Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2013., 17:36   #7261
Ljudi, molila bi pomoc.
Dakle, moj sin (17 godina) ima malo neravne zubice. Problem je u tome sta bi mu se bili ljepo izravnali s mobilnim aparaticem kojeg je nosio godinama, da mu prije 3 godine nije puknuo zub jedinica na pola. Nakon toga je njegova zubarka mu stavila neku "prevlaku" preko toga zuba koja je pala jedni 4x, Zadnja prevlaka drzi vec evo 2,5 godine. Odmah je trebao mjenjat aparatic, ovo ono i novi mobilni aparatic se koncentrirao na potpuno druge zube (koji se niti ne vide, a ne na jedinice gdje mu jedna ide preko druge). Nemoram pricat da aparatic mobilni nije nista vise pomogao nakon toga, i eto, sada je izgubio pravo na nosenje mobilnoga. E sada, dobio je ponudu da mu zubarka izvadi tu neravnu jedinicu, izbrusi 2 zuba do jedinice i stavi most - znaci, trebala bi brusiti 2 zdrava zuba i cca 2 mj. bi bio bez svoje jedinice dok se ne zaraste meso . Takoder je i receno da u ZG mu netko rjesi to sa fiksnim aparaticem. Problem je sta on nece da mu se vidi metalni aparatic, i zeli nesto sto bi vise estetski bilo privlacnije. Citala sam onda o nekom damon clearu, i safinrim prozirnim aparaticima... Zanima me gdje ima najeftinije toga za kupit i kako se krecu cijene - samo gornja celjust.
Takoder, dali je vrijeme nosenja krace nego kod klasicnih modela - klasicni model, znaci ruzan zeljezni mozemo dobiti za 6000 kn za jednu celjust - on to nikako nezeli jer mu nije ljepi.
bondOO7 is offline  
Old 08.07.2013., 18:55   #7262
Evo da vam se i ja pridružim. I ja ću stavljat aparatić u ponedjeljak. Danas sam napravila ortopan, a u ponedjeljak mi već stavljaju aparatić. Malo mi je to brzo, ali svi zubi su mi zdravi i stavit će mi In- Ovation C pa mi neće ni vadit zube nego će mi raširiti čeljust. Ima stvarno svakakvih vrsta aparatića, efikasnost i cijena ovise o jako puno faktora. Razlike za pojedini aparatić variraju u Zagrebu i do 3000 kn, npr. za Inovation C- negdje je 10, negdje 9, negdje 8......Izbor ortodonta je isto jako bitan-možete ići po preporuci ili riskirati. Ja sam malo riskirala pa ćemo vidjeti
bluefox is offline  
Old 08.07.2013., 19:01   #7263
Quote:
Pobocnik kaže: Pogledaj post
pozdrav svima, naisao sam na ovu ponudu:

http://www.kolektiva.hr/zagreb/brace...m_content=post

pa bih molio komentar od nekoga strucnijeg s obzirom da su ponude na ovakvim stranicama cesto pune spletki i muljaza.

oni navode osnovnu cijenu od 15000Kn za jednu celjust, nije li to malo prenapuhano kako bi izgledalo da je veci popust? na kraju izlazi oko 6100Kn ako ne izniknu dodatni troskovi. a za keramice bravice koje bi i uzeo je +1300Kn, tj. ravno 1000€. koliko inace kosta samoligirajuci (sto god to znacilo) aparatic? hvala.

meni bi trebao aparatic samo za gornju celjust i nenosi mi se to cudo nekoliko godina, a kratkim googlnjem sam nasao da se ovaj krace nosi.

bilo kakav savjet, kao i iskustva sa doticnom poliklnikom Pevalek Simeon su dobrodosli

