Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2009., 17:27   #1
Svjedok na sudu - naknada troškova

očekujem poziv na sud u svojstvu svjedoka, kako je ročište u različitom gradu od moga mjesta prebivališta zanima me imam li kakvo pravo na naknadu putnih troškova?
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 17:33   #2
da, sudac ce vas to i pitati nakon sto date iskaz.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 17:54   #3
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
da, sudac ce vas to i pitati nakon sto date iskaz.
Sto ako je za vrijeme radnog vremena, a u istom gradu?
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 18:33   #4
Nećete dobiti dnevnicu jer ne idete van mjesta prebivališta, ali imate pravo na izgubljenu zaradu/dohodak:

"Pravilnik o naknadi troškova u sudskim postupcima

3. Naknada za izgubljeni osobni dohodak odnosno izgubljenu zaradu

Članak 11.
Osobama u radnom odnosu pripada pravo na naknadu za izgubljeni osobni dohodak za vrijeme odsustvovanja s rada zbog odazivanja na poziv u svojstvu svjedoka, vještaka ili stručne
osobe.
Poljoprivrednicima, zanatlijama i drugim osobama koje samostalno obavljaju djelatnost osobnim radom sredstvima u vlasništvu građana ili drugu profesionalnu djelatnost pripada naknada za izgubljenu zaradu zbog odazivanja na poziv u svojstvu svjedoka, vještaka i stručne osobe.

Članak 12.
Osobama u radnom odnosu naknadu izgubljenog osobnog dohotka isplaćuje poslodavac.
Poslodavac iz stavka 1. ovog članka ima pravo na refundaciju isplaćene naknade osobnog dohotka od suda koji vodi postupak."

Bitno je da odmah nakon svog iskaza tražite trošak (ovdje dakle, za izgubljeni dohodak), inače gubite pravo na isti.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 18:38   #5
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Bitno je da odmah nakon svog iskaza tražite trošak (ovdje dakle, za izgubljeni dohodak), inače gubite pravo na isti.
a što je s putnim troškom? na to nemam pravo?

za izgubljeni dohodak teško da ću moći išta tražiti jer sam osto bez posla nedavno

kako da ja nezaposlen bez ikakvih prihoda dodjem tamo?
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 18:49   #6
Da, da, svakako imaš!

"1. Putni troškovi

Članak 6.
Putni troškovi obuhvaćaju naknadu za prijevoz sredstvima javnog prometa.
Troškovi iz stavka 1. obuhvaćaju izdatke za dolazak iz mjesta prebivališta odnosno boravišta do mjesta gdje treba da se izvrši saslušavanje, vještačenje ili neka druga radnja kao i povratak u prebivalište odnosno boravište. Ovi troškovi obuhvaćaju i izdatke za prijevoz sredstvima javnog prometa u mjestu prebivališta odnosno boravišta. Sredstva javnog prometa u smislu ovog Pravilnika su: tramvaj, trolejbus, vlak, autobus, brod i avion.

Članak 7.
Naknada za prijevoz pripada za putovanje izvršeno najkraćim putem i najekomičnijim prometnim sredstvom. Visina naknada za prijevoz utvrđuje se na osnovi putne karte ili na drugi odgovarajući način.

Članak 8.
Na relacijama na kojima ne saobraćaju sredstva javnog prometa ili ne saobraćaju u pogodno vrijeme ili je iz drugih razloga bilo neophodno da se koristi sredstvo javnog prometa, svjedocima, vještacima i stručnim osobama pripada naknada troškova u vidu kilometraže.
Visina naknade se obračunava prema broju prijeđenih kilometara po propisima koji vrijede za suce suda koji vodi postupak.

Članak 9.
Ako je putovanje izvršeno vlastitim prijevozom visina naknade za prijevoz utvrđuje se na način propisan u članku 8. ovog Pravilnika.

2. Troškovi za hranu i smještaj (dnevnica)

Članak 10.
Troškovi za hranu i smještaj (u daljnjem tekstu: dnevnica) obuhvaćaju nužne izdatke za hranu i smještaj za vrijeme zadržavanja svjedoka, vještaka i stručne osobe izvan mjesta prebivališta, odnosno boravišta u trajanju dužem od 8 sati računajući i vrijeme potrebno za dolazak u mjesto gdje treba da izvrši svjedočenje, vještačenje ili davanje stručnog objašnjenja, kao i za povratak u mjesto prebivališta odnosno boravišta.
Za vrijeme zadržavanja izvan mjesta prebivališta odnosno boravišta preko 8 do 12 sati, svjedoku, vještaku i stručnoj osobi pripada naknada u visini ½ dnevnice, a za vrijeme provedeno preko 12 do 24 sata cijela dnevnica, koju imaju suci odgovarajućeg suda koji vode postupak."

