Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2017., 11:29   #461
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Dobro, i tko će tu onda oružano ratovati? Prividni fašisti protiv prividnih Jugoslavena?
To je bila Sigmundova teza, negdje na ovom topicu, da smo na rubu toga da kulturni rat iz naslova postane oružani. Budući da sam ja tvrdio da se radi u najvećem dijelu o prividu (smišljenom za odvraćanje pažnje narodu dok ekipica trpa novce u džepove), utoliko mi je bilo jasno da to nema veze s realnošću. Koliko vidim, ja bijah u pravu, i sad se hvalim time.
nitko drugi is offline  
Old 08.06.2017., 11:31   #462
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Više je faza...

1.

Robovlasnik i rob su na "istoj strani" u smislu da niti jedan niti drugi ne mogu zamisliti drugačiji poredak od sadašnjeg.
Jedino je možda moguće da rob postane robovlasnik i obratno.

2.

Rađa se postepeno svijest o mogućnosti drugačijeg svijeta i odnosa među ljudima.
Dolazi i do ostvarenja (djelomično) drugačijeg svijeta, ne samo zbog borbe, niti robovlasnik niti rob nisu što su bili.

3.

Podjele se umnažaju u beskonačnost... svatko je donekle zakinut za neko pravo, zapravo za neku grupnu "idealnu sliku svijeta".
Netko lukav je otvorio dućan sa ratničkim bojama, potražnja je velika...

Možda pri tom najvećem broju ljudi nešto izmiče... od drveća ne vide šumu.
Izmiče nam lukavi trgovac. Koji je davno depilirao robovlasničku dlaku da se može bolje nafarbati. Pa onda skužio da je farbanje dobar biznis, zaposlio prvo par radnika, a potom cijelo stado djelatnika. Koji ujedno reklamiraju proizvod. I to besplatno.

A sad se hajmo malo pitati tko nas bre zavadi. Dugo nismo.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 08.06.2017., 11:36   #463
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Više je faza...

1.

Robovlasnik i rob su na "istoj strani" u smislu da niti jedan niti drugi ne mogu zamisliti drugačiji poredak od sadašnjeg.
Jedino je možda moguće da rob postane robovlasnik i obratno.

2.

Rađa se postepeno svijest o mogućnosti drugačijeg svijeta i odnosa među ljudima.
Dolazi i do ostvarenja (djelomično) drugačijeg svijeta, ne samo zbog borbe, niti robovlasnik niti rob nisu što su bili.

Na isti način će nastati komunizam.

Čovječanstvo je danas na kraju prve faze i početku druge faze, odnosno jedino što mogu zamisliti je da radnik postane kapitalist, ali već se rađa svijest o mogućnosti drugačijeg svijeta i odnosa između ljudima.
mravac8 is offline  
Old 08.06.2017., 11:36   #464
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
To je bila Sigmundova teza, negdje na ovom topicu, da smo na rubu toga da kulturni rat iz naslova postane oružani. Budući da sam ja tvrdio da se radi u najvećem dijelu o prividu (smišljenom za odvraćanje pažnje narodu dok ekipica trpa novce u džepove), utoliko mi je bilo jasno da to nema veze s realnošću. Koliko vidim, ja bijah u pravu, i sad se hvalim time.
Ah, ironija znači. Okej, lovica je potrpana na sigurno, a narod se i dalje zabavlja. Kako to?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 08.06.2017., 11:37   #465
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ah, ironija znači. Okej, lovica je potrpana na sigurno, a narod se i dalje zabavlja. Kako to?
Turizam i egzodus onih kojima nije zabavno
addx is offline  
Old 08.06.2017., 11:40   #466
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Koliko vidim, ja bijah u pravu, i sad se hvalim time.
Nije još gotovo. Nije još kraj povijesti. Ne bijaše ti u pravu, jer ja ne postavih rok. Tko se zadnji smije najslađe se smije.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 08.06.2017., 11:42   #467
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Turizam
Doznake iz Njemačke? Rodbina sa sela? Staračke ušteđevine?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 08.06.2017., 11:42   #468
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Na isti način će nastati komunizam.

Čovječanstvo je danas na kraju prve faze i početku druge faze, odnosno jedino što mogu zamisliti je da radnik postane kapitalist, ali već se rađa svijest o mogućnosti drugačijeg svijeta i odnosa između ljudima.
Meni se čini da smo već debelo zašli u drugačiji svijet. Naravno, drugačije nije automatski i bolje. Ono što vidim kao jedan od većih problema je mutež u terminologiji (koji se zorno vidi na dz-temi o komunizmu, ali to je samo vrh ledene sante).
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 08.06.2017., 11:43   #469
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Doznake iz Njemačke? Rodbina sa sela? Staračke ušteđevine?
Dopisao sam jos i egzodus nezadovoljnih
addx is offline  
Old 08.06.2017., 11:52   #470
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Meni se čini da smo već debelo zašli u drugačiji svijet. Naravno, drugačije nije automatski i bolje. Ono što vidim kao jedan od većih problema je mutež u terminologiji (koji se zorno vidi na dz-temi o komunizmu, ali to je samo vrh ledene sante).
To je očekivano i normalno. Kao i razne europske *deklaracije o totalitarizmima* (EU je kapitalistička i stvarno se ne može očekivati da od nje da prizna da je njen smrtni neprijatelj komunizam bolje i humanije društveno uređenje od kapitalizma).

