Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2011., 17:17   #61
38 kuna kažeš...a baš ću pogledat kako je ovdje. Inače losos je ovdje jako jeftin. Tunu neću ni spominjati...
Baš sinoć žvajznili tuna filet sa umakom od papra...aaaa...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 09:27   #62
Baj d vej, moji doma ne vole jesti rižu baš svaki dan, pa jel ima tko kakva iskustva s kuhanjem ostalih žitarica/grahorica u rajs kukeru? Moj stari bi recimo paštu fažol mogao jesti 300 dana u godini a ostale dane slanutak...
Kako bi se moglo spremati fažol (suhi grah), slanutak, grašak...eni ajdija?
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 01:57   #63
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Baj d vej, moji doma ne vole jesti rižu baš svaki dan, pa jel ima tko kakva iskustva s kuhanjem ostalih žitarica/grahorica u rajs kukeru? Moj stari bi recimo paštu fažol mogao jesti 300 dana u godini a ostale dane slanutak...
Kako bi se moglo spremati fažol (suhi grah), slanutak, grašak...eni ajdija?
O, da, mozes kuhati grah u kuhalu za rizu. Nisam osobno ja kuhala, ali sam vidjela da to ljudi rade. Malo progooglaj i naci ces pozitivna iskustva, cak i recepte (da sada ja to ne radim, kada vec mozes i sam ). Reci tati da samo namoci grah noc prije. Koliko se sjecam kuhali su po sat i nesto, dakle koliko i inace obicno kuhas grah u loncu vulgaris (meni treba obicno sat vremena, ali meni se i namace pola dana). Pretpostavljam da isto tako moze kuhati i grasak, slanutak etc. (ipak nesto krace od graha). Neka proba i podijeli iskustva.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 09:20   #64
E našao sam već puno iskustava. Tnx. Ali na taj način već kuhamo samo sa express loncem, ne sa ovime...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 06:41   #65
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Moj rajs kuker je 400W, a mikrovalna (Electrolux) 900W. Ako skuhaju za jednako vrijeme (dvadesetak minuta), znači da sam sa mikrovalnom potrošio dva i pol puta više struje.
Da, u pravu si. Više od dva puta
ovdje s edugo nije nikaj napisalo. dosla sam samo reci da sam si u medjuvremenu nabavila zojirushi kuhalo za rizu, i to jedan model koji je made in japan, i da sam odusevljena kuhalom. riza je fenomenalna, i nikakvo kuhanje na stednjaku ili u mikrovalnoj se ne moze usporediti s rizom iz kuhala. veselim se probati konacno i smedju rizu skuhanu u kuhalu.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 09:22   #66
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
ovdje s edugo nije nikaj napisalo. dosla sam samo reci da sam si u medjuvremenu nabavila zojirushi kuhalo za rizu, i to jedan model koji je made in japan, i da sam odusevljena kuhalom. riza je fenomenalna, i nikakvo kuhanje na stednjaku ili u mikrovalnoj se ne moze usporediti s rizom iz kuhala. veselim se probati konacno i smedju rizu skuhanu u kuhalu.
Blago tebi
Daj baci neki link, fotku stroja i rize zgotovljene u njemu...
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 01:12   #67
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Blago tebi
Daj baci neki link, fotku stroja i rize zgotovljene u njemu...
ovaj:

http://www.amazon.com/Zojirushi-NS-Z.../dp/B00007J5U7

morala bih slikati, ali sam prelijena za to. zapravo, niti se ne sjetim...probala sam i smedju rizu spravljenu u kuhalu, i fantasticna je!!!
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 12:36   #68
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
ovaj:

http://www.amazon.com/Zojirushi-NS-Z.../dp/B00007J5U7

morala bih slikati, ali sam prelijena za to. zapravo, niti se ne sjetim...probala sam i smedju rizu spravljenu u kuhalu, i fantasticna je!!!
Ima li smedja iz kuhala slicnosti sa smedjom iz expres lonca?
U expresu idu 2 salice vode na 1 salicu oprane rize, kuha se 45-50 min i riza bude neka sasvim nova dimenzija u odnosu na obicno kuhanje. Nabubri i bude skroz meka, posve drugacije konzistencije i oblika zrna te ljepljiva.
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 03:23   #69
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Ima li smedja iz kuhala slicnosti sa smedjom iz expres lonca?
U expresu idu 2 salice vode na 1 salicu oprane rize, kuha se 45-50 min i riza bude neka sasvim nova dimenzija u odnosu na obicno kuhanje. Nabubri i bude skroz meka, posve drugacije konzistencije i oblika zrna te ljepljiva.
ne znam kakva je iz express lonca jer nemam taj lonac, i nemam pojma kakva je riza iz njega. ja sam prije kuhala u normalnome loncu, i smedja mi nikada nije ispala kako spada. ova iz kuhala je mekana, ali ne premekana, taman kakva treba biti. vjerojatno ista kao i tvoja iz expressa. jedina je mana ove smedje kaj se jako dugo kuha. u obicnome loncu treba oko 50 minuta, a u kuhalu oko 100 minuta.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 11:32   #70
Kupila:



