Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2010., 16:14   #341
pošto ne smijem iznositi ime i telefon evo ti mail [email protected] pa se čujemo
Quote:
lichan kaže: Pogledaj post
sve što te zanima o sadnji (a ja ti mogu reči iz vlastitog iskustva jer imam 7 ha) i ako hočeš kupiti sadnice možeš mi se javiti na mobitel
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 11:11   #342
Stroj za čiščenje lješnjaka

Pozdrav svim forumašima,

prvo da kažem da se ne bavim lješnjacima, već izradom strojeva.


Na nagovor prijatelja koji se bavi lješnjacima konstruirao sam stroj za drobljenje lješnjaka (orasi i ostali slični plodovi).

Pošto se probni primjerak u praksi pokazao vrlo efikasno želio bih navesti glavne značajke stroja.


Stroj drobi plodove svih velićina od cca 12-35mm BEZ podešavanja stroja ili kalibracije lješnjaka.

Konstruiran je tako da jednakomjerno drobi sve veličine ljuske bez oštečenja ploda (nema kalibriranja).




- stroj je malih dimenzija (stolni, motor 0,2kW/, 230VAC)

- NEMA kalibracije

- u trenutnoj izvedbi može otvoriti cca 100 kg/h (moguča je verzija sa većim kapacitetom)

- Koristeći originalni naćin drobljenja gotovo da nema oštećenih jezgri ili neotvorenih plodova

- moguće je podesiti intenzitet drobljenja



Zanima me na koji ste način riješili čišćenje (lupanje, drobljenje) lješnjaka, odnosno prodajete li lješnjake

uglavnom cijele ili očiščene i postoji li interes za takvim ili sličnim strojem.

S obzirom na dimenzije i kapacitet pogodan je za brzo čiščenje potrebne količine neposredno prije prodaje na malo

(za pijacu, domačinstva itd...), ali je moguča konstrukcija sa većim kapacitetom.


Ako postoji interes, molim da komentirate ili se javite na mail: [email protected]
__________________
Ljesko
Ljesko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 13:33   #343
Veliki pozdrav svima :-)
Hvala Lichanu na uputama za rezidbu, odavno sam ju napravila i već se vide rezultati :-)
Evo još nekoliko upita ako mi možete pomoći. Na nasadu lijeske neke sadnice uopće se nisu uspjele zakorijeniti, pa sam ih uklonila. E sad, ja bi na to mjesto posadila nove, pa me zanima mogu li iskoristiti mlade izdanke koji rastu postrani glavne grane (a rastu iz njenog korijena i "kradu" joj hranjiva), pri rezidbi već sam bila uklanjala te izdanke ali opet su se ponegdje pojavili. Zanima me ako mogu, kako ih odrezati i kako ih ponovno zasaditi, trebam li koristiti neku tekućinu za zakorjenjivanje ili kako da ih najbolje iskoristim? Čitala sam na netu da se može pognojiti stajskim gnojivom uokolo lijeske i da onda taj mali izdanak usmjeri svoje korijenje u tu busu gnojiva pa samo izvadiš i posadiš, ima li i neki drugačiji način? Što Vi činite sa ovim mladim izdancima?
'fala Vam puno :-)
P.S. Da li je netko gnojio svoju lijesku sa granuliranim stajskim gnojem?
pozzzz
ivana_sativa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 21:44   #344
miki-Imh

Quote:
miki-lmh kaže: Pogledaj post
Ja imam nasad star 5 godina i sad smo pobrali negdje oko 400kg.Budući da imate 20-godišnje iskustvo,imate li kakv savjet kamo plasirati lješnjake i dali se više isplati čistiti ili u ljusci.Za sad mi nije problem ali za neke buduće godine kad bude toga više
Sorry, nije me duže bilo na forumu posla na ranču kao u priči.
Miki-Imh odgovor na tvoje pitanje:Nisi napisao koliko imaš velik nasad?
S obzirom na iskustvo sve je dobro dok imaš malo proizvoda za prodati pa se to lako uturi nekom šverceru ali kada to prelazi tonu ili više onda je problem jer u našoj državi sve funkcionira katastrofalno.Njihova je briga da se samo riješe predviđenih novaca za poticaj i tu završava njihov posao,oni idu na godišnji odmor a mi koji hoćemo raditi neka se mućimo šta ćemo i kako ćemo.
Savjet je da se nađe više proizvođača sa određenog područja te da se udružite u jednu udrugu gdje bi cilj bio da se smanje troškovi pojedinca što se tiće papirologije i kontrole kvalitete vaših proizvoda.Dakle samim time povečava se količina ponuđenih proizvoda i lakše se pregovara na tržištu.Tržište postoji kod nas samo za sada presitni da bi ga zadovoljili pa se i dalje uvozi.Moj savjet, ne sklapajte nikakve ugovore sa firmama koje se bave trgovinom i iskorištavaju vaš trud za svoju brzu i laku zaradu.
stari ljeljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 20:37   #345
Dobar vam dan, ja sam novi i na forumu i na njivi, pa se nadam da cemo se ugodno družiti. Podižem 1.2Ha u okolino Banjaluke. Sadnice su kalemljenje na mecijoj lijesci, pa da vidimo šta će biti....
__________________
NIJE BOLEST SVE ŠTO BOLI
ljeljoljub80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 08:49   #346
Quote:
Ljesko kaže: Pogledaj post
...
YOUTUBE VIDEO.

