Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za ukidanje vjeronauka u školama?
DA 661 71.46%
NE 209 22.59%
Svejedno mi je 55 5.95%
Glasovatelji: 925. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2017., 17:21   #8821
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Smije li na vjeronauk ici netko tko nije krsten i ne zeli se krstiti?
Moze li na vjeronauk ici i dobiti pozitivnu ocijenu dijete koje javno kaze da ne vjeruje u Boga?
pa zato i postoji vjeronauk...
priprema vas za pricest...
a za pricest morate biti krsteni...

vjeronauk nije za djecu koja javno kazu da su nevjernici...

nevjernike ne vole ni u jednoj religiji...

ima i roditelja koji su moralni laznjaci...
ateisti koji salju djecu ateiste na vjeronauk...
vjernici koji salju djecu na vjeronauk a ne zive u skladu
sa bozjim zapovjedima...
svecenici koji vas uce,a pedofili su...
vjeroucitelji koji kradu...
zanimljiv je to predmet...
a djeca...njih se najmanje pita...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 03.11.2017., 05:39   #8822
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Smije li na vjeronauk ici netko tko nije krsten i ne zeli se krstiti?
Moze li na vjeronauk ici i dobiti pozitivnu ocijenu dijete koje javno kaze da ne vjeruje u Boga?

Ne i ne.



Quote:
zalazak pameti kaže: Pogledaj post
...
ateisti koji salju djecu ateiste na vjeronauk...
...
Osvrnuo bih se na ovo;

Ja sam ateist.
Tvrd i zagrižen.

"Poslao" sam djecu na vjeronauk, ali ne iz razloga "što će reći susjedi" već zato što su to oni htjeli.
Jasno i nedvosmisleno izrazili su želju da idu na vjeronauk jer "idu svi njihovi prijatelji".
Naravno, to što je vjeronauk u sredini satnice i što nisu imali kamo s djecom samo je pomoglo u svemu.

Sad, kad to gledam s odmakom, mislim da nam je to bila pravilna odluka.
Zašto?
Zato jer su vjeroučiteljice, časne i popovi svojim "proaktivnim" djelovanjem (čitaj: blaćenjem po svemu što nije katoličko ) postigli da su danas, kad su odrasla, moja djeca veći ateisti nego što sam ja ikad bio.

Odličan primjer kako pijunčići katoličke crkve ustrajno rade protiv nje same.

Hvala ti kriste.
Smotani2 is offline  
Old 03.11.2017., 06:18   #8823
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Osvrnuo bih se na ovo;
Ja sam ateist.
Tvrd i zagrižen.
"Poslao" sam djecu na vjeronauk, ali ne iz razloga "što će reći susjedi" već zato što su to oni htjeli.
Jasno i nedvosmisleno izrazili su želju da idu na vjeronauk jer "idu svi njihovi prijatelji".
Naravno, to što je vjeronauk u sredini satnice i što nisu imali kamo s djecom samo je pomoglo u svemu.

Sad, kad to gledam s odmakom, mislim da nam je to bila pravilna odluka.
Zašto?
Zato jer su vjeroučiteljice, časne i popovi svojim "proaktivnim" djelovanjem (čitaj: blaćenjem po svemu što nije katoličko ) postigli da su danas, kad su odrasla, moja djeca veći ateisti nego što sam ja ikad bio.

Odličan primjer kako pijunčići katoličke crkve ustrajno rade protiv nje same.

