Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2015., 11:12   #1
Gastarbajterski život-rad na terenu

jesti li ikad razmišljali,bili u poziciji zarađivati na ovaj način,i koliko vas možda ima u planu na ovako nešto...

nedavno sam bio u društvu par ljudi,poznajem jednog od njih,koji rade u tunelgradnji, rade uglavnom vani,po Europi,odnosno svijetu...

obično ih nema nekih 2,5-3 tjedna pa su onda opet neko vrijeme doma i onda opet nazad...

znam,to je jbn posao,gledao i fizički,jer su tamo maksimalno iskorišteni,ali opet nije ni ovdje ništa bolje ljudima koji rade...eto susjed mi isto radi slično,u građevinskoj firmi,ima satnicu od 230-240 sati mjesečno,uz godišnji kada gazda odluči za 700-800eura,i narvno ne sve preko računa...

dok ovi,nemaju tamo nekih troškova,u u jednoj godini mogu donijeti pristojan keš,koji ti kad si u 30-ima dosta znači...

naime,kad gledaš,život negdje u Europi je poprilično skup-samo rentanje,dok ovdje,da sagradiš kuću i li nešto svoje,možeš dobro živjeti s time,i možda kasnije s nekom ušteđevinom sa strane nešto svoje otvoriti da s time živiš...

ovo sve pričam jer imam dosta primjera koji su otišli van unazad godinu-dvije (Irska,DE,Austrija...) i daleko je to od nečega sjajnoga....

vaše mišljenje,iskustva...?
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 14:50   #2
Kakvo rentanje? Ako govoriš o terenskom radu, tu bi ti firma trebala osigurati i prijevoz i smještaj? Ako radiš kao gastarbajter, ti privremeno seliš tamo, ali tada se zapošljavljaš jednako kao i domicilno stanovništvo.


Iskreno, i sam sam za tu opciju privremenog rada vani, bilo kao terenac ili gastarbajter, kako bih si osigurao neki start(odnosno stambeno pitanje rješio). Nisam za dugoročno ostajanje vani, jer mislim da se ne bih osjećao domaće(ok, možda se varam, ali odavdje imam takav dojam).
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 02:03   #3
najbolje je kao terenac, jer se lako možeš vratiti kući, a firma snosi troškove vozila, smještaja, putovanja i sl. Naše firme plaćaju dnevnice koja nigdje nije ispod 60EUR-a, i još osnovna plaća. To je za radnike, za poslovodstvo puno više. Ja sam tako preko Đure Đakovića godinama u Engleskoj, a da pređem u englesku firmu, dobivam puno veću plaću, ali nemam plaćen smještaj, vozilo, a i zarađivam za tuđu firmu, a ovako našoj firmi otvaram vrata vanjskog tržišta. Sve u svemu kao terenac nije loše,
gromacnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 10:58   #4
Quote:
gromacnik kaže: Pogledaj post
najbolje je kao terenac, jer se lako možeš vratiti kući, a firma snosi troškove vozila, smještaja, putovanja i sl. Naše firme plaćaju dnevnice koja nigdje nije ispod 60EUR-a, i još osnovna plaća. To je za radnike, za poslovodstvo puno više. Ja sam tako preko Đure Đakovića godinama u Engleskoj, a da pređem u englesku firmu, dobivam puno veću plaću, ali nemam plaćen smještaj, vozilo, a i zarađivam za tuđu firmu, a ovako našoj firmi otvaram vrata vanjskog tržišta. Sve u svemu kao terenac nije loše,
kao terenac sam i mislio...

imam prijatelja koji radi tako,doduše u građevinskom sektoru,ja sam strojarstvo,pa nije loše...

on tako radi već 10-ak godina,ono,ima naravno svoje nedostatke,ali dosta je toga napravio kao mlad kaj nebi da je bio u hrvatskoj stalno...

ti inženjer ili?

kako je s đurom,koliko bi trebalo biti u sl. brodu da kreneš na teren...

