Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2018., 17:31   #1
Zabilježba u zemljišnim knjigama?

Znači kupujem nekretninu (točnije stan) i sada mi je na vlasničkom listu upisan naravno vlasnik u 1/1, na teretovnici mi piše da nema tereta, ali ispod vlasnika na vlastovnici imam neku zabilježbu koja glasi "Temeljem čl. 72.st1 Zakona o zemljišnim knjigama zabilježuje se prvenstveni red".
Sada mi uopće nije jasno što to točno znači, pročitao sam taj zakon o zemljišnim knjigama, te u tom članku piše sljedeće "Vlasnik je ovlašten zahtijevati zabilježbu da namjerava svoje zemljište otuđiti ili osnovati založno pravo, kako bi njome osnovao prvenstveni red za ona prava koja će se upisati na temelju tih poslova. Zabilježbom se stvara prvenstveni red od časa kad je zemljišnoknjižni sud primio prijedlog za upis."
Pa me sada zanima da li je sigurno da kupim tu nekretninu, zanima me što je uopće pisac time htio reći, što se s time postiže, pa ako mi netko može to malo bolje objasniti onako po domaći (kako bi rekli)..

hvala...
cro1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2018., 18:16   #2
ja bi izbjegavao nekteninu sa takvom zabiljezbom jer se tu svasta moze dogodit, hipotetski moze vlasnik ako pozeli dopustit drugome da izvrsi upis i ako vi date usvoj upis prije njega, isto tako i ovrhu.

ps. takva zabiljeba vrijedi godinu dana. taj ocito zna dobro zakone i zemljisnu knjigu, moj savijet je ne riskirat
xfoldox is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2023., 18:45   #3
Da podignem temu...
Našla sam kuću koju bi kupila, ali je vlasnik stavio zabilježbu prije godinu dana, koja gubi učinak u 01/2024:
ZABILJEŽBA, PRVENSTVENI RED RADI OTUĐENJA NEKRETNINE ... sukladno čl. 77.- 79. Zakona o zemljišnim knjigama (NN 63/2019., zabilježuje se prvenstveni red
namjeravanog otuđenja nekretnine koja gubi učinak istekom roke od godine dana od dana
provedbe upisa u zemljišne knjige, odnosno dana siječanj /24

E, sad, dao je prijedlog za skidanje zabilježbe, i potpisujemo Predugovor za 10-ak dana, i plaćam mu 10% ugovorene cijene, a glavni Ugovor kad se zabilježba skine.

Da li trebam još nešto paziti?
Unaprijed hvala na odgovorima!
milena 37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2023., 20:50   #4
Quote:
milena 37 kaže: Pogledaj post
Da podignem temu...
Našla sam kuću koju bi kupila, ali je vlasnik stavio zabilježbu prije godinu dana, koja gubi učinak u 01/2024:
ZABILJEŽBA, PRVENSTVENI RED RADI OTUĐENJA NEKRETNINE ... sukladno čl. 77.- 79. Zakona o zemljišnim knjigama (NN 63/2019., zabilježuje se prvenstveni red
namjeravanog otuđenja nekretnine koja gubi učinak istekom roke od godine dana od dana
provedbe upisa u zemljišne knjige, odnosno dana siječanj /24

E, sad, dao je prijedlog za skidanje zabilježbe, i potpisujemo Predugovor za 10-ak dana, i plaćam mu 10% ugovorene cijene, a glavni Ugovor kad se zabilježba skine.

Da li trebam još nešto paziti?
Unaprijed hvala na odgovorima!
Ako predaje prijedlog za brisanje zabilježbe prije roka, bit će vjetojatno odbijeno. Ako govorimo o Zg. O drugim sudovima ne znam. Ili se uknjižite pod tim prvenstvenim redom, najjefnostavnije.

Poslano sa mog SM-N986B koristeći Tapatalk
marta 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2023., 23:10   #5
Quote:
marta 29 kaže: Pogledaj post
Ako predaje prijedlog za brisanje zabilježbe prije roka, bit će vjetojatno odbijeno. Ako govorimo o Zg. O drugim sudovima ne znam. Ili se uknjižite pod tim prvenstvenim redom, najjefnostavnije.

Poslano sa mog SM-N986B koristeći Tapatalk
Da se ja upišem pod prvenstvenim redom? Kako, ako zabilhežba neće biti skinuta? Rekla sam mu nek pošalje požurnicu, i cimnit ćemo nekog na Sudu, pa ćemo vidjet što će biti… inače je odvjetnik radio prijedlog Predugovora, nije spomenuo da će Sud odbiti skidanje. Čemu to uopće služi? Ta zabilježba?
milena 37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2023., 18:26   #6
Quote:
milena 37 kaže: Pogledaj post
Da se ja upišem pod prvenstvenim redom? Kako, ako zabilhežba neće biti skinuta? Rekla sam mu nek pošalje požurnicu, i cimnit ćemo nekog na Sudu, pa ćemo vidjet što će biti… inače je odvjetnik radio prijedlog Predugovora, nije spomenuo da će Sud odbiti skidanje. Čemu to uopće služi? Ta zabilježba?
Pošaljete kupoprodanji ugovor i rješenje o zabilježbi prvenstvenog reda i tražite uknjižbu pod tim brojem rješenja. Za brisanje zabilježbe prvenstvenog reda prije isteka roka treba poslati original rješenje da se na njemu napiše da je brisana prije roka. Budući da se svi prijedlozi podnose elektronički, ne može se dostaviti i to original rješenje, jer sve ide u kopiji. To pametni zakonodovaci nisu predvidjeli u zakonu pa se zato odbija. Sve što dođe poštom se odbija. Eventualno da prodavatelj da izjavu kod bilježnika da se bilježnik obvezuje zabilježiti da se briše zabilježba prvenstvenog reda.

Poslano sa mog SM-N986B koristeći Tapatalk
marta 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2023., 08:09   #7
Dao je prijedlog brisanja, još se nije vratila odbijenica, niti je provedeno. Pretpostavljam da je još prerano za to. Prijedlog su mu odradili odvjetnik + bilježnik, pa se nadam da će biti OK.
Ako sam dobro shvatila, ova zabilježba je osiguranje vlasnika da mu se netko ne upiše na nekretninu? Zaštita od ovrhe i sl.? Čovjek živi vani, kaže da mu je to odvjetnik savjetovao prvi put kad je kupovao nekretninu, i da tu zabilježbu obnavlja svakih godinu dana... Sad si kontam da i ja to stavim, ali ne znam zašto bih... Nemam dugovanja za koja znam (režije, porezi i sl.)...
milena 37 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:54.