Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2014., 18:55   #1
Najljepša država na svijetu

https://en.wikipedia.org/wiki/Table_...tes_by_country

Svatko kaže za svoju državu da je najljepša, a u njoj da je najljepši njegov grad. Međutim, postoji najobjektivnija metoda procjene ljepote države. UNESCO je vodeći autoritet za procjenjivanje vrijednosti i ljepote prirode i kulturno-povijesnih spomenika. Računica je ovakva: broj zaštićenih mjesta od UNESCO-a usporediti s površinom i brojem stanovnika. Tako dolazimo do zaključka koje su države najljepše. Zašto tvrdim da je Dubrovnik najljepši grad na svijetu? Kad se uzme u obzir površina, broj stanovnika, geografski položaj, reljef i drugi čimbenici njegova je veličanstvenost nevjerojatna. Republika je imala 30 000 do 40 000 stanovnika. Ljepotu, slavu i moć Dubrovnik zahvaljuje subjektivnim čimbenicima (sposobnosti svojih ljudi). Nema nijednog objektivnog čimbenika, osim možda činjenice da je bio trgovačka tampon-zona između Zapada i Istoka. Hrvatska ima sedam mjesta pod zaštitom UNESCO-a (šest kulturno-povijesne i jedno prirodne baštine). Tako je na 37. mjestu na svijetu po sveukupnoj baštini, a na 34. samo po kulturno-povijesnoj baštini. Ako onda uzmemo u obzir površinu i broj stanovnika, Hrvatska bi sigurno trebala biti među 5-10 najljepših država na svijetu.

Države koje imaju više mjesta zaštićenih od UNESCO-a od Hrvatske

Argentina (8), Australija (19), Austrija (9), Belgija (11), Brazil (19), Bugarska (9), Kanada (17), Kina (45), Kuba (9), Češka (12), Etiopija (9), Francuska (38), Njemačka (38), Grčka (17), Mađarska (8), Indija (30), Iran (16), Italija (49), Japan (17), Meksiko (32), Maroko (9), Nizozemska (9), Peru (11), Poljska (15), Portugal (16), Južna Koreja (10), Rusija (25), JAR (8), Španjolska (44), Šri Lanka (8), Švedska (15), Švicarska (11), Tunis (8), Turska (11), UK (28), SAD (21)

Države koje imaju mjesta zaštićenih od UNESCO-a koliko i Hrvatska (7)

Alžir, Kolumbija, Finska, Izrael, Norveška, Senegal, Slovačka, Ukrajina, Vijetnam

Države koje imaju više zaštićenih kulturno-povijesnih spomenika od Hrvatske

Austrija (9), Belgija (11), Brazil (12), Bugarska (7), Kanada (8), Kina (31), Kuba (7), Češka (12), Etiopija (8), Francuska (34), Grčka (15), Njemačka (35), Mađarska (7), Indija (24), Iran (16), Izrael (7), Italija (45), Japan (13), Meksiko (27), Maroko (9), Nizozemska (8), Peru (7), Poljska (14), Portugal (15), Južna Koreja (9), Rusija (15), Španjolska (39), Švedska (13), Švicarska (8), Tunis (7), Turska (9), UK (23), SAD (8)

Države koje imaju zaštićenih kulturno-povijesnih spomenika koliko i Hrvatska (6)

Alžir, Egipat, Finska, Norveška, Pakistan, Rumunjska, Šri Lanka, Sirija, Ukrajina

Države bivše Jugoslavije po broju zaštićenih mjesta

* Hrvatska - 6 kulturno-povijesne, 1 prirodne baštine, ukupno 7
* Srbija (računajući Kosovo) - 4 kulturno-povijesne baštine, ukupno 4
* Slovenija - 2 kulturno-povijesne, 1 prirodne baštine, ukupno 3
* Bosna i Hercegovina - 2 kulturno-povijesne baštine, ukupno 2
* Crna Gora - 1 kulturno-povijesne, 1 prirodne baštine, ukupno 2
* Makedonija - 1 mješovite baštine, ukupno 1
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 15:00   #2
Mislim da su Maldivi i Sejseli najljepse drzave na svijetu.
Svaki dan temperatura od 28 oC, sunce, bistro more i bijele pjescane plaze.