jel ima ljudi iz drugih krajeva pa se skupiti za neko odredište ili baš morate dolaziti na posao u brod?
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 23:15   #5
mi smo ĐĐ TEP što nema veze sa originalnom montažerskom firmom ĐĐ Bilfinger montaža. Nas u TEP-u ima oko tisuću, u Bilfingeru više od tisuću, i oni su samo na terenu. Mi možemo biti na terenu, ali smo dobrim dijelom i u raqdionici, što nije loše za radnike da si poprave krvnu sliku. Ja jesam inženjer strojarstva i vodim jedan teren u Margamu - Wales, trenutno sam sam,, ali će od veljače postupno doći oko 70 ljudi, još je jedan teren u Dublinu, tamo dolazi oko 150 ljudi. trenutno se otvara i jedan u Templebroughu, isti kao ovaj ovdje, tako da imamo više dobrih bravara i zavaraivača ne bi slijedeće ugovorene poslove podugovarali nego bi ih mogli raditi samostalno. Sve u svemu, i je malo i nije, kako se uzme. Vidi sami kreiramo bauštelu, podugovaramo skele, dizalice, logistiku, i normalno ako dobro ugovoriš možeš ljudima dati pristojno i zaštititi ih na baušteli da nemaju nikakvog dodatnog troška da to što dobiju od firme, ostaje im čisto, jer ako je u trgovinama hrana jeftinija nego kod nas, a ako žive u kućama po nekoliko njih, 4-6, i ako kuhari odu sat vremena ranije da naprave jelo, kad se ljudi vrate da je gotovo, ne mogu potrošiti baš puno. A i ima Sport direct i Primark za robe koje su puno jeftinije nego kod nas, jedino je pivo u pubu skupo, oko 3 funte, ali je u trgovini isto kao i kod nas. A ideš u pub samo preko vikenda, ne ideš radnim danom
gromacnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 11:09   #6
Ja sam bio na terenu od 1999 do 2011 i sve što mogu reći jeste da je to kruh sa stotinu kora.

Na žalost, nisam imao sreće da radim u nekoj normalnoj firmi, nego sam prvih 5-6 godina skakao od jednog do drugog obrtnika... kako koji prestane plaćati, ja odem dalje i tako u krug.
Tek 2008 sam došao u jednu stabilnu firmu u kojoj je bilo sve pod konac, pa je bilo dobro, i što se tiče novaca i što se tiče uslova rada.

2011 mi je jednostavno dosadilo guliti po terenu, pa sam dao otkaz, kupio opremu i započeo raditi ovo što radim i danas.

Generalno, ako imaš iole dobre uslove- terenski život i nije tako loš... svašta vidiš i doživiš, pogotovo ako imaš dobru ekipu sa sobom.
Međutim, ono što ti sigurno fali je vrijeme koje bi možda potrošio kod kuće, na gradnju, druženje, obitelj i slično.
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 13:56   #7
@Gromacnik, u susjedstvu smo(govorim o par sela razlike, ako si odandje), pa me zanima kakva bi situacija bila s zapošljavanjem novoobučenih zavarivača, koji nemaju radnog iskustva? Koliko je bitan jezik u poslovanju po terenima(kod vas, ali isto me otprilike zanima i za ostale pogone ĐĐ)?


Trenutno nemam mogućnosti, ali zainteresiran sam za polaganje zavarivačkog tečaja u vlastitoj režiji kroz godinu dana, samo ne bih to poduzimao ako nemam perspektivu s time
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 18:17   #8
[QUOTE=rocket86;57039436]@Gromacnik, u susjedstvu smo(govorim o par sela razlike, ako si odandje),

Rocket 86, nitko sam ne plaća jer je cijena tečaja oko 20.000kn, bilo za TIG ili za REL, tečaj ovisno o tvojoj spretnosti traje od mjesec do za pojedince i do pola godine, takve sam ja zapošljavao, normalno rodbinu koja je odma mislila da je bogom dana, tako ti si nađi štelu da pohađaš tečaj u TEP-u, nakon tečaja sad potpisivaš ugovor da ostaješ raditi izvjesni period, i nakon tečaja i rada u radionici, ako pokažeš malo htijenja, možeš solidno raditi i zarađivati. Za teren uvijek ima vremena, ali TEP-ovi zavarivača na stotine ima u Africi, po Njemačkoj a ako ideš preko TEP-a sad nećeš zarađivati više od 2.500EUR-a, jedino kako sam naveo nemaš u Engleskoj ako nećeš nemaš potrebe potrošiti. Jedino ako su bauštele u Engleskoj blue book, onda imaš satnice od 19, 24 i 29funti/ sat, ovisno koji je dan u tjednu. Sve u svemu,vrijedan zavarivač svijećom se traži, kako sada tako i ubuduće.
gromacnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 21:17   #9
Ne znam, ali 20 tkn i nije neka lova za platiti, to što većina ide na to da ne plati, pa je dulje vezana, je druga stvar(ako je plaća 2000-2500 neto, kako spominješ, nije problem, ali kod npr montaže spominjalo se 1400 neto, a onda se razlika od 20 tkn isplati kroz par mjeseci).


