Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2019., 01:15   #1
Kazakhstan

Planiram moguće poslovno u Kazakhstan..

Ima li tamo hrvatskih državljana ?
Ezra Morro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2019., 20:12   #2
Quote:
Ezra Morro kaže: Pogledaj post
Planiram moguće poslovno u Kazakhstan..

Ima li tamo hrvatskih državljana ?
Tamo ima svih drzavljana, barem u onom podrucju oko kaspijskog jezera, koje je bogato naftom...
Radio sam tamo 2 godine, i sretoh neke momke iz Zagreba i Novske, mislim...isto radili tamo...
Roodonja is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2019., 20:33   #3
Evo ja sam poslovno u Karagandi
raštevićan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2019., 21:53   #4
Quote:
Roodonja kaže: Pogledaj post
Tamo ima svih drzavljana, barem u onom podrucju oko kaspijskog jezera, koje je bogato naftom...
Radio sam tamo 2 godine, i sretoh neke momke iz Zagreba i Novske, mislim...isto radili tamo...
Molim Te dojmove i iskustva..
Cijena, kvaliteta života, budućnost..?
Ezra Morro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2019., 21:56   #5
Quote:
raštevićan kaže: Pogledaj post
Evo ja sam poslovno u Karagandi
Molim Te ista pitanja kao i kolegi..
Što je dobro, što nije..što će biti tamo u budućnosti ?
Ezra Morro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2019., 15:47   #6
Buducnost je svijetla jer je buducnost u fosilnim gorivima.

Klima je katasrofalna.

Ali ljudi su super.

Volio bih jendom otici tamo...

Vi koji ste poslovno tamo ili ste radili radili ste s naftom?
Backpacker is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2019., 18:09   #7
Klima loša, ljudi super..I onda kažeš da nisi bio tamo ?!
Ezra Morro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2019., 21:45   #8
Quote:
Ezra Morro kaže: Pogledaj post
Molim Te ista pitanja kao i kolegi..
Što je dobro, što nije..što će biti tamo u budućnosti ?
Sorry što kasno odgovaram, no zaboravio sam da sam postao u ovoj temi.

Tu sam samo mjesec dana na jednom projektu. Klima je loša, barem što sam vidio ovih mjesec dana. Temperaturni skokovi su veliki i nagli, po 15ak stupnjeva imeđu dva dana. Puše često vjetar pa je osjećaj hladnoće još veći a i sve je ravno, nema što zakloniti od vjetra.
Karaganda je industrijski grad, i u okolici grada su tvornice, koje zagađuju okoliš i smrde. U samom centru grada nisam osjetio nikakav smrad pa sam zadovoljan.
Grad u centru izgleda kao europski grad, i ima shopping centre, muzeje, restorane itd., malo dalje od centra su tipične komunističke nastambe za radnike. Ali sve skupa to izgleda ok.

Bio sam u Astani i to je planski grad, sve je geometrijski pravilno. Grad izgleda futuristički i više kazački, dok je Karaganda više ruski (ex-komunistički) grad. Kad kažem kazački mislim da je tamo više Kazaka i čuje se češće kazački, ima novoizgrađenih džamija koje predivno izgledaju, a i ponekad se vide zamotane žene i muškarci s brad(ic)ama. Što se tiče islama, to je nekakvi dio njihovog identiteta koji se izgleda budi, pa mi se čine da više mlađi drže da izgledaju islamsko, dok stariji izgledaju kao da su ispali iz komunizma. To je nekakvi light islam, vodka i pivo se piju naveliko, čini mi se više kao da žele istaknuti da su pravi Kazaci.
Gradi se na sve strane i čak ni u Kini nisam vidio toliko dizalica. Grade nekakve elitne četvrti, po slikama izgleda da rade Dubai u stepi.
Ljudi u Astani se čini žive dobro, shopping mall je bio krcat, inače je grad bio prazan i mislio sam da je to sve napravljeno kao predstava i da zapravo tu ljudi ne žive.

Što se tiče budućnosti ne mogu baš neke duboke zaključke dati, ali mi se čini da zemlja jako brzo napreduje i da je standard sada već otprilike kao u Hrvatskoj. Mislim da će zemlja biti sve više kazačka po identitetu dok će ruski dio slabiti , ali ne mislim da će Kazahstan raskrstiti s Rusijom, ne čini mi se da se Kazaci i Rusi nešto mrze. Vjerojatno će imati još veći standard nego sada i da će biti poprilično dobra zemlja za život, ako zanemariš da snijeg počinje padati u listopadu i da jesen stvarno počinje u rujnu.
raštevićan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2019., 09:17   #9
Quote:
Ezra Morro kaže: Pogledaj post
Klima loša, ljudi super..I onda kažeš da nisi bio tamo ?!
Nisam bio tamo, ali sam upoznao Kazahstance.


Da se referiram na prethodni post.

Rusi i Kazahstanci zive u skladu i nikad nije bilo sukoba.

Svatko bira skolu na kojem jeziku zeli ruski ili kazahstanski.
Ruski je lingua franca i svi govore ruski.
Ne zive segregirano.