hvala
Evo , ja sam bila kod njih na pregledu i čine se stvarno ok. Popust nije naravno 62 %, to je sve marketinški trik. Popust u usporedbi s drugim ortodontima može biti i do 2 000 kn, ali ne mora. Jer npr. kod njih će te In Ovation C ( prozirne) bravice ispasti 7 000 za jednu čeljust + 400 kn dijagnostika. Pregledi i retencija su uključeni u to, a za te novce možeš dobiti taj tretman i kod nekog drugog ortodonta. Ispod te cijene u Zagrebu nemaš za tu vrstu bravica, jedino na više.....Eto !
bluefox is offline  
Old 08.07.2013., 22:26   #7264
Quote:
bondOO7 kaže: Pogledaj post
Ljudi, molila bi pomoc.
Dakle, moj sin (17 godina) ima malo neravne zubice. Problem je u tome sta bi mu se bili ljepo izravnali s mobilnim aparaticem kojeg je nosio godinama, da mu prije 3 godine nije puknuo zub jedinica na pola. Nakon toga je njegova zubarka mu stavila neku "prevlaku" preko toga zuba koja je pala jedni 4x, Zadnja prevlaka drzi vec evo 2,5 godine. Odmah je trebao mjenjat aparatic, ovo ono i novi mobilni aparatic se koncentrirao na potpuno druge zube (koji se niti ne vide, a ne na jedinice gdje mu jedna ide preko druge). Nemoram pricat da aparatic mobilni nije nista vise pomogao nakon toga, i eto, sada je izgubio pravo na nosenje mobilnoga. E sada, dobio je ponudu da mu zubarka izvadi tu neravnu jedinicu, izbrusi 2 zuba do jedinice i stavi most - znaci, trebala bi brusiti 2 zdrava zuba i cca 2 mj. bi bio bez svoje jedinice dok se ne zaraste meso . Takoder je i receno da u ZG mu netko rjesi to sa fiksnim aparaticem. Problem je sta on nece da mu se vidi metalni aparatic, i zeli nesto sto bi vise estetski bilo privlacnije. Citala sam onda o nekom damon clearu, i safinrim prozirnim aparaticima... Zanima me gdje ima najeftinije toga za kupit i kako se krecu cijene - samo gornja celjust.
Takoder, dali je vrijeme nosenja krace nego kod klasicnih modela - klasicni model, znaci ruzan zeljezni mozemo dobiti za 6000 kn za jednu celjust - on to nikako nezeli jer mu nije ljepi.

Estetski aparatići su u principu skuplji od metalnih. Imaju keramički i safirni šta se estetike tiče. Međutin, keramički znaju požutit s vrimenon bez obzira na pravilno održavanje i nepušenje, ne ispijanje kava, obojenih pića i tako, Jednostavno uvati boju, neki govore da je dobar, neki loš, jedni ga hvale, drugi zažale, ovisno o pojedincu. Radi nešto sporije, i nije za neke ekstremne slučajeve. Cijena mu je skuplja od metalnog, jeftinija od safirnog. Ali koliko košta ovisi o standardnim cijenama ortodonta. Postoji i safirni koji je najskuplji, jednako kvalitetan kao metalni, bravice su prozirne, ne žute, ne vataju boju, ne pucaju. Međutin ijako stavi estetski aparatić vidit će se žica.
Damon aparatići u principu rade brže od ostalih, ali taj estetski Damon ima metalnu sredinu, tako da se svejedno primjeti.
Također, to šta mu triba na jednu čeljust ne možete znat, jer možda dole ima ravne zube ali mu zagriz nije pravilan, ili se poremeti uslijed terapije gornjih zubi. To će vam ortodont reć.
Nemojte ić onon logikon 'šta jeftinije proć' jer za to vridi 'koliko para - toliko muzike' . Ako nađete jeftinijeg ortodonta ne mora nužno značit da loše radi posal, moža nije razvikan, ali možda i ne radi kako triba. Raspitajte se dobro oko toga.
Meredith Lu is offline  
Old 08.07.2013., 23:02   #7265
Quote:
Meredith Lu kaže: Pogledaj post
Estetski aparatići su u principu skuplji od metalnih. Imaju keramički i safirni šta se estetike tiče. Međutin, keramički znaju požutit s vrimenon bez obzira na pravilno održavanje i nepušenje, ne ispijanje kava, obojenih pića i tako, Jednostavno uvati boju, neki govore da je dobar, neki loš, jedni ga hvale, drugi zažale, ovisno o pojedincu. Radi nešto sporije, i nije za neke ekstremne slučajeve. Cijena mu je skuplja od metalnog, jeftinija od safirnog. Ali koliko košta ovisi o standardnim cijenama ortodonta. Postoji i safirni koji je najskuplji, jednako kvalitetan kao metalni, bravice su prozirne, ne žute, ne vataju boju, ne pucaju. Međutin ijako stavi estetski aparatić vidit će se žica.
Damon aparatići u principu rade brže od ostalih, ali taj estetski Damon ima metalnu sredinu, tako da se svejedno primjeti.
Također, to šta mu triba na jednu čeljust ne možete znat, jer možda dole ima ravne zube ali mu zagriz nije pravilan, ili se poremeti uslijed terapije gornjih zubi. To će vam ortodont reć.
Nemojte ić onon logikon 'šta jeftinije proć' jer za to vridi 'koliko para - toliko muzike' . Ako nađete jeftinijeg ortodonta ne mora nužno značit da loše radi posal, moža nije razvikan, ali možda i ne radi kako triba. Raspitajte se dobro oko toga.
Hvala Vam na odgovoru, dali znate mozda koliko su cijene safirnog, a koliko damon aparatica? Nije stvarno ekstremni slucaj, mislim da bi u 9-12 mj s klasicnim aparaticem se sve rjesilo (drugi sin je imo vece probleme pa je rjesio u 13 mj sve-a ocekivala sam barem 2. godine).
Cula sam i za lingvalni, ali navodno da je preskup, a nece puno napravit ili?!
bondOO7 is offline  
Old 08.07.2013., 23:39   #7266
Quote:
bondOO7 kaže: Pogledaj post
Hvala Vam na odgovoru, dali znate mozda koliko su cijene safirnog, a koliko damon aparatica? Nije stvarno ekstremni slucaj, mislim da bi u 9-12 mj s klasicnim aparaticem se sve rjesilo (drugi sin je imo vece probleme pa je rjesio u 13 mj sve-a ocekivala sam barem 2. godine).
Cula sam i za lingvalni, ali navodno da je preskup, a nece puno napravit ili?!
Stvarno ne znan, ali cijene se kreću od 12-20 tisuća kuna za obe čeljusti, cila terapija, Damon i safirni spadaju više prema gornjoj granici, mada možda mogu bit jeftiniji u manjim gradovima.
Lingvalni aparatić ide s unutrašnje strane zubiju i radi terapiju jednako kao i klasični, ne znan nikog osobno ko ga ima, ali je dosta skuplji. To je sve šta znan o tome. Mada meni ne izgleda ko da ga je lako održavat, na higijenu mislin. Mislin, sin Van ima 17 godina, nije mu sad estetika toooooliko bitna da se niti malo ne može vidit. Aparatić je sasvin normalna stvar. Bilo je ode i puno starijih sa metalnin bravicama, sa safirnin, keramickin. Nije to neki fail
Meredith Lu is offline  
Old 08.07.2013., 23:53   #7267
Quote:
bondOO7 kaže: Pogledaj post
Hvala Vam na odgovoru, dali znate mozda koliko su cijene safirnog, a koliko damon aparatica? Nije stvarno ekstremni slucaj, mislim da bi u 9-12 mj s klasicnim aparaticem se sve rjesilo (drugi sin je imo vece probleme pa je rjesio u 13 mj sve-a ocekivala sam barem 2. godine).
Cula sam i za lingvalni, ali navodno da je preskup, a nece puno napravit ili?!
prvi savjet: NE DATI VADITI JEDINICU! To samo bedast čovjek može i predložiti...ajme