Lijepe su drzave koje su rekle NE masovnom turizmu i primaju samo elitne goste koji nocenje placaju pocevsi od 200 eura na gore, a nazalost Hrvatska nije jedna od njih.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 15:54   #3
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Države koje imaju mjesta zaštićenih od UNESCO-a koliko i Hrvatska (7)

Alžir, Kolumbija, Finska, Izrael, Norveška, Senegal, Slovačka, Ukrajina, Vijetnam
Tanzanija i Senegal su mi posebno lepe države sa ovog spiska, npr.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 16:00   #4
Norveška mi je kul, predivna obala, planine, općenito suživot ljudi s prirodom i nema puno onećišćenja niti devastacije.
Kada bih uzeo u obzir kulturno-povijesne znamenitosti, vjerojatno bi mi najljepša bila Italija.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 22:42   #5
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post

Zašto tvrdim da je Dubrovnik najljepši grad na svijetu? Kad se uzme u obzir površina, broj stanovnika, geografski položaj, reljef i drugi čimbenici njegova je veličanstvenost nevjerojatna. Republika je imala 30 000 do 40 000 stanovnika. Ljepotu, slavu i moć Dubrovnik zahvaljuje subjektivnim čimbenicima (sposobnosti svojih ljudi).
Nas grad je zaista najljepsi !
Nema se tu sto puno za reci , Dubrovnik je i grad muzej, kao i grad s brojnim muzejima.
Gradske zidine su jedan od najmonumentalnijih fortifikacijskih spomenika.


Quote:
Imran kaže: Pogledaj post
Norveška mi je kul, predivna obala, planine, općenito suživot ljudi s prirodom i nema puno onećišćenja niti devastacije.
Slazem se!
kety05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 23:20   #6
Quote:
kety05 kaže: Pogledaj post
Nas grad je zaista najljepsi !
Nema se tu sto puno za reci , Dubrovnik je i grad muzej, kao i grad s brojnim muzejima.
Gradske zidine su jedan od najmonumentalnijih fortifikacijskih spomenika.




Slazem se!
ja, ja, ja,...kaputić mi šareni na kocke, pantalone stoje ko po loju...što moje oči vidješe najljepši je grad Dugo Selo! Hik!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 23:47   #7
Meni je Svajcarska jako, jako interesantna i lepa zemlja. Volim kontinentalnu i planinsku klimu. Tamo si stalno dobrog raspolozenja, jer ipak si u zemlji iz bajke . Kvalitetni sirevi, izuzetne prirodne lepote, ocaravajuci gradovi, jezera... (imam blokadu kada pisem o Svajcarskoj ).

Kad bih mogao, ziveo bih u naseljenim planinskim delovima (selima) . Aktivni su zimi, a leti se zivi mirnije. Cuvao bih goveda , zajedno sa alpskim pastirom. Takodje, pripremao bih i cuvenu teletinu na bindenski nacin
__________________
Korak napred, natrag dva...
juandro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 04:42   #8
hrvatska,nije sigurno!!!! a dubrovnik pogotovo
Callao is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 21:05   #9
termini

Kud baš najljepša država?

Ona koja nema nezaposlenih, gladnih, žednih, nesretni, bolesnih....je najljepša država.

Što je u državi političkoj i birokratskoj osnovi vascelog ljudskog udruživanja lijepo valjda izvod iz matične knjige rođenih ili državljanstvo.

Najljepša zemlja u kojoj sam boravila je Južnoafrička Republika. Počev od veličanstvenosti prirodnih ljepota i raznolikosti no ona ima veliku manu a to je posvudašnji kriminal i nesigurnost. Osvojio me Tajland sa svojom gostoljubivošću i ljepotama ali ne i klimom koja je za nas kontinetalce očajna.
Indija me bacila u sevdah raznolikošću mirisa, boja i količine smeća koje su sve zajedno u istoj slici a zaplašila me grupnim silovanjima i pljačkama.

