Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2015., 20:50   #41
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Eto što se dogadja kad se Boga reducira na slova i riječi.
Gnoza i ezoterija.
Eto što se dešava kad se jednodimenzionalno shvaća text.

Unutar UMA MISAO RIJEČ DJELO može da obuhvati se ama baš sve tako da to nije nikakva redukcija.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 20:55   #42
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
To nije traženje da ti se ispune neke želje, pa trebaš dodatno nagovarati Boga.
Je, je baš je to.
Vjernici nisu zadovoljni sa Svijetom kojeg je stvorio Bog pa Ga mole da nešto tu malo promijeni, naravno u njihovu korist, a ostali jadnici nek se snađu to se njih ne tiče ako će oni nagrabusiti.

Molitva treba biti da nam Bog da uvid u načine na koje ćemo duhovno napredovati.
Sve ostalo je čisto sebičnjaštvo i egoizam.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:01   #43
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Što se Marije tiče, opće je poznato da je preuzeta zato da bi poganima bilo lakše vjerovati, jer onda nisu morali toliko radikalno mijenjati neke svoje običaje.
Bilo bi zanimljivo vidjeti argumente za ovu tvrdnju.
Što je preuzeto, kad i kako, te koja su vjerovanja "olakšana"?
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:05   #44
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Je, je baš je to.
Vjernici nisu zadovoljni sa Svijetom kojeg je stvorio Bog pa Ga mole da nešto tu malo promijeni, naravno u njihovu korist, a ostali jadnici nek se snađu to se njih ne tiče ako će oni nagrabusiti.

Molitva treba biti da nam Bog da uvid u načine na koje ćemo duhovno napredovati.
Sve ostalo je čisto sebičnjaštvo i egoizam.
Tako je!
I baš zato nema smisla tražiti neke svetce da se mole Bogu za tebe.
Zato što ono što ti Bog može dati, tj tvoje duhovno napredovanje se razvija upravo kroz molitvu Bogu - govor srca, duše sa Stvoriteljem.
Kao npr ako radiš u nekoj tvornici i želiš biti najbolji radnik.
Želiš biti radnik mjeseca.
Neces zvati ljude iz uprave i pitat ih jel mogu popričati sa šefom u vezi tebe,
nego ces zvati šefa i pričati s njim o svojem radu, što si napravio dobro, što nisi, gdje se možeš poboljšati.
Naročito ako ti upravo to savjetuje taj šef!
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:06   #45
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Bilo bi zanimljivo vidjeti argumente za ovu trdnju.
Što je preuzeto, kad i kako, te koja su vjerovanja "olakšana"?
Kraljica Nebeska je stara tradicija iz manje više sviju civilizacija.

No ja ne vidim u tome ništa loše.
Loš je jedino način na koji je kraljica predstavljena.

Ona u Hebreja je ravnopravna s kraljem.

Doduše ima Hebreja koji drže samo kralja a to su šovinisti muški koji su krenuli s kultom Jahve bez kraljice no poslije su platili za tu grešku izgubili su hram jer nisu ujedinili s ženskim elementom.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:09   #46
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Tako je!
I baš zato nema smisla tražiti neke svetce da se mole Bogu za tebe.
Zato što ono što ti Bog može dati, tj tvoje duhovno napredovanje se razvija upravo kroz molitvu Bogu - govor srca, duše sa Stvoriteljem.
Kao npr ako radiš u nekoj tvornici i želiš biti najbolji radnik.
Želiš biti radnik mjeseca.
Neces zvati ljude iz uprave i pitat ih jel mogu popričati sa šefom u vezi tebe,
nego ces zvati šefa i pričati s njim o svojem radu, što si napravio dobro, što nisi, gdje se možeš poboljšati.
Naročito ako ti upravo to savjetuje taj šef!
Mole li protestanti jedni za druge?
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:10   #47
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Kraljica Nebeska je stara tradicija iz manje više sviju civilizacija.

No ja ne vidim u tome ništa loše.
Loš je jedino način na koji je kraljica predstavljena.

Ona u Hebreja je ravnopravna s kraljem.