cijene aparatića cca:
- metalni = 15000 kn
- Inovation estetske = 18000 kn
- Damon estetske = 20000 kn

to su neke okvirne cijene većine ortodonata

ako slučaj nije kompliciran onda je terapija u principu gotova za 9-12 mjeseci
ribica0603 is offline  
Old 09.07.2013., 15:23   #7268
Ja sam u Fiziodentu dolje metalni platila 5.000 a gornji prozirni 8.000, sve skupa= 13.000.
__________________
PRODAJA odjeće i obuće
banana boat is offline  
Old 09.07.2013., 19:44   #7269
da li vi od svog ortodonta dobivate račun kod plaćanja? i je li ortodontska terapija oslobođena plaćanja pdv-a?
Ava Lena is offline  
Old 09.07.2013., 20:50   #7270
Ja san dobila račun, ali mislin da ti nije više to sa PDV-on, moglo se prije ali mislin da zakon više nije takav. A osin toga ovisi, jer ako si ti korisnik aparatića i na tvoje ime je račun (bar je meni izdala na moje ime, logično, jer ja san upisana ko pacijentica a ne onaj ko plaća); i (bez obzira šta ti plačaju roditelji/skrbnici) ne možeš ti dobit povrat jer nisi porezni obveznik, a na tvoje ime je račun kužiš,to u slučaju da si učenica/studentica. Ali ako nisi, već ga sama plačaš i porezni si obveznik, mislin da taj zakon više ne vridi, prije da al sad ne. Ali ja nisan sigurna, pročačkaj malo po netu,možda zaobiđeš nešto i uspiješ, i bilo je nešto samo do određene cijene da dobiš povrat
Meredith Lu is offline  
Old 09.07.2013., 21:01   #7271
ma pitam zato šta je meni moj rekao kao da ne daje račun, jer bi onda zbog poreza bila puno veća cijena, a sad čitam po internetu da na to ne ide pdv. nije baš da se razumijem u te stvari, al pitam najviše sad zbog ove fiskalizacije, da ne bi poslije bilo nekih problema. račune trebaju izdavat i kumice na placu, a on meni nije dao
btw. plaćam ga sama, godinu dana radila za 1600 kn (pripravnički) da bi si ga mogla priuštit
Ava Lena is offline  
Old 09.07.2013., 21:18   #7272
Pa mislin mora ti dat račun, kako ti znaš šta ti on naplaćuje i kako? Eee, ne znan kako ide to sa pripravničkin i jel spadaš u porezne obveznike (to spada u praksu ka, i pošto je 1600kn, to nije niti minimalac, pa ne možeš plaćat porez ili tako nešto? Pitan, ne izjavljujen haha ), raspitaj se malo sa pravnicima. Ja ti ka ekonomistica mogu reć da ga pitaš račun, i da ti ga on mora izdat.
Meredith Lu is offline  
Old 09.07.2013., 21:55   #7273
U pravilu su sve zdravstvene usluge oslobođene PDV-a po nekom članku...sad ne znam napamet
Osim ako se radi o ordinaciji koja je koncipirana kao trgovačko društvo. ..tada je možda u sustavu PDV-a ovisno o godišnjem prometu.

