Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2014., 17:13   #1
Čega ćete se odreći u Korizmi?

evo, budući da je ovu srijedu čista srijeda i počima vrijeme Korizme - razmišljam se čega bi se odrekla u Korizmi! Ima li tko kakvu ideju, čega se vi obično odričete?
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 18:16   #2
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
evo, budući da je ovu srijedu čista srijeda i počima vrijeme Korizme - razmišljam se čega bi se odrekla u Korizmi! Ima li tko kakvu ideju, čega se vi obično odričete?
Ja se odricem onoga sto najvise volim.slatkisa.pozz
armagedon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 18:27   #3
Quote:
armagedon1 kaže: Pogledaj post
Ja se odricem onoga sto najvise volim.slatkisa.pozz
ja ću se odreć pizze i ćevapa.
kako mi to djeluje nekako ne baš previše požrtvovno - odričem se i foruma i fejsbuka

a svaki put kad poželim pojest pizzu/ćevape - izdvojit ću te novce i dat ih na kraju Korizme negdje u dobrotvorne svrhe
eto! nadam se da je to dosta.....

odrekla bi se ja i interneta općenito, ali mi posao to ne dozvoljava :/
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 23:02   #4
Ja ću pokušati da ne jedem ovako iz nervoze, bez razmišljanja (ne biste vjerovali da imam taj problem, koliko sam mršava ;=/ )... da čekam i koristim te osjećaje nervoze za duhovni rast i molitvu.... nije to prvi put da to pokušam... eto, opet dok sam razmišljala što ću napisati sam odlomila komad kruha.... evo, ovako, baš na to mislim, ovako, besmisleno, samo iz nervoze ili ne znam šta.
Valja opet pokušati.
Ali neću ništa obećavati, samo mi je namjera Previše sam se već borila sa skrupulima da ću staviti prevelik pritisak na sebe....

Oh... i namjeravam i opet (kao i prije) pisati u posebni "duhovni" dnevnik...... malo razmišljati o tome kako bih još mogla rasti u vjeri...
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 00:07   #5
Bome ja ću se odreći horor filmova, teški sam ovisnik o njima, i neznam kak ću izdržati ovih 40 dana al ću se potruditi, radi osobnog rasta i razvoja.
maiam is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 04:30   #6
Para
Gondar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 10:07   #7
Quote:
Gondar kaže: Pogledaj post
Para
To možda neće biti baš jednostavno?
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 17:33   #8
jedan moj dragi prijatelj napisao je:

c/p

Evo nas u korizmi. Hoće li se hrvatski katolici povesti i zavesti za kojekakvim „zvijezdama i zvjezdicama medijskoga neba“ koje će u žutilu tabloida bučno najavljivati svoja „korizmena odricanja“ od cigareta, alkohola, kave ili čokolade? Ili svoje sofisticirane dijete i kozmetičko-terapeutske zahvate staviti pod naslov korizmene pokore posta i nemrsa? A zapravo će to biti samo zamjena maski: fašničko-karnevalskih s „korizmeno-kršćanskim“.
Jednome mojem poznaniku bilo je izazovno što njegova postarija susjeda, još u ono vrijeme, „tjera modu“ friziranjem i bojanjem kose pa ju provocirao pitanjem: „Marija, je ti to glava "za od sveca" ili svagdašnja?!“

Kršćanine, nemoj i ti Dan Gospodnji obilježavati samo posebnom frizurom i blagdanskom odjećom, pa makar ta „garderoba“ uključivala i „dužnost“ sv. mise. Korizma te zove da skineš i odbaciš sve maske iza kojih pokušavaš Bogu, sebi i bližnjima skriti svoje pravo lice, da se u potrazi za odgovorom na pitanje tko si i što si dobro opipaš, pogledaš se u zrcalu Božje riječi, da u iskrenoj i skrušenoj ispovijedi temeljito opereš sve nanose šminke. Tada više nećeš biti ovisnik o javnom mnijenju, niti ćete svaka nepovoljna kritika, svaki „mig ili riječ protivna“ uznemiriti i rastužiti..., nego će ti biti važno kakav si u Božjim očima i da si u Njegovu srcu upisan kao Njegovo dijete - KRŠĆANIN KATOLIK!
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 20:51   #9
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
jedan moj dragi prijatelj napisao je:

c/p
Korizma jest vrijeme za rast u vjeri.
Svatko mora za sebe odlučiti što može mu pri tome pomoći..............Crkva propisuje neke stvari (uglavnom za Čistu Srijedu i veliki Petak i ostale petke) ali ono osobno... jako smo različiti.
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 20:57   #10
Ovaj članak mi se baš svidio. Preporučam.

http://www.vinjani.hr/index.php?opti...era&Itemid=102
gđica smokvica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 20:59   #11
Cigareta.

novogodišnja odluka je bila prestat pit alkohol, ovo je idući korak
__________________
Mind Blown
Herbicidna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 10:15   #12
Bit posta nije da citavu godinu bludnicis, psujes, lazes,ogovaras,krades i se odrices necega jer to tradicija govori....Bog bi radije da se citavu godinu odrices necega odnosno da si poslusan, da se odreknemo neposlusnosti....nize u tekstu od cega trebamo postiti CITAVU GODINU...Bogu je poslusnost bitnija od "zrtve"


Korizma je.. želiš li postiti?

