Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old Jučer, 18:23   #1
Udruzeni poslovni pothvat

Radim u IT-u trenutno preko pausalnog obrta, medjutim limit je problem te gledam kako bih otvorio firmu. Oko toga sam relativno dobro informiran, interesira me nesto drugo.

Naime, imam barem jednog prijatelja koji takodjer radi u IT-u, samo na stalno radno vrijeme. On takodjer razmislja o prelasku u neki B2B oblik suradnje s klijentima.

Ono sto me interesira - dal mi mozemo na neki nacin skupa otvoriti firmu i onda obojica profitirati od zajednicki otvorene firme, tako da recimo isplacujemo sebi minimalce (da bi platili manje poreza na placu, koja je progresivno oporezivana pun klinac), a ostatak novca koji dobijamo naplacivanjem usluga isplacujemo sebi preko dividendi na koje je porez puno manji nego na placu?

Recimo za 5000 eura bruto, kroz placu neto dobijem ~2750, dok istih 5000 kroz dividence mogu neto sebi na privatni racun isplatiti s 20% poreza za neto 4000 eura.

Ako kombinirano radimo, mozemo vise posla obaviti i vise usluga naplatiti i kroz dividende sebi to puno povoljnije isplatiti nego da radimo full-time i dobijamo regularni placu.

Cijenim svaki komentar, savjet, opovrgavanje moje predobro-zvucece teorije! Hvala!
__________________
You got two empty halves of coconuts and you're bangin' em together!
NESHO95 is online now  
Odgovori s citatom
Old Danas, 10:11   #2
Dividenda? Osnovao bi dioničko društvo?
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 12:00   #3
Mislio je vjerojatno isplatu dobiti.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 12:37   #4
Ako je dobit, društvo plaća porez na dobit, plus porez na dohodak od eventualne isplate te dobiti. Ali se mogu isplaćivati tokom godine neoporeziva primanja (prigodne nagrade, naknade za prehranu, naknada za radne rezultate i sl.).
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 12:57   #5
Quote:
NESHO95 kaže: Pogledaj post
Ono sto me interesira - dal mi mozemo na neki nacin skupa otvoriti firmu...
Ukratko, da, otvorite doo kao suvlasnici.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 13:03   #6
Ok, isprike na pogresnom izrazavanju. Mislio sam na isplatu dobiti, da.

Kako sam ja to shvatio:
1. Placam ~10% poreza prilikom primanja love na racun doo-a nakon sto mi klijent plati izdani racun
2. Ako zelim tu lovu s racuna doo-a isplatiti na privatni racun, placam jos 10-12% poreza

U vezi toga:
1. Dal sam tocno shvatio?
2. Dal je to kompletno legalno?

Sto se tice ovih neoporezivih primanja - to je super bonus, al mi to nije glavni cilj.

Glavni cilj mi je biti u mogucnosti imati standardan nacin na koji mogu isplatiti lovu na privatni racun (ne na racun firme s kojim bas ne mogu sto zelim), a da pritom ne placam apsurdan porez kao sto ide preko place (tj. blize 50%).

Primjer:
Primim 5000 na racun firme i odmah placam 10% poreza -> na racunu firme imam 4500.
Nakon toga zelim isplatiti to na svoj racun, placam jos 10-12% na 4500 -> imam ~4000 na privatnom racunu.

Vjerojatno ima jos detalja oko tocnog iznoza poreza, ali ono sto sam ja zakljucio jest: od svote koju klijent uplati placanjem izdanog racuna do mog privatnog racuna, kroz isplati dobiti sve skupa platim cca 20ak% na originalnu sumu iz izdanog racuna.

Propustam li nesto?
__________________
You got two empty halves of coconuts and you're bangin' em together!
NESHO95 is online now  
Odgovori s citatom
Old Danas, 13:34   #7
Porez na dobit plaća firma na kraju godine, ali dobit je razlika između prihoda i rashoda, dakle kad zbrojiš sve što si zaradio i sve što si potrošio (npr. plaće i ostali troškovi), na tu razliku plaćaš (tj.firma) porez na dobit.
Ako želiš tu zaradu isplatit na svoj račun, onda plaćaš još taj dodatni porez na dohodak.
Ako si ispostavio račun na npr. 5.000 (nećemo komplicirat s PDV-om), i imaš recimo trošak plaća 3.000 i nekih ostali troškova npr. 1.000, imaš dobit od 1.000. Na tu dobit platiš porez na dobit, i još porez na dohodak ako si isplaćuješ ostatak.
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 15:03   #8
Hm ok, dakle dobit se isplacuje jednom godisnje. 10% poreza na dobit i 12% poreza na dohodak i tek onda dobit mozes korisiti u privatne svrhe tj. imas ih na privatnom racunu.
To znaci da tijekom godine redovito novce iz firme dobijam iskljucivo preko place, i ovih neoporezivih placanja?

