Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2017., 11:15   #61
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Nama su oduzeli zemlju i na njoj napravili bunkere ( na otoku).
Kakva je procedura za tužiti državu i koje su šanse da dobijem. Samo da to ne bi trajalo 20 godina ??
Jesi ti tražio povrat zemlje dok je bilo vrijeme?
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2017., 22:49   #62
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Jesi ti tražio povrat zemlje dok je bilo vrijeme?
Kako ću znati kada nisam znao niti da je imam. To je nesređena zemlja pokojne bake. Tek sam danas skužio ono što mi je govorila baka prije 20 godina da su bunkeri na njezinoj zemlji. Bio sam na geoportalu pa sam vidio da su na samom brdu parcele sve broj/2 , a dalje od brda su jedinstveni brojevi. Dakle, država je uzela komad zemlje i od toga napravila novu parcelu.
Ta zemlja ionako ničemu ne služi. Ali bi meni služila. Kako je meni poznato, baka nikad nije dobila novac za svoju zemlju, niti zamjensku parcelu.

Govorio mi je otac da tamo ima i jedna njegova parcela, ali je nisam našao jer je izgleda cijela konsficirana. Morao bih otići na sud pronaći stare izvode, prije II Svj. rata.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 08:12   #63
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Kako ću znati kada nisam znao niti da je imam. To je nesređena zemlja pokojne bake. Tek sam danas skužio ono što mi je govorila baka prije 20 godina da su bunkeri na njezinoj zemlji.
Tko je upisan u gruntovnici kao vlasnik te zemlje?
Tvoja baka, drugi preci? Ili RH?
Pazi, ne u katastru kao posjednik, nego u gruntovnici.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 09:32   #64
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Kako ću znati kada nisam znao niti da je imam. To je nesređena zemlja pokojne bake. Tek sam danas skužio ono što mi je govorila baka prije 20 godina da su bunkeri na njezinoj zemlji. Bio sam na geoportalu pa sam vidio da su na samom brdu parcele sve broj/2 , a dalje od brda su jedinstveni brojevi. Dakle, država je uzela komad zemlje i od toga napravila novu parcelu.
Ta zemlja ionako ničemu ne služi. Ali bi meni služila. Kako je meni poznato, baka nikad nije dobila novac za svoju zemlju, niti zamjensku parcelu.

Govorio mi je otac da tamo ima i jedna njegova parcela, ali je nisam našao jer je izgleda cijela konsficirana. Morao bih otići na sud pronaći stare izvode, prije II Svj. rata.
samo živa djeca su mogla tražit zemlju nazad.moj stari je dobio sve a žene i djeca pokojnih stričeva ništa,tj.nisu mogli ni tražit.iskreno,zakon nisam ni čitao.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 20:35   #65
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Kako ću znati kada nisam znao niti da je imam. To je nesređena zemlja pokojne bake. Tek sam danas skužio ono što mi je govorila baka prije 20 godina da su bunkeri na njezinoj zemlji. Bio sam na geoportalu pa sam vidio da su na samom brdu parcele sve broj/2 , a dalje od brda su jedinstveni brojevi. Dakle, država je uzela komad zemlje i od toga napravila novu parcelu.
Ta zemlja ionako ničemu ne služi. Ali bi meni služila. Kako je meni poznato, baka nikad nije dobila novac za svoju zemlju, niti zamjensku parcelu.

Govorio mi je otac da tamo ima i jedna njegova parcela, ali je nisam našao jer je izgleda cijela konsficirana. Morao bih otići na sud pronaći stare izvode, prije II Svj. rata.
Ti postavljaš pitanja na koja ti nitko ne može odgovoriti, s obzirom da informacije koje si dao.

Prvo i osnovno, tko je upisan kao vlasnik te zemlje koja te sad zanima? Ako je neki tvoj predak, onda ova pitanja uopće ne spadaju u ovaj topic.

Ako vam je zemlja oduzeta, a ti (ili neki tvoj prednik, baka, djed, otac) niste u zakonskom roku podnijeli zahtjev za povratom, nemaš više pravo ni na što. Rokovi za povrat imovine su davno prošli. Da ste podnosili ikakve zahtjeve za povratom imovine, valjda bi to znao. Ako niste, sad možeš slobodno na to zaboraviti.