Ali za svaku uslugu MORATE dobiti račun. ..
ribica0603 is offline  
Old 09.07.2013., 22:04   #7274
Quote:
Meredith Lu kaže: Pogledaj post
Estetski aparatići su u principu skuplji od metalnih. Imaju keramički i safirni šta se estetike tiče. Međutin, keramički znaju požutit s vrimenon bez obzira na pravilno održavanje i nepušenje, ne ispijanje kava, obojenih pića i tako, Jednostavno uvati boju, neki govore da je dobar, neki loš, jedni ga hvale, drugi zažale, ovisno o pojedincu. Radi nešto sporije, i nije za neke ekstremne slučajeve. Cijena mu je skuplja od metalnog, jeftinija od safirnog. Ali koliko košta ovisi o standardnim cijenama ortodonta. Postoji i safirni koji je najskuplji, jednako kvalitetan kao metalni, bravice su prozirne, ne žute, ne vataju boju, ne pucaju. Međutin ijako stavi estetski aparatić vidit će se žica.
puno neistina reklo bi se

dakle, po ne znam koji put....keramicke bravice NE ZUTE (pozutjeti mogu prozirne gumice koje se po potrebi stavljaju preko bravica, ali one se ionako mjenjaju na svakoj kontroli) i ne znam ko je izvalio da su safirne kvalitetnije od keramickih i da one ne zute....ne kazem da ne postoji sansa da i keramicke pozute ako perete zube jednom u 2 dana, pusite i pijete 2l kave dnevno, ali po kojoj logici pobogu keramicke zute, a safirne ne

takoder, ne znam kako je kod ostalih ortodonata, ali kod moje je cijena safirnog i keramickog ista tako da ni to ne drzi vodu

jedino sto su keramicke krec bijele pa se kao mogu razlikovati od zubiju ako oni nisu jednako tako bijeli (a budimo realni, nikom nisu), ali moji su zubi daleko od skroz bijelih pa mi se keramicke bravice niti malo ne razlikuju (ne sjecam se sad vise, ali objasnila mi je ortodnontica da kad svjetlost padne na njih, vise nisu krec bijele, nije tocno to, ali nesto na foru svjetlosti je)

ugl, mislim da nema puno razlika izmedju keramickih i safirnih i obje vrste su jednako kvalitetne i mogu obaviti isti posao ako ortodont vodi terapiju kako treba....ako ortodont nije strucan, dzabe vam da su bravice dijamantne