Najšarmantnija zemlja Europe je Španjolska, pogotovo Andaluzija a srcu draga zelena Irska i njihovo pivo koje se ispija u pubu u ritmu glazbe koja nogama ne da mira. U svezi toga samo u Poljskoj možeš kupiti alkohol 24 sata pa čak i nedeljom. No, nije me baš Poljska nešto osvojila ljepotom pa čak ni tom mogućnošću

Opio me Uzbekistan svojom izvanrednom arhitekturom, jednostavnošću ljudi, plesom i dakako devama uz obaveznih pola deci votke na stolu za ručak.
Turska je fascinatna svojim kulturnim bogatstvom i treba je višekratno posjetiti jer se uvijek nešto novo otkrije a mi iz Hrvatistana smo tamo dobro primljeni.
Obala je komatična, unutrašnost ogoljela ali ima svoju ljupkost izraslu na pola puta do istoka.
Mehiko me je pomalo razočarao jer nam se nije ništa dogodilo a svi su nam prognozirali trovanje olovom, napadajem narko-kartela, pljačkama, silovanjima te odvođjenjem na robovski rad na izradu tortilja. Dočekali nas veseli ljudi, piramide Asteka i Maya, tekila sa gusanom -crvićem i grah kao dimno oružje svakog turista. I da, ne vjerujete drugima da se iguana rukama može uhvatiti....
mission imposible!


No, južna Amerika sa svojom raznolikošću, bogatstvom kulture, opasnošću koje viri iza svakog grma me posve osvojila. Ako te ne srede ubojite ulične bande Bolivije, sredi te piće chicha ili kobasica od zamoraca i naravno obavezan krvavi odrezak od ljame. Machu-Pichu je vrhunac ljepote ali samo dio onoga što se može konzumirati naravno tamo ako preživiš visinsku bolest. Uživat će ti duša i zbog samog pogleda a kamoli ne pljuća punjena friškim zrakom dok ti se usta miču u ritmu žvakanja lišća koke.

Rio de Janeiro je živa duša a ne grad. U njemu sve ima neki svoj ritam a ti ga lako pratiš. Pogotovo noću dok šećeš uz obalu Atlantika Copacabanom obasjan mjesečinom dok te iz mraka vrebaju par desetaka para očiju spremni na svaku priliku da te opljačkaju. Stoga se lagano njišeš vođen ritmom par popijenih caipirinha u nadi da će živ i u komadu doći do hotela.

To je grad u kojem se događa nešto nečuveno. Dok sjediš u birtiji nabijan lokalnom cugom famoznom caipirinhom na obali tik do Ipaneme između dvije nogometne navijačke skupine - ništa ti se cijelu večer NE dogodi
Ne možeš vjerovati svojoj sudbini dok ti oči pasu najljepše muškarce na svijetu koje vrte klubske zastave /najljepse žene su ostale u Tajlandu/.

Ima toga još ...
ali more najljepše more stanuje kod nas.
(grčku obalu ne znam )


Dubrovnik je izvan kategorije - biser izvanredne ljepote koji se rijetko gdje nađe. No, bisera ima svugdje. Naš je ipak najsjajniji
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 21:22   #10
Kakav lijep post N.Dagi. Uživala sam čitati doživljaje iz prve ruke, za razliku od suhe statistike iz uvodnog posta. Isto ...makes me wonder .... ili si pomorac ili radiš u diplomaciji ili si stjuardesa .... štogod, dobro si se naputovala po trećem kamenčiću od sunca.
Aries13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 21:54   #11
Najljepsa je Hrvatska bez diskusije!
lilamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 22:10   #12
Evo, potpisujem i ja za Rvacku Nekim od vas nije, meni pak jest.
Iako sam bio samo jednom za mjesec i pol i to ne turistički, već recimo poslovno i nisam vidio ama baš ništa od kulturne i povijesne baštine, nego sam bio samo amo tamo u gosti. A zavolio sam je dosta prije. Zapravo sigurno sam zavolio narod Ma ne sjećam se više.
Tako da je sve subjektivno... al to je već bilo rečeno prije no što je ova tema zaključana na pdf. Povijesne. (a bila je zaključana zbog omiljene balkanske svađe)
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 22:34   #13
ne uzimajuci u obzir domovinu Hrvatsku za koju ne mogu imati objektivno misljenje, ja cu reci Francuska.

