Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2017., 22:36   #9001
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Misliš da bi iznamljivaći propali zbog smanjenja broja gostiju u zemlji gdje se i garaže iznamljuju pod apartmane za 50-60 eura po danu...
Neki Mali % da. A i cijene bi Pali i s time bi opala zarada. Dio obitelji bi isao traziti ipak drugi posao i veci broj bi cistis sami.
Kao i kod ugostitelja Koji ce vise Sami raditi ako skoce cijene konobara.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 11.12.2017., 22:55   #9002
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Ha,instalater je 3 godišnje,a tehničar 4 godišnje školovanje.
Instalater ima 40 sati prakse tjedno,a tehničar 4 sati.
To je samo na prvi pogled isto,ovima što misle da su to sve električari,
malte ne i inžinjere svrstavaju u električare(oni malo bolji),kupus bez kraja.

I kako to da pored tolikog posla,tehničara na zavodu je bilo na stotine prije 5 i više godina,
kada svi oni mogu biti instalateri,ali eto nikom se nije dalo,radije rade u 3 smjene tko zna gdje ili ako su sretnici negdje konobare.
jel znaš zašto ih je bilo na stotine na zavodu...
Zato kaj ni ovaj s 3 ni onaj s 4 godine školovanja nisu u biti znali ništa raditi i ako si ih zaposlio moro si ih ućiti bar još godinu ili dvije da bi koliko toliko znali nekaj raditi...
Zato ih nije niko zapošljavao jer je na tržištu bilo dovoljno iskusnih i strućnih radnika...
Danas su ti strućni i iskusni na baušteli diljem europe pa su sad dobri i ti bez iskustva...Nažalost izgubljeno je desetak generacija koje su se mogle obućiti u poslu uz iskusne majstore i zato je sad u građevini tolika rupa u radnoj snazi....
Kad tu još dodaš sustavno omaložavanje strukovnih škola onda dođeš u situaciju da u školsku godinu 16-17 u jednom zagrebu za zidara imaš upisanog 1 jedinog učenika....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Old 11.12.2017., 22:56   #9003
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Neki Mali % da. A i cijene bi Pali i s time bi opala zarada. Dio obitelji bi isao traziti ipak drugi posao i veci broj bi cistis sami.
Kao i kod ugostitelja Koji ce vise Sami raditi ako skoce cijene konobara.
Joj jadni nebi zaradili 30 000 eura nego 28 000 eura u sezoni za žile rezati...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Old 11.12.2017., 22:59   #9004
Sve da hoćeš biti instalter ili zidar ti nemaš gdje to izučit.
Ima škola,redovna,vanredna ali nemaš nikoga za praksu.
zacky is offline  
Old 11.12.2017., 23:09   #9005
ja jednostavno ne mogu da vjerujem sta vi ovdje pisete. za kraj, prodjite bosnom, bilo gdje. od benzinskih, jedna po kilometru do automehanicara, jedan svakih 100 metara, di je tu razlika izmedju bosanskog "malo cu mijenjat ulje i filter" i hrvatskog "malo cu vatat fureste" ? bosna je kao sto svi znamo bogata i razvijena zemlja. onaj post o svabama i koliko para imaju za potrosit, a odakle im te pare ? drugo zar neko stvarno misli da ce vozat merc i bmw i porsche tako sto ce malo obletavat glupe svabe par mjeseci a ostatak godine ladit jaja i planirat kupnju novog auta ? kako su ono grci prosli sa tim planom ? ah da, uzeli im svabe sve pa sad idu prakticno doma kad idu na odmor. ja pricam da nemos od sljakera koji sarafi imat industriju, ne moze ne ide to tako, ni jedan taj koji sarafi nije nikad nista novo izmislio ni prisarafio nigdje. nikad. novo je samo u industriji, industrija ima know how, industrija pokrece drustvo naprijed, industrija konkretno ima pare i jare, ostali imaju sta uspiju izbit ovima prvima iz dzepa. usluzne djelatnosti, u drzavi koja ni 1st tier gospodarstva nije u stanju da ima koliko toliko na svojim nogama je takav idiotizam.....nije bitno, a znas zasto nije bitno ? zato sto jos ni jedna benzinjara u bosni nije propala. nije propala jer se ljudi jos uvijek vracaju kucama, onih xy eura s kojima svabo raspolaze donese domaci a ne svabo. kad nas ne bude ostat ce benzinske kao oni partizanski spomenici. svaki koji gura te usluzne djelatnosti kao nesto super bi zapravo proterao autobus ovuda. pa ajte brate.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 11.12.2017., 23:10   #9006
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
The new agenda.
Odreći se rente od turizma valjda ne bi smislio ni Ivan Pernar.
Prema dostavljenim podacima u hrvatskom turizmu u 2018. godini uložit će se 940 milijuna eura. Investicije prema navedenoj anketi u 2017. godini iznosile su 817 milijuna eura, a 2016. godine 676 milijuna eura.