http://www.hofer.si/si/html/offers/2867_28346.htm

Jucer sam kuhala brokulu na pari i bijelu basmati rizu. Dvije porcije brokule nisu stale u nastavak za kuhanje na pari, tj. nisam s njima mogla zatvoriti kuhalo, pa sam morala u 2 navrata kuhati. Kod kuhanja povrca mora se paziti na vrijeme.

Kod kuhanja rize sam prebacuje na keep warm kad vise nema pare.

Dok sam kuhala u rajngli, maseno bih stavila duplo vise vode nego rize. Ovdje su mjere neke cudne. Standardna salica je 250 ml. Ali, ovdje je jedna mjerna salica 160 ml. Na posudi za rizu je oznacena skala, koja pocinje od dvije salice. Dvije salice su oko 750 ml vode. Basmati rize stane 125 g u tih 160 ml. Predvidjeno je da se prvo u posudu stavi oprana riza, koliko vec mjernih salica hocemo, i onda se dolije voda do mjesta na skali s oznacenim brojem salica. No, ako idem bas dolijevati vodu do oznake, maseno onda ispada vise nego duplo vise vode. Bojim se da bi tako riza ispala gnjecava.

Jucer sam kuhala jednu salicu rize, s tim da sam izvagala kolicinu vode da bude duplo veca nego kolicina rize. Malo se skorilo na dnu, ali nije zagorjelo. U uputama pise ako se skori da treba kuhati vise rize. Izgleda da su dvije salice ipak minimum.

Sad kuham integralnu rizu. Nema posebnog programa za integralnu, ali nije ni potreban, kad u aparatu ne bude vise pare, prebacuje se na keep warm. U uputama pise da vrsta rize nije bitna.

E sad, malo me brine sto u uputama pise da se ne smije kuhati nista osim rize i povrca na pari. Dakle, ne bih smjela kuhati druge zitarice, zobene pahuljice ili juhu? Eksplicitno pise da se ne smije kuhati riza na mlijeku. Ja ju znam kuhati u pivu, je li i to zabranjeno? A opet, nailazim na toliko savjeta i recepata za kuhanje kojecega u kuhalu za rizu. Osim toga, moje kuhalo nema tajmer, a pise da se ne smije koristiti sa izvanjskim tajmerom. Ne vidim zasto. Jel da su oni to napisali samo da se osiguraju? Halo Effect, tvoj je isto jeftinjava, kuhas li kojesta u njemu i koristis li ga s izvanjskim tajmerom?

EDIT: Integralna riza kuhana. Cak me iznenadilo kako joj je kratko vrijeme trebalo. Ipak se skorilo na dnu. Izgleda da je to nemoguce izbjeci Japanci cak imaju posebnu rijec za taj skoreni sloj.

Zadnje uređivanje patientia : 09.06.2012. at 11:56.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 13:57   #71
jeli se može u taj rice cooker, stavit vlastita želja vode ? jer ja recimo na 75 g riže stavim puno vode oko 7-8 dcl tako da bude hrane puno više ) Polagano je kuham na laganoj vatri da sve upije i bude puna posuda riže Jeli se to može i sa tim kuhalom ?
zyzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 08:50   #72
Gud njuz evrivan !!!

Prije koji dan naletjeh u Kauflanda u Splitu na rajs kuker, neki no name jeftini, u naravi identičan kao moj SHARP, kapaciteta 1,8 litara. Nešto manje od 200 kn (ja svojeg donio iz Vijetnama, 100 kn ga platio, najbolji komad kićenvera za 100 kn )
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 09:00   #73
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Kod kuhanja rize sam prebacuje na keep warm kad vise nema pare.
Da, tako je namješten termostat. Dok god ima vode u njemu, temp. će biti 100°C, kada voda potpuno ispari i temp. stane rasti, automatski će se isključiti. Doduše nastavit će održavati rižu toplom.

Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Dok sam kuhala u rajngli, maseno bih stavila duplo vise vode nego rize. Ovdje su mjere neke cudne. Standardna salica je 250 ml. Ali, ovdje je jedna mjerna salica 160 ml. Na posudi za rizu je oznacena skala, koja pocinje od dvije salice. Dvije salice su oko 750 ml vode. Basmati rize stane 125 g u tih 160 ml. Predvidjeno je da se prvo u posudu stavi oprana riza, koliko vec mjernih salica hocemo, i onda se dolije voda do mjesta na skali s oznacenim brojem salica. No, ako idem bas dolijevati vodu do oznake, maseno onda ispada vise nego duplo vise vode. Bojim se da bi tako riza ispala gnjecava.
Mene su u Vijetnamu učili da se za običnu rižu stavi onoliko vode da bude za jedan prst preko riže. Za "sticky rice" da se stavi dva prsta vode preko riže.
A to ti u naravi znači dva-tri prsta riže i prst vode (preko riže), ili dva tri prsta sticky riže i isto toliko vode (preko riže)...
Multipliciraj za veće količine.
Različite vrste riže, različita količina vode.

Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Jucer sam kuhala jednu salicu rize, s tim da sam izvagala kolicinu vode da bude duplo veca nego kolicina rize. Malo se skorilo na dnu, ali nije zagorjelo. U uputama pise ako se skori da treba kuhati vise rize. Izgleda da su dvije salice ipak minimum.
Moje su upute na vijetnamskom pa ne znam

Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
E sad, malo me brine sto u uputama pise da se ne smije kuhati nista osim rize i povrca na pari. Dakle, ne bih smjela kuhati druge zitarice, zobene pahuljice ili juhu? Eksplicitno pise da se ne smije kuhati riza na mlijeku. Ja ju znam kuhati u pivu, je li i to zabranjeno? A opet, nailazim na toliko savjeta i recepata za kuhanje kojecega u kuhalu za rizu. Osim toga, moje kuhalo nema tajmer, a pise da se ne smije koristiti sa izvanjskim tajmerom. Ne vidim zasto. Jel da su oni to napisali samo da se osiguraju? Halo Effect, tvoj je isto jeftinjava, kuhas li kojesta u njemu i koristis li ga s izvanjskim tajmerom?
Evo baš nekidan probao kuhati ječam i super je ispao (namakao se u vodi noć prije). Možda ta zabrana stoji i u mojim upustvima ali su na vijetnamskom pa ne znam

Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
EDIT: Integralna riza kuhana. Cak me iznenadilo kako joj je kratko vrijeme trebalo. Ipak se skorilo na dnu. Izgleda da je to nemoguce izbjeci Japanci cak imaju posebnu rijec za taj skoreni sloj.
Imaju i Vijetnamci posebno ime za taj skoreni sloj riže sa dna i od njega spravljaju posebna jela (malo cjenjenija od ostalih rižinih jela).
Inače meni taj sloj najdraži

Quote:
zyzz kaže: Pogledaj post
jeli se može u taj rice cooker, stavit vlastita želja vode ? jer ja recimo na 75 g riže stavim puno vode oko 7-8 dcl tako da bude hrane puno više ) Polagano je kuham na laganoj vatri da sve upije i bude puna posuda riže Jeli se to može i sa tim kuhalom ?
Ja to iskustveno, a ovisi puno o tipu riže. Mjerim je ne u gramima već debljinom prsta (pogledaj gore )
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 12:08   #74
sta ce vam svima skupa rajsk kuker kad ne mozete nabaviti original rizu? (ne govorim o nekoj tajlandskoj ili basmati nego o kineskoj, japanskoj ili iz SE azije (vijetnam, kambodza, filipini, malezija...)
i u rajs kukeru se kuha SAMO riza i eventualno one kineske sporo kuhajuce juhe.
obi wan kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 14:31   #75
Quote:
obi wan kenobi kaže: Pogledaj post
sta ce vam svima skupa rajsk kuker kad ne mozete nabaviti original rizu? (ne govorim o nekoj tajlandskoj ili basmati nego o kineskoj, japanskoj ili iz SE azije (vijetnam, kambodza, filipini, malezija...)
i u rajs kukeru se kuha SAMO riza i eventualno one kineske sporo kuhajuce juhe.
A nego koju rižu mogu nabaviti? Pa ne kuham makedonski oriz. U svim našim dućanima imaš kupiti pakistansku, indijsku, thai, viet, kinesku rižu.
Pogledaj malo bolje talijanske riže, na većini njih piše zemlja porijekla - negdje u Aziji.
Što nije ni čudno s obzirom da su Kina, Vijetnam i Tajland 3 najveća proizvođača riže na svijetu.

Slučajno ili ne baš u Kauflanda naletjeh na original Viet rižu. Nije neka najbolja al je 5 kn/kg i sasvim dobra. Ne sjećam se brenda.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 22:12   #76
Ja nisam luda za skorenim slojem, i, moram priznat, u non-stick rajngli ga nije bilo. Ali, prednost je sto mogu stavit kuhat rizu, otic se tusirat, i dok zavrsim i riza je kuhana. Ne moram nadgledat, pazit da ne iskipi ili da ne zagori.