Quote:
ribica0603 kaže: Pogledaj post
prvi savjet: NE DATI VADITI JEDINICU! To samo bedast čovjek može i predložiti...ajme
slazem se...potrazite drugo misljenje jer neki ortodonti idu linijom manjeg otpora pa vade zube koji bi uz nesto vise vremena i strucnog znanja sjeli na svoje mjesto
Lua is offline  
Old 09.07.2013., 22:20   #7275
Slazem se u svemu s luom
Galadriel is offline  
Old 09.07.2013., 22:26   #7276
Meni tri prijateljice imaju, i jednoj je požutija od kave/duvana, higijena in je na nivou, nije do toga. Nisan ja rekla da to požuti da bude oker, samo malo izgubi bjelinu zbog obojenih pića i gluposti tipa duvan i kava, vino i sve ono šta i zube boja u principu. Jednoj nije ništa, a jednoj je pinkicu, vidi se da nije bijel, drugoj isto nije ništa... Nisan ja ništa loše mislila, i izvinjavan se ako je tako ispalo, al mi se ona baš požalila (a ima samolig. , nema gumice oko bravica). Čula san od puno ljudi da je safirni kvalitetniji...
Meredith Lu is offline  
Old 09.07.2013., 22:39   #7277
Quote:
ribica0603 kaže: Pogledaj post
U pravilu su sve zdravstvene usluge oslobođene PDV-a po nekom članku...sad ne znam napamet
Osim ako se radi o ordinaciji koja je koncipirana kao trgovačko društvo. ..tada je možda u sustavu PDV-a ovisno o godišnjem prometu.

Ali za svaku uslugu MORATE dobiti račun. ..
0% od kada su ove godine donesene promjene zakona više nitko nema, koliko znam. Do sada je bilo moguće pisati račune bez pdv-a ili sa stopom od 5%, ali trenutno ide na uslugu 25% a na materijale 5%. Dakle, na računu bi trebale biti odvojene "ruke" od "protetskog pomagala" - npr. na aparatić kao takav ide 5% a na uslugu postavljanja, skidanja i sl. 25% - račun je zajednički; ispun - usluga postavljanja 25%, jetkanje, adheziv, kompozit - 5% i slično (barem d.o.o.). Također, na fiskalizirani račun se plaća pdv "odmah" i u cijelosti, bez obzira je li pacijent platio sve, samo dio ili će nositi 550 rata. Dakle, zaista se ne isplati izdati račun, ali što se mora...
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Old 09.07.2013., 23:08   #7278
Quote:
Meredith Lu kaže: Pogledaj post
Meni tri prijateljice imaju, i jednoj je požutija od kave/duvana, higijena in je na nivou, nije do toga. Nisan ja rekla da to požuti da bude oker, samo malo izgubi bjelinu zbog obojenih pića i gluposti tipa duvan i kava, vino i sve ono šta i zube boja u principu. Jednoj nije ništa, a jednoj je pinkicu, vidi se da nije bijel, drugoj isto nije ništa... Nisan ja ništa loše mislila, i izvinjavan se ako je tako ispalo, al mi se ona baš požalila (a ima samolig. , nema gumice oko bravica). Čula san od puno ljudi da je safirni kvalitetniji...
nisam ni ja mislila nista osobno, ali ne volim da mi se prica protiv keramickog
mozda su i te bravice razlicite kvalitete od ortodonta do ortodonta, ali moje su zasad jednako bijele kao i 1. dan (jedino mi te gumice pozute nakon otprilike 4 tjedna, ali onda ionako idem na kontrolu pa dobijem nove)
Lua is offline  
Old 09.07.2013., 23:43   #7279
A pretpostavljan da je do materijala onda, jer su ove dvi u istoga kojima nije požutilo, a ova treća je ordinacija do. Al nije to puno, al se vidi da je boju bijelu baš izgubilo.
Ja znan da san se bojala toga kad san uzimala jer san sa slika od ordinacije na netu skuzila da radi sa keramickima a ne safirnima, a ja san pusacica, i pijen jedno 2L kave dnenvo i još onih kavastih napitaka a sve redon bojaju, onako pošteno, haha , pa san mislila da ce mi požutit, a ionako nije ima šanse protiv željezarije a i nekako mi je baza vidit metalni - draži mi nekako, old school, baš san ga tila. Jedino san se razocarala kad mi je rekla da radi samo sa samolig. i da neću imat osmjeh u drugin bojama svaki put, a ja ono buuu
Meredith Lu is offline  
Old 10.07.2013., 12:04   #7280
idem idući tjedan na kontrolu pa ću ga ponovo pitat za račun.
da ponovim, on je meni rekao da ne daje račun jer bi zbog poreza cijena bila puno veća. e sad ja ne kužim na koji se to porez odnosi, pdv, porez na dohodak, nešto treće.. molila bi nekog ko se bolje u to razumije da mi pojasni. ovak zdravo seljački kolko se ja u to razumijem, mislim da on to radi da ne bi trebao državi plaćat porez
dakle, po novom plaća se pdv na ortodontske usluge?
i dal se dobiva povrat poreza za aparatić iznad 18. godine il ne?
Ava Lena is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:04.