu, bi se trebala baviti iskustvom, pisanju o tome. Naravno može se pisati i o teorijama new agea što velika većina zainteresiranih za duhovnost, ne samo tu svud, i čine.
Što će reći da je to glavna tematika foruma, malo je ljudi koji su zaista u ovome, tako da onda i nema smisla.
Fantasist is offline  
Old 19.03.2018., 12:01   #9
Prilog za raspravu - jedna od tema na kojoj se u rasponu od 13 godina pokušalo pojasniti Što je to Duhovnost?
Anderlon is offline  
Old 19.03.2018., 13:47   #10
Mislim da bi bilo šteta ukinuti ovaj podforum jer se na njemu moglo puno slobodnije raspravljati nego na podforumu religija, a alternativa nije mjesto za mnogo tema koje su ovdje.
pronađena is offline  
Old 19.03.2018., 14:40   #11
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Mislim da bi bilo šteta ukinuti ovaj podforum jer se na njemu moglo puno slobodnije raspravljati nego na podforumu religija, a alternativa nije mjesto za mnogo tema koje su ovdje.
Imam dojam da i pdf religija opada. Šteta! Kršćana skoro i nema, katolika ako dva, tri. Zašto???
dominik01 is offline  
Old 19.03.2018., 15:59   #12
Podforum "Duhovnost" je otvoren u vreme kada nije postojao podforum "Alternativa" za sve one teme koje nisu pripadale "Religiji". Nekad je to zaista bio veoma posećen forum i ja sam bila jedna od onih koja je pisala skoro na svakoj temi. Ali, to je bilo davno - pre skoro 10 godina. Od tada se mnogo toga promenilo na forumu. Juče sam otvorila "Duhovnost" po prvi put nakon nekoliko godina i iznenadila se koliko je prazna. Uistinu ne znam šta bi se pisalo ovde, a da se ne može pisati na "Religiji", "Filozofiji" ili "Alternativi"... No, ja nisam dugo bila tu, tako da moje mišljenje možda nije toliko važno kao mišljenje onih koji danas redovno ovde pišu...
Enchantress is offline  
Old 20.03.2018., 11:22   #13
Duhovnost je potraga za samim sobom, ili za Bogom, svejedno, rezultat je isti., sto bi znacilo da mi zapravo ne znamo tko smo, sta radimo i kuda idemo., duhovnost daje odgovore.

...nema sta drugo da se radi, jer to je jedina igra koja postoji.

Anderlone drago mi je da si se javio, jer si ti karika koja nedostaje, koja sputava duhovnost na forumu. a zasto ti? nista osobno, razlog je jer imas kljuceve foruma, a iako je forum tvoje privatno vlasnistvo, usput je i 'opce dobro', sto znaci da 'situacija i razvoj direktno' utjece i na tvoj vlastiti duhovni razvoj. s obzirom da ti i nemas bas interes za duhovnim samorazvojem, sto je skroz ok, utjece na Srecu, i nedostatak iste.
Stvar je u odgovornosti, a ti si najodgovorniji, - sve dok imas kljuceve, jer s njima stize i karma., ni dobro ni lose, nego kako sijemo.

Duhovnost na forumu bi trebala da ide, kako i pise, slobodnim stilom, i sve bude ok, iako je vec i sada.

sta se tice klikova i tema, pa nema teme na kojoj ne mogu dat interesantan odgovor, kao i mnogi drugi forumasi, iako sam nedavno nes drugo indirektno napisao, ispricavam se. ne znam da ima vise produhovljenih intelektualaca igdje nego na forumu, divni ljudi, kojima kad das slobodu, em sta su zabavni i interesantni, komunikacija sluzi i opcem dobru.

ali kad ti se obrise post ili kazni nekakvim kartonom, banom, zbog sitne sale ili ko zna vise cega, pa naravno da interes opada, i duhovnost se preskace.
__________________
Surya Namaskar
Vatra14 is offline  
Old 20.03.2018., 11:39   #14
Quote:
Anderlon kaže: Pogledaj post
Slobodno širite raspravu i u kakvu Duhovnost biste željeli. Ali prije toga onda moramo raspraviti jedno ključno pitanje koje nije dobro odrađeno u startu podforuma - koja je definicija podforuma Duhovnost, što u njega spada i koja je to bitna razlika između Duhovnosti i tema o kojima se piše na Filozofiji, Religiji, Alternativi i Psihologiji, budući da se većina tema na Duhovnosti može smjestiti na neki od tih tematski mnogo određenijih podforuma. Mutna definicija podforuma u startu je još razumljiva, ali zato očekujem da se nakon toliko godina može savršeno jasno odrediti smisao i definicija Duhovnosti.
1. Ja već mjesecima imam namjeru ovo što ste vi napisali otvoriti na filozofiji
kao temu - Koja je razlika i sličnost filozofije i duhovnosti.

