Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2006., 12:13   #1
Kako pripremiti meso da ostane sočno?

Daklem, nisam baš neki teški mesožder i do udaje mi se prehrana pretežno zasnivala na juhicama, varivima, povrću na lešo s maslinovim uljem i pilećem fileu ili ribi.
Moje zlato je teški mesožder, ne pretjerujem nimalo, a uz to i zanovijeta
Dakle, pitanje je kako pripremiti svinjetinu, junetinu, teletinu... da meso ostane sočno? Postoji li neka pretpriprema kojim mogu natjerati recimo kotlet da bude mek? Ili je fora možda u pacu, temperaturi ulja, vrsti masnoće, minutama pečenja?
Kako vi pripremate, šnicleke od buta, filee, kotlete, bifteke?
Kopala sam po netu, ali nigdje nje striktno objašnjeno da recimo šnicl od svinjskog buta moram natuč, pa posolit pa čekat toliko i toliko vremena i onda ga pržit x minuta s jedne i x minuta s druge strane
Molim, podijelite sa mnom svoja iskustva!!!!
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2006., 12:20   #2
Evo sam baš prepisala teoriju:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=130881
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2006., 12:23   #3
Fala! Kopipejstnula

Ajmo vidjeti, možda se netko od muških javi. Ima ih dosta, oni bi trebali biti virtuozi s mesinom
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2006., 12:26   #4
Probaj nabaviti knjigu Peter Barham: The science of cooking (2001, 240 p) ISBN: 3540674667, unutra imaš sve u detalje. S receptima. Knjiga je ge-ni-jal-na.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2006., 12:30   #5
Ok. Idem vidjet dal ju mogu prek neta naručit
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 13:19   #6
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Probaj nabaviti knjigu Peter Barham: The science of cooking (2001, 240 p) ISBN: 3540674667, unutra imaš sve u detalje. S receptima. Knjiga je ge-ni-jal-na.
Ima li nesto slicno, ali na hrvatskom jeziku?
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2006., 17:24   #7
Evo za pohanu svinjetinu (snicli i krmici) da ostane meka.
Dan ranije (ili navecer za drugi dan) ih natopi u mlijeku i od najtvrdjeg komada svinjetine dobijes fine meke snicle. Trik mi je prodala kuharica u resticu gdje idem na gablec.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2006., 17:33   #8
gle koka: jedini pravi način da meso ostane sočno (baš onako ful ko krmenadli na roštilju iz crtića na koje ti odmah cure sline) je da se koristi svježe meso koje nikad škrinju vidjelo nije! što god napraviš od njega bit će ti sočno koliko god ga pekla. najbolje meso za roštilj je svježe meso.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2006., 17:41   #9
Quote:
x-type kaže:
najbolje meso za roštilj je svježe meso.
za sve, ne samo za roštilj

ovisi i čije meso kupiš
npr. ipercoop ima tvrde i žilave krmiće i vratinu (po meni bar)