Hvala ti kriste.
Meni se ipak čini da taj efekt sigurno neće postići kod zagriženih katolika, nego da će kod njih, štoviše, učvrstiti njihovo uvjerenje u katoličku vjersku "superiornost" i netolerantnost prema drugima i drukčijima, a možda čak niti kod većine "umjerenih". Naime, oni sigurno ne dobivaju drukčije mišljenje kod kuće, kao što su tvoja djeca dobivala, pa su mogla razmisliti i usporediti te doći do svojih vlastitih ispravnih i pametnih zaključaka. No, tu priliku i nemaju baš oni koje se odgaja u samo jednoj vrsti uvjerenja - katoličkoj vjeri kao "najispravnijoj", "najboljoj" i sve "naj", "naj"... Štoviše, bojim se da se takvima samo još dodatno učvršćuje rigidnost i plodno tlo za religijski fundamentalizam, prema potrebi. Sociološka istraživanja stavova mladih u Hrvatskoj, inače, potvrđuju pojačani konzervativizam među mladim generacijama, bitno izraženiji nego što su generacije njihovih roditelja bile. Dakle, podaci koji se odnose na velike brojeve pokazuju suprotan efekt od tvoga iskustva, nažalost. To je što se tiče Hrvatske, no inače u Europi jača sekularizam, to opet pokazuju istraživanja europskih vrijednosti EU, polako, ali bez ikakve dvojbe.
(Zanimljivo je da je u velikom europskom istraživanju društvenih vrijednosti i stavova, koje se longitudinalno provodi još od sredine 1990ih, uime Hrvatske kao istraživačka institucija koja je radila posao za dionicu Hrvatske sudjelovao isključivo - Katolički bogoslovni fakultet - koji je onda unajmljivao pojedinačne istraživače sociologe i psihologe kao vanjske suradnike za taj posao, jer naravno da nije osposobljen niti kadrovski ekipiran za takva znanstvena istraživanja. Istodobno, hrvatski fakulteti koji su znanstveno i istraživački kompetentni i ekipirani za takve stvari - nisu dobili nikakav poziv za sudjelovanje.)

Zadnje uređivanje north wind : 03.11.2017. at 06:33.
north wind is offline  
Old 03.11.2017., 06:27   #8824
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Meni se ipak čini da taj efekt sigurno neće postići kod zagriženih katolika, nego da će kod njih, štoviše, učvrstiti njihovo uvjerenje u katoličku vjersku "superiornost" i netolerantnost prema drugima i drukčijima, a možda čak niti kod većine "umjerenih". Naime, oni sigurno ne dobivaju drukčije mišljenje kod kuće, kao što su tvoja djeca dobivala, pa su mogla razmisliti i usporediti te doći do svojih vlastitih ispravnih i pametnih zaključaka. No, tu priliku i nemaju baš oni koje se odgaja u samo jednoj vrsti uvjerenja - katoličkoj vjeri kao "najispravnijoj", "najboljoj" i sve "naj", "naj"... Štoviše, bojim se da se takvima samo još dodatno učvršćuje rigidnost i plodno tlo za religijski fundamentalizam, prema potrebi. Sociološka istraživanja stavova mladih u Hrvatskoj, inače, potvrđuju pojačani konzervativizam među mladim generacijama, bitno izraženiji nego što su generacije njihovih roditelja bile. Dakle, podaci koji se odnose na velike brojeve pokazuju suprotan efekt od tvoga iskustva, nažalost.
A gledaj;
Od jednog djeteta koje odrasta u okolini prepunoj svetih sličica, križeva i svetih kalendara oko sebe ni ne očekujem da indoktrinacija i zatupljivanje na vjeronauku postignu efekt sličan onom e koji je postignut kod moje djece.
Vjeronauk (u školi, crkvi, nebitno) takvog samo učvršćuje u uvjerenju da je samo njegova vjera ona jedina prava i da su svi ostali u krivu.
Još kad mu, tako zatupljenom, jedan takav autoritet kao što je vjeroučiteljica kaže da su ateisti krivi za holokaust, tko ne bi vjerovao?
Smotani2 is offline  
Old 03.11.2017., 06:37   #8825
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
A gledaj;
Od jednog djeteta koje odrasta u okolini prepunoj svetih sličica, križeva i svetih kalendara oko sebe ni ne očekujem da indoktrinacija i zatupljivanje na vjeronauku postignu efekt sličan onom e koji je postignut kod moje djece.
Vjeronauk (u školi, crkvi, nebitno) takvog samo učvršćuje u uvjerenju da je samo njegova vjera ona jedina prava i da su svi ostali u krivu.
Još kad mu, tako zatupljenom, jedan takav autoritet kao što je vjeroučiteljica kaže da su ateisti krivi za holokaust, tko ne bi vjerovao?
Pa, da, naravno.. A, na takve se i računa.

Inače, sjećam se kad je bila promicija prvog zbornika radova "U potrazi za identitetom" iz tog međunarodnog istraživanja "European value study", 2005., u Novinarskom domu, na promociju je stigao cijeli vrh Katoličke crkve na čelu s nadbiskupom Bozanićem, kao i uprava KBFa, a svečanost je uveličao zbor časnih sestara. Toliko o slobodi znanstvenog istraživanja u Hrvatskoj, barem što se tiče društvenih znanosti.

