Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2009., 13:32   #1
Zašto vjerujete u to što vjerujete?

ovo me uvijek zanimalo...

zašto vjernici vjeruju u to što vjeruju?

je li to zato što su vas tako odgojili?

zato što ste okruženi ljudima koji vjeruju, pa ne želite bili iznimka?
*Astaroth* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 17:10   #2
Da, ovo je jako bitno pitanje, već sam ja pokušao nešto slično ali vjernici se boje toga pitanja kao vrag tamjana. Zbog ovog pitanja su mnogi vjernici postali nevjernici.
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 17:27   #3
Zašto vjerujete u to što vjerujete?

Ja sam se s tim (vjerom) već rodio, (jer sam rođen "od duha" i tako sam ju prihvatio)

Moja vjera se sastoji od naučenog dijela (kroz život) i onog što sam uspio sam sebi "osvijetliti"

Odgovorio sam na "nutarnji glas" : nastojeći svakim danom biti bolji . . .

Živim i paralelnim životom u struci koju sam naučio u sš i fakultetu i tu nastojim postići "nešto novo" . . .

Vjerujem da je na ovoj Zemlji živio Isus Pomazanik i slijedim Njegovo učenje.

Ne mislim da sam savršen kao čovjek i moja vjera, ali kažem : bar nastojim i očekujem - bolju budućnost . . .
__________________
Mir = život (zemlja) + sloboda (zrak) + istina (voda) + ljubav (vatra)
tomislav50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 19:22   #4
Quote:
*Astaroth* kaže: Pogledaj post
ovo me uvijek zanimalo...

zašto vjernici vjeruju u to što vjeruju?

je li to zato što su vas tako odgojili?

zato što ste okruženi ljudima koji vjeruju, pa ne želite bili iznimka?
Vjerujem zato sto imam potrebu za tim i sto me to upotpunjuje i sto vjerom dobijam principe ponasanja prema kojima se trebam vladati.
Lightning is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 19:24   #5
Jer osjećam da je to ispravno. Osjećam da je Bog zaista živ i progovara kroz nas.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 19:54   #6
Odgojen sam u vjeri, a kasnije sam sam došao do valjanih razloga, stoga svoju vjeru smatram racionalno opravdanom i vrlo izglednom.
Alemann is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 20:23   #7
Zato jer me ono što imam u sebi vodi na dobro i čuva me od zla i nedostataka ovoga svijeta, i zato kada to u sebi vidim na papiru na kojem su ljudi već pisali o istom tisućama godina prije, onda znam da je to TO i tako imam još jednu potvrdu i sve skupa prepoznajem kao istinito!
Wild_East_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 15:33   #8
Quote:
Wild_East_ kaže: Pogledaj post
Zato jer me ono što imam u sebi vodi na dobro
Joj joj joj..ti mene često navodiš na zlo, al neću sad..
Quote:
Wild_East_ kaže: Pogledaj post
i čuva me od zla
Ipak moram.

Jel. A od kojeg to strašnog zla čuva tvoju dušicu?
Od zlih demona, od špagete-čudovišta?
Quote:
Wild_East_ kaže: Pogledaj post
i nedostataka ovoga svijeta,
Eeee da. Da nema nedostataka ovaj svijet, ne bi bilo niti podforuma: religija... il tak nekak
Quote:
Wild_East_ kaže: Pogledaj post
ljudi već pisali o istom tisućama godina prije, onda znam da je to TO
Ljudi su tisućama godina prije bili nepismeni.
Oslanjaš se na tisućgodišnju tradiciju zablude.
...Kud svi, tuda i mali Mujo....većina je sigurno u pravu...
Tako da ti apsolutno znaš da je to TO
Space Bird is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 09.10.2009., 15:44   #9
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Čim si odgajan u vjeri imaš takvu sliku vjere koja ti je bliska.
I nakraju racionaliziraš iracionalno da bi dobio alibi te se još vežeš ta materiju.