No, po ovome što ti pišeš, moguće da se ta zemlja i dalje vodi na nekog tvog pretka. U tom slučaju nije niti oduzeta.

Dakle, prvo trebaš utvrditi koje su to katastarske čestice i tko im je upisani vlasnik. Ako je to neki tvoj predak, trebaš napraviti ostavinske rasprave za svakog od njih. Ako su ostavinske rasprave održane, predati zahtjev za raspodjelom naknadno pronađene imovine.

Ako nisu upisani tvoji preci, možeš komotno na to zaboraviti. Jednostavno si zakasnio u tom slučaju.

I ne brkati ovu cijelu priču s konfiskacijom. Je li tvoj predak koji je bio vlasnik te zemlje politički osuđen, pa mu je zemlja oduzeta po toj presudi? Da je to slučaj, mogao bi dobiti sve nazad. No, po napisanom ne bih rekao da je tako.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 20:42   #66
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
samo živa djeca su mogla tražit zemlju nazad.moj stari je dobio sve a žene i djeca pokojnih stričeva ništa,tj.nisu mogli ni tražit.iskreno,zakon nisam ni čitao.
Ne nužno djeca. Naravno da ti koji traže povrat moraju biti živi. No to mogu biti i unuci i praunuci. Bitno je da je uspravna linija (ne nećaci i pranećaci).
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 20:46   #67
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Ne nužno djeca. Naravno da ti koji traže povrat moraju biti živi. No to mogu biti i unuci i praunuci. Bitno je da je uspravna linija (ne nećaci i pranećaci).
starom su rekli (pravnica gdje su davali zahtjeve.)naravno oni su to poslije bratski riješili,stari ih je isplatio
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 22:37   #68
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Ti postavljaš pitanja na koja ti nitko ne može odgovoriti, s obzirom da informacije koje si dao.

Prvo i osnovno, tko je upisan kao vlasnik te zemlje koja te sad zanima? Ako je neki tvoj predak, onda ova pitanja uopće ne spadaju u ovaj topic.

Ako vam je zemlja oduzeta, a ti (ili neki tvoj prednik, baka, djed, otac) niste u zakonskom roku podnijeli zahtjev za povratom, nemaš više pravo ni na što. Rokovi za povrat imovine su davno prošli. Da ste podnosili ikakve zahtjeve za povratom imovine, valjda bi to znao. Ako niste, sad možeš slobodno na to zaboraviti.

No, po ovome što ti pišeš, moguće da se ta zemlja i dalje vodi na nekog tvog pretka. U tom slučaju nije niti oduzeta.

Dakle, prvo trebaš utvrditi koje su to katastarske čestice i tko im je upisani vlasnik. Ako je to neki tvoj predak, trebaš napraviti ostavinske rasprave za svakog od njih. Ako su ostavinske rasprave održane, predati zahtjev za raspodjelom naknadno pronađene imovine.

Ako nisu upisani tvoji preci, možeš komotno na to zaboraviti. Jednostavno si zakasnio u tom slučaju.

I ne brkati ovu cijelu priču s konfiskacijom. Je li tvoj predak koji je bio vlasnik te zemlje politički osuđen, pa mu je zemlja oduzeta po toj presudi? Da je to slučaj, mogao bi dobiti sve nazad. No, po napisanom ne bih rekao da je tako.
Stvar je jako jednostavna. Već je prošlo 10 godina da je umrla baka, a zemlja se i dalje vodi na umrlima. U tijeku je prebacivanje sve zemlje od pokojnika na moju majku. Nadam se da će to biti riješeno za nekoliko mjeseci.

Što se tiče konficirane zemlje i to je jednostavno ! Cijeli vrh brda je konsficiran za izradu bunkera za obalnu artiljeriju. To je sada napušteno kao ona na Žirju, već 25 godina.
Bunkeri su rađeni negdje 1950. - 1952. Jako to dobro znam jer je baka-udovica u to doba rodila vanbračnog sina, a otac je bio jedan voditelj gradilišta
Tih je godina i ta zemlja oduzeta. Selo nije ustaško, nego je moj djed (vlasnik i korisnik zemlje) ostavio kosti u Dachao-kocentracijski logor.
Ali bih trebao najprije pronaći sve papirnate tragove kako je do toga došlo.