Zadnje uređivanje north wind : 03.11.2017. at 06:54.
north wind is offline  
Old 03.11.2017., 10:12   #8826
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
A gledaj;
Od jednog djeteta koje odrasta u okolini prepunoj svetih sličica, križeva i svetih kalendara oko sebe ni ne očekujem da indoktrinacija i zatupljivanje na vjeronauku postignu efekt sličan onom e koji je postignut kod moje djece.
Vjeronauk (u školi, crkvi, nebitno) takvog samo učvršćuje u uvjerenju da je samo njegova vjera ona jedina prava i da su svi ostali u krivu.
Još kad mu, tako zatupljenom, jedan takav autoritet kao što je vjeroučiteljica kaže da su ateisti krivi za holokaust, tko ne bi vjerovao?
to sa holokaustom je za krivicno...

slati djecu reda radi na vjeronauk,a istovremeno govoriti protiv istog
je pogresno...
ili-ili...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 03.11.2017., 13:07   #8827
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Nema potrebe za opravdanjem institucije...

Dovoljno je pročitati "Velikog inkvizitora" od Dostojevskog.


Dakle, čitajte djeco Dostojevskog...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 03.11.2017., 13:56   #8828
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post


Dakle, čitajte djeco Dostojevskog...
Dobro, Dostojevski za srednju školu, zašto ne ? U osnovnoj ne moraju, ali tada ne bi trebali niti o Inkviziciji...
cestar is offline  
Old 03.11.2017., 14:11   #8829
Quote:
zalazak pameti kaže: Pogledaj post
to sa holokaustom je za krivicno...

slati djecu reda radi na vjeronauk,a istovremeno govoriti protiv istog
je pogresno...
ili-ili...
Jesi li dobro pročitao?
Nisam slado djecu reda radi, već sam im omogućio izbor, a njihov izbor je bio da idu, zbog prijatelja. I zato što im se nije dopalo da budu na hodniku za vrijeme sata.
Smotani2 is offline  
Old 03.11.2017., 14:18   #8830
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Jesi li dobro pročitao?
Nisam slado djecu reda radi, već sam im omogućio izbor, a njihov izbor je bio da idu, zbog prijatelja. I zato što im se nije dopalo da budu na hodniku za vrijeme sata.
shvatio sam...
djeca su odrasla u ateistickom okruzenje,a njihov izbor je bio vjeronauk,kako se ne bi osjecala drugacija od drugih...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 03.11.2017., 14:19   #8831
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post


Dakle, čitajte djeco Dostojevskog...
citajte krlezu...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 03.11.2017., 15:41   #8832
Quote:
zalazak pameti kaže: Pogledaj post
citajte krlezu...
Gospodar sviju hulja?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 03.11.2017., 15:57   #8833
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Dobro, Dostojevski za srednju školu, zašto ne ? U osnovnoj ne moraju, ali tada ne bi trebali niti o Inkviziciji...
Koliko se sjećam, o Inkviziciji se uči u petom osnovne, na satu povijesti, u sklopu nastavne jedinice koja govori o srednjem vijeku. Bar je tako bilo nekad. No, bi me iznenadilo da se danas uči nešto drugo. Recimo, da su ateisti spaljivali vještice.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 03.11.2017., 16:32   #8834
Moje dijete ne ide na vjeronauk, sjedi na hodniku kad knjižnica ne radi i sve to mi je i dalje prihvatljivije nego da ide na vjeronauk. Uopće ne mogu shvatiti ateiste koji podliježu pritisku okoline i upisuju djecu na vjeronauk, od nekih sam čak čula da su ih krstili, a navodno su ateisti. Da se ne izdvajaju. Kakvu se poruku time šalje djeci. Onda su se mogli odma i u HDZ učlaniti, da budu sigurni.

Moj ateizam nije baš na tako labavim nogama, još uvijek živimo u koliko toliko normalnoj zemlji, neće me nitko streljat jer sam ateist niti strtpat u zatvor pa čemu sve te kerefeke?

Da ne bi bila sretnija da nije u školi, odnosno da je prvi ili zadnji sat, to bi me skroz zadovoljilo, bila bi.

Ali da ću poslati dijete da uči nešto što je meni skroz neprihvatljivo,a imam izbor, nema šanse.

