Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2015., 12:27   #41
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
I Norveška je već otvorena, ovo jest dobra vijest, iako kažem, mislim da će interes biti mali
Norveška nije ni uvodila ograničenja. No, zapravo me čudi da su ukinuli jer je bio i onaj skandal s tražiteljima azila s hrvatskim državljanstvom na Islandu.

Pa veliku emigraciju teško je očekviati s obzirom na to da Island ima duplo manje stanovnika od Zagreba.


Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
anyone?

Ne postoje informacije o tome. Vlada nije predložila nikakav zakon. Nedavno su predložili novi Zakon o osobnim iskaznicama i uvode se one s čipom, a o novim putovnicama ni riječi. Očito to nemaju u planu zasad.

A možda i ne žele jer će ih proglasiti udbašima i komunjarima ako putovnice budu crvene.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 12:41   #42
Može li mi netko pojasniti; Smijem li tražiti posao u UK ? Poslala sam molbu jednoj tvrtki, sad čekam da me pozovu na razgovor. Ako bih prošla i dobila posao, kako ide procedura sa radnom dozvolom?
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 14:53   #43
Izvoli.
Working in the UK as a Croatian national


Uvijek mi je bilo fascinantno kako ljudi misle živjeti u inozemstvu ako nisu u stanju pronaći najjednostavnije informacije na internetu.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 17:07   #44
Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
Može li mi netko pojasniti; Smijem li tražiti posao u UK ? Poslala sam molbu jednoj tvrtki, sad čekam da me pozovu na razgovor. Ako bih prošla i dobila posao, kako ide procedura sa radnom dozvolom?
probaj ovdje, volio bih da ti mogu više pomoći

https://www.gov.uk/croatian-national/overview

EDIT
sad tek vidi da već ima
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 18:47   #45
a kaj je se Švicarskom, Monakom, San Marinom, Andorom i Lihtenštajnom? oni su i dalje zatvoreni za Hrvate ili?
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 20:07   #46
Lihtenštajn i Švicarska čine dio EEA, ali nameću dosta rigorozne kvote u zapošljavanju, ne samo hrvatskih već i drugih EU državljana.

Tzv. "mikrodržave" (Andora, Monako, San Marino) nisu potpuno (ili uopće) integrirane u jedinstveno EU tržište razmjene dobara, ljudi i sl. pa pretpostavljam da je ulazak dozvoljen, ali da trebaju radne dozvole.
sanjinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 20:15   #47
Quote:
trivial kaže: Pogledaj post

Ne postoje informacije o tome. Vlada nije predložila nikakav zakon. Nedavno su predložili novi Zakon o osobnim iskaznicama i uvode se one s čipom, a o novim putovnicama ni riječi. Očito to nemaju u planu zasad.

A možda i ne žele jer će ih proglasiti udbašima i komunjarima ako putovnice budu crvene.
thanks
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 20:15   #48
Quote:
sanjinko kaže: Pogledaj post
Lihtenštajn i Švicarska čine dio EEA, ali nameću dosta rigorozne kvote u zapošljavanju, ne samo hrvatskih već i drugih EU državljana.

Tzv. "mikrodržave" (Andora, Monako, San Marino) nisu potpuno (ili uopće) integrirane u jedinstveno EU tržište razmjene dobara, ljudi i sl. pa pretpostavljam da je ulazak dozvoljen, ali da trebaju radne dozvole.
thanks, a zanimljivo da sve te mikrodržave imaju euro iako nisu u EU
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 20:18   #49
Quote:
sanjinko kaže: Pogledaj post
Lihtenštajn i Švicarska čine dio EEA, ali nameću dosta rigorozne kvote u zapošljavanju, ne samo hrvatskih već i drugih EU državljana.

Tzv. "mikrodržave" (Andora, Monako, San Marino) nisu potpuno (ili uopće) integrirane u jedinstveno EU tržište razmjene dobara, ljudi i sl. pa pretpostavljam da je ulazak dozvoljen, ali da trebaju radne dozvole.
Švicarska nije dio EEA.
Švicarska je Konfederacija odbila potpisati sporazum s EU nakon pristupanja Hrvatske zbog referenduma i sada omogućuje određen broj dozvola za hrvatske državljane, ali ne i slobodan pristup bez radne dozvole.
EU-25 (članice do 2004.) imaju slobodni pristup švicarskom tržištu.
Bugarska i Rumunjska od sljedeće godine.
No, pitanje je što će se događati u budućnosti s obzirom na to da Švicarska mora implementirati referendumski rezultat u svoje zakonodavstvo i u bilateralne sporazume s Europskom unijom.

Lihtenštajn je država od tridesetak tisuća stanovnika i ima ograničene kvote za sve članice.

