Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2008., 23:04   #1
Biljke otrovne za pse i mačke

potaknuta nekim ispraznim raspravicama na ovom pdf-u , te potpunim nedostatkom poznavanja i razumijevanja problematike kod naših , čak i renomiranih, veterinarskih stručnjaka ...kopala sam i nakopala ovu poprilično MB-tnu listu , pa zato stavljam samo link

Bilje otrovno za pse i druge toplokrvne kućne životinje
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 08:07   #2
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
potaknuta nekim ispraznim raspravicama na ovom pdf-u
Madame Hooch
Bas sam se iznenadila, a meni je vrt pun amarilisa, cikas palmi i ljiljana
__________________
Bog je uistinu stvorio muskarca prije zene, ali
prije svakoga remek-djela mora se naciniti gruba skica.

me_and_myself is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 08:40   #3

odlicna tema
lilly53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 15:07   #4
Quote:
lilly53 kaže: Pogledaj post
odlicna tema
da oblična, za anale, za sticky!

di se ono stisne da nekome digneš rejting na forumu? ja bi ovu vješticu nagradio za otvaranje ove teme!
__________________
fidbek
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 15:26   #5
pa evo, dosta bi bilo da modica digne to u top teme, ne zbog mojeg probitka i slave, nego da nikad ne padne na stare stranice, pa da si uvijek ljudi mogu pogledati u taj popis ...a s vremenom i dodati ili oduzeti ponešto, pogotovo ako je bazirano na iskustvu


recimo, ja sam se prestravila kad je ova mala lopovica iskopala iz tegle gomolj ciklame i nažvakala ga (nisam imala pojma jel šta i pojela ili ne) ...moja pokojna pesica nikad nije kopala ni njuškala po teglama pa mi nije padalo na pamet da moram to sve skloniti
...i, zovem ja na Veterinarski Faks : prvo ne znaju ni koga bi mi spojili, onda se tamo nešto konzultiraju pokraj telefona i na kraju mi spoje lika s Interne klinike koji mi veli "a ne znam vam ja, odakle da znam, nit znam jel ta biljka otrovna niti kako bi se otrovanje manifestiralo da jeste ! dajte vi nju promatrajte, pa ako bude nešto čudno ili neuobičajeno dopeljajte je kod dežurnog"
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 17:06   #6
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
...i, zovem ja na Veterinarski Faks : prvo ne znaju ni koga bi mi spojili, onda se tamo nešto konzultiraju pokraj telefona i na kraju mi spoje lika s Interne klinike koji mi veli "a ne znam vam ja, odakle da znam, nit znam jel ta biljka otrovna niti kako bi se otrovanje manifestiralo da jeste ! dajte vi nju promatrajte, pa ako bude nešto čudno ili neuobičajeno dopeljajte je kod dežurnog"
a ti imaš "čuveni" vet faks, a što mi u ostalim gradovima, kud ako nisi non stop kod kuće pa niti ne vidiš što sve psi pojedu, tu još nemaš koga pitati, jer svi su puni sebe, a uglavnom im fale osnove
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 17:10   #7
Uh, pola ovih biljaka imam na vikendici... super
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 17:27   #8
no krasno ,ciklame berem ispred kuce, djurdjice takodjer, majko mila sve me strah sada moje cure a aloe vera tako ljekovita, a otvrovna. hm, malo da si marihuane prozvakaju, pa ne bi im nis bilo, pocele bi mijaukati. aj madame hvala ti lijepa! stvarno si si dala truda
marta26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 20:24   #9
no, nemojte sad svi počupati pol vrta

neki psi kopaju i ždernjaju sve oko sebe (pogotovo mladunci) , dok neki nebi šapice niti nos zamazali ni pod koju cijenu

