Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2011., 21:19   #1
Štetnost stabala voća u odnosu na građevine u neposrednoj blizini

Pozdrav , mene zanima koliko pojedina stabla, dakle biljke utječu na obližnje građevine kao npr. smokva što zna svojim žilama raspuknut zidove te koliko svako stablo treba biti udaljeno od takve građevine???
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 23:04   #2
nekoliko metara. a i kad sadiš drveće uz kucu moras znati kako ce ono rasti, moras predvidjeti budućnost. i naravno bilo bi dobro znati kako se ta vrsta ponasa uz kuće il građevine. bitno je da daš dosta prostora u tlu korijenu.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 23:19   #3
Nemoj orah, on diže sve u krugu 5 m. Dva sam morao skinuti , jedan opsega 192 cm, a drugi na vrijeme malo manji.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 12:44   #4
Korijenje drveca doseze otprilike do oboda krosnje
__________________
PIPL MAST TRAST AS. TENK JU.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 02:25   #5
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Korijenje drveca doseze otprilike do oboda krosnje
da ali nije sve jednako "žestoko". orah, i badem lome sve živo, kao i bagrem, čije žile znaju proć sa jedne strane ulice na drugu ispod asfalta. a ostale, manje voćke su i manje opasne.
FIZIKALAC1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 12:49   #6
Da, izmedju ostaloga zbog toga sto su manje
(naravno da ne tvrdim da sve vocke/stabla jednako stete, ali jasno je ocekivati prema obliku krosnje kako to izgleda ispod zemlje)
__________________
PIPL MAST TRAST AS. TENK JU.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 15:20   #7
A naprimjer smokva, bor i maslina?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 20:20   #8
meni je bor digao kompletnu terasu, razrovao betonirano dvoriste, po terasi su mi padale nekakve gusjenice, uvijek je radio smece i nema sto traziti u blizini kuce.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 21:22   #9
a dobro nebi ja običan bor nego alepski možda se on drukčije ponaša ... i nebi ništa blizu kuće
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 00:53   #10
Uglavnom po vama koji su od vočaka najgori nazovimo ih 'razrovači' terena, betona i ostalih kamenih objekata?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 10:41   #11
meni je najveci cirkus napravio bor. najmanju, odnosnu nikakvu stetu mi je napravila susjedova marelica. rasla je par metara od kuce, nikad nije bilo nikakvog cirkusa. sirota,osusila se.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 10:51   #12
A npr. šljiva, badem, trešnja, itd. ?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 11:11   #13
pa gledaj........zivim na selu gdje svaka kuca vrlo blizu ima nekakvo stablo, to su uglavnom vocke. nisam cula da se itko zalio na sljivu, tresnju-tresnju i visnju imam i sama i to neka 3-4 metra od temelja kuce, uz samu kucu je betonirana staza sirine neka 2 m i nisam primjetila bilo kakve promjene na betonu. nema ispucalosti, nema nicega. vocke su tu godinama. za badem ne znam jer zivim na kontinentu a badem je vocka nase dalmacije. napominjem da je visnja otisla nebu pod oblake pa smo ju bili prisiljeni malo spustiti motornom pilom. tresnja se takodjer razgranala ali ne vidim da radi ikakvu stetu. osim kad pocne padati list pa moram grabljati do besvijesti.