Zgodan psihološki proces samoobmane.
To je temeljno : osobna stvar. Tutori sa strane nisu poželjni (koji nastoje soliti pamet . . .
__________________
Mir = život (zemlja) + sloboda (zrak) + istina (voda) + ljubav (vatra)
tomislav50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 16:17   #10
Quote:
tomislav50 kaže: Pogledaj post
To je temeljno : osobna stvar. Tutori sa strane nisu poželjni (koji nastoje soliti pamet . . .
Čim je javno izrečeno, postoji mogućnost da bude komentirano.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 23:37   #11
Quote:
Lightning kaže: Pogledaj post
Vjerujem zato sto imam potrebu za tim i sto me to upotpunjuje i sto vjerom dobijam principe ponasanja prema kojima se trebam vladati.
Ovo je divan odgovor. Mislim da on vrijedi za jako jako veliki broj vjernika.
No ima li to ikakve veze sa stvarnošću? Sa ispravnošću tog vjerovanja. Nema, ništa manje ispravno (glede pitanja istine o stvarnosti) nije vjerovati u leteće špageti čudovište. (naravno ovo se odnosi na one koji vjeruju u konkretna dobro definirana božanstva)

Zašto te to upotpunjuje? Zato što si čovjek, a ljudi su takvi po prirodi. Malom djetetu treba zagrljaj, briga i skrb. To nam je u prirodi.
Rijetki su oni koji imaju talent (genetiku) koja im omogućuje život bez teističkih vjerovanja, a još rijeđi oni koji razumom nadvladaju tu urođenu prirodu čovjekovu. Tako i odraslima treba "smisao", treba im nešto što će im olakšati život.

Recimo da su vjernici kompjutori koji prihvate grafičku karticu koja im (daje gotove odgovere) uvelike olakšava život. Ateisti koji su talentirani (imaju dar (genetiku) da mogu biti ateisti bez da puno toga znaju) imaju već ugrađene određene procesorske podsustave koji eliminiraju potrebu za onime što izbacuje GPU. Ateisti koji su nešto slabiji sa tim podsustavima, mukotrpnim razmišljanjem i skupljanjem kvalitetnih informacija itd itd. su zapravo sebi omogućili rad sa softverom koji je toliko moćan da unato hardverskoj manjkavosti postiže rezultate kao i prethodna dva, naravno bez pomoći GPU.

Ukratko, to ti je ovo što kažeš da dobivaš principe prema kojima se trebaš vladati, jer si bez njih slab. Teško (ili nikako) možeš bez njih, nemaš ni talent niti vrhunski softver.

Vrlo napredno dijete bi moglo i bez zagrljaja, brige i skrbi (bilo da je mali nadgenije, bilo da ima iskustvo odraslog čovjeka)


Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Jer osjećam da je to ispravno. Osjećam da je Bog zaista živ i progovara kroz nas.
Ovo je ok odgovor i zaista je to tako za ogromnu većinu vjernika. Postoji taj segment čovjeka koji je nedokučiv razumu. A kojeg osjećamo da postoji, i jebeno jako osjećamo, praktički znamo da je ono što nam taj osjećaj govori istina.
No, osjećaji su, dokazano nebrojeno puta, jako varljivi, često totalno krivi. Dok je razum u svojoj suštini nepogrešiv. Razum je novija stvar u povijesti svijeta a informacije u ljudskom genomu su jako jako stare i time imaju svoju težinu koja često nadilazi razum.
Što sve samo halucinacije čine. Žao mi je što ih mnogi nisu iskusili pa ne znaju koliko takvi doživljaji djeluju stvarno. No nema veze, bitno je da razum objašnjava pojavu halucinacije.

Još nitko nije počeo svakodnevno dobivati na lotu i slično, to je izvrstan ali zanemaren dokaz, koliko ne postoji nadnaravni svijet, makar mi po prirodi osjećali da treba postojati.


Quote:
Wild_East_ kaže: Pogledaj post
Zato jer me ono što imam u sebi vodi na dobro i čuva me od zla i nedostataka ovoga svijeta, i zato kada to u sebi vidim na papiru na kojem su ljudi već pisali o istom tisućama godina prije, onda znam da je to TO i tako imam još jednu potvrdu i sve skupa prepoznajem kao istinito!
Ovo zvuči poput izgubljenog djeteta kojem treba netko da ga vodi jer je inač preslab.