Međutim, razvoj čovječanstva odnosno razvoj tehnologije, znanosti i svijesti, ide naprijed nekim svojim putem bez obzira na sve pa i na ubojstva i smrt.

Na temelju onoga što se događalo u prošlosti možemo zaključiti da sile mogu razvoj samo usporiti, ali ne i potpuno zaustaviti.

Ne vidim zašto tako ne bi bilo i dalje. Jedinu opasnost vidim u realnoj mogućnosti da ovaj konzumerski kapitalizam pohlepe uništi čitavo čovječanstvo.
mravac8 is offline  
Old 08.06.2017., 11:56   #471
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ah, ironija znači. Okej, lovica je potrpana na sigurno, a narod se i dalje zabavlja. Kako to?
Pa ne, gotovo je s time. Mislim, Vaso s Pupovcem i HNS-om.
nitko drugi is offline  
Old 08.06.2017., 12:01   #472
Da, u turizmu je spas. Kontinentalne šume i gore neiskorišteni su potencijal. Nek se Švabe fino obuku u Švabe, a mi ćemo ih ugošćavati dok ne dođe šumar i naplati im račun.

Inače, možda je problem u meni, ali sintagma 'kulturni rat' zvuči mi oksimoronskije od 'libertarijanskog socijalizma'. Bit će da moram malo vježbati dvomišljenje eda bih se uklopila u suvremena demokratska kretanja.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 08.06.2017., 12:06   #473
Vezano za genetiku, ako je točno da se stečene osobine ne prenose genetskim putem onda je moguće da se svijest razvija na drugi način.

Jasno mi je da su znanstvenici riješenje razvoja svijesti našli u utjecaju društva i kulture, ali meni to izgleda manjkavo.

Pogotovo zato što se stalno u znanstvenom opisivanju procesa zanemaruje individua njen utjecaj na društvo i kulturu.
mravac8 is offline  
Old 08.06.2017., 12:06   #474
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Nije još gotovo. Nije još kraj povijesti. Ne bijaše ti u pravu, jer ja ne postavih rok. Tko se zadnji smije najslađe se smije.
Meni je ovo skoro pa vagnerijanski. Čekamo muzikalnu damu s viškom kilograma da objavi kraj povijesti.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 08.06.2017., 12:08   #475
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Pa ne, gotovo je s time. Mislim, Vaso s Pupovcem i HNS-om.
Nemam blagog pojma tko su ti ljudi. Slabo pratim sapunice.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 08.06.2017., 12:39   #476
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Nije još gotovo. Nije još kraj povijesti. Ne bijaše ti u pravu, jer ja ne postavih rok. Tko se zadnji smije najslađe se smije.


ne more tako, otkad si otvorio temu BDP je otisao dobro u plus, a s obzirom na daljnje izglede nestabilnih vlada - tako ce i ostat jos neko vrijeme, osim ako nam teroristi ne pokvare turisticko veselje

ne moze se cekati do kraja povijesti nego do iduceg "bulla". ako "bear" nije otisao u katastrofu nego je otisao u "bull", onda si krivo "shortao" kako god okrenes...


konobari, kuhari i informaticari (kojima se ne iseljava), to je djir! i popratni inventar
addx is offline  
Old 08.06.2017., 15:10   #477
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
konobari, kuhari i informaticari (kojima se ne iseljava), to je djir! i popratni inventar
Zaboravio si još neke profesije.

__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 08.06.2017., 17:58   #478
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Zaključujem to po stanju u kojem se nalazi država, takvo nešto mogu stvoriti samo fašisti.
Kakva dubina analize, kakav širok pogled.
Jel ti znaš razmišljati izvan opozicije fašizam-komunizam?

Mislim da na cijelom ovom podforumu nema indoktriniranijeg uma od tebe.
Bijeli-Druid is offline  
Old 08.06.2017., 23:19   #479
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Kakva dubina analize, kakav širok pogled.
Jel ti znaš razmišljati izvan opozicije fašizam-komunizam?

Mislim da na cijelom ovom podforumu nema indoktriniranijeg uma od tebe.
Pa ono... ako shvatimo fašizam kao ekstremni stadij kapitalizma, onda je situacija doista binarna.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 09.06.2017., 12:52   #480
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ne razumijem ovo. Koja to točno prava ne trebaju? Misliš li, na primjer, da ženama više ne treba pravo na raspolaganje imovinom obitelji ili pravo glasa na izborima?
Ti treći su oni koji relativiziraju probleme koji ih se ne tiču i onda to nazivaju "kulturnim ratom".

Recimo to su ljudi koji prigovaraju feministicama "šta one se sad imaju tu uzjebati" ili "šta sad taj gej pride mora meni smetati". To je skupina koja niti prava traži niti im trebaju, ali im smeta što se drugi sad uzj**** oko toga.

Pa onda to relativiziraju i izjednačuju. Kao da je identično tražiti prava koja nemaš i ukidati ih onima koja nemaju. Primjeti da je ta treća skupina u biti uvijek pogoduje onim prvima.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:59.