Dosta nezgodno, ako mi npr. treba lova jer privatno vise nemam ili mi se dogodi neki neocekivan trosak - to znaci da ja ne mogu samo s racuna firme uzeti lovu, tj. moram cekati isplatu dobiti. Ili povecati placu i platit masne troskove zaposlenja...
__________________
You got two empty halves of coconuts and you're bangin' em together!
NESHO95 is online now  
Odgovori s citatom
Old Danas, 15:19   #9
Možeš i prije, to se zove isplata predujma dobiti. Možeš i preko pozajmica, ali onda prilikom vraćanja moraš si obračunat i minimalnu kamatnu stopu.
https://aestus.hr/kako-isplatiti-dobit/
https://www.teb.hr/novosti/2021/ispl...edujma-dobiti/
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 15:43   #10
Ako si sposoban samostalno odrađivati posao, otvori vlastitu firmu, bez prijatelja. Rijetko to dobro ispadne...
wasx is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 15:54   #11
Ok, sad mi je jasnije ono sto sam "mislio da znam"

Quote:
Afrofeet kaže: Pogledaj post
Možeš i prije, to se zove isplata predujma dobiti. Možeš i preko pozajmica, ali onda prilikom vraćanja moraš si obračunat i minimalnu kamatnu stopu.
https://aestus.hr/kako-isplatiti-dobit/
https://www.teb.hr/novosti/2021/ispl...edujma-dobiti/
Aha, dakle ipak mozes dobit vise od jednom isplatiti? I placas isti porez kao da jednom godisnje to radis, tj. racunica, sto se placenog poreza tice, ispada ista na kraju?


Sto se tice udruzenog otvaranja, nisam naivan pa da mislim: "Super smo prijatelji pa ce super i zajednicki biznis ici". Znam da to tako ne ide, aka business is business.
Vise me je interesiralo dal na neki nacin mozemo jedan drugome na neki nacin multiplicirati primanja ili smanjiti troskove.

U prijevodu: Hoce li nam biti povoljnije otvoriti jednu firmu i raditi kroz nju za klijente ili je bolje da svatko radi svoju?

Obojica bi radili na slican nacin, tj. naplacujemo satnicu svojim klijentima kroz racune na firmu. Svatko ima svoje klijente i naplacuje svoju satnicu.
Potencijalno bi mogli i zajednicke projekte raditi, al ne bih htio komplicirati pitanje tom varijablom.

Hvala svima jos jednom na informacijama!
__________________
You got two empty halves of coconuts and you're bangin' em together!
NESHO95 is online now  
Odgovori s citatom
Old Danas, 16:02   #12
Quote:
Afrofeet kaže: Pogledaj post
Ako si ispostavio račun na npr. 5.000 (nećemo komplicirat s PDV-om), i imaš recimo trošak plaća 3.000 i nekih ostali troškova npr. 1.000, imaš dobit od 1.000. Na tu dobit platiš porez na dobit, i još porez na dohodak ako si isplaćuješ ostatak.

Isto tako, "necemo komplicirati s PDV-om".. Molim? Hoces reci da na tih 5000 jos 25% dam drzavi odmah? Prije samog poreza na dobit?
__________________
You got two empty halves of coconuts and you're bangin' em together!
NESHO95 is online now  
Odgovori s citatom
Old Danas, 16:13   #13
Obveznik PDV-a postaješ dobrovoljno ili po sili zakona kad pređeš određeni prag.

Ako si obveznik PDV-a, na cijenu svoje usluge obračunaš pdv od 25% i to si dužan platiti državi. Ali imaš pravo tražiti povrat PDV-a kojeg si ti platio drugima po ulaznim računima.

Ako nisi obveznik, ne obračunavaš pdv na svoje usluge. Ali ti je tada i ulazni pdv trošak. Ono što si platio 1250, 1000 +250 pdv, tebi je trošak 1250. Obvezniku je trošak samo 1000.
Coco_Nut is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:16.