Osim što je to tako, zanimljivoj e da je taj razlog u kontradikciji sa samom idejom koju promovira, naime, mi bismo trebali biti što sličniji Isusu, Isus nema nikoga tko ga čuva od zla i nedostataka njegova svijeta, Isusu nitko ne treba govoriti što je dobro a što nije, Zar ne bismo onda i mi trebali biti takvi? Jaki, ez potrebe za ikakvim bogovima, baš kao što ni Jahve nema potrebu za ikakvim svojim bogom.

I prije su ljudi osjećali seksualnosti i pisali seksualne romane i kad čitaš takav roman, totalno kužiš o čemu se radi, makar za osobu koja bi bila lišena seksualnih osjećaja ništa od toga napisanoga ne bi imalo smisla i on to ne bi razumio.

Da, ljudi smo i normalno je za očekivati da ćeš ti danas iako u doba većeg znanja, činiti iste greške kao i čovjek iz prijašnjih doba.

Da pojasnim za one kojima je to potrebno, ne postoji seksualnost izvan čovjekova uma, baš kao što ne postoji bog već samo osjećaji prema ideji boga.
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 23:45   #12
Quote:
Jacob. kaže: Pogledaj post

Ovo zvuči poput izgubljenog djeteta kojem treba netko da ga vodi jer je inač preslab.

...
Što ti nije jasno Jacobe? I molim te ako možeš smanji malo te postove jer nemogu čitati toliko rečenica u tvojim upisima koje su u startu na krivim premisama i dođe mi slabo od ne shvaćanja koje pokazuješ!

To se tebi čini poput izgubljenog djeteta a?? Misliš li ti da ja nemogu biti jak u životu i ovakvom svijetu, ne dozvolit da me itko pipne i sve riješavat silom bez posebnih problema, bez suosjećanja za druge i da ih pokušam razumijet, znači samo gledat svoj interes i to je to... misliš da to nemogu??? To je tebi snaga i jakost, ići linijom manjeg otpora ono što je jednostavnije i bezbolnije bez obzira na posljedice i kako će to biti prema drugima??

No, jeli to ispravno???
Wild_East_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 23:56   #13
Quote:
Jacob. kaže: Pogledaj post
Ovo je ok odgovor i zaista je to tako za ogromnu većinu vjernika. Postoji taj segment čovjeka koji je nedokučiv razumu. A kojeg osjećamo da postoji, i jebeno jako osjećamo, praktički znamo da je ono što nam taj osjećaj govori istina.
No, osjećaji su, dokazano nebrojeno puta, jako varljivi, često totalno krivi. Dok je razum u svojoj suštini nepogrešiv. Razum je novija stvar u povijesti svijeta a informacije u ljudskom genomu su jako jako stare i time imaju svoju težinu koja često nadilazi razum.
Što sve samo halucinacije čine. Žao mi je što ih mnogi nisu iskusili pa ne znaju koliko takvi doživljaji djeluju stvarno. No nema veze, bitno je da razum objašnjava pojavu halucinacije.

Još nitko nije počeo svakodnevno dobivati na lotu i slično, to je izvrstan ali zanemaren dokaz, koliko ne postoji nadnaravni svijet, makar mi po prirodi osjećali da treba postojati.
Iz petnih žila pokušavaš objasniti vjerovanje

Postoji mnogo stvari u životu koje nećeš moći objasniti samo razumom. Kvaka kod Boga je ta da je vjerovanje pravo onda kad se razuma ne budeš morao odricati

