Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2016., 13:08   #2041
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Evo, za provjeru gornje teorije, kad ti susjeda bude davala informaciju, pitaj je da li se može pozvati na konkretan propis gdje je to definirano. Klasično pitanje "A gdje to piše?" (naravno "zamotaj pitanje u šareni papirć" da se susjeda ne uvrijedi).
koliko znam dobili su dopis o izmjenama al joj je bio na poslu i nije mi mogla odmah odgovoriti. ugl, ja pitam na poreznoj, to će biti valjda najtočnije
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 15:21   #2042
Quote:
Nadbiskup kaže: Pogledaj post
Sto se ne racuna za pausalno oporezivanje prihod od te djelatnosti,a ne i od tog sto ai drugdje zaposlena?
Naravno da se racuna samo prihod od djelatnosti no zanima me s obzirom da i radim citavu godinu da li zbog toga imam neka druga davanja i obveze prema drzavi...

Sent from my LG-D955 using Tapatalk
dalma222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 09:43   #2043
Question

Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Dajte ljudi pretražite malo forum prije nego ponovite pitanje - nema mjesečnog limita, samo godišnjeg, tj. ukupnog u kalendarskoj godini, koji se računa proporcionalno broju mjeseci rada.
Meni su u poreznoj rekli da nema mjesečnog limita, samo godišnjeg... ali kad čitam ovdje probleme ništa mi više nije jasno...
SKOVA121 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 11:09   #2044
Quote:
SKOVA121 kaže: Pogledaj post
Meni su u poreznoj rekli da nema mjesečnog limita, samo godišnjeg... ali kad čitam ovdje probleme ništa mi više nije jasno...
Ukratko... postoje 3 razreda:

1) 0 do 85 000 kn
2) 85 000 do 115 000 kn
3) 115 000 do 149 500 kn

Ukupnu zaradu koju si zaradio/la (onu koja je uplaćena na račun, ne računa se zarada koja još nije uplaćena) trebaš podijeliti s brojem mjeseci na koliko si otvorio/la obrt i onda taj broj pomnožiti s 12.

Npr, zaradio/la si 60 000, imaš obrt otvoren na 5 mjeseci: 60 000/5=12 000 x 12 = 144 000. Super, nisi prešao/la 149 000, znači i dalje ostaješ u paušalnom sustavu.

Ali, ako si ga otvorio/la na npr.4 mjeseca ili manje: 60 000/4= 15 000 x 12 = 180 000kn - prešao/la si krajnji limit i ne možeš više biti u paušalac, nego prelaziš u dohodaše (vođenje knjige prometa (kao u paušalnom), ali i knjige troškova, itd, vjerojatno bi morao/la zaposliti i knjigovođu, itd.)

Ili, jednostavno, zatvoriti postojeći paušalno obrt i ponovno ga otvoriti kad ti bude trebalo.

Nadam se da sam pomogla (i dala točne informacije - neka me neko ispravi ako sam pogriješila, jer sam i sama donedavno bila među totalno zbunjenima).
BlueOcean21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 11:30   #2045
Vezano za zatvaranje i ponovno otvaranje obrta s obzirom na primitke veće od 149500 kn, sad sam bio u PU i rečeno mi je ovako

Možete zatvoriti obrt, ali ako ga u ovoj godini otvarate onda ne možete opet u paušal jer je osnovica za obračun prošla godina, a kako ste u prošloj godini ostvarili više od limita onda idete u dohodaše.

Dakle, svaki referent tumači drugačije.
zdolfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 11:32   #2046
Quote:
zdolfi kaže: Pogledaj post
Vezano za zatvaranje i ponovno otvaranje obrta s obzirom na primitke veće od 149500 kn, sad sam bio u PU i rečeno mi je ovako

Možete zatvoriti obrt, ali ako ga u ovoj godini otvarate onda ne možete opet u paušal jer je osnovica za obračun prošla godina, a kako ste u prošloj godini ostvarili više od limita onda idete u dohodaše.

Dakle, svaki referent tumači drugačije.
meni ovo tumacenje zvuci realno.
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 13:00   #2047
Quote:
BlueOcean21 kaže: Pogledaj post
Ukratko... postoje 3 razreda:

1) 0 do 85 000 kn
2) 85 000 do 115 000 kn
3) 115 000 do 149 500 kn

Ukupnu zaradu koju si zaradio/la (onu koja je uplaćena na račun, ne računa se zarada koja još nije uplaćena) trebaš podijeliti s brojem mjeseci na koliko si otvorio/la obrt i onda taj broj pomnožiti s 12.

Npr, zaradio/la si 60 000, imaš obrt otvoren na 5 mjeseci: 60 000/5=12 000 x 12 = 144 000. Super, nisi prešao/la 149 000, znači i dalje ostaješ u paušalnom sustavu.