Znači, ni to ne ide bez štele Samo da ponovim sažeto, jesam li dobro razumio, odradim tečaj kod njih(u TEP-u), i onda nakon toga radim neko vrijeme(zaposlen) u hali, a ako poželim, opet, nakon nekog vremena, mogu ići van? Tečaj se upisuje u radnu knjižicu?
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 00:35   #10
@ rocket86 odlicno razmisljanje sam ulagati u sebe i svoju buducnost.
Samo bi ti dala tu savjet da nades nekoga tko je to uradio.
Jer ako je vako uobicajno u toj struci, je to i uhodan Modus. Znaci oni plate taj novac, ti se obavezujes raditi kod njih naprimjer godinu dana (bilo bi zanimljivo da netko kaze koliko dugo) i oni sretni jer znaju da imaju radnika godinu dana, koji nece traziti povisenje place itd.

U njemackoj su takvi ugovori ne vazeci, ali zato ima danas klausule Koje su dozvoljene kao "ako radnika napusti firmu prija 31.12.2016, mora vratiti firmi novac koji su ulagali u njegovu specializaciju".
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 01:10   #11
Ja sam čuo dvije stvari.

Ugovor(doduše za drugi pogon u ĐĐ) na 5 godina. Ako odeš prije, vraćaš novce za tečaj firmi.

Obuka nije jednaka kada oni plaćaju(i sebi obučavaju) ili kad ti njima plaćaš. Ovo drugo je glasina, koja može biti istina, ali i ne mora.
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 08:21   #12
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Ja sam čuo dvije stvari.

Ugovor(doduše za drugi pogon u ĐĐ) na 5 godina. Ako odeš prije, vraćaš novce za tečaj firmi.

Obuka nije jednaka kada oni plaćaju(i sebi obučavaju) ili kad ti njima plaćaš. Ovo drugo je glasina, koja može biti istina, ali i ne mora.
Ovo treba provjeriti, pa ako je tocno pustih ih da te obuce po svome, odradis koliko mislis da ti treba za ispraksat se, pa kad mislis da ti je vrijeme za ici dalje platis im tecaj i odes
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 21:46   #13
samo malo da se nadovežem, firma je stalno radila školu zavarivanja, kadrovi izlazili i odmah nakon škole dali otkaz i za boljim novcima u svijet. To je bilo do prije jedno godinu dana, sad su uveli da ih vežu za firmu, ja vjerujem jedno dvije godine, mogu provjeriti. Znam da je moj nećak koji je '96. godište, nakon tečaja koji je polagao, doduše pola godine, jer većinom nije niti išao na tečaj, kad je završio, radio je jedno 8 mjeseci, i prvom prilikom nisu mu produžili ugovor. sestra odma zvala, ja reko sestri, ne brini, za takvo zvanje - unutar mjesec dana naći će posao. Zaposlio se u Montingu u zagrebu, nijebilo mjesec dana, na kraju saznam, dečko je dolazio u 7i nešta na posao, u 15 do 3 obučen, spreman za kući, - jebavo radnu disciplinu svima ostalima, a tek počeo raditi
gromacnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 16:42   #14
Pozdrav,

Dobila sam ponudu za London (preko poznatih) za rad na jednom projektu kuharskom u Londonu.
Projekt počinje idući tjedaN, i odlučila sam ići, minimalno će trajati do Božića..a možda i kasnije.
Imam nekoliko pitanja....pa bi trebala hitnu pomoć jer uskoro krećem.
Dakle, prvih tjedan dva ću dobivati novac na ruke tj preko nečijeg računa (opet poznate osobe) a nakon toga vjerujem da ću morati krenuti leganlno.
S obzirom da prvi dio priče traje do Božića, da li mi je za zadnjim mjesec dana nužno imati purple working permit i na koji način dođem do nje?
Koliko sam čitala moj poslodavac me treba sponzorirati (što to znači ?)??

Također priča se o self emplymentu tj da sam samostalni zaposlenik a ne worker ...ali me zanima što to znači u praksi.
Kako mi je 100 funti radni dan molim Vas da mi pojasnite na tom dnevnom honoraru koliko taxa plaćam u jednom (worker) i drugom slučaju (selfemployment)?
Također da li moram imati insurance?
I znam da postoje određeni poticaji ako zarađujem manje od 30 000 funto godišnje kao npr 70% iznosa stanarine.
Molim pomozite, vremena je malo a pitanja puno.
Zahvaljujem !!!!!!
_________________
Mojra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:37.