Ne postoji sloboda kretanja radnika za ostale mikrodržave.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 18:15   #50
Nizozemska se pridružila Kekecima, UK i Austriji
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 18:53   #51
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Nizozemska se pridružila Kekecima, UK i Austriji
Izvor informacije? Gledam po netu i nigdje ništa ne piše. ...
Vlo19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 21:04   #52
Nizozemska:

http://www.eubluecard.nl/news/news_i...atia_postponed

Slovenija:

https://english.sta.si/2137631/slove...oatian-workers

Island:

http://www.utl.is/index.php/en/about...t-of-july-2015
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 23:19   #53
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Nizozemska se pridružila Kekecima, UK i Austriji
ništa neobično.

UK, Nizozemska i Slovenija su Hrvatskoj politički tradicionalno nesklone zemlje, koje su je godinama blokirale da ne uđe u EU.

bio bih jako iznenađen da je drukčije
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 19:18   #54
Quote:
El Cid kaže: Pogledaj post
ništa neobično.

UK, Nizozemska i Slovenija su Hrvatskoj politički tradicionalno nesklone zemlje, koje su je godinama blokirale da ne uđe u EU.

bio bih jako iznenađen da je drukčije
Nažalost istina... šteta, čekao me posao
Vlo19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 22:25   #55
Zasto bi to bile neprijateljske drzave ako su zadrzale ogranicenje?
Pa za Hrvatsku bi bilo najbolje da sve drzave mogu trajno imati ogranicenje.

Ne znam sto je dobro u tome sto visokobrazovani skolovani na racun poreznih obveznika odlaze raditi drugdje i time ostecuju drzavi.

Tako da ne vidim uopce problem u ogranicenjima.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 23:15   #56
Quote:
trivial kaže: Pogledaj post
Zasto bi to bile neprijateljske drzave ako su zadrzale ogranicenje?
Pa za Hrvatsku bi bilo najbolje da sve drzave mogu trajno imati ogranicenje.

Ne znam sto je dobro u tome sto visokobrazovani skolovani na racun poreznih obveznika odlaze raditi drugdje i time ostecuju drzavi.

Tako da ne vidim uopce problem u ogranicenjima.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
Najbolje onda neka naša država zatvori granice i neka živimo od zraka svi sretni i zadovoljni jer, eto, cvjetat će nam država dok smo svoji na svome...
Vlo19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 00:30   #57
Daleko od toga. Čak i ne mislim da je problem u onima sa srednjom školom i njihovom odlasku.

.
Cijena školovanja primjerice nekog liječnika basnoslovna je i ti bi se troškovi trebali vratiti državi pa onda neka slobodno odlaze gdje god požele.

Zašto bi RH trebala financirati liječnike, informatičare po Italiji, Bavarskoj i Skandinaviji? Apsurd.

Ne stoji godina studija 10-ak tisuća kuna kao što si neki zamišljaju. To je samo mali dio, ostalo država financira. Dakle, država financira i one koji studij dijelom plaćaju, a da ne govorimo o onima koji besplatno studiraju.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 12:13   #58
Quote:
trivial kaže: Pogledaj post
Zašto bi RH trebala financirati liječnike, informatičare po Italiji, Bavarskoj i Skandinaviji? Apsurd.
Zašto ti ljudi iseljavaju umjesto da njihova radna mjesta useljavaju?
Vjerojatno je greška u patentnom sustavu. Monopol omogućava preljevanje troška rada stručnjaka na cijenu krajnjeg proizvoda bez obzira koliko taj rad košta, tj poduzetnik ne ostvaruje veći profit ako istog čovjeka angažira u zemlji jeftinijeg rada. Ako ga preseli i dovuče u zemlju skupljeg rada zahvaljujući monopolu trošak će bez problema prebaciti na kupce, jer oni zbog monopola neće imati jeftiniju alternativu. Zato su najkonkurentnije zemlje Švicarska, Norveška, isl..
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 13:19   #59
Quote:
trivial kaže: Pogledaj post
Zasto bi to bile neprijateljske drzave ako su zadrzale ogranicenje?
Pa za Hrvatsku bi bilo najbolje da sve drzave mogu trajno imati ogranicenje.

Ne znam sto je dobro u tome sto visokobrazovani skolovani na racun poreznih obveznika odlaze raditi drugdje i time ostecuju drzavi.

Tako da ne vidim uopce problem u ogranicenjima.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
ovo je klasični spin

kakvi visokobrazovani?

inžinjeri, IT sektor i pogotovo liječnici i medicinske sestre mogu itekako vani i bez EU

sloboda kretanja najviše pogoduje SSS ekipi, koji nakon tragično dugog i neuspiješnog razdoblja potrage za poslom, odlučuju otići u Irsku prati čaše ili u Njemačku na građevinu

baš me zanima koliko naših pravnika ili ekonomista će raditi u struci, samo što nisu

Zadnje uređivanje El Cid : 10.06.2015. at 13:34.
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 19:00   #60
Cek, zar je UK objavila produzenje zabrane?! Pratim dosta portala te tematike i nisam naisao na taj info. Moze li link nekakav?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:20.