Danas mi je rekao advokat da se može pokušati i sa pojedinačnim ispravnim postupkom: jer ja koristim zemlju koje ja prije bila moja skupa sa zemljom koja je sada moja.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 09:38   #69
http://www.iusinfo.hr/DailyContent/T....aspx?id=26323
https://www.zakon.hr/z/130/Zakon-o-n...8Dke-vladavine

za početak čl.1-3
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 16:54   #70
Tu piše da je prošla baba s kolačima. Osim ako se ne dade tužba sve do Strazbura. Ili ako pobijedi recimo ČHSP na izborima, a oni su imali u svome programu povratak svega nacionaliziranog kojeg država ne koristi.
A mogu ja i zagraditi zemljište i koristiti ga da je moje skupa sa ovim mojim. Država ionako ne vodi računa o tome. (osim ako Božo Kaljmeti tu ne odluči napraviti svoj privatni vidikovac) Pa će tih 7000 m2 dobiti moja djeca nakon 20-30 godina.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 20:23   #71
U strasbourg ne možeš jer nisi bio na našim sudovima do kraja što je osnova.
A s odvjetnikom možeš ali samo na postotak kad završi sud.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 22:00   #72
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
U strasbourg ne možeš jer nisi bio na našim sudovima do kraja što je osnova.
A s odvjetnikom možeš ali samo na postotak kad završi sud.
Odvjetnik mi je mukte jer je član obitelji.
A mogu zatražiti trampu da im dadem sadašnju parcelu na nekom drugom mjestu koja je vrijednija, za moju parcelu koju su mi komunisti ukrali mome djedu.
U principu to meni ne bi zanimalo je se radi o vukojebini. Ali ako imaš 3 hektara u komadu, onda postaje građevinsko za OPG objekt od 400 m2 !!

A ima i još jedna solucija: susjedna parcela je od moga pradjeda i prababe po majčinoj strani. Mogao bih se sa rođacima dogovoriti kako da skupa zajebemo državu jer je ona nas. Svaki imamo po 26 000 m2. On će meni pokloniti 4000 m2 , pa ću ja napraviti OPG i započeti gradnju sa službenim projektom.
Onda ću ja njemu pokloniti 10 000 , pa će on sada imati 30 000 i onda će napraviti i on OPG sa započetom gradnjom
Normalno, sve prodati po nekoj razumnoj cijeni. Kao ovi ovdje, koji se valjda nisu morali trampiti:
https://www.agroklub.com/poljoprivre...rodajem/16463/

p.s.

DA LI JE OVAKVO TRAMPANJE PROTUZAKONITO ????

Ja sam našao samo zakon koji kaže da se ne smije izdvojiti objekt (vila) iz OPGa.
Ali ne piše ništa da li se može izdvojiti komad zemlje iz jedninstvene parcele OPGa. Sada neće više biti 30 000 m2, nego 24 000 m2 ???!!!

Ove peripetije ne bi trebale da je zakon malo labaviji: https://www.agroklub.com/seoski-turi...opg-ima/12836/

Zadnje uređivanje krena : 12.04.2017. at 22:11.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 22:16   #73
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Tu piše da je prošla baba s kolačima. Osim ako se ne dade tužba sve do Strazbura. Ili ako pobijedi recimo ČHSP na izborima, a oni su imali u svome programu povratak svega nacionaliziranog kojeg država ne koristi.
A mogu ja i zagraditi zemljište i koristiti ga da je moje skupa sa ovim mojim. Država ionako ne vodi računa o tome. (osim ako Božo Kaljmeti tu ne odluči napraviti svoj privatni vidikovac) Pa će tih 7000 m2 dobiti moja djeca nakon 20-30 godina.
Krena, daj se uozbilji. Stvarno si se rano sjetio plakati za prolivenim mlijekom. Gdje su tvoja baka, otac/majka i ti bili dok su se podnosili zahtjevi za povratom?

Možeš ti zagraditi što god hoćeš, ali to neće nikad biti ni tvoje ni od tvoje djece. Dosjelost ne funkcionira tako kako si ti opisao. Ti od trena zagrađivanja znaš da to nije tvoje. I možeš to posjedovati sljedećih 100 godina i ipak neće postati tvoje.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 22:35   #74
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Odvjetnik mi je mukte jer je član obitelji.