ista stvar je sa bijelom magnolijom-ukoliko zelis stablo koje ima bujnu krosnju a u proljece cvate i prekrasno izgleda. samo ces se nacekati dok ti magnolija naraste. moja je zasadjena u vrtu, stablo je neka 2 m od susjedove kuce. jedino sto sam morala-potkresati grane da ne rade stetu fasadi i krovu. formiras ju bez problema, cim ju vise rezes, ona bolje raste. moja raste onak kak ja hocu.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 19:29   #14
A koja je razlika između običnog i alepskog bora dali alepski manje diže ?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 19:18   #15
Zanimljivo mi je vidjeti u gradu kod zgrada posade bor niti 3 metra i taj bor ništa ne šteti zgradi , jeli to moguće?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 23:14   #16
Jednostavno,temelji zgrada su duboki i žile drveća ne mogu naškoditi armirano betonskoj strukturi.Kuće većinom nemaju podrumske prostorije i ako se nalaze na ravnom dijelu zemljišta imaju plitke temelje te ih žile lako mogu potkopati.
Almond is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 02:41   #17
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo mi je vidjeti u gradu kod zgrada posade bor niti 3 metra i taj bor ništa ne šteti zgradi , jeli to moguće?
Dobro ti je rekao forumaš Almond, caka je u tome što zgrade imaju temelje koje su duboko do 4m u zemlji zbog podruma, vidi novu gradnju oni rade temelje dublje od 6-7m radi podzemnih garaža. A korijen starih drveća teško da ide dublje od nekih 2-3m jer o tome ovisi kakva je kvaliteta zemlje.

Ja sam imao bor visok nekih 12-13m i to niti 3m od kuće, i počeo je okolo dizati betonske staze, ali korijen nije mogao naštetiti temelj, jer je temelj na tri metra dubine zbog garaže. Tj. garaža je ispod razine zemlje. No zato je pravio smeća cijelu godinu i prijetio je lom zbog jakih vjetrova prema krovištu kuće.

Bor, orah, smokva itd. njih nije pametno saditi blizu kuće, čak posebno nije preporučljivo saditi bor i orah zbog toga što postoji mogućnost jakog nevremena pa ti može iščupati stablo iz zemlje ili potrgati grane koje ti padnu na krov kuće, na stepenice ili na terasu koje su popločene, ili bude ti uletio kroz prozor itd.
Pa ćeš imati neviđenu štetu u roku dok kažeš keks !


Šljiva neće štetiti jer ona ionako nema baš širi korijen od 2m u promijeru jer ide više u dubinu kao mrkva, ali nepreduboko svega metar do metar i pol. Uglavnom klasične voćke ti baš nemaju toliko agresivan korijen kao bor i orah. Ali svakako ako se već nešto sadi blizu kuće od voćkica onda se može odabrati sadnice voćkica koje imaju srednje ili slabo bujnu podlogu, a ne na sjemenjaku.

Ak je voćkica na sjemenjaku i blizu kuće nije toliki problem korijen koliki je problem njezine grane koje se jako rašire npr. jabuka na sjemenjaku ima promijer krošnje ovisno o bujnosti (točnije koja je sorta) od 6-10m !
I ti tada posadiš takvu jabuku na dva tri metra od kuće imat ćeš cirkus sa njezinim granama !
Ako budeš često hvatao motorku bude ti se voćkica posušila i opet nemaš ništa.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 05:03   #18
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Ja sam imao bor visok nekih 12-13m i to niti 3m od kuće, i počeo je okolo dizati betonske staze, ali korijen nije mogao naštetiti temelj, jer je temelj na tri metra dubine zbog garaže. Tj. garaža je ispod razine zemlje. No zato je pravio smeća cijelu godinu i prijetio je lom zbog jakih vjetrova prema krovištu kuće.
Bor je širok pojam. Kao da te netko pita kakav auto voziš, a ti kažeš da onaj na četiri kotača.

Quote:
Bor, orah, smokva itd. njih nije pametno saditi blizu kuće, čak posebno nije preporučljivo saditi bor i orah zbog toga što postoji mogućnost jakog nevremena pa ti može iščupati stablo iz zemlje ili potrgati grane koje ti padnu na krov kuće, na stepenice ili na terasu koje su popločene, ili bude ti uletio kroz prozor itd.
Pa ćeš imati neviđenu štetu u roku dok kažeš keks !
Orah ima duboko korijenje i teško će ga jedan vjetar iščupati ( zapravo ne znam kada je vjetar iščupao zdravi orah ), a isto vrijedi i za borove ( crni i bijeli ), koji se sade kao burobrani, primjera radi, a imaju jak centralni korijen, sa hrpom lateralnih, koji prodire duboko u zemlju ( ovisi o tlu, naravno da u kršu nije taj slučaj ), ali u kontinentalnim krajevima da.

