Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2008., 09:57   #1
Arrow Korištenje osobnog automobila u poslovne svrhe

Pozdrav,

nemogu nigdje pronači "crno na bijelo" vezano uz korištenje privatnog automobila u poslovne svrhe, radi se o povratu troškova, vodim evidenciju o kilmetraži i firma mi vrača 2kn/km. Meni je jedan poznanik rekao da bi mi trebali vračati 30% cijene goriva što bi trenutno bilo oko 2,80kn/km pa me sad to malo brine jer itako je glupo da je uvijek 2kn/km umjesto da mi to povečavaju sa rastom cijene goriva. Molio bih sve koji su na ti sa ovime da me upute i eventualno daju link na dokument gdje je to definirano!?

Najljepša hvala.
__________________
.... nemam potpis .... :/
Roberto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 10:07   #2
ja samo cuo da se placa 30% cijene najskupljeg goriva....al ne znam di ces to naci crno na bijelo....
chunky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 10:24   #3
uspio naći nešto:

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2004/1243.htm - za državni proračun

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1992/1230.htm - za gospodarstvo (mene 30% cijene supera što znači 2,90kn/km a ne 2kn/km kao dosad (članak 47)

Ovo za državni proračun je iz 2004, dok za gospodarstvo je iz 1992 - jel ima neki noviji ako netko zna ili je još uvijek ovaj na snazi?
__________________
.... nemam potpis .... :/

Zadnje uređivanje Roberto : 28.04.2008. at 11:07.
Roberto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 10:31   #4
poslodavac može isplatit za naknadnu korištenja privatnog automobila u službene svrhe koliko god hoće
samo što se do 2 kn (uključen i PDV) priznaje poslodavcu kao porezno priznat trošak
na isplate iznad 2 kn po kilometru se mora utvrditi dohodak (platit svi porezi i doprinosi iz i na plaću za tog posloprimca)
i tako to vrijedi već nekoliko godina
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 11:04   #5
moram priznati da onda ne kužim ćemu 30% kao propisuje država ako on može koliko hoće i isto tako po meni je logično da ja po km dobivam više ako raste cijena goriva i sveg ostalog - nije isto dobiti 2kn/km danas i prije 10 god..... (ne smeta me da isplati više ali manje da ) ? <ovo mi nije struka niti me zanima osim kad sam prisiljen kao što sam sad pa bi te molio da mi objasniš kao totalnom laiku>. U vezi poreza itd.... to mislim da nema veze jer mi firma to isplačuje ... znaš i sam
__________________
.... nemam potpis .... :/
Roberto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 12:05   #6
nekada je bilo 30% (prvo kao max isplata, poslije kao maksimalno porezno priznato, prvo cijena supera, poslije eurosupera)
pa je onda prvo dano državnoj upravi 2 kn po kilometru
a nakon toga je usklađeno na tih 2 kn i za privredu

Quote:
Roberto kaže: Pogledaj post
U vezi poreza itd.... to mislim da nema veze jer mi firma to isplačuje ... znaš i sam
kak ne bi imalo veze?
na što konkretno misliš a da "nema veze"?
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 12:20   #7
Quote:
kak ne bi imalo veze?
na što konkretno misliš a da "nema veze"?
pa mislim zato (nisam sig.) što mi to isplačuju u kuverti, dog.smo se da prvog u mjesecu prijevoz dobijem u kuverti iliti na crno kao i dobrom dijelu kolega iz drugih privatnih firmi koje poznajem i s kojima sam o tome pričao, nitko nikad nije spomenuo da se na to plača porez, zar nebi onda to trebalo ići na račun u sklopu mojih primanja (u konačnici dohotka)??

znači da nemam pravo na temelju ovih gore članaka/zakona štu su več, tražiti da mi se po km isplačuje 30% cijene eurosupera? to u prijevodu znači 80-90lipa po km više nego imam sad što na moju kilometražu nije zanemarivo!

hvala ti na odgovorima!
__________________
.... nemam potpis .... :/
Roberto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 14:01   #8
Quote:
Roberto kaže: Pogledaj post
zar nebi onda to trebalo ići na račun u sklopu mojih primanja (u konačnici dohotka)??
jok


brkaš pojmove
no samo ti traži, možda i dobiješ
nikad nije loše pitati
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 14:49   #9
ok, a gle manje od tih 2kn/km neću dobiti - može jedino više svakako ću tražiti, a sad dal imam pravo ili ne neka procjene ja ću se pozvati na 47.članak http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1992/1230.htm pa ćemo vidjeti!

pozdrav
__________________
.... nemam potpis .... :/
Roberto is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 10:35   #10
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
poslodavac može isplatit za naknadnu korištenja privatnog automobila u službene svrhe koliko god hoće
samo što se do 2 kn (uključen i PDV) priznaje poslodavcu kao porezno priznat trošak
na isplate iznad 2 kn po kilometru se mora utvrditi dohodak (platit svi porezi i doprinosi iz i na plaću za tog posloprimca)
i tako to vrijedi već nekoliko godina
Može samo link na zakon koji to definira, tj. ovo iznad 4 kn/km da ti nije porezno priznati trošak za firmu?
__________________
Nikad robom...
Saško is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 10:40   #11
iznad 2 kune
pravilnik o porezu na dohodak
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 11:44   #12
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2005/1884.htm - pravilnik o porezu na doh.
__________________
.... nemam potpis .... :/
Roberto is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 20:34   #13
Thx
__________________
Nikad robom...
Saško is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 21:09   #14
Quote:
Roberto kaže: Pogledaj post
pa mislim zato (nisam sig.) što mi to isplačuju u kuverti, dog.smo se da prvog u mjesecu prijevoz dobijem u kuverti iliti na crno kao i dobrom dijelu kolega iz drugih privatnih firmi koje poznajem i s kojima sam o tome pričao, nitko nikad nije spomenuo da se na to plača porez, zar nebi onda to trebalo ići na račun u sklopu mojih primanja (u konačnici dohotka)??
Mjesečni prijevoz ti nije dio plaće i može se isplaćivati u gotovini (formalno, može i plaća). Čak i kada ti isplaćuje na račun, ide odvojeno od plaće. I poslodavcu se ne isplati davati prijevoz "na crno", jer mu u potpunosti ulazi u trošak poslovanja i ne ide nikakav porez na tu isplatu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 21:12   #15
Quote:
Roberto kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