Posti od zavisti...
Posti od površnosti... Posti od laži...
Posti o kruhu i vodi...
Posti od neljubaznosti.
Budi susretljiv prema drugima i prema samom sebi.
Posti od srditosti i moli:
"Isuse blaga i ponizna srca, učini srce moje po srcu svome."
Posti od gunđanja i nezadovoljstva.
Otvori oči za sve dobro koje te okružuje i raduj mu se.
Posti od gorčine.
I budi zahvalan za ono što imaš.
Posti od nestrpljenja i pretjeranih očekivanja.
Prihvati ljude kakvi jesu.
Posti od pustih i nepotrebnih briga.
I usudi se imati povjerenja u Boga.
Posti od ogovaranja.
I otkrij Isusa koji živi u ljudima.
Posti od sebičnosti.
I otvori se svojoj okolini.
Posti od osvetoljubivosti.
I pruži ruku pomirnicu.
Posti od nepotrebnih riječi.
Saslušaj druge.
Posti od želje za posjedovanjem
i raduj se postojanju.
Posti od oholosti.
I otkrij vrijednost ljudi koji te okružuju.
Posti od ponavljanja pobožnih riječi.
I uroni u molitvu.
Posti od škrtosti.
I otvori srce za potrebe onih koji imaju manje od tebe.
Posti od zavisti.
I veseli se tuđoj radosti.
Posti od laži, otkrij ljepotu istine.
Ona će te osloboditi.
Posti od nepravde.
I otkrij radost pravednosti.
Posti od površnosti.
I savjesno se posveti onomu što radiš.
Čini drugomu
što je tebi drago da ti drugi čini.
Ljubi Boga nadasve.
Ljubi bližnjega svoga
kao samoga sebe.
Tada će ti KORIZMA donijeti ploda.
Amen! Tako neka bude!

P.S. Iskoristi šansu koju ti dragi Bog pruža!
BB+
DISM is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 12:35   #13
Hvalisanje čega ćete se odreći je suprotno ideji da se to čini s lakoćom srca i čak u tajnosti, jer se ne odriče čovjek nekih stvari zbog sebe samoga i po svojoj nekoj "snazi" izdržljivosti, nego putem Duha i da dobije puninu Duha, s kojom može onda činiti ono što je bitnije od samog tog posta i odricanja, neka dobra djela. Npr. prištediš od cigareta i dadeš nekome u potrebi i sl. Tak da ni nema potrebe puno govoriti drugima što to i kako to točno radiš, čak suprotno kaže Sv. Pismo:
"I kad postite, ne budite smrknuti kao licemjeri. Izobličuju lica da pokažu ljudima kako poste...Ti, naprotiv, kad postiš, pomaži glavu i umij lice da ne zapaze ljudi kako postiš. I Otac tvoj, koji vidi u tajnosti, uzvratit će ti.«
Eto, čisto za razmišljanje.
__________________
Quod nocet, saepe docet
štancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 12:42   #14
Nisam se ničega previše odrekla
Ali pokušavam izbjegavati stvari koje me iritiraju...zbog kojih se loše osjećam .. pretjerivanje (iću ..piću..

I odlučila sam postiti srijedom i petkom ( ne u smislu jela jednom dnevno već bez jela uopće..eventualno samo voda), te svaki dan probirati po ružariju

Nadam se da mi je volja ovaj puta čvrsta
__________________
Samo žena može uspjeti da neće ono što hoće.
E. Lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 15:58   #15
Odlučio sam molit 4 krunice na dan, petkom postit i ić na pobožnost križnog puta.

Papa Franjo: Korizma je prilika da učinimo zaokret u svom životu http://www.bitno.net/vijesti/vatikan.../#.Uxh9HPl5Pag
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 17:18   #16
Kao veganka koja je par mjeseci nezaposlena nisam se baš previše odricala materijalnih stvari, taj je popis već srezan.
Pokušavam se odreći nekih sitnih grijeha i poroka (nisu cigarete ni alkohol, to ionako ne prakticiram) kojih nikako da se riješim, ostati dovoljno "čista" za pričest, to će već biti izazov, i malo pojačati Sv. Pismo, post i molitvu.
Stavila sam si par super appova na mob, izbace mi dnevni citat i čitanje, pa mi to ujutro odmah stoji kad se probudim, to mi pomaže.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 21:37   #17
Kako to vrijeme juri žuri, a mi ljudi kao muhe bez glave zvrndamo i trošimo se na nebitnost, a samo je jedno doista bitno ....

i tako evo nas opet u predvečerje korizme, pa podižem temu

kako u popisu korizmenih odricanja stoji i odricanje od pisanja postova na religiji, ujedno vas sve skupa i pozdravljam na idućih mjesec i pol dana
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 01:56   #18
slatkisa.bilokakve vrste,i bio i organskih i vulgaris.

inace ne znan cega bi se odrekla.
__________________
Nije sve u rukama sudbine.
lorena-ny is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 11:52   #19
sebičnosti, egocentričnosti, nadrkanosti, lijenosti za vježbanje
__________________
"Forumaš ima pravo kad ga ima,
ako ga ima! (no obično ga nikad nema)"
RedSonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 14:22   #20
Ničega.

Zapravo uviđam da bit korizme nije u tome da se nečega odreknemo, nego da nešto novo pozitivno usvojimo. Naglasak na pokorničkom karakteru trebao bi biti utemeljen na razmatranju Kristove muke kojoj ćemo u ovo doba posvetiti više pozornosti nego u ostalom dijelu godine. Da bi Uskrs bio istinski veseo, korizma treba biti suzdržana, u tišini, u produbljivanju vjere na način koji je možda manje bučan nego inače. To ne znači da se ne smijemo smijati u korizmi ili da u ostale dane u godini ne smijemo postiti, ali je važno napraviti dobru pripravu za Uskrs u posvješćivanju dubine uskrsnog otajstva, a to je nemoguće ako ne posvijestimo dubinu Kristove muke.

Ipak, ako je nekome dobro za vježbu volje privremeno se odreći i nečega materijalnog, nemam ništa protiv.
Bilo bi bolje da cijele godine živimo zdravo - u zdravom tijelu zdrav duh.
margarin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:04.