Ali, ako si ga otvorio/la na npr.4 mjeseca ili manje: 60 000/4= 15 000 x 12 = 180 000kn - prešao/la si krajnji limit i ne možeš više biti u paušalac, nego prelaziš u dohodaše (vođenje knjige prometa (kao u paušalnom), ali i knjige troškova, itd, vjerojatno bi morao/la zaposliti i knjigovođu, itd.)

Ili, jednostavno, zatvoriti postojeći paušalno obrt i ponovno ga otvoriti kad ti bude trebalo.

Nadam se da sam pomogla (i dala točne informacije - neka me neko ispravi ako sam pogriješila, jer sam i sama donedavno bila među totalno zbunjenima).
ja bio danas u poreznoj, rekla mi zena da se limit za pausalce ne gleda razmjerno mjesecima koliko je otvoren obrt, nego je limit godisnji,

ko je tu lud
krashekspres is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 13:07   #2048
Quote:
zdolfi kaže: Pogledaj post
Vezano za zatvaranje i ponovno otvaranje obrta s obzirom na primitke veće od 149500 kn, sad sam bio u PU i rečeno mi je ovako

Možete zatvoriti obrt, ali ako ga u ovoj godini otvarate onda ne možete opet u paušal jer je osnovica za obračun prošla godina, a kako ste u prošloj godini ostvarili više od limita onda idete u dohodaše.

Dakle, svaki referent tumači drugačije.
Eh, da.

Sada bi u propisima trebalo pronaći kako se određuje "Predviđeni dohodak" koji se upisuje u RPO obrazac kod prijave obrta.
Ja nemam vremena ... ima netko drugi?
lestrt is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 13:14   #2049
Ovo objašnjenje što je napisala BlueOcean21 djeluje logično.Oni koji žele imati sezonski obrt a da bude paušalan trebali bi da imaju neku okvirnu zamisao u početku koliko planiraju da će im biti zarada od te svoje djelatnosti i koliko misle da će im biti troškovi.
Ako to prelazi 149000 kuna onda nije dobro da idu u paušalizam jer očito će kasnije imati problem sa našom birokracijom jer se čini da mnogi tumače različito.

Ili je najbolje da se sezonski obrt u startu odredi na 6 mjeseci ako se smatra da će prihodi doći blizu 149000 pa da se to podijeli na 6 mjeseci.

Razumijem ovaj problem koji se javlja jer ako čovjek nema puno mogućnosti za zaradu u zimskim mjesecima ipak ima fiksne troškove koje plaća, od doprinosa i poreza pa do najma i režija tako da se treba u startu vidjeti šta je najisplativije.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 13:17   #2050
Quote:
krashekspres kaže: Pogledaj post
ja bio danas u poreznoj, rekla mi zena da se limit za pausalce ne gleda razmjerno mjesecima koliko je otvoren obrt, nego je limit godisnji,

ko je tu lud
Ta žena je neinformirana (kao i mnogi drugi u Poreznoj).
Taj dio je precizno definiran Pravilnikom čl. 3. st. 4.
Jedina stvar koja nije precizno definirana je kako se "zaokružuje" broj mjeseci rada (da li se računa mjesec u kojem je obrt otvoren). Vidi jedan od mojih nedavnih postova na tu temu.
lestrt is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 13:25   #2051
Quote:
dragec84 kaže: Pogledaj post
... Ili je najbolje da se sezonski obrt u startu odredi na 6 mjeseci ako se smatra da će prihodi doći blizu 149000 pa da se to podijeli na 6 mjeseci. ...
Ne računa se to tako.

Limit = 149,5k / broj_mjeseci_rada x 12

Limit za 6 mj. = 149,5k / 6 x 12 = 149,5k / 2 = 74.750 kn

Dakle, ako obrt radi samo 6 mjeseci, onda se ne smije imati primitke veće od 74750kn da bi ostali u paušalu.
lestrt is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 13:30   #2052
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Ta žena je neinformirana (kao i mnogi drugi u Poreznoj).
Taj dio je precizno definiran Pravilnikom čl. 3. st. 4.
Jedina stvar koja nije precizno definirana je kako se "zaokružuje" broj mjeseci rada (da li se računa mjesec u kojem je obrt otvoren). Vidi jedan od mojih nedavnih postova na tu temu.
evo ti recenica koja dokazuje da nisi u pravu (osim ako nadjes di je definiran ukupan godisnji primitak na nacin kako ga ti objasnjavas)