Kuhala sam i jecam, uspio je, samo mi je kroz otvor za paru curila voda van jedno 5 minuta, pa sam morala stajat s krpom i spasavat situaciju

Nazalost, posuda za kuhanje na pari je premala. Ako kupim brokulu od pol kile, da skuham samo cvjetice, sto je oko 350 g, moram kuhat u 2 ture.

Naravno, ne isplati se svima. Ako jedete rizu rjedje od jednom tjedno, vjerojatno vam se ne isplati.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 02:32   #77
@halo


pa ja sam bas tu na forumu pitao di se moze nabaviti kineske i istocnjacke namirnice (ukljucujuci rizE) i odgovori su bili nigdje. osim u madjarskoj, austriji i pitajbogajosdi.
zato sam i reko u prethodnom komentaru da sta ces u rajs kukeru kuhat. pa meni su cak prije nekih godinu kad sam bio u onom kineskom restoranu na zrinjevcu (uz to sta su okusi bez veze jer nemaju nikakve veze sa kinom) umjesto rize dali nekakav talijanski arborio. bez veze 100%.
ja zato uvijek sa sobom dovucem barem 2 kg rize i to ako je o vijetnamu rijec pogotovo Sa Ri (kolko vidim ti se kreces uglavnom po juznom dijelu tako da 80% vremena jedes bas nju), ponekad nang thom iako nisam bas lud za dugim zrnom. u tom slucaju je bolja jasmine, a nju znam da se moze naci po nasim ducanima. ali npr kinesku (pogotovo nuo mi [stiki rajs]) ili korejsku rizu ne znam di se moze naci, pa ako znas, dojavljuj, kumim te bogom. ili bilo ko ko zna isto ga kumim bogom.
a rajs kuker bas sad dovlacim sa sobom sa ne metalnom nego ful keramickom posudom bas zato da mogu unutra kuhat i sporokuhajuce kineske juhe.
obi wan kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 08:29   #78
Pa moraš pitat Patientiru, ona zna sve o tome di kod nas ima Azijske hrane. A koliko ja znam ima na jako malo mjesta. Eventualno se ovako krije azijska riža iza europske etikete.
Glass noodlse sam viđao u Kauflanda al su pola kila 18 kn, isto u Kauflanda imaš soja sos, teryaki i sl...fiš sos nisam nigdje vidio, a ako ga i ima sigurno neće biti vijetnamski kojeg jedino volim, sticky rice...nemam pojma...
Dakle opcija ti je da dobavljaš iz Vijetnama.

Ja inače redovito dovučem nešto glass noodlsa koje koristim kao zaštitu od udaraca pri pakiranju bagaže. Baš kad sam donio rajs kuker, stavio ga u kufer i obložio s noodlesima (mien) i kako su oni elastični sačuvali su sve od udaraca. Niti najmanje ogrebotine !!! Bolji su od bubble wrapa...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 11:08   #79
Sticky rice imaju u bio&bio. Samo je integralna:
http://www.biobio.hr/slatka-riza-500g-16892
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 15:32   #80
@halo & patientia
tks za pomalo obeshrabrujuce info. od glas nudlsa su mi drazi rajs vermiceli (mi fen si), ali za razliku od prvih su lomljivi pa nista od zastite. osim toga 18 kunicha za 1/2 kg glas nudla?!?!?! pa to je najobicniji beobrazluk. u kini to isto kosta 4 rmbija!!! a u vjetnamu koliko, 10.000 dongova ako ne i manje?? (sve oko 3-4 kune). kako bi reko M. Delic, ljudi moji pa to nije mogUce!! koji lopovluk!
vec mi dosadilo stalno dovlaciti tu hranu sa sobom, za nju uvijek potrosim 6-7 kg u prtljazi. spasava me samo FF kartica, inace ne znam ni sam kako bih. preporodio bih se kad bih barem barem dio toga nasao doma (ali za normalnu cijenu).
patientia, tks za info, ali u aziji niko ziv ne jede integralnu rizu, cak ni kokice. pa eto niti ja. jedino se upotrebljava izmijesana sa drugim zrnima (npr u wu gu) za neke juhe, ali sama ne. znas li neki ducan u Hr bas specijaliziran za azijske namirnice? prije par mjeseci sam to pitao na ovom forumu i ljudi mi odgovorise da nista od toga. i cak da ga je prije par god neki kinez bio otvorio u zg, ali da je propao nakon par mjeseci.
obi wan kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:54.