krmenadli za roštilj postaju mekani kak putar ako ih veće ranije namažeš maslinovim uljem i staviš u frižider
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2006., 17:19   #10
Quote:
x-type kaže:
gle koka: jedini pravi način da meso ostane sočno (baš onako ful ko krmenadli na roštilju iz crtića na koje ti odmah cure sline) je da se koristi svježe meso koje nikad škrinju vidjelo nije! što god napraviš od njega bit će ti sočno koliko god ga pekla. najbolje meso za roštilj je svježe meso.
Gle, ne živim u HR. Meso kupujem u velikim supermarktima na periferiji grada jednom tjedno za cijeli tjedan. Nemam mesnicu u kvartu, ovdje je to normalno. Ak i postoji kakva malena u blizini meso je u njoj neljudski skupo.
Meso nemrem kupit na šnicle, moram kupit hrgu mesa koju onda sama trančiram. Dvoje nas je, mi nemremo kilu i pol mesa odjednom pojesti. Meso ne zaleđujem prečesto, ali desi se.
Ono kaj mene zanima jest mogu li tanke šnicleke od junećeg buta recimo ispeć na naglo, a da budu fine meke, koliko dugo pečem meso ovisno o vrsti, debljini šnicla ili tonaži pečenke i takve stvari....
Kaj se roštilja tiče, nemam uvjete za roštiljanje
Dosta ste mi već pomogli. Svi savjeti su dobro došli
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2006., 22:50   #11
meni baš roštilj nikad ne ispadne tako dobar kao od svježeg mesa! a maslinovo ulje na meso NIKAD ne stavljam jer mi je to blj kombinacija. (da ne bi bilo zabune, konzumiram jako puno maslinova ulja)
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2006., 11:50   #12
šnicle i slično moraš na vruuuuuće ulje da se začepe/zapeku sve pore na vrhu, tako da tekućina ostane u mesu. Poslije sniziš temperaturu u radiš po starom.
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2006., 17:20   #13
Quote:
Shoki kaže:
šnicle i slično moraš na vruuuuuće ulje da se začepe/zapeku sve pore na vrhu, tako da tekućina ostane u mesu. Poslije sniziš temperaturu u radiš po starom.
Koliko dugo ih pečem s jedne pa s druge strane ovisno o vrsti mesa i debljini šnicla?
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2006., 17:41   #14
Quote:
Dora K kaže:
Koliko dugo ih pečem s jedne pa s druge strane ovisno o vrsti mesa i debljini šnicla?
da, ovisi o debljini snicla

evo kako ti ja radim, da ti bude lakse (za tamna mesa):
stavis meso na vrelo ulje i peces ga na toj strani dok se na gornjoj strani ne pocnu pojavljivati kapi krvi (to znaci da je donja polovica gotova), onda ga okrenes i peces jos toliko na drugoj strani (ako je snicla jako tanka onda kratko na drugoj strani).
Ako je komad mesa malo deblji (biftek recimo), smanji malo vatru nakon sto se lijepo zapeklo s donje strane (a jos nije krv provirila)- da nebi zagorilo
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2006., 17:46   #15
undercover, zaslužila si kavu kad dođem u Zg
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2006., 14:16   #16
ja skoro uopće ne koristim maslinovo ulje
ne mogu se nikako priviknut na miris
ali krmenadli samo lagano premazani (ne utopljeni tak da se poslije cijedi ulje sa njih) i drugi dan pećeni na roštilju su izvrsni
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2006., 17:21   #17
Quote:
polly kaže:
ja skoro uopće ne koristim maslinovo ulje
ne mogu se nikako priviknut na miris
ali krmenadli samo lagano premazani (ne utopljeni tak da se poslije cijedi ulje sa njih) i drugi dan pećeni na roštilju su izvrsni
Ja bih pojela i komad drveta, sam da je s maslinovim uljem, ali ovaj moj to ne bu htio jesti
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2006., 17:26   #18
Ovo sam skinula s www.ezoboard.com, mame i bebe:

"...
- DA PEČENJE NE BUDE TVRDO

Ako je meso veoma svježe,pečenje će biti tvrdo.Da biste to spriječili,sipajte preko mesa čašicu ruma ili konjaka.Miris alkohola će brzo ispariti,a pečenje će biti izvrsno.
Pri pečenju mesa ne treba u njega zabadati vilicu jer tako istječe sok,a meso se raspada,meso treba okretati samo kuhačom.


- za pecenje mesa nemam nekog savjeta, ja to nekako otprilike znam....evo recimo debljina mesa ide po centrimetrima 1 cm 10 minuta....


- MESO ce se brze smeksati ako mu pri przenju dodamo nekoliko kapi sirceta.
PECENJE ce dobiti pikantniji okus ako meso premazemo senfom i tako ga ostavimo da odstoji nekoliko sati.


- Ako meso stavite u vrucu vodu kuhat, meso ce biti ukusnije, a ako ga stavite u hladnu pa zakuhate bit ce ukusnija juha.


- Ako se meso koje ste pekli ili pirjali primilo za dno posude, odmah promijenite posudu i dodajte takve namirnice ili začine koji će prevladati miris i okus pregorjelog. Za to možete upotrijebiti limun, vino, vrhnje...