Ako ćemo razmišljati na taj način, da vjetar može srušiti drvo, onda ne bi ništa sadili u radijusu 20 metara od kuća, a ljudi ipak sade drveće u blizini istih.

Da se razumijemo, drvo mora imati prostora za normalan razvoj krošnje, sve ostalo je, barem po meni, pretjerivanje ( tipa nesadnja drveća, da ga vjetar ne sruši ).
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 10:39   #19
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Bor je širok pojam. Kao da te netko pita kakav auto voziš, a ti kažeš da onaj na četiri kotača.



Orah ima duboko korijenje i teško će ga jedan vjetar iščupati ( zapravo ne znam kada je vjetar iščupao zdravi orah ), a isto vrijedi i za borove ( crni i bijeli ), koji se sade kao burobrani, primjera radi, a imaju jak centralni korijen, sa hrpom lateralnih, koji prodire duboko u zemlju ( ovisi o tlu, naravno da u kršu nije taj slučaj ), ali u kontinentalnim krajevima da.

Ako ćemo razmišljati na taj način, da vjetar može srušiti drvo, onda ne bi ništa sadili u radijusu 20 metara od kuća, a ljudi ipak sade drveće u blizini istih.

Da se razumijemo, drvo mora imati prostora za normalan razvoj krošnje, sve ostalo je, barem po meni, pretjerivanje ( tipa nesadnja drveća, da ga vjetar ne sruši ).
Jel znas kak se ponasa posuseni orah ?
Ove godine se susjedu posusio orah u 6mj i sada mu pucaju jake grane ko repa i padaju na tlo tako dugo, dok nebude nekome to pao na glavu ! A susjed nemari za nista. I orah sam imao, al u vocnjaku 15m od kuce isti slucaj za dva mjeseca pocinju pucati grane.

Bor nema neku svrhu pored kuce presporo raste, ovisi o sortama nekima treba i do 20 godina da bas naraste na nekih 10-12 metara, a od njega nebus bas nista ubrao osim brojne cijelogodisnje iglice koje padaju po stazi i po krovistu kuce. A hodanjem po tom smecu nosis si to ravno u kucu mada je dosta i da samo zapuse vjetar odnijet ce ti sve iglice ravno kroz vrata i prozore. Sve sam ja to prosao tako da znam.
Ako bas svejedno oce netko te borove nek posadi 8-10m od kuce, betonaze i staze od plocica usred nicega gdje nece biti potrebno svaki dan pomesti iglice i nece imati problema sa dizanjem kojecega cega nema u blizini.
Znam kako se ponasa klasican bor pored kuce jer je bio star preko 25 godina !
Ako ocete mogu Vam poslikati stari bor prekrasnog izgleda kako je dignuo zemlju u promijeru od 3m za skoro pola metra visine ! Mozda cete tada dva puta razmisliti ocete li to posaditi pored kuce i poplocene staze.

A od vockica ako ocete posaditi pored kuce moze ici 100% provjereno.
Imam marelicu staru 35 godina na podlozi sljive bistrice i oko nje je zemlja ravna ko staklo i tri trsja posadeno 1-2m od nje, bas sam sadio ove godine mladi trs tocno 1.2m od marelice i nije bilo korijena tako da nema nikakvih problema ! Klasicne sljive isto preporuka nista nedize oko sebe.
Zatim nektarine i breskve one su niskog rasta svega do 3m visine tako da nema nikakvih prijetnja.
Onda jabuke na mm106 ili na m26, kruska na dunji to je isto moguce odrzavati na visini od svega 3m i nedize skoro nista metar od betonaze i staze.
A lisce cete pokupiti tek na jesen.

Od ukrasnog bilja moze ici onaj jorgovan, magnolija i slicno bilje. Samo treba dobro raspitati kod rasadnicara ukrasnog bilja uz vezi korijena i sve cete znati.