A da će se ikad izbaciti iz škola, nema šanse. Mene jedino brine da bi se pod krinkom neke religijske kulture mogao ubaciti u obavezne, a da ti ne bi bilo ni R od religijske kulture.
Garf is offline  
Old 03.11.2017., 17:02   #8835
Quote:
Garf kaže: Pogledaj post
Moj ateizam nije baš na tako labavim nogama, još uvijek živimo u koliko toliko normalnoj zemlji, neće me nitko streljat jer sam ateist niti strtpat u zatvor pa čemu sve te kerefeke?
Zaboravljaš na element "što će selo reć". Čini mi se da je to nacionalna religija, a ne katoličanstvo.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 03.11.2017., 19:18   #8836
Quote:
Garf kaže: Pogledaj post
Moje dijete ne ide na vjeronauk, sjedi na hodniku kad knjižnica ne radi i sve to mi je i dalje prihvatljivije nego da ide na vjeronauk. Uopće ne mogu shvatiti ateiste koji podliježu pritisku okoline i upisuju djecu na vjeronauk, od nekih sam čak čula da su ih krstili, a navodno su ateisti. Da se ne izdvajaju. Kakvu se poruku time šalje djeci. Onda su se mogli odma i u HDZ učlaniti, da budu sigurni.

Moj ateizam nije baš na tako labavim nogama, još uvijek živimo u koliko toliko normalnoj zemlji, neće me nitko streljat jer sam ateist niti strtpat u zatvor pa čemu sve te kerefeke?

Da ne bi bila sretnija da nije u školi, odnosno da je prvi ili zadnji sat, to bi me skroz zadovoljilo, bila bi.

Ali da ću poslati dijete da uči nešto što je meni skroz neprihvatljivo,a imam izbor, nema šanse.

A da će se ikad izbaciti iz škola, nema šanse. Mene jedino brine da bi se pod krinkom neke religijske kulture mogao ubaciti u obavezne, a da ti ne bi bilo ni R od religijske kulture.
Tvoja egzistencija i materijalna sigurnost i položaj sigurno ne zavise od takvih stvari. Da je obrnuto postojala bi dilema.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 03.11.2017., 20:40   #8837
duhovno i svjetovno razdvojiti.

Jer propovijedanje vjere mora biti bezplatno i iz srca, a ne iz razloga


da se riješi materijalna egzistencija. A da ne govorimo kako se osjećaju

djeca koja su u manjini.
babarogac is offline  
Old 03.11.2017., 20:46   #8838
Quote:
babarogac kaže: Pogledaj post
duhovno i svjetovno razdvojiti.

Jer propovijedanje vjere mora biti bezplatno i iz srca, a ne iz razloga


da se riješi materijalna egzistencija. A da ne govorimo kako se osjećaju

djeca koja su u manjini.
Religija i duhovnost nisu isto. Duhovnost je čovjeku imanentna i ona može egzistirati bez vjerovanja u duhove, demone, patuljke i vještice bez kojih religija ne može postojati. Religija da bi postojala mora izmišljati nepostojeće stvari, bića i događaje.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 03.11.2017., 21:10   #8839
Quote:
zalazak pameti kaže: Pogledaj post
to sa holokaustom je za krivicno...

slati djecu reda radi na vjeronauk,a istovremeno govoriti protiv istog
je pogresno...
ili-ili...
kuma je dijete pustila na vjeronauk.

Po njegovoj želji

i sve kaj je doma onda pital - jer mama ne ide u Crkvu i uči ga nešto drugo pa se to razlikovalo i kad bi pitao mamu zašto ovo ili ono - onda mu je rekla - pitaj vjeroučiteljicu neka ti razjasni
pa ako ti neće biti još biti jasno - možemo razgovarati.

Vjeroučiteljica je imala povremeno problema s njim i njegovim pitanjima
Sad je u srednjoj. I neće više na vjeronauk.
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Old 04.11.2017., 05:49   #8840
Quote:
zalazak pameti kaže: Pogledaj post
shvatio sam...
djeca su odrasla u ateistickom okruzenje,a njihov izbor je bio vjeronauk,kako se ne bi osjecala drugacija od drugih...

Upravo tako.
Dali smo im pravo na slobodan izbor.
Čak nismo ni pred njima govorili protiv vjeronauka i crkve, ali su uskoro otkrili plitkost i dvoličnost cijelog sustava vjere i odbacili ga.

Sin sa tihom rezignacijom a kćer sa otvorenim buntom.
Smotani2 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:04.