C2T2 kaze: da po osnovi te djelatnosti u poreznom razdoblju ne ostvaruje ukupan godišnji primitak veći od 65% iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost prema Zakonu o porezu na dodanu vrijednost, i


a one razmjerne definicije u drugim clancima govore o utvrdjivanju pausalnog poreza na dohodak i o utvrdjivanju godisnjeg pausalnog dohotka
krashekspres is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 13:31   #2053
Dobro.Onda je ta cifra od 74750 mjerodavna za one ljude koji će imati 6 mjeseci obrt.Mislim da je to dobro za turističke vodiče na moru i slične djelatnosti u turizmu.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 13:38   #2054
Dobro.Onda je ta cifra od 74750 mjerodavna za one ljude koji će imati 6 mjeseci obrt.Mislim da je to dobro za turističke vodiče na moru i slične djelatnosti u turizmu.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 13:39   #2055
da dodam jos malo logike zasto te na temelju toga nemogu izbacit iz pausalnog

za izracunavanje pausalnog poreza i pausalnog dohodka, baza tog izracuna je ukupan godisnji primitak, posto je to tako, on je konstanta i samim time ako je on 100 tisuca kuna, onda je on 100 tisuca kuna neovisno o broju aktivnih mjeseci, ako tumace zakon kako vas vecina tu pise onda je to protuzakonito
krashekspres is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 14:17   #2056
Quote:
krashekspres kaže: Pogledaj post
da dodam jos malo logike zasto te na temelju toga nemogu izbacit iz pausalnog

za izracunavanje pausalnog poreza i pausalnog dohodka, baza tog izracuna je ukupan godisnji primitak, posto je to tako, on je konstanta i samim time ako je on 100 tisuca kuna, onda je on 100 tisuca kuna neovisno o broju aktivnih mjeseci, ako tumace zakon kako vas vecina tu pise onda je to protuzakonito
Bez uvrede, ali jesi li ti uopće pročitao taj članak Pravilnika (čl.3.)?
Što kad se po stavku 4. prijeđe granica za najviši dohodovni razred paušala? Kamo se onda spada?

I, gle, slažem se da je to nelogično i nepravedno i da bi to trebalo promijeniti, ali propisi su takvi kakvi jesu i interpretiraju se tako kako se interpretiraju, na žalost.

Ljudi sa konkretnim iskustvom ovdje dijele to iskustvo sa onima bez iskustva.
Svi smo mi prošli fazu ljutnje na sustav. Kada se glava ohladi shvatiš da ćeš se morati prilagoditi sustavu ili ćeš morati promijeniti svoj način rada.
Mi smo, nažalost, premali dio kolača da bi sami mogli nešto promijeniti. Osim ako možda netko ima rodijaka u vrhuški. Mada onda ne bi bio paušalac, nego uhljeb.
lestrt is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 14:23   #2057
procitao sve, da ljut sam ocito, u isto vrijeme sma si i sma kriv

i slazem se sa svim penalima koje dolaze iz tih razmjernih racuna osim onog da sljedece godine nesmijes bit pausalac, jer je to striktno definirano ukupni godisnjim primitkom, a posto je ukupni ogidsnji primitak osnova svih ostalih izracuna, kako se on onda u jednom trenu moze izmjeniti, znam ti ces rec vidi ovu recenicu
"a dohodovni razred utvrđuje se na način da se od prosječnog primitka ostvarenog tijekom poreznog razdoblja u kojem se djelatnost obavlja (ukupni primitak podijeljen sa brojem mjeseci obavljanja djelatnosti) utvrđuje godišnji primitak množenjem prosječnog primitka sa dvanaest (12) mjeseci."

al ta recenica definira novi dohodovni razred, a ne ukupni godisnji primitak (iako je poprilicno nezgodno napisana)

takodjer ponvaljam pitanje, sto je sa iznosom preko limita od prosle godine?
krashekspres is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 14:31   #2058
Hm, da, ali ne. ()

Ukupni godišnji primitak za sljedeću godinu, odnosno dohodovni razred utvrđuje se (tj. procjenjuje se) na osnovu prethodne godine, a to je prema čl. 3. st. 4. (tj. proporcionalno broju mjeseci rada).

Znam, kvaka 22.

Na "višak" preko limita bi se trebalo platiti porez, tj. predati obrazac DOH. Valjda. To još nismo utvrdili.
lestrt is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 14:35   #2059
Kvaka 22 je jedino logicno ovdje, nazalost

Eto covjke pokusa radit posteno i nedaju mu, pa se cude kad raste crna ekonomija a i sami ju poticu

A jel ste rasvjetlili sto je sa onim poticaijam (25k kuna) jel oni ulaze u te racune ili ne?
krashekspres is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 14:44   #2060
Poticaji ne ulaze u primitke.
Referenti koji to ne znaju su neinformirani.
Treba pitati svojeg referenta i ako kaže da ulaze, inzistirati da si tu tvrdnju provjeri i skrenuti pažnju na postojanje njihovog internog dopisa koji to potvrđuje.
lestrt is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:09.