Povijesno, kazahstanska plemena su normadska.
Zbog klime jasno.
Rusi su izgradili obrambene tvrdave od Mongola.

Od tvrdava nastaju gradovi.
U tim gradovima zive Rusi.
Kazahstanska plemena su i dalje nomadi.
Tek industrijalizacijom, i najvise u vrijeme Drugog svjetskog rata sovejstak industrija se iz europskog djela seli u glavniom u Kahstan.
Kazahstanci se sele u gradove i postaju radnici.
Astana u jednom trenu postaje vecinski kazahstanska.

U Kazahstan pocetkom WW2 STaljin je preselio Volga Njemce iz Rusije, daleko od fronte, kako se ne bi doigodilo ono sto se dogodilo u drugim drzava, npr Ceskoj ili kod nas da njemacka manjina podrzi naciste.

Tako da su Njemci danas treca nacionalna supina po vecini.


Backpacker is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2019., 09:42   #10
Astana je sad Nur-Sultan, divota , a taman 20 godina proslavila ...
Bezveze is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2019., 09:42   #11
Bio sam tamo prije deset godina, Pavlodar, poslovno. Nažalost, samo mjesec dana. Ostala u putovnici nenačeta viza na godinu dana. U početku nitko nije bio zainteresiran za ići tamo, a na kraju (kada je stigao feedback) su se borili rukama i nogama.
smoothjazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2019., 16:41   #12
Quote:
Ezra Morro kaže: Pogledaj post
Molim Te dojmove i iskustva..
Cijena, kvaliteta života, budućnost..?
Mogu samo o klimi, koja je, kao sto su vec drugi rekli, zayebana...
Ja sam bio na obali Kaspijskog jezera, u kampu, a vrlo malo vremena sam proveo u gradu, tj. civilizaciji.
Ono malo sto sam vidio, jos uvijek je prisutno nasljedje socijalizma, u mentalitetu ljudi, i u organizaciji drustva. Idu nabolje, ali onaj njihov "sultan" je na vlasti od sticanja samostalnosti (sad zvanicno nije, ali ipak jeste). Iskreno se nadam da nece biti problema kad jednog dana dodje vrijeme za nekoga drugoga.
Roodonja is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2019., 16:52   #13
Vjerujem da nece.
Oni su stabilna zemlja.
Nemaju povijest revolucija ni gradanskih ratova.
Osim ako Soros, Srdja Popovic iz beogradskog CANVAS-a ne potegnu papke i ne izaovu kakvu objenu revoluciju ili proljece.
A vjerujem da nece. Tamo su cak i mladi osvjesteni. Nisu naivni kao mnogi mladi Ukrajinci, Gruzijci ili Egipcani.
Ili neka Greta.
Backpacker is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2019., 18:49   #14
btw, zaboravio sam napisati - zene su im puno lijepe, i zgodne...
Roodonja is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2019., 11:23   #15
Nisu li zatvorene?
Backpacker is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2019., 22:16   #16
Quote:
Backpacker kaže: Pogledaj post
Nisu li zatvorene?
Ako je ovo bilo na moj komentar o zenama, odgovor je da nisu zatvorene.

Generalno, ima nesto tragova nekakvog "tradicionalnog", patrijarhalnog odgoja, ali mladi ljudi su sasvim OK, i da kazemo "open minded".
Roodonja is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2019., 11:02   #17
Ma simpa su to stoji, ali po mojim pretpostavkama puno je teze zbarit Kazahstanku nego Hrvaticu, Francuskinju itd....
Backpacker is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2019., 22:07   #18
Quote:
Backpacker kaže: Pogledaj post
Ma simpa su to stoji, ali po mojim pretpostavkama puno je teze zbarit Kazahstanku nego Hrvaticu, Francuskinju itd....
Nije...
Roodonja is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2019., 17:45   #19
Hvala svima na upisima koji vrijede za sve koji se spremaju na put u Kazakhstan, bilo poslovno ili drugačije.

Kako sada razumijem, sažet ću ovako;

1. Kazakhstan je mirnodopska zemlja i ne postoje prijetnje oblika konflikta u društvu
2. Ruska i Kazakhska zajednica su najveće, i prilično dobro žive odvojeno iako ne postoje tenzije koje bi upućivale na nemir i nastajanje konflikta.
3. Nijemci su treća narodna zajednica što je u neku ruku dobra informacija

Netko je spomenuo niz pitanja koje me zanimaju;

1. Čije su žene ljepše ?
2. Koji je stupanj korupcije ?
3.Kolika su sigurna ulaganja ?
4. Koliko islam utječe na razvoj zemlje ?
5.........?

Hvala vam unaprijed na odgovorima koji ne moraju biti iz prve ruke, samo bih volio čuti vaš dojam, utisak, promišljanje..

Tony Blair je nekoliko puta tajno putovao u Kazakhstan..To je dovoljno znati da je to zemlja EuroAzije koja će biti prva na produženom kraku živih interesa EU..
Ezra Morro is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2019., 22:59   #20
Kazastan je navodno bogat naftom, pa mnoge engleske kompanije saradjuju sa tom zemljom.
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:58.