Dakle, nakon svog iskaza zatraži ove troškove:

- dnevnicu
- putne troškove (pokaži mu kartu, ujedno ćeš i dnevnicu pravdati kartom jer se dnevnica počinje računati od polaska, pa do dolaska u mjesto prebivališta)


@ Monsignor - Imaš pravo i tražiti potvrdu da si taj dan bio na sudu, ako bi bilo problema s poslodavcem oko toga, i to odmah nakon iskaza napomeni sucu.

Zadnje uređivanje Suey : 31.03.2009. at 19:03. Reason: ispravak, dio odgovora se odnosio na drugog korisnika
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 19:07   #7
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Da, da, svakako imaš!
hvala!
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 10:08   #8
Svjedok-prava?

dali kao svjedok osim na putne troškove imam pravo i na naknadu koju ću izgubiti izostankom s posla? Piše na pozivu da imam, ali kako je to u praksi? dali odmah daju po dogovoru, provjeravaju ili...?
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 10:59   #9
savjetujem koristenje trazilice ubuduce
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 11:47   #10
Još malo o troškovima:

Svjedok ima pravo na trošak, sukladno zakonima koji uređuju pojedine postupke (ZPP, ZKP, Prekršajni zakon...).

Te troškove detaljnije razrađuju pripadajući pravilnici, pa tako svjedok ima pravo na troškove prijevoza, dnevnicu (hrana/smještaj) i izgubljenu zaradu/dohodak, prema Pravilniku o naknadi troškova u sudskim postupcima, NN 8/88, o kojem sam već pisala, a koji se odnosi na kazneni i građanski postupak. Tu možete pogledati odredbe Pravilnika:

http://isite37.isite.com.hr/Download...rticipants.pdf (Pravilnik je na str. 44)

Sličan pravilnik postoji i za prekršajne postupke i sadrži gotovo identične odredbe kao i Pravilnik o naknadi troškova u sudskim postupcima.

Prema navedenim pravilnicima, izgubljeni dohodak isplaćuje poslodavac te ima pravo refundacije od suda, a ako se svjedok bavi samostalnim zanimanjem, obrtnik je, i slično, onda taj trošak isplaćuje direktno sud.

Puna dnevnica iznosi 170 kn, a pravo na dnevnicu ovisi o vremenu provedenom na putu. Ako je put trajao manje od 8 sati, tada nema pravo na dnevnicu. No, ako je trajao više od 8, a manje od 12 sati, ima pravo na pola dnevnice, a ako je trajao iznad 12 sati, ima pravo na punu dnevnicu.

Ponavljam - vodite računa o tome da svjedok mora trošak zatražiti odmah nakon svjedočenja inače gubi pravo na isti.

Nakon svjedočenja javite se u računovodstvo suda.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 21:11   #11
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
savjetujem koristenje trazilice ubuduce
često mi ne prikaže....a ja malo gledo pa nisam našao...
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 18:11   #12
Naknada troškova zbog poziva na Općinski sud

Pozdrav,
pošto nigdje ne nalazim slično otvaram temu.
2004. godine bila sam suvozač u prometnoj nezgodi na području Samobora ("stara Karlovačka" cesta).
Jedan od sudionika (ne onaj kojem sam bila suvozač) podnio je tužbu protiv Grada Samobora i dr.

Dobila sam u 10. mjesecu poziv za svjedoka, za ročište u 12/2009. godine.
Tog datuma ukazala sam se u Samoboru na Općinskom sudu, izostala s posla zbog toga, putovala sat i kusur (živim u Zagrebu), da bi mi tamo tajnica rekla "joj ja sam Vas zvala na telefon pred dva dana pa se niste javljali, ročište je odgođeno".
Tom prilikom sam potpisala i primitak novog poziva za ročište, u 2.mj. 2010. godine.

Ono što me zanima je...
Na prvom pozivu navedeno je na kraju:
"Svjedok ima pravo na nadoknadu putnih troškova za hranu i prenoćište kao i naknadu izgubljene zarade. Svjedok ima pravo zahtijevati naknadu odmah po saslušanju, inače gubi to pravo (članak 249.stavak 1 i 2 ZPP-a)."

Obzirom da sam taj put na prvom ročištu poljubila vrata, odnosno ročište nije održano, tražila sam da se pismeno zabilježi da sam došla - obzirom da me nitko nije obavijestio da ročišta nema.
Neuspjele telefonske pozive na broj pronađen u imeniku s mojim prezimenom i adresom ne smatram obaviješću - ne sjedim doma kraj fiksnog telefona, niti sam dužna to raditi. Na toj potvrdi koju sam dobila također piše da je novo ročište odgođeno rješenjem iz studenog, dakle imali su oko 2 tjedna vremena (prije zakazanog a odgođenog ročišta) pismeno me obavijestiti - a nisu.