Doduše ima Hebreja koji drže samo kralja a to su šovinisti muški koji su krenuli s kultom Jahve bez kraljice no poslije su platili za tu grešku izgubili su hram jer nisu ujedinili s ženskim elementom.
Loše je to što nije ispravno vjerovanje.
To su poganska, primitivna vjerovanja. Čuješ da grmi, pa misliš da je Bog ljut.
Bog je apsolut, on je jedan iznad svega, iznad vremena i prostora.
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:13   #48
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Posrednistvo je jednostavno krivo učenje katoličke crkve, nema veze s kršćanstvom. Krist je jasno rekao da svaki čovjek u Duhu, po Kristu ima pristup Bogu. Onda je Vatikan izmislio da svaki čovjek treba po Mariji doći do Krista. Vatikanska učenja su uglavnom izvrtanje svega što je Isus naučavao.
Ali da, i mene zanima kako katolici to objašnjavaju.
Nije za masu uopće bitno što je krivo učenje a što ne. U mnogim običajima, pa tako i u štovanjima, iskristalizira se ljudska potreba. Ljudi su se, u davninama više nego danas, bojali Boga. Bio on apsolutna Istina ili ne, to nije umanjivalo strah prosječnog čovjeka od suđenja, pri kojem se osjećao kao dijete koje je činilo razne prijestupe i sada mora stati pred strogog oca. Takvom čovjeku trebala je blaga "majka", ona koja će umiriti strogog oca i nastojati ublažiti kaznu. Ona koja će se prije smilovati nego on, a koju On cijeni. Otud u umjetnosti brojni ikonografski prikazi Marije pod čiji se plašt saginju grešnici. Ona je ta kojoj je grijeh lakše priznati nego Njemu.
Bila to istina ili "vatikanska laž", riječ je o iskristaliziranju ljudske potrebe za nečim (nekim), koja je jača od želje za "pravom istinom" i toga što je netko jasno rekao. Osim toga, masa uglavnom ne razumije to "svaki je čovjek u Duhu".
Vjerujem da je to jedan od razloga Marijine popularnosti. Drugi bi bio taj što je, u štovanju bogova, gotovo protuprirodno inzistirati isključivo na jednom principu (muškom), čak židovstvu usprkos. I to ljudi osjećaju, makar nesvjesno. Stoga će i tu ljudska potreba naći način da se ispuni.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:14   #49
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Tako je!
I baš zato nema smisla tražiti neke svetce da se mole Bogu za tebe.
Zato što ono što ti Bog može dati, tj tvoje duhovno napredovanje se razvija upravo kroz molitvu Bogu - govor srca, duše sa Stvoriteljem.
Kao npr ako radiš u nekoj tvornici i želiš biti najbolji radnik.
Želiš biti radnik mjeseca.
Neces zvati ljude iz uprave i pitat ih jel mogu popričati sa šefom u vezi tebe,
nego ces zvati šefa i pričati s njim o svojem radu, što si napravio dobro, što nisi, gdje se možeš poboljšati.
Naročito ako ti upravo to savjetuje taj šef!
Duhovno se razvija kroz usklađivanje misli riječi i djela.
Ako propovjedaš ljubav a ne činiš djela ljubavi onda si lažac.
Ili ako propovjedaš ljubav a misliš loše o bratu svome opet si lažac.
Onda svjest recimo kako si manjkav ti nalaže da ne propovjedaš ako nisi u stanju propovjedati ljubav.
Budi ono što jesi i manje ćeš griješiti čovječe.

EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:15   #50
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Mole li protestanti jedni za druge?
Naravno da mole. Moli se najprije za sebe, za svoj duhovni rast i moli se za druge ljude.
Kako i piše u apostolskim poslanicama npr, kada apostoli pozivaju druge ljude da se mole za njih. To je duhovna dimenzija našeg društva. Isto kao što ti mogu doći doma pomoći spremiti kuću, isto tako se mogu i pomoliti za tebe.
Ali se nema smisla moliti za mrtve ljude, da ih spasimo od kazne ili nešto slično.
Ja inače nisam protestant, ali vjerujem da bi takav odgovor bio.
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:16   #51
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Loše je to što nije ispravno vjerovanje.
To su poganska, primitivna vjerovanja. Čuješ da grmi, pa misliš da je Bog ljut.
Bog je apsolut, on je jedan iznad svega, iznad vremena i prostora.
Ne znam što je loše ili ispravno dok ne čujem argumente,nisam sklon padanju na trikove riječima.
Grmljavina kažeš?
Ima gromobran odavno.

Pitanje je biti čovjekom odabir je sad,pokušati shvatiti da živo biće razgovara s tobom i unijeti barem dozu poštovanja jer sve se vraća i plaća.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:19   #52
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Duhovno se razvija kroz usklađivanje misli riječi i djela.
Ako propovjedaš ljubav a ne činiš djela ljubavi onda si lažac.
Ili ako propovjedaš ljubav a misliš loše o bratu svome opet si lažac.
Onda svjest recimo kako si manjkav ti nalaže da ne propovjedaš ako nisi u stanju propovjedati ljubav.
Budi ono što jesi i manje ćeš griješiti čovječe.