Pariz je prekrasan i nije uzalud najposjeceniji grad na Svjetu, volim francuske dvorce i sela, njihova mediteranska obala je predivna, i pogotovo volim da je sve cisto, uredno, funkcionalno, svaka kuca je sredena, svaka ulica je obnovljena, zaista sve za 5.
Princess Daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 23:54   #14
Quote:
HawkStr kaže: Pogledaj post
Evo, potpisujem i ja za Rvacku [/I]
Zašto je postalo tako moderno Hrvatsku nazivati "Rvacka"?
Podrugljujuće...
Honey 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 00:10   #15
Quote:
kety05 kaže: Pogledaj post
Nas grad je zaista najljepsi !
Nema se tu sto puno za reci , Dubrovnik je i grad muzej, kao i grad s brojnim muzejima.
Gradske zidine su jedan od najmonumentalnijih fortifikacijskih spomenika.
Moram priznati da je grad sve lipši i lipši, i to ne samo stari grad i zidine. Stvarno se drži do uređenja grada. To se već vidi s mosta Franja Tuđmana.

Izdvojio bih Belize, Mongoliju, Island i povrh svega Armeniju.
Armenije ni nema na listi, a mene je oduševila svojim lipotama, i prirodnim i kulturnim.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 00:37   #16
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Moram priznati da je grad sve lipši i lipši, i to ne samo stari grad i zidine. Stvarno se drži do uređenja grada. To se već vidi s mosta Franja Tuđmana.

Izdvojio bih Belize, Mongoliju, Island i povrh svega Armeniju.
Armenije ni nema na listi, a mene je oduševila svojim lipotama, i prirodnim i kulturnim.
Odlicno! Napisi nam vise o svom dozivljaju , sto te najvise odusevilo u Armeniji?.. U kojoj si pokrajini bio, sto te uopce odvelo tamo, kraci put , zivio si tamo neko vrijeme ili ?

:klap:
kety05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 00:43   #17
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Izdvojio bih Belize, Mongoliju, Island i povrh svega Armeniju.
Island, osim mozda nekih prirodnih ljepota,nema nista. Pa ti se misli.
Princess Daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 00:51   #18
Meni je najdraže karipsko otočje, proć kraj onih bijelih pješčanih obala i biserno-plavog mora je nezaboravan doživljaj koji će zauvijek ostat urezan u moju memoriju. Mageljanov prolaz ostavlja bez daha, ogromni planinski masivi podsjećaju na scenu iz gospodara prstena kad Bobo i ekipa ulaze u grad Ljudi pa su na ulazu oni ogromni kipovi kraljeva...
Jill Whiskey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 00:56   #19
Quote:
kety05 kaže: Pogledaj post
Odlicno! Napisi nam vise o svom dozivljaju , sto te najvise odusevilo u Armeniji?.. U kojoj si pokrajini bio, sto te uopce odvelo tamo, kraci put , zivio si tamo neko vrijeme ili ?

:klap:
da bar

Oprosti, ispalo je da sam posjetio sve četiri države. A nisam nijednu.
Svaka ima nešto što je izdvaja. Armenija me je oduševila kad sam pogledao jednu reportažu. Nekako sam imao sasvim drugačiju predodžbu te kavkaske države. Prekrasna zemlja s bogatom kulturom i nasljeđem.
Quote:
Princess Daisy kaže: Pogledaj post
Island, osim mozda nekih prirodnih ljepota,nema nista. Pa ti se misli.
Nekome dovoljno. Svi mi lipotu poimamo na drugačiji način
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 01:12   #20
Quote:
Jill Whiskey kaže: Pogledaj post
. Mageljanov prolaz ostavlja bez daha, ogromni planinski masivi podsjećaju na scenu iz gospodara prstena kad Bobo i ekipa ulaze u grad Ljudi pa su na ulazu oni ogromni kipovi kraljeva...


Pricao mi je otac, i na njega je ostavilo poseban dojam !
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
da bar
Ne biti !
Quote:
Oprosti, ispalo je da sam posjetio sve četiri države. A nisam nijednu.
Svaka ima nešto što je izdvaja. Armenija me je oduševila kad sam pogledao jednu reportažu. Nekako sam imao sasvim drugačiju predodžbu te kavkaske države. Prekrasna zemlja s bogatom kulturom i nasljeđem.
Oprosteno

Steta sto nisam pogledala tu reportazu, sad si me zainteresirao!
Quote:
Nekome dovoljno. Svi mi lipotu poimamo na drugačiji način
:Palac gore:
kety05 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:55.