Dakle, bottomline:
Imam li ja pravo zahtijevati, na idućem ročištu, naknadu troškova za OBA puta koja sam dolazila u Samobor?
Pogotovo jer ću ponovo morati izostati s posla...
I o kolikom se tu iznosu uopće radi, kako se to određuje naknada svjedoku, trebam račun za benzin, parking u Samoboru, kaj?


Unaprijed hvala na odgovorima...
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 19:58   #13
Hvala na premještanju posta u pripadajuću temu, valjda me za*ebavala forumska tražilica
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 16:15   #14
Molim Vas ako mi tko može odgovoriti da li je imao iskustva s plaćanjem troškova...naime sutkinja je po završetku suđenja rekla kako trebamo poštom poslati kopiju računa goriva i br kartice i da ce nam novac biti uplacen...mene zanima kad??
Timunorius is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 08:31   #15
Kad i sve drugo što država plaća.Uvijek kasno.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 13:43   #16
Par postova iznad sam imala pitanje al odgovora nije bilo.
U međuvremenu je to prošlo; odmah nakon tog ročišta sam ostavila podatke i broj tekućeg računa. Dobila sam nakon cca mjesec i pol na tekući račun iznos AUTOBUSNE KARTE Zagreb-Samobor, a ne iznos za gorivo i parking . Kakti, pokrivaju samo trošak dolaska javnim prijevozom.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 12:58   #17
bok svima,ako tko može pomoći bila bih zahvalna
ja sam bila pozvana na sud 2 puta (radilo se o tome da su me optužili da sam vozila pijana,što nije istina a imam i dokaze jer sam u vrijeme počinjenja prekršaja bila na poslu pa sam od njih nabavila potvrdu)proglasili su me krivom pa sam uložila žalbu na vrhovni sud i njima dostavila dokaze i sad čekam odgovor.ono što mene zanima je da li imam pravo na naknadu za putnr troškove za ova 2 puta što sam bila na sudu (inače taj je sud udaljen 400 km od mjesta mog prebivališta) s time da je to bilo prije godinu i pol al konačna presuda još nije donesena pošto čekam odg.od vrhovnog suda,kad sam bila na sudu sutkinja mi nije niti navela mogućnost naknade za putne troškove niti sam imala pojma o tome a i iskreno ono što je bit svega da ja nisam niti počinila ono što mi se stavlja na teret a izgubila sam i živaca i vremena i novaca na sve to skupa

i još jedno pitanje(možda zvuči glupo)al kad sam već tu
da li osoba ima pravo na naknadu za putne troškove ukoliko ja pozvana na sud u svojstvu svjedoka u slučaju u kojem je sama oštećena stranka
nina873 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 16:13   #18
..dobio sam poziv da budem svjedok na suđenju u susjednoj nam državi ( srbiji )..pošto mi je putovnica istekla ne mogu preko granice... na koji način se ja mogu ispričati za nedolazak..???
...planiram kopirati putovnicu i poslati fax/mail/pismo..da li to opravdava nedolazak???
__________________
..jebe mi se za nacionalnu,vjersku i rasnu pripadnost....ja sam čovjek i to je to....
dr-klas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 09:28   #19
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Dobila sam nakon cca mjesec i pol na tekući račun iznos AUTOBUSNE KARTE Zagreb-Samobor, a ne iznos za gorivo i parking . Kakti, pokrivaju samo trošak dolaska javnim prijevozom.
Sukladno pravilniku dobru su ispaltili tj."Naknada za prijevoz pripada za putovanje obavljeno najkraćim putem i najekonomičnijim prometnim sredstvom." .Jedino u slučaju da javni prijevoz ne postoji ili je iz drugih razloga bilo neophodno da se ne koristi sredstvo javnog prometa bit će obračunato po broju prijeđenih kilometara.

Quote:
nina873 kaže: Pogledaj post
i još jedno pitanje(možda zvuči glupo)al kad sam već tu
da li osoba ima pravo na naknadu za putne troškove ukoliko ja pozvana na sud u svojstvu svjedoka u slučaju u kojem je sama oštećena stranka
Ti si optužena i nemaš pravo na troškove.Ako te visoki prekršajni oslobodi krivnje imaš pravo zahtjevat troškove.

Quote:
dr-klas kaže: Pogledaj post
.
...planiram kopirati putovnicu i poslati fax/mail/pismo..da li to opravdava nedolazak???
Trebalo bi.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 13:10   #20
sivkić hvala.ovaj drugi dio gdje pitam da li osoba ima pravo na naknadu ako je oštećena stranka se odnosio na jedan slučaj gdje mi je ukraden mob.i ja sam to prijavila policiji pa su me kasnije pozvali na sud kad su našli mob.kod nekog tipa i ispitivali,da li sam tada trebala imati pravo na naknadu za putne troškove?
nina873 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:28.