http://www.youtube.com/watch?v=vuAKqCM7CEY
__________________
Ljesko

Zadnje uređivanje lili p. : 30.11.2010. at 11:36. Reason: quote fix
Ljesko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 17:06   #347
Drobilica lješnjaka

Poštovani forumaši,

Na YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=vuAKqCM7CEY) sam postavio kratki video na kojem se može pogledati drobilica lješnjaka.:finga:



email: [email protected]:vragek:
__________________
Ljesko
Ljesko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 15:18   #348
Evo da pozdravim svoju braću po lješnjacima

Ja sam još zelena u njima ali guram i učim imam cca 350 grmova 200- tinjak je starih 4 godine a ostali su 6-7-8 kako koji
Sad me zanima do kad se najkasnije moraju posaditi ovi iz škole (pošto smo zasadili 400 komada pa iduće godine izvadili 200 i vratili u školu jer smo shvatili da smo zagrizli malo prevelik komad kolača a nismo ni onaj predhodni progutali ) jer stari su 4 godine i onako na gusto su u školici a već su počeli neki i plod davati pa sad ne znam dali da to posječem ili bi mogli ostati do nagodinu jer nisam uspjela prodati
kyb is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 19:49   #349
Koja je cijena nutcrackera
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 15:54   #350
HOĆE LI TKO SAMNOM?

Da malo podignem temu...
Živim u Zagrebu, dosta mi je tlačenja na poslu, ja doista želim raditi i nije me strah posla, ali postaje neizdrživ pritisak u mojoj firmi.
Već dulje vrijeme želim pokrenuti nešto svoje i biti svoj gazda, jako dugo vremena razmišljam o lješnjacima. Ne znam ništa o tome, ali ću naučiti što god da treba, pa me zanima ima li kakva duša meni slična (ali da ipak o lješnjacima zna nešto više ) , koja bi htjela samnom u posao? Pretpostavljam da bi početak bio gadan, ali vrijedi probati...
Molim da mi se zainteresirani jave na pm.
brar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 00:00   #351
Zanimaju me vasa isksutva tj. plusevi i minusi uzgoja ljesnjaka s obzirom da sam apsolutni pocetnik koji se zanima za uzgoj ljesnjaka.
mba is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 15:38   #352
tek smo počeli

htio bi dignuti nasad lješnjaka, po ne zanima ono početno. koliko sadnica trebam za 1,5-2h. koje sorte, koliko sadnice trebaju biti stare. kako pripremiti zemlju i sve ostalo... ako netko ima vremena i živaca da mi to malo objasni. unaprijed hvala i pozdrav svima...
denny boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 23:08   #353
Ti se da čekati 4 godine?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 00:36   #354
Evo, baš sam si danas kupio sa sela lješnjake očišćene 50kn/kg.
Odlični su
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 11:32   #355
da li netko zna kakva je sada situacija s poticajima za sadnju trajnog nasada?

znam da su to ukinuli prije par godina, ne znam kako je sada?

da li se išta daje i da li se daje i za održavanje godišnjeg nasada?
felida is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 23:37   #356
Ovdje pročitaj, da ne kopiram:

http://www.mps.hr/UserDocsImages/voc...2008_2013-.pdf

I još potraži na mps-u malo.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 16:45   #357
probala sam lješnjake iz orahovice,ako je deklaracija točna,super super su
majski cvijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 11:55   #358
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Ovdje pročitaj, da ne kopiram:

http://www.mps.hr/UserDocsImages/voc...2008_2013-.pdf

I još potraži na mps-u malo.
pa nisam baš primijetila da išta piše o poticajima i navedene iznose..
felida is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 11:56   #359
Quote:
majski cvijet kaže: Pogledaj post
probala sam lješnjake iz orahovice,ako je deklaracija točna,super super su

naši, uzgojeni domaći lješnjaci su odlični a ovi što dolaze iz turske su stvarno totalno smeće....kiseli, crni, sasušeni....
felida is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 11:58   #360
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Evo, baš sam si danas kupio sa sela lješnjake očišćene 50kn/kg.
Odlični su
ja neki dan kupila na placu kila lješnjaka 70 kn/kg.....odlični....
felida is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:05.