Ukoliko meso koje ste pripremali nije dovoljno omekšalo, narežite ga na što tanje režnjeve i propirjajte u soku od pečenja u koji dodate na vrhu noža soda bikarbone.


- MESO DA SE MOZE NAREZAT I JEST HLADNO

ovo je članak iz nekakvih novina koji sam sačuvala).

Najbolji komadi mesa za pečenje su:
od govedine: pisana ili unutarnja pečenka, zatim pržolica (Rostbraten), hrbat, ramstek

od teletine: peku se -teleći bubrežnjak, prsa se pune ili (bez kostiju ) koriste za rolate a peku se još:hrbat, plećka, prednja i stražnja goljenica, unutarnja butina, kuk i ruža

od svinjetine se peku karmenadli ili bijeli i kratki kare i but a slično je i sa janjetinomi sa ovčetinom.


meso treba da odstoji jedan sat na sobnoj temperaturi da se ravnomjerno ispeče. Ja meso (najčešće kupimo teleća prsa) dobro nasolim (mada mnogi preporučuju soljenje tek sredinom pečenja jer so izvlači sok iz mesa), pouljim, dodam šoljicu dvije vode i u rernu zagrijanu na 250.

E sad, ja se koristim sljedećom šemom koja je iz gore navedenog članka a mogu ti reći da je savršena:

govedina: na svaki kg pečenke u komadu, računajte od 20 minuta (za svijetlo, ružičasto pečenje) do 50-60 minuta (za jako ispečeno)-180 stepeni

janjetina: 7-12 minuta na svakih 1/2 kg-280 stepeni (?)

svinjetina:30 minuta na svakih pola kg-220 stepeni
odojak: 2-3 sata - 180 stepeni

teletina:25-30 minuta na svakih 1/2 kg-200 stepeni

puran:35-40 minuta na svakih 1/2 kg-200 prvih pola sata i dalje na 170 stepeni. Guska i patka peku se duže, a pilići kraće.

Ja najviše volim teletinu pa ako imam komad od np 3 kg pečem sa jedne strane jedan i po sat na 200, pa opet to ponovim sa druge strane.Bude SAVRŠENOOOOO!!!!!



janjetina ti stima. Tako se procjenjuje ali naravno nije isto pece li se but i kako tko voli. Ja volim tako zapeceno da bude ko razanj i da bude hruskavo, onako s kozicom a ne onako saftno ko recimo teletina.
Meso se ne smije soliti prije pecenja zato i kaj jako zasprica rernu. Ako se soli mora se nasoliti barem 3 sata prije pecenja idealno je vecer prije.


Ja domaću šunku pripremam tako da ju par sati (ili čak i cijelu noć) držim u hladnoj vodi. Kasnije tu vodu bacim a šunku stavim opet u hladnu vodu i na vatru. Kuham ju toliko dugo koliko kilograma ona ima. Računam od trenutka kad voda prokuha...."
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2006., 17:58   #19
ma mozes ti i navratit do mene pa u mojoj kuhinji demonstrirat nauceno

drago mi je ako sam ti pomogla, jako mi je tesko nekom napismeno objasnit kad ja sve kuham odoka

nego sad su me ove snicle tako zaintrigirale da mi dodje da odem u ducan i kupim od svake vrste mesa po par tankih i debelih snicli i ispecem svaku od njih uz upotrebu timera pa ti prenesem vremena sva sreca izlazim veceras pa nemam vremena


daj se javi opet kad isprobas nesto od ovih savjeta sto smo ti ovih dana napisali, da saznamo jel nam savjeti ista vrijede
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2006., 08:02   #20
Da meso bude sočno ja ga a) pripremam u umaku ili b) pirjam. Ili pak zapečem odreske na jaaaako vrućem ulju s obje strane po pola minute pa onda smanjim vatru.
Ili koristim peku
A za juneći odrezak: Threba ga pržiti vrlo kratko, minutu-dvije sa svake strane, tako da u sredini ostane ružičast. To je jedini način za juneći odrezak da ne bude đon.
Za meso u pećnici: Poklopljeno peći (može i alu-flijom) pa samo pred kraj otkriti i zapeći.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:27.