ko što sam rekla - moja pokojna pesica nije kopala, valjda joj je bilo bljak zamazati šape ...a nije ni proždirala baš sve na šta je naišla, vjerojatno jer je u njenom "odgoju" na selu puno pomogao susjedov iskusni pas (kasnije i muž te otac zajedničke dječice ) ...tako da, kad smo se spustile u civilizaciju na prostor stana, sobno bilje je nije nimalo zanimalo

ova mala Niña je u stanu odmalena, tak da je prva sportska aktivnost bila baš prekopavanje po teglama i žardinjerama, čupanje biljki, iskopavanje gomolja i lukovica - ja prepostavljam da je to sve bilo jako gorko i odvratno kad bi zagrizla pa je sve popljuvala i nije gutala, jer inaće - po ovom šta tu piše bye,bye Niña
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 11:01   #10
Uh, dobro je! Nemam ništa ni u kući ni u dvorištu od navedenih biljaka (tj. imam nekoliko ali visoko na prozoru), jedino ću morati rajčicu ogradit. Uhvatila sam ju danas kako gricka grančicu ružmarina, no odmah sam joj ju oduzela. Fino joj je mirisalo valjda, a poslije se samo napila vode i dobro. Nisam naišla na ružmarin kao otrovan za njih, pa se nadam da nije.
jessy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 12:19   #11
Ja sam se oprostila sa svojim dugogodišnjim prijateljem benjamijem zbog nove mi prijateljice maltezerice. (Znam, veoma nelojalno, ali... što ću, takva sam...) A kada sam vidjela popis 'nepoćudnih' biljaka prije godinu dana, zaključila sam da od mog kućnog vrtlarenja neće biti skoro pa ništa. Jer, što god pogledaš, štetno za peseka. A benjamin je završio karijeru jer je neoprezno ispuštao listiće, a moja psica ih tu i tamo htjela žvakati...

Tako su otišle iz mog doma i vodenike... jer su se razbacivale cvjetićima uokolo... Ne znam jesu li štetne... ali, sigurno je sigurno!

Zapravo, bilo bi dobro napraviti popis biljaka koje nisu štetne za naše pse, jer mi se čini da bi bio kraći, pa tako i lakše pamtljiv.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 18:39   #12
moj pas voli pojesti krumpirovu salatu s bučinim uljem, ali uvijek obliže i najmanji komadić luka i izgura ga na rub tanjura
mislim da su oni (psi i mačke) dovoljno razumni da znaju šta im škodi
Pupu-kani-oi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 18:44   #13
moj pas je danas pojeo krišku pizze, pola pečenog brancina i cca. petinu paka za hokej. jako voli grickat čemprese i šimšire koji rast na dvorištu .
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 19:39   #14
Quote:
jessy kaže: Pogledaj post
Uhvatila sam ju danas kako gricka grančicu ružmarina, no odmah sam joj ju oduzela. Fino joj je mirisalo valjda, a poslije se samo napila vode i dobro. Nisam naišla na ružmarin kao otrovan za njih, pa se nadam da nije.
ni jedna aromatična biljka koja je ljudski začin za kuhana jela , nije i ne može biti otrovna za pse i mačke ....može im biti odbojna nakon probanja, ali je sigurno neće konzumirati u tolikoj količini da bi mogla naštetiti


kako god bilo da bilo - odrasla životinja znat će prepoznati prisutnost toksina, a većina toksičnih biljaka neugodno je gorka, pa će i mlada životinja (štene, mače) ispljunuti ili povratiti večinu onog što bi moglo škoditi, a nese najesti do sita
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 16:29   #15
podizem temu ovo bi stvarno trebalo među top teme
sivi_machor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 13:37   #16
proljeće je i sve buja !!!
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 12:47   #17
Evo da pitam ne znam dal smijem dat pekinezeru da jede travu i ostale biljke kaj rastu po parkovima...
nobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 13:22   #18
Biljke otrovne za pse i mačke

Vjerujem da su se mnogi od vas, kao i ja, pitali i tražili po netu popise biljki otrovnih za pse i mace.
Ono na što sam nailazila mi je bilo ili nepotpuno ili nepouzdano, jedna te ista biljka ima više naziva, rascjepkano na više strana....