Što se tiče halucinacija i ukazanja, nisam i ne želim nikad nešto slično doživjeti...
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 03:20   #14
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Što se tiče halucinacija i ukazanja, nisam i ne želim nikad nešto slično doživjeti...
Prilično zdrav stav. Tako nešto žele samo oni kojima treba očit dokaz u formi nečeg vidljivoga. Ono... slijepac progleda i ja sam se uvjerio: "uuu, ima Boga"... Njihova vjera je na staklenim nogama a neznanje veliko; i zato im treba materijalni dokaz. Takve osobe su uvijek u opasnosti da izgube vjeru jer nije duboko ukorijenjena unutar njih. A svijest o Božijoj blizini je u njima zamagljena. Sama ta ideja o ukazanjima pripada duhovnoj prahistoriji (ljudskim početcima). Ukazanja se i danas zlorabe uglavnom u političke svrhe. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 04:40   #15
Quote:
*Astaroth* kaže: Pogledaj post
zašto vjernici vjeruju u to što vjeruju?
Zato sto sam se puno puta uvjerio da je Isus ziv, i da je nista drugo nego Bog, koji je Stvoritelj i koji se objavio u Bibliji, koja ima apsolutni autoritet.
opsajd is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 07:15   #16
Quote:
*Astaroth* kaže: Pogledaj post
ovo me uvijek zanimalo...

zašto vjernici vjeruju u to što vjeruju?
Ja osobno vjerujem da je ljudski zivot nastao kao nasumicna tvorevina u specificnon okolini, nakon trilijuna i kvadrilijuna neuspjelih (uvjetno receno) pokusaja...

Sanse su jako male, al kvragu...vece nego da mi pod podrumom zivi crveni tip s rogovima

P.S. u trecem razredu osnovne sam rasplakao vjerouciteljicu raspravom zasto mi nismo mnogobosci ako imamo 3 bozanske osobe...nije mi uspjela objasnit, al pozivam sad nekoga ako zeli da proba
Seb3k is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 12:48   #17
Zato sto me je dragi Bog uputio. Da me On nije uputio i sacuvao vjerovatno bih bila kao mnogi nevjernici.

Rodjena sam u porodici u kojoj se drzi do vjere i odgojena sam tako. Ali znam mnoge koji su kasnije zanemarili vjersku praksu. Mozda jos uvijek vjeruju, ali se uglavnom ne ponasaju u skladu sa propisima svoje vjere. Mislim da je odgoj bitan, ali nije presudan. Cula sam za mlade ljude koji nikad u zivotu nisu culi za neku religiju, pa su nakon sto su upoznali njene postulate postali njeni pripadnici.

I ja sam se bavila idejom da otvorim ovakvu temu, ali sa dodatkom, a zasto vi koji ne vjerujete ne vjerujete? Mislim da vecina onih koji ne vjeruju ustvari ne razmislja mnogo o smislu zivota. Jednostavno, zivot ih nosi.
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 13:50   #18
Quote:
Wild_East_ kaže: Pogledaj post
To je tebi snaga i jakost, ići linijom manjeg otpora ono što je jednostavnije i bezbolnije bez obzira na posljedice i kako će to biti prema drugima??

No, jeli to ispravno???
Upravo vjernici idu linijom manjeg otpora. Ostaju u onome u čemu su poučeni. Tako im je dobro, imaju utjehu i vječni život. To im pruža dobro osjećanje.

Smrt, bez zagrobnog života je ono što pruža gadne osjećaje, ali razumni ljudi ipak prihvaćaju to za ono što je bliže istini, idu za istinom a ne linijom manjeg otpora.

Evo jučer je bio film i ona žena nije prihvatila da je njen dečko ubojica. Mada je to bilo očito, ali kad bi ona to prihvatila to bi povuklo sa sobom buru loših osjećaja. Linija manjeg otpora je da se to ne prihvati. Ljudi po prirodi idu linijom manjeg otpora, malo tko je sretan da može istini dati prioritet. Ja sam zahvalan sudbini da sam jedan od tih, iako je to relativno pitanje o kojem bi se dalo raspravljati. Možda je bolje biti u zabludi i neistini, ali je bitno da si sretan u životu. No to nije tema.



Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Iz petnih žila pokušavaš objasniti vjerovanje

Postoji mnogo stvari u životu koje nećeš moći objasniti samo razumom. Kvaka kod Boga je ta da je vjerovanje pravo onda kad se razuma ne budeš morao odricati
Ovo je upravo srž nerazumijevanja vjernika nas nevjernika. To je onaj urođeni argument iz neznanja. Uopće nije bitno da se ne može objasniti mnogo toga.