2. Jedan od 7 svetaca ovog foruma Sv Sigmund zanimljivo kaže da je duhovnost pojam parazit

3. Btw mislim da se duhovnost ne može točno definirati onako kako bi vi ili administracija htjeli kao što se ne može definirati što je to bog ili ljubav ili istina .

4. Što je to duhovnost što se tiče ovog foruma sam siguran !!

to ovisi o dobroj volji i konsenzusu administracije (vlasnik, moderatori ...

5. I U još nešto sam siguran. Ja zaista ne vidim potrebu zabrinutosti i ovog vrpoljenja i prebacivanja tema sa foruma duhovnost .

6. Bilo koji izgovor koji nađete da ste nešto prebacili na alternativu ,a nešto na religiju, a nešto ostavili ovdje može se pobiti dobro plaćenim advokatom. A sa drugim odvjetnikom može se pobiti odluka prvog .

dakle sve ovo je i dalje u domeni ''crva u guzici i nepotrebnog nehuroznog vrpoljenja prelijevanja iz šupljeg u prazno tj iz duhovnosti na altermativu

i u domeni , dva pravnika 3 mišljenja, a 2 moderatora 4 razne odluke

Lao Ce je na ove vaše manevre dao odgovor 3 tisuće godina ranije:

najbolji način da razbistrite mutnu vodu je da je pustite na miru


A vi mutite li ga mutite. (Sigurno ste svi ljevičari

Hebiga kada ne pitate mene za savjet nego radite po svoju
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 20.03.2018., 12:43   #15
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post

Lao Ce je na ove vaše manevre dao odgovor 3 tisuće godina ranije:

najbolji način da razbistrite mutnu vodu je da je pustite na miru


A vi mutite li ga mutite. (Sigurno ste svi ljevičari

Hebiga kada ne pitate mene za savjet nego radite po svoju
Odlično apostrofirano!!!

Sun Tzu je isto tako rekao kako postoje tereni na kojima se ne bori.

Nekako sam mišljenja da je odluka već donešena, a ovo je kost za puk. Duhovnost kao PDF i duhovnost koja je u nama i oko nas egzistiraju na sličan način. I jedna i druga treba lučonoše, tj. one koji će zapaliti mase. Bilo je takovih i bit će ih ponovo, kako na PDFu, tako i u stvarnom životu.

Nema smisla zatvarati nešto što je otvorenije, da otvorenije ne može biti.
Templarski red is offline  
Old 20.03.2018., 17:17   #16
Religija - verovanje u neko bozanstvo, odredjena praksa, odredjeni drustveni uticaj o kome se da raspravljati
Alternativa, umesto alternativnog nacina zivljenja i misljenja, na zalost - teorije zavera, propasti sveta na 1001 nacin, znanstveno apsurdne teorije
Filozofija - nacin logicnog razmisljanja

Duhovnost - nije verovanje, ali moze koristiti verovanje kao potporu, nije odredjeni nacin razmisljanja ili koncept, ali moze iste koristiti, nije fantaziranje o vanzemaljcima.
Ono sto duhovnost pre svega karakterise je iskustvo samadhija (ili kako god nekom drugom teminologijom) - stanje visoke mentalne koncentracije i fizioloske zadubljenosti.
Razotkrivanje misterije covekove svesnosti, pri cemu se ne koriste pre svega znanstveni aparati, vec vlastito telo-um.
Pokusaj da se bolje zivi. Bolje u smislu srecnije i harmonicnije. Zivotno podrzavajuce. Ljubavnije. Iskrenije. Pametnije.

Ako je ovo tacno, onda je jasno da duhovnost ne pripada ni pod religiju, ni pod filozofiju, a ponajmanje pod alternativu (takvu kakva je ovde), iako zapravo nema alternativu.
Onda je i jasno zasto posecenost opada i zasto se to nece dogledno popraviti.
Jednostavno, ne postoji dovoljno duhovnih ljudi, koji svakodnevno imaju iskustva, koja bi bila vredna da se podele sa drugima.
Ili ih cak mozda i ima, ali ne mogu/ne zele ovim putem to da podele sa drugima.
U medjuvremenu, vecina nas je vec iznela svoje koncepte, svoja iskustva (koja su po prirodi stvari vec iskusana, dakle mrtva).
Nedostaje zivotnosti, te se stoga javljaju vec godinama sve vise "padobranci" iz ostalih foruma, koji hoce da duhovnost prisvoje - vernici, filozofi (nesto manje) i fantazirajuci alternativci. Cak i psiholozi.