A mogu zatražiti trampu da im dadem sadašnju parcelu na nekom drugom mjestu koja je vrijednija, za moju parcelu koju su mi komunisti ukrali mome djedu.
Ne bi bio neuljudan ali imaš odvjetnka a pitaš nas (a ne znam koliko ovdje ima odvjetnika)

Možeš ti tražit i od Trumpa trampu samo nitko ne kaže da će pristat tako vrijedi i za državu.

A s onim nećete zajebat državu nego sebe jer ćete se naplaćat poreza,mjernika,troškova,bilježnika da ćete bit u minusu.

I oni uz oglasa nude što ne znači da će i prodat.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 23:28   #75
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ne bi bio neuljudan ali imaš odvjetnka a pitaš nas (a ne znam koliko ovdje ima odvjetnika)
Odvjetnik se bave važnijim stvarima. A i ne želim ga gnjaviti često. Osim toga nije specijalizirao zemlju, nego više ovrhe.

Quote:
Možeš ti tražit i od Trumpa trampu samo nitko ne kaže da će pristat tako vrijedi i za državu.
Razlika je u tome što će Trump pristati ako dobije bolju ili više zemlje.
A država će pristati ako imaš rođaka u vlasti.
Ako nemaš rođaka onda država neće pristati da ti njoj daš duplo više i duplo kvalitetnije zemlje. Ali možeš pokloniti tu zemlju nekom političaru pa da ti država vrati mukte nacionaliziranu.
Na mome otoku ima jedan vic da bi trebalo skupiti novce i kupiti jednu parcelu na kraju uvale i onda je pokloniti direktoru urbanističkog ureda iz našeg otoka.
On bi svu zemlju do svoje proglasio građevinskom.

Quote:
A s onim nećete zajebat državu nego sebe jer ćete se naplaćat poreza,mjernika,troškova,bilježnika da ćete bit u minusu.
Normalno da će mo platiti troškove geodeta i dva puta pdv od 4 %.
Ali se cijena zemlje najmanje upeterostručuje !!
Ja sam do sada prodao neku zemlju po 3 eura. Ako je građevinska, onda je cijena barem 15 eura za vukojebinu gdje možeš graditi kuću.

Quote:
I oni uz oglasa nude što ne znači da će i prodat.
Sve se dade prodati. Samo je pitanje po kojoj cijeni. Čak se dade i otrovno smeće prodati. Ali onda vlasnik smeća plaća da mu netko uzme smeće.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 13:46   #76
Zna li tko kako ide s povratom/obestecenjem nacionalizirane imovine ciji su (bivsi) vlasnici strani drzavljani, konkretno drzavljani Republike Srbije?

Naime, ja kao hrvatski drzavljanin trazim povrat neke imovine od Srbije i taj je postupak sad u toku, odvjetnik je angaziran i sl.

Odvjetnik tamo je dobio nesluzbenu informaciju da ce zahtjev biti odbacen/odbijen je ni RH ne vraca imovinu drzavljanima RS, pa nece ovi ni obratno.

Znam da je u prvoj verziji zakona stajalo da samo drzavljani RH imaju pravo na povrat, ali to je palo na ustavnom (ili vrhovnom?) sudu.

Mene sad interesira praksa u RH: vraca li se (obestecuje li se) drzavljanima RS kojima je nacionalizirana imovina u RH?

Gdje to saznati, postoji li neki registar presuda?
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 12:32   #77
Da odgovorim sam sebi, mozda ce jos nekome trebati.

Postavio sam mailom upit Ministarstvu pravosudja i dobio odgovor.

Nema nikakvih zakonskih zapreka da strani dravljani ostvare ista prava o obestecenju/povratu nacionalizirane imovine, cak su mi dali i preslike nekih odluka/presuda.

Sad, hoce li to ovi u Srbiji uvaziti - vidjet cu.

Zadnje uređivanje Gervasius74 : 11.07.2017. at 12:33. Reason: tipfeleri ...
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2023., 11:53   #78
Prošlo je šest godina od zadnje aktivnosti, a ovo mi se čini jedina prikladna tema.

Naš postupak se vuče 20-tak godina, možda smo blizu kraju. Možda.

Najnoviji dopis je otvorio više pitanja nego zatvorio.

Bilo je predviđeno da se preko CERP-a rezerviraju dionice poduzeća koje je sad vlasnik zemlje za koju tražimo odštetu. IMO to nije bila nimalo loša opcija jer se, ako sam dobro shvatio, pri obračunu odštete računa nominalna vrijednost dionice, a u tom momentu je realna tržišna cijena bila dvostruko veća.

Ovaj novi dopis sad otklanja tu mogućnost i nudi opcije u vidu "dionica iz fonda RH" ili obveznice.

Što se tiče "nestanka" CERP dionica, nešto mi tu smrdi, ali ne bih želio neopravdano upirat prstom. Možda stvarno nema više. Možda bi se pritiskom i citiranjem prijašnjih dokumenata moglo opet vratit na odštetu preko CERP-ovih dionica?

Pretraživati internetse u vezi ovih pitanja je muka ježeva, izgubiš se u svim kontradiktornim pravilima, zakonima, praksama, fondovima tokom godina, više ne znaš što vrijedi, a što ne vrijedi.

I prije pretrage mi se glede "dionica iz fonda RH" upalila crvena lampica. Nekako sam naslutio da je mala šansa da bi bi se poklopila niska nominalna cijena dionica i visoka tržišna vrijednost. I da, pretraživanjem sam otkrio da se u nekim odštetama nalazilo svakakvo dioničko smeće, čak i ugašena poduzeća, i da su branitelji oko takve prakse žestoko prosvjedovali.

Ako se daju paketi dionica, po meni znači da u njemu neće biti samo jedna vrijednosnica već više njih. Tko sastavlja te pakete? Ima li tražitelj naknade ikakav input, pita li ga se što želi, a što ne želi?

Što s obveznicama? Izlistao sam obveznice koje trenutno kotiraju na ZSE, ali se postavlja pitanje bi li te obveznice bile korištene u odšteti. Pročitao sam da je nekoć prije par desetljeća RH izdavala neke "globalne obveznice", nekamatne (kako prikladno), koje su se koristile pri odštetama. Nekako ćutim po guglu da takve obveznice nisu više u điru.

Dakle, koje obveznice bi se davale u odšteti, i ima li tražitelj naknade kakav input, pita li se što želi, a što ne?

Visina odštete. Vidio sam neku tablicu u nekom zakonu il pravilniku po kojoj se progresivno krade što je veća imovina. U ovom slučaju se radi o nekoliko tisuća kvadratnih metara zemlje koja tržišno sigurno vrijedi više od tisuću eura po metru. Ima li tko iskustva s ovom vrstom odštete, obračuna iznosa, i konačnog obeštećenja u vidu obveznica ili dionica?

Ove uplate koje se rastežu 20 godina, to vrijedi samo za novčanu odštetu, zar ne? Kako brzo ide s dionicama i obveznicama?

I, što odabrati, obveznice ili dionice? Najradije bih onu CERP opciju, ako se može izboksat, ali ako to ne može, što bi bilo dobro?

Hvala unaprijed na odgovorima.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2023., 16:12   #79
Nema nikakve mogućnosti za naturalni povrat - zemljište je privedeno namjeni za koju je oduzeto do 1997.g.?

U postupcima povrata bilo kakva naknada koja nije vraćanje u vlasništvo je sića, daju se obveznice RH koje su zapravo gotov novac koji dobiješ na račun, izračunat po nekoj smiješnoj formuli. Daleko od tržišne vrijednosti.

Ako vraćanje u vlasništvo nije danas moguće - a to je često jer je prošlo previše godina - ima jedna caka, a to je ako to zemljište do 1997.g. nije bilo privedeno namjeni - dakle moglo se vratiti u vlasništvo, ali danas je tamo već nešto sagrađeno - tada se može tražiti tržišna vrijednost zemljišta. Naravno, to se postigne nakon ohoho natezanja sa gradom.

S dionicama nemam iskustva, već 10+ godina čak nisam čula da je itko dobio dionice kao naknadu, ali kad su to davali - da, pitalo se podnositelja zahtjeva što bi radije.

Ako nemaš odvjetnika uzmi nekog bar da ti pogleda spis i da mišljenje.
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2023., 19:07   #80
Hvala.

Nema šanse za povrat zemljišta, iskorišteno je.

Dakle, male šanse za dionice.

Quote:
daju se obveznice RH koje su zapravo gotov novac koji dobiješ na račun
Ovaj dio mi nije jasan, je li lova na račun ili ipak obveznice u portfolio? Ako obveznice, koje, one koje kotiraju na ZSE ili neke specijalne?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:43.