Kako sam trenutno u fazi planiranja i pokušaja ukrašavanja balkona i stana s malko zelenila htjela sam sa sobom imati provjernu listu otrovnih biljaka (i za pse i za mace, jer imamo oboje) s kojom bi išla po vrtnim centrima birati.

Pronašla sam jednu stariju temu, samo za mace. https://www.forum.hr/showthread.php?t...otrovne+biljke
Ispravite me ako postoji još neka a ja je nisam pronašla.

Slijedi abecedni popis otrovnih biljki i za pse i za mace (zajedno).
Kako za jednu te istu biljku postoji više naziva stavljam samo latinske nazive, tako je najsigurnije. (svaki cvijet u npr dućanima i vrtnim centrima ima i latinski naziv na ceduljici).
Izvor mi je bio ASPCA

S vremenom bi mogla staviti i slike pojedine biljke. Slobodno se pridružite.
c.sunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 13:24   #19
A
Abrus precatorius
Achillea millefolium
Adenium obesum
Aesculus glabra
Aesculus spp
Aglaonema modestrum
Allium ampeloprasum
Allium cepa
Allium sativum
Alocasia spp.
Aloe barbadensis
Aloe vera
Amaryllis belladonna L.
Amaryllis sp.
Ambrosia mexicana
Ammi majus
Anthemis cotula
Anthemis nobilis
Anthurium scherzeranum
Apocynum
Apocynum androsaemifolium
Aralia spinosa
Araucaria heterophylla
Arisaema triphyllum
Arum maculatum
Arum palestinum
Asclepias species
Asparagus densiflorus
Asparagus densiflorus cv sprengeri

B
Begonia spp.
Brassaia actinophylla
Brunfelsia species
Buxus sp.

C
Caesalpinia gilliesii
Caesalpinia pulcherrima
Caladium hortulanum
Cannabis sativa
Celastrus scandens
Chenopodium botrys
Chrysanthemum species
Chrysanthemum spp.
Cicuta maculata
Cicuta species
Citrus aurantifolia
Citrus Aurantium
Citrus limonia
Citrus mitis
Citrus paradisii
Citrus sinensis
Clematis sp.
Clivia minata
Clivia sp.
Colchicum autumnale
Coleus ampoinicus
Colocasia esculenta
Conium maculatum
Convallaria majalis
Cordyline australis
Cordyline terminalis
Crassula arborescens
Crassula argentea
Cycas and Zamia species
Cycas revoluta, zamia species
Cycas species
Cyclamen spp
c.sunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 13:26   #20
D
Dahlia species
Delphinium species
Dianthus
Dianthus caryophyllus
Dieffenbachia
Dieffenbachia amoena
Dieffenbachia picta
Digitalis purpurea
Dracaena deremensis
Dracaena fragrans
Dracaena marginata
Dracaena spp.
Dracaena surculosa

E
Eichhornia crassipes
Epipremnum aureum
Erigeron speciosus
Eucalyptus species
Euonymus atropurpurea
Euonymus occidentalis
Euphorbia milii
Euphorbia pulcherrima

F
Fagopyrum species
Ficus benjamina
Ficus sp.

G
Gardenia jasminoides
Giant Dracaena
Gladiolus species
Gloriosa superba
Gypsophila elegans

H
Hedera helix
Helleborus niger
Hemerocallis graminea
Hemerocallis spp.
Heracleum maximum
Hibiscus syriacus
Hippeastrum spp.
Hosta plantaginea
Hosta plataginea
Humulus lupulus
Hyacinthus orientalis
Hydrangea arborescens
Hypericum perforatum

I
Ilex aquifolium
Ilex opaca
Ipomoea batatas
Ipomoea spp
Iris species
c.sunny is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:43.