Cijela poanta, razlika između vjernika i nevjernika je što nevjernik neće prihvatiti traljavo objašnjenje već će radije reći "ne znam" dok se vjernik osjeća loše sa tim "ne znam", on naprosto zbog čovjekove prirode, mora znati pa radije prihvaća traljava jako jako loša, potpuno nevjerojatna i kontradiktorna rješenja (objašnjenja).

Dok još nije iznesena teorija evolucije, još je i bilo ok dati neki bitniji postotak mogućnosti da nas je dizajniralo inteligentno biće. Međutim sad je to besmisleno uza sve činjenice.

Na temelju čega ćeš prihvatiti kršćanstvo a ne hinduizam? Zar nije onda logično da će svi ljudi prihvatiti ili jedno ili drugo? Ne mogu oba dva objašnjenja biti točna. Da si rođena u indiji bila bi hinduist i imala bi objašnjenje koje oni imaju. Upravo po tome što postoje različite religije (dovoljno, iako ima i ostalog) očito je koliko traljavo objašnjenje je objašnjenje bilo koje religije o svijetu, zagrobnim životima itd.

Npr. ti kažeš da ti je objašnjenje koje su vikinzi imali neprihvatljivo, kažeš ne vjerujem u to. Ja kažem za sve religije da ne vjerujem u njihova objašnjenja. Ja samo odbacujem jednu suludu ideju više, i imam mogućnost zbog toga što sam takav kakav sam, da naprosto živim bez odgovora!

Znaš kad se majka brine pa hoće čuti jel netko sretno stigao na odredište? E vidiš to je ta potreba za znanjem za odgovorima, iako to znanje uopće ne utječe na to hoće li sve sretno završiti. Riječ je čisto o informaciji, mi smo željni konačnog odgovora. Možda je to slijedeći napredni stupanj u razvoju čovjeka, bit će nas sve više koji ćemo moći živjeti bez da imamo Odgovor.
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 13:52   #19
Quote:
Zehra kaže: Pogledaj post
I ja sam se bavila idejom da otvorim ovakvu temu, ali sa dodatkom, a zasto vi koji ne vjerujete ne vjerujete? Mislim da vecina onih koji ne vjeruju ustvari ne razmislja mnogo o smislu zivota. Jednostavno, zivot ih nosi.
Nije istina, ja sam npr. toliko radoznao u vezi života i smisla života da sam upijao sve moguće knjige o astronomiji fizici biologiji itd.

zašto ne vjerujem? jer ne prihvaćam užasno loš odgovor. Radije ću ako mogu živjeti bez odgovora.

Iz istog razloga ne vjerujem u npr kršćanstvo iz kojeg ti ne vjeruješ u scientologiju ili hinduizam.
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 14:09   #20
Quote:
Jacob. kaže: Pogledaj post
Upravo vjernici idu linijom manjeg otpora. Ostaju u onome u čemu su poučeni. Tako im je dobro, imaju utjehu i vječni život. To im pruža dobro osjećanje.

...
Kada te netko provocira, napada, tuče, lakše mu je uzvratiti isto i osvetiti se nego pustiti da te ponizi jel tako?? No vjera, istina, ljubav, dobro, Bog, sve ono što je ispravno mi kaže nemoj to učiniti, to je zlo... kako je to onda linija manjeg otpora???

Da ti netko uništi obitelj, pobije ih pola... lakše je otići kod njega i osvetiti mu se i napraviti isto zlo i tako smiriti svoj bijes i gnjev i pokazati kako si jak i da ti nitko ništa ne može, ko šta proba protiv tebe isto će proći... to je snaga po tebi jel tako?? Vjera, istina, ljubav, dobro, Bog... sve ono što je ispravno mi kaže nemoj to učiniti, jer to je zlo, budi jači od tog a ne isti kao to... kako je to onda linija manjeg otpora???

Jacobe pišeš gluposti i nemaš pojma i nimalo razumijevanja o ovim stvarima, rekao sam ti kako češ shvatiti i na koji način ali ti ne želiš...
Wild_East_ is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:44.