Poanta nije da se nesmije nista saditi pored kuce vec posaditi ono sto nevrsi prijetnju i pravljenja smeca po kuci, oko kuce i unutar kuce.


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.

Zadnje uređivanje SAS : 05.09.2013. at 10:46.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 14:51   #20
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Jel znas kak se ponasa posuseni orah ?
Ne, ti mi reci.

Quote:
Ove godine se susjedu posusio orah u 6mj i sada mu pucaju jake grane ko repa i padaju na tlo tako dugo, dok nebude nekome to pao na glavu ! A susjed nemari za nista. I orah sam imao, al u vocnjaku 15m od kuce isti slucaj za dva mjeseca pocinju pucati grane.
Tko priča o osušenom, bolesnom drvetu?

Quote:
Bor nema neku svrhu pored kuce presporo raste, ovisi o sortama nekima treba i do 20 godina da bas naraste na nekih 10-12 metara, a od njega nebus bas nista ubrao osim brojne cijelogodisnje iglice koje padaju po stazi i po krovistu kuce.
Kao prvo, bor nema sorte, nego varijetete i kultivare.
Kao drugo, bor je širok pojam ( a ti, gotovo sam sto posto uvjeren, ne misliš na obični bor ).
Kao treće, koji je smisao onda bilo kojeg drveta uz kuću, osim voćke?

Quote:
A hodanjem po tom smecu nosis si to ravno u kucu mada je dosta i da samo zapuse vjetar odnijet ce ti sve iglice ravno kroz vrata i prozore. Sve sam ja to prosao tako da znam.
Ako bas svejedno oce netko te borove nek posadi 8-10m od kuce, betonaze i staze od plocica usred nicega gdje nece biti potrebno svaki dan pomesti iglice i nece imati problema sa dizanjem kojecega cega nema u blizini.
Znam kako se ponasa klasican bor pored kuce jer je bio star preko 25 godina !
Ako ocete mogu Vam poslikati stari bor prekrasnog izgleda kako je dignuo zemlju u promijeru od 3m za skoro pola metra visine ! Mozda cete tada dva puta razmisliti ocete li to posaditi pored kuce i poplocene staze.
Kažem, ako ćemo tako rezonirati, nema drveta koje nema neku vrstu "otpadaka". Bila to crnogorica ili bjelogorica. Naprosto nema. Tako da, koja je poanta ovog gore upisa?

Quote:
A od vockica ako ocete posaditi pored kuce moze ici 100% provjereno.
Imam marelicu staru 35 godina na podlozi sljive bistrice i oko nje je zemlja ravna ko staklo i tri trsja posadeno 1-2m od nje, bas sam sadio ove godine mladi trs tocno 1.2m od marelice i nije bilo korijena tako da nema nikakvih problema ! Klasicne sljive isto preporuka nista nedize oko sebe.
Zatim nektarine i breskve one su niskog rasta svega do 3m visine tako da nema nikakvih prijetnja.
Onda jabuke na mm106 ili na m26, kruska na dunji to je isto moguce odrzavati na visini od svega 3m i nedize skoro nista metar od betonaze i staze.
A lisce cete pokupiti tek na jesen.
Istina, mogu voćke ići, a kod njih ti ne smeta smrad fermentiranog voća? Tko uopće može oprati pod od trulih višanja? Lišće?

Quote:
Od ukrasnog bilja moze ici onaj jorgovan, magnolija i slicno bilje. Samo treba dobro raspitati kod rasadnicara ukrasnog bilja uz vezi korijena i sve cete znati.
Magnolija je isto širok pojam. Imaš ogromnih vrsta, koje će ti bez problema dignuti asfalt.
I, čast izuzecima, ali ljudi u rasadnicima često nemaju blage veze o proizvodima koje prodaju.

Quote:
Poanta nije da se nesmije nista saditi pored kuce vec posaditi ono sto nevrsi prijetnju i pravljenja smeca po kuci, oko kuce i unutar kuce.
A takvo nešto - ne postoji.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:57.