Po meni, forum duhovnost, ako hoce da prezivi, treba da bude "strucnije" orjentisan, znaci vise "sektaski" - glavnu rec treba da vode, hare krisna, hatha yoga, shri cinmoy, sai baba, razni krcanski redovi, dervisi... Da se vise pise o meditaciji, molitvi, koncentraciji, osecajima i mislima, mantranju, asanama, razvoju vrlina, drustvenim interakcijama... a tek tu i tamo da glavni budu "univerzalne sveznalice".

Naravno da neka univerzalna duhovnost nadilazi sve to, ali ta duhovnost je cesto samo "duhovnost" - nekakav koncept u oblacima, neopravdani osecaj nadmocnosti, izgovor za nerad, sukob egoizama... ili ako uzmeno da su vec svi prosvetljeni, ili da je ne-dualizmus prava stvar, onda niko nikada ne bi trebao da napise ni jednu rec ovde.
Svi smo mi na putu i svako od nas ima neke probleme, ali je nasao i neka resenja. Ako postoji interesovanje za razmenu, forum ce ziveti, ako ne nece.
Dragan is offline  
Old 20.03.2018., 17:25   #17
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Po meni, forum duhovnost, ako hoce da prezivi, treba da bude "strucnije" orjentisan, znaci vise "sektaski" - glavnu rec treba da vode, hare krisna, hatha yoga, shri cinmoy, sai baba, razni krcanski redovi, dervisi... Da se vise pise o meditaciji, molitvi, koncentraciji, osecajima i mislima, mantranju, asanama, razvoju vrlina, drustvenim interakcijama... a tek tu i tamo da glavni budu "univerzalne sveznalice".
O ovome sam i ja razmišljala.

Možda ne bi bilo loše vratiti "Duhovnost" pod okrilje "Religije". Tako je i bilo u početku. Možda vremenom taj podforum privuče osobe kakve je Dragan opisao. Radije to nego ga potpuno izbrisati.
Enchantress is offline  
Old 20.03.2018., 18:07   #18
To onda poistovjećuje religijsku mistiku sa duhovnošću pa ne znam je li baš tako razdvojeno. Kako razdijeliti mistiku neke vjerske skupine izmedju religije i duhovnosti?

Recimo po čemu mistika katoličkog sveca ide na jedno ili drugo? Po čemu je kontemplativna praksa budiste ili hindusa ovdje ili ondje? To je opet po meni tematsko dupliranje.

Takodjer, nisam siguran da je to konačna, jednoznačna i univerzalna definicija duhovnosti. Cak niti unutar hinduizma samadhi nije cilj svih niti kontemplativnih praksi, za budiste je njegov ekvivalent tek sredstvo koje je potrebno samo do određenog stupnja, napredniji stupnjevi su po vlastiti cilj pomalo visak, a niti važnost ovih bitnijih razina nije univerzalno prihvaćena.

Rekao bih da je sve to opet previše ograničeno tumačenje, a i dalje preklapajuce sa religijom. Sa druge strane sirenje polja značenja čini definiciju nemogućom, a preklapa se sa još više pdf-ova.

Slažem se sa idejom religije i duhovnosti kakva je ranije bila, no šef nije sklon tom rješenju.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 20.03.2018., 19:03   #19
Znači li to da podforum duhovnost ne bi čak bio dio podforuma religija, nego bi potpuno bio izbrisan?
Kako i zašto smo ovdje nije isto piotanj na filozofiji i na duhovnosti.
pronađena is offline  
Old 20.03.2018., 19:13   #20
Ne znam kako je prije izgledao taj spoj Religije i Duhovnosti, ali ako je u prošlosti funkcionirao, zašto je uopće došlo do razdvajanja.

Danas ima puno ljudi koji prakticiraju neki oblik duhovnosti, a istovremeno se groze religija.
I taj će se trend nastaviti u budućnosti, pa mislim da bi spajanje pdf-ova bilo dugoročno pogrešno.
AceOfCups is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:27.