nemogu nigdje pronači "crno na bijelo" vezano uz korištenje privatnog automobila u poslovne svrhe, radi se o povratu troškova, vodim evidenciju o kilmetraži i firma mi vrača 2kn/km. Meni je jedan poznanik rekao da bi mi trebali vračati 30% cijene goriva što bi trenutno bilo oko 2,80kn/km pa me sad to malo brine jer itako je glupo da je uvijek 2kn/km umjesto da mi to povečavaju sa rastom cijene goriva. Molio bih sve koji su na ti sa ovime da me upute i eventualno daju link na dokument gdje je to definirano!?

Najljepša hvala.
2kn/km *100 km = 200 kn
200 kn /9 kn = 22.22 litre

a auto ti sigurno ne troši toliko.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 22:21   #16
Quote:
Roberto kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

nemogu nigdje pronači "crno na bijelo" vezano uz korištenje privatnog automobila u poslovne svrhe, radi se o povratu troškova, vodim evidenciju o kilmetraži i firma mi vrača 2kn/km. Meni je jedan poznanik rekao da bi mi trebali vračati 30% cijene goriva što bi trenutno bilo oko 2,80kn/km pa me sad to malo brine jer itako je glupo da je uvijek 2kn/km umjesto da mi to povečavaju sa rastom cijene goriva. Molio bih sve koji su na ti sa ovime da me upute i eventualno daju link na dokument gdje je to definirano!?

Najljepša hvala.
30% po km ali tog ti se nitko ne drži i daju kunu do dvije po km radio i n ikad vise tako.
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 22:23   #17
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
2kn/km *100 km = 200 kn
200 kn /9 kn = 22.22 litre

a auto ti sigurno ne troši toliko.
ma bravo a sad uračunaj gume,ulje,vodu za stakla računaj da taj auto treba tu i tam oprat itd i da ti kompaniji u principu iznajmljujes svoj auto za sto ti oni trebaju dati nesto zauzvrat.
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 23:34   #18
Quote:
morino kaže: Pogledaj post
ma bravo a sad uračunaj gume,ulje,vodu za stakla računaj da taj auto treba tu i tam oprat itd i da ti kompaniji u principu iznajmljujes svoj auto za sto ti oni trebaju dati nesto zauzvrat.
Plus amortizacija, jer nakon pet godina svakodnevnog deranja privatnog automobila u sluzbene svrhe mozes ga odvesti ravno na otpad.
Neznadar is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 00:50   #19
Quote:
morino kaže: Pogledaj post
ma bravo a sad uračunaj gume,ulje,vodu za stakla računaj da taj auto treba tu i tam oprat itd i da ti kompaniji u principu iznajmljujes svoj auto za sto ti oni trebaju dati nesto zauzvrat.
ostane ti barem pola.
ako u 5 godina prođeš 50000 km za firmu, tebi ostane najmanje 50000 kn.servisirat ionako moraš svake godine.možda kupiš gume jedanput ili dvaput više.
ono malo vode što potrošiš i ulje.i opet ti ostane barem 20000 kn.

+ 60000 km napraviš privatno, to ti ispadne 110 000 km, istina je malo više, ali taj auto možeš bez problema voziti 10 godina.

recimo njijemac s jednim mondeo-m godišnje napravi 30000 km.
naši ga uvezu prije 7 godine starosti.
i tad več ima skoro 210 000 km i još ga naš vozi minimum do 350 000 km ili čak 400 000 km.
zato ne piši gluposti.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 16:48   #20
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
ostane ti barem pola.
ako u 5 godina prođeš 50000 km za firmu, tebi ostane najmanje 50000 kn.servisirat ionako moraš svake godine.možda kupiš gume jedanput ili dvaput više.
ono malo vode što potrošiš i ulje.i opet ti ostane barem 20000 kn.

+ 60000 km napraviš privatno, to ti ispadne 110 000 km, istina je malo više, ali taj auto možeš bez problema voziti 10 godina.

recimo njijemac s jednim mondeo-m godišnje napravi 30000 km.
naši ga uvezu prije 7 godine starosti.
i tad več ima skoro 210 000 km i još ga naš vozi minimum do 350 000 km ili čak 400 000 km.
zato ne piši gluposti.
koliko bi firmu kostalo da iznajmi auto u tih 5 dodina, ili da kupi auto i da ti ga da na koristenje. Samo kao usporedbu ako uzmes taksi od aerodroma do centar Zagreba moras dati 200 kn. Placas registraciju, osiguranje, servis.

Samo nemoj reci da to ionako placamo svake godine, ja mozda i ne bi imao auto.
lovator is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:03.