To je također istina!
Molitva je glavna metoda kojom preispitujemo sebe i svoje postupke.
Ne možeš se popraviti, ako ne znaš što radiš.
U molitivi otvaraš svoje srce pred Stvoriteljem i prolaziš kroz svoj život.
Na neki način, molitva je ispovijed, samo ne pričaš nekoj osobi nego se otvaraš Bogu.
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:24   #53
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Kraljica Nebeska je stara tradicija iz manje više sviju civilizacija.

No ja ne vidim u tome ništa loše.
Loš je jedino način na koji je kraljica predstavljena.

Ona u Hebreja je ravnopravna s kraljem.

Doduše ima Hebreja koji drže samo kralja a to su šovinisti muški koji su krenuli s kultom Jahve bez kraljice no poslije su platili za tu grešku izgubili su hram jer nisu ujedinili s ženskim elementom.
Ajmo malo o tim Kraljicama. Koje su sličnosti njih i Marije i koje su razlike?

Misliš da bi sačuvali hram da je Jahve imao ženu? Kako to?
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:25   #54
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ne znam što je loše ili ispravno dok ne čujem argumente,nisam sklon padanju na trikove riječima.
Grmljavina kažeš?
Ima gromobran odavno.

Pitanje je biti čovjekom odabir je sad,pokušati shvatiti da živo biće razgovara s tobom i unijeti barem dozu poštovanja jer sve se vraća i plaća.
Meni je loše jer nije u skladu s Kristovim naukom.
Tebi ne mora biti loše.
Isto tako, ne mora ti ništa biti loše.
neki banalan primjer:
"Zašto bi Hitler bio zločest? Ja mislim da je dobar."
Ja mislim da nije dobro ubijati ljude, prema tome mislim da je bio zločest.
Ali ako ti misliš da je dobro ubijati ljude, onda je Hitler bio dobar.
Ja tebi ne mogu objasniti da je Hitler zločest, ako ti misliš da je dobro ubijati ljude. Prvo bih ti trebao objasniti zašto nije dobro ubijati ljude, a onda ces ti sam shvatiti da Hitler nije bio dobar.

Upravo kako ima i gromobran odavno, tako ima i Isus odavno.
Isus je gromobran zbog kojeg ne prihvaćam poganska vjerovanja.
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:33   #55
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Naravno da mole. Moli se najprije za sebe, za svoj duhovni rast i moli se za druge ljude.
Kako i piše u apostolskim poslanicama npr, kada apostoli pozivaju druge ljude da se mole za njih. To je duhovna dimenzija našeg društva. Isto kao što ti mogu doći doma pomoći spremiti kuću, isto tako se mogu i pomoliti za tebe.
Ali se nema smisla moliti za mrtve ljude, da ih spasimo od kazne ili nešto slično.
Ja inače nisam protestant, ali vjerujem da bi takav odgovor bio.
Katolici vjeruju da sveci nisu mrtvi, nego živi na Nebu s Kristom.

Kako vjernici mole jedni za druge, tako čine i sveci, mole za one koji još nisu na Nebu, za svoju braću na Zemlji. Kao što protestant moli svog suvjernika da moli za njega, tako katolik moli sveca da moli za njega.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:34   #56
Quote:
Hazen kaže: Pogledaj post
Nije za masu uopće bitno što je krivo učenje a što ne. U mnogim običajima, pa tako i u štovanjima, iskristalizira se ljudska potreba. Ljudi su se, u davninama više nego danas, bojali Boga. Bio on apsolutna Istina ili ne, to nije umanjivalo strah prosječnog čovjeka od suđenja, pri kojem se osjećao kao dijete koje je činilo razne prijestupe i sada mora stati pred strogog oca. Takvom čovjeku trebala je blaga "majka", ona koja će umiriti strogog oca i nastojati ublažiti kaznu. Ona koja će se prije smilovati nego on, a koju On cijeni. Otud u umjetnosti brojni ikonografski prikazi Marije pod čiji se plašt saginju grešnici. Ona je ta kojoj je grijeh lakše priznati nego Njemu.
Bila to istina ili "vatikanska laž", riječ je o iskristaliziranju ljudske potrebe za nečim (nekim), koja je jača od želje za "pravom istinom" i toga što je netko jasno rekao. Osim toga, masa uglavnom ne razumije to "svaki je čovjek u Duhu".
Vjerujem da je to jedan od razloga Marijine popularnosti. Drugi bi bio taj što je, u štovanju bogova, gotovo protuprirodno inzistirati isključivo na jednom principu (muškom), čak židovstvu usprkos. I to ljudi osjećaju, makar nesvjesno. Stoga će i tu ljudska potreba naći način da se ispuni.
To je samo stvar ljudskog neshvaćanja Krista i njegove žrtve. Ljudska grešnost utječe na shvaćanje Boga.
Katolici se boje Boga jer misle da je Bog ljut na nas i na naše grijehe.
A Bog je upravo iz ljubavi prema nama poslao Sina da umre za nas!
Bog nas čeka raširenih ruku i zove nas sebi.
A Vatikan promovira tu pogansku ideju da je Bog ljut i srdit i da mu se bolje ni ne javljamo jer će nas zgromit, pa onda bolje da se javimo Mariji, jer ona je Isusova mama, a Isus sigurno neće biti ljut na svoju mamu.
Iako je Isus lijepo rekao što misli o svojoj majci:

Quote:
Reče mu netko: "Evo majke tvoje i braće tvoje, vani stoje i traže da s tobom govore." Tomu koji mu to javi on odgovori: "Tko je majka moja, tko li braća moja?" I pruži ruku prema učenicima: "Evo, reče, majke moje i braće moje! Doista, tko god vrši volju Oca mojega, koji je na nebesima, taj mi je brat i sestra i majka.
Zanimljivo je kako je Isus na nekoliko mjesta u Bibliji naglasio da Marija nema nikakvo posebno mjesto za štovanje.
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:39   #57
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Katolici vjeruju da sveci nisu mrtvi, nego živi na Nebu s Kristom.

Kako vjernici mole jedni za druge, tako čine i sveci, mole za one koji još nisu na Nebu, za svoju braću na Zemlji. Kao što protestant moli svog suvjernika da moli za njega, tako katolik moli sveca da moli za njega.
A jel ti znaš gdje su trenutno ljudi koji su umrli, a moliš im se?
Vjeruješ Vatikanu da je netko svetac na nebu, iako možda uopće nije bio svet čovjek. Ne znaš što je drugome u srcu i zato nema smisla utjecati se drugim ljudima. Uostalom, tako nas Isus uopće nije učio moliti!
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:41   #58
@ujko tvrdica jesi li religiozan i ako jesi smije li se znati kojoj religiji pripadaš

(mislio sam da pripadaš nekoj od protestantskih sljedbi, ali kad si rekao da nisi .. )
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:41   #59
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
To je samo stvar ljudskog neshvaćanja Krista i njegove žrtve. Ljudska grešnost utječe na shvaćanje Boga.
Katolici se boje Boga jer misle da je Bog ljut na nas i na naše grijehe.
A Bog je upravo iz ljubavi prema nama poslao Sina da umre za nas!
Bog nas čeka raširenih ruku i zove nas sebi.
A Vatikan promovira tu pogansku ideju da je Bog ljut i srdit i da mu se bolje ni ne javljamo jer će nas zgromit, pa onda bolje da se javimo Mariji, jer ona je Isusova mama, a Isus sigurno neće biti ljut na svoju mamu.
Iako je Isus lijepo rekao što misli o svojoj majci:



Zanimljivo je kako je Isus na nekoliko mjesta u Bibliji naglasio da Marija nema nikakvo posebno mjesto za štovanje.
To što ti pišeš nije katolički nauk.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:53   #60
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
@ujko tvrdica jesi li religiozan i ako jesi smije li se znati kojoj religiji pripadaš

(mislio sam da pripadaš nekoj od protestantskih sljedbi, ali kad si rekao da nisi .. )
Bio sam tipični rimokatolik do prije nekoliko godina.
Primao sam sakramente, išao na misu, sve kao i svi drugi..
Ali jednostavno, katolički nauk i objašnjenja nekih stvari nisu me zadovoljili.
Prolazio sam kroz razna ispitivanja samog sebe, svijeta, religije.
Na kraju sam došao do zaključka da su sve religije pod utjecajem čovjeka, a čovjek je grešan. Religija je nepotrebna čovjeku. Ona je primitivni mehanizam koji ti određuje kakav ces odnos imati s Bogom. A pravila pišu grešni ljudi.
Prema tome, odbacujem sve religije.
Vjerujem u Krista i Bibliju, nisam u nikakvoj zemaljskoj crkvi ni zajednici.
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:05.