I šta on predlaže da zaključam vrata i idem u njemačku radit na CNC stroju za crkavicu od 2000-3000€ mjesečno bruto. A onaj bi oduzeja štednju porezom.A nikako da shvati nema štednje nema ni CNC stroja
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is online now  
Old 11.12.2017., 23:17   #9007
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Joj jadni nebi zaradili 30 000 eura nego 28 000 eura u sezoni za žile rezati...
Pala bi vise zarada odnosno pogotovo relacija truda/zarade. Jer bi evo isao sam cistiti.
Veca ponuda od potraznje bi ubila vise cjene.
I nakon par godina bi se cijena stabilizirala i opet polako razla jer bi pala ponuda. Jer od 20.000€ ne možes zivjeti kao od 30.000€ i godisnje ulagati itd.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 11.12.2017., 23:30   #9008
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
I sad pogledaj jesu li se Turska, Tunis, Maroko i Grčka (ona je imala svoje pizdarije ) oporavili pa ćemo vidjet imamo li rast ili "rast" turizma dok se Levanat ne oporavi.

Interesantno kako se ovdje sa sprdnjom gleda na turizam, kao na neku manje vrijednu KKK djelatnost, a brzina oporavka mu je nakon svjetske krize...well, brojevi govore sami za sebe. Turizam je na zapadu "the new agenda", to je jasno kao dan, zapadna društva su postala toliko bogata da su putovanja uobičajena poput imanja auta i flat-rate interneta.
Ja mislim da su vise statusni simbol.

Auti i odjeca su passe, ali ako nemas na fejsu i instagramu hrpu slika s putovanja najobicniji si luzer
lostcase is offline  
Old 11.12.2017., 23:31   #9009
Malo ontopic

HZZ je objavio broj nezaposlenih za 11/2017: 188056, dok smo u 10/2016 imali 232267, a što je pad od 44211 u godini dana.

Desezonirani podaci imaju više smisla, u 11/2016 smo imali 223062, a u 11/2017 smo imali 180377 što je pad od 42685 u godini dana.

Ako pogledamo pad broja nezaposlenih u 11. mjesecu iz godine u godinu (desezonirano) imamo ovo:

12/13: -7560 (negativan pad znači porast broja nezaposlenih)
13/14: 44309
14/15: 30418
15/16: 51156
16/17: 42685


Desezonirano nezaposlenost pada neprekinuto od 5/2014.


free photo uploading sites


Ništa ne stvara toliku količinu jada kao nezaposlenost. Dobro je da se zla rješavamo na ovaj ili onaj način.

Vidit ćemo šta će sutra reć Ekonomski semafori, ja sam ovo složio u 6 minuta.

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 12.12.2017. at 00:46.
Monsignor.m is offline  
Old 11.12.2017., 23:40   #9010
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Pala bi vise zarada odnosno pogotovo relacija truda/zarade. Jer bi evo isao sam cistiti.
Veca ponuda od potraznje bi ubila vise cjene.
I nakon par godina bi se cijena stabilizirala i opet polako razla jer bi pala ponuda. Jer od 20.000€ ne možes zivjeti kao od 30.000€ i godisnje ulagati itd.
koji trud, oćistiti i promjeniti posteljinu jednom u 7 ili 10 dana. u apartmanu u kojem je još Šavrićev namještaj i kad mi se vlasnica apartmana žali jer su "pijani" englezi strgali 30 godina staru stolicu....
Normalni Hoteli mjenjaju namještaj svakih 3-5 godina a jadni vlasnici garaž apartmana ni nakon 30 godina....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Old 12.12.2017., 00:07   #9011
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
koji trud, oćistiti i promjeniti posteljinu jednom u 7 ili 10 dana. u apartmanu u kojem je još Šavrićev namještaj i kad mi se vlasnica apartmana žali jer su "pijani" englezi strgali 30 godina staru stolicu....
Normalni Hoteli mjenjaju namještaj svakih 3-5 godina a jadni vlasnici garaž apartmana ni nakon 30 godina....
Proslo ili proci ce to vrijeme pomoc interneta.

To mi je bilo veoma zanimljivo kada Sam vidila Katalog lesnine "namjestaj za apartmane" i Koji krs se ti prodaje.
Pravi hotelski namjestaj je veoma skup i izdrzljiv.
To pokaziva cijeli odnos vecine prema tom poslu.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 12.12.2017., 00:19   #9012
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Proslo ili proci ce to vrijeme pomoc interneta.

To mi je bilo veoma zanimljivo kada Sam vidila Katalog lesnine "namjestaj za apartmane" i Koji krs se ti prodaje.
Pravi hotelski namjestaj je veoma skup i izdrzljiv.
To pokaziva cijeli odnos vecine prema tom poslu.
I o kojim ti onda povečanim troškovima pričaš..
daloeko smo mi od nekog elitnog turizma gdje nešto bez bazena ili klime nemre biti...
Kod nas je masovni, jeftini turizam i tako bu još puno puno godina gdje zarađuju samo vlasnici apartmana a ostalima samo mrvice....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Old 12.12.2017., 01:11   #9013
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
I o kojim ti onda povečanim troškovima pričaš..
daloeko smo mi od nekog elitnog turizma gdje nešto bez bazena ili klime nemre biti...
Kod nas je masovni, jeftini turizam i tako bu još puno puno godina gdje zarađuju samo vlasnici apartmana a ostalima samo mrvice....
Povecani trosak naprimjer booking, a ne vise Baba kraj ceste da "Zimmer fraj".
Konkurencija Koja je preko Internetski Portala vidljiva i zasto ces platiti A 100€ ako je B 100 metara dalje od mora Ali nudi za 110€ klimu, parkiraliste i bazen.

Te ocjenivanje preko TripAdvisor ili drugi platformi ili u turistickim forumima.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 12.12.2017., 02:09   #9014
U onom raspoloženju Festivusa nagradimo Kerefeka još jednom:

Holzner, Mario (2005) Fear of Croatian Disease. Is there a danger of a Dutch Disease Effect with respect to a boom in the tourism sector in Croatia in the long run - 'The Croatian Disease'? Doctoral thesis, WU Vienna University of Economics and Business.

Quote:
The aim of this research is to analyze empirically the danger of a Dutch Disease Effect with respect to a boom in the tourism sector in Croatia in the long run. Due to the brief time series of data available for Croatia, we employ for our econometric work data on more than 100 countries of the world over the period 1970-2000. In a first step the general, long-run relationship between tourism, growth, the real exchange rate, taxation and the manufacturing sector is looked at in a cross country setting. A panel data framework gives the possibility to counter check the acquired results. This second approach also allows to control for reverse causality, nonlinearity and interactive effects, applying a more complex methodology. It is found that, at least in the long run, there is no danger of a Dutch Disease Effect with respect to a boom in the tourism sector - and thus, no fear of a 'Croatian Disease'! Countries with higher income from tourism tend not only to have higher economic growth rates but also higher levels of investment and secondary school enrolment. Countries dependent on tourism prove to be rather ******d oriented, having low levels of real exchange rate distortion and its variability. Finally, tourism does not seem to lead to a contraction of the manufacturing sector.
Zaključak je da su Hrvatsku te nedosanjane high growth rates zaobišle zbog neceg drugog, a ne turizma

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 12.12.2017. at 02:21.
Monsignor.m is offline  
Old 12.12.2017., 02:57   #9015
Jer koja bi alternativa bila turizmu?
Da sva ta mjesta po obali preživljavaju od malih gospodarstava i obrta po gradovima. Turizam ipak nosi više novaca.

Turizam ima svojih problema. Recimo zagađuje se okoliš gore nego kod moderne industrije, a nosi manje novaca od iste. Ali obzirom na mentalitet pljačkanje turista je odlična razbibriga za te krajeve.
Zek0slav is offline  
Old 12.12.2017., 03:25   #9016
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Jer koja bi alternativa bila turizmu?
Da sva ta mjesta po obali preživljavaju od malih gospodarstava i obrta po gradovima. Turizam ipak nosi više novaca.

Turizam ima svojih problema. Recimo zagađuje se okoliš gore nego kod moderne industrije, a nosi manje novaca od iste. Ali obzirom na mentalitet pljačkanje turista je odlična razbibriga za te krajeve.
Ma nema alternative, mozemo biti sretni da ga imamo. Samo se ne možes trajno osloniti na daljni rast kao Sto je Bio zadnji godina.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 12.12.2017., 06:14   #9017
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Gle ja nemam nikakvih problema s tim da ljudi idu di im je bolje. Hoces vadit riblje utrobe ili prati sudje u Irskoj? Nema problema, dapace, jedan manje na socijalnoj grbaci za mene...

Samo prestani kukati da u HR nema posla za ljude koji zele radit, pogotovo struke koja je deficitarna. Momku je struka struja - Prije par dana trazio servisera bojlera (elektricni) - zovem po redu svi 2 tjedna unaprijed bukirani. Frend strujic razvlaci struju po moru za trostruku tarifu. Radi ko vol 12 sati dnevno (svoj je gazda) - kupio dva stana u Zagrebu od nadnica u 5 godina - kaze stednja za penziju.

I.

P.S.

Ja sam apsolutno za to da ljudi koji se ne snadju u HR odu van malo izgraditi karakter i radne navike.

Da.
Potpuno si u pravu.
Samo, treba dodati da si ovdje spomenuo dva visokoproduktivna majstorska zanimanja.

Što misliš, kako bi se zaposlili diplomanti veleučilišta u Požegi, smjer komunikacijski menager?

Treba znati i nešto raditi, a naš je problem da bi svi bili prodavači magle, a rijetko tko bi htio nešto konkretno raditi.
Smotani2 is offline  
Old 12.12.2017., 08:20   #9018
Evo pobjegla van i Todorićeva radnica koja mu je ukrala dvi fete pršuta kaže imam 4 puta veću plaću, ja se čudim da je jos iko i ostao u Hr ako ti se par sati vožnje na sjevero zapad nudi 4 puta veca plaća kaj hrmbaš ovdje za 3000kn pa moraš biti teži mazohist pa i ovi koji ovdje delaju s diplomom za 7500kn trebaju uteć van za puno vecu placu, to je isto da imaš dućan u kojem je kruh 30kn a malo dalje dućan kruh po 5kn i još kvalitetniji miriši na domaći i sad kupiš ovaj galofak radioaktivni kancerogeni kruh pun aditiva od kojeg ti narastu rogovi i rep po 30kn pa bil biš lud kak fosna da to radiš cijeli život rogonja buš bil
Loui is offline  
Old 12.12.2017., 10:30   #9019
i ta što je krala 2 fete pršuta (vjerojatno joj to nije bila prva i posljednja krađa koju je prakticirala) tamo vani će isto dobiti ekspresni otkaz kad je šef uhvati da krade fetu pršuta ili decilitar sredstva za čišćenje...
.
homosapiens is offline  
Old 12.12.2017., 10:34   #9020
Pogotovo s obzirom na to da se nije radilo o Todorićevoj radnici